Hello bank výrazně sníží úrokovou sazbu na svém spořicím účtu. Od začátku května klesne na 0,6 % z dosavadních 1 % p.a. Současně přestane úročit zůstatek na běžném účtu.
Spořicí účet Hello bank dlouhodobě patří mezi nejlépe úročené na trhu – přinejmenším mezi snadno dostupnými účty bez dalších podmínek. Od loňského května Hello bank reagovala na pád základních sazeb ČNB mírněji než většina konkurentů – úrok tehdy snížila z 1,5 % na 1 %.
Na jednom procento se udržel i letos, od začátku roku však banka snížila strop pro úročení vkladů z dosavadních 300 tisíc na 200 tisíc korun – případná část nad tento limit se neúročí vůbec. I přesto zůstala Hello bank jediná, kdo na spořicím účtu nabízela aspoň 1 %.
Druhý nejvyšší úrok na spořicím účtu – 0,9 % – momentálně drží mBank na poněkud komplikovaném produktu mSpoření. Zatím není jisté, jestli se od května stane jedničkou, nebo také sníží sazbu. (Aktualizace: Den po vydání článku oznámila, že také ona od května sníží úrok na 0,4 %.) Na zmíněný úrok dosáhnete, když na účtu máte maximálně 100 tisíc korun. Při překročení této hranice spadne úročení celého zůstatku (tedy i s částí do 100 tisíc) na prakticky nulovou sazbu 0,01 %. mBank umožňuje založení až osmi takových účtů, v praxi tedy lze zvýšit limit až na 800 tisíc, pokud na žádném nebude víc než 100 tisíc.
Trojkou je momentálně Equa bank, jejíž Spořicí účet Hit dává maximálně 0,7 % pro část vkladu do 200 tisíc. Equa už před měsícem oznámila, že od dubna klesne maximální úrok na 0,4 %. Část nad hranici 200 tisíc se úročí 0,1 %, stejně jako při nesplnění podmínek u nižšího zůstatku (aspoň třikrát za měsíc zaplatit kartou, nebo investovat do podílových fondů aspoň 50 tisíc).
Pro vyšší vklady je tu hlavně J&T Banka, která po nedávném snížení nabízí 0,6 %. Naopak pro menší úspory slibují nadprůměrný úrok některé dětské účty: Banka Creditas nabízí běžný účet Richee Junior s úrokem 1,5 % pro vklady do 50 tisíc korun, Moneta dává 1,5 % do 30 tisíc, Komerční banka má Spořicí účet Junior s úrokem 1 % pro vklady do 100 tisíc.
Žádný spořicí účet vám peníze ve skutečnosti nerozmnoží. Zdaleka je neuchrání ani před zhruba dvou- až tříprocentní inflací, zvlášť když od výnosu odečteme i 15% daň. Přestože vám zůstane o dost víc než na běžném účtu, má spořicí účet smysl hlavně pro bezpečné uložení peněz, které chcete mít kdykoliv rychle k dispozici.
Úrok na běžném účtu končí
Zůstatek na běžném účtu nebude Hello bank od května úročit vůbec. Dosud na něm nabízela – a do konce dubna pořád nabízí – nejvyšší sazbu na trhu: 0,6 % do zůstatku 100 tisíc korun. Většina bank přitom zůstatky na běžném účtu neúročí vůbec, nebo jenom symbolickou sazbou 0,01 % - a to i v mnohem lepších časech než teď.
Vyšší úrok na běžném účtu nabízí vedle Hello bank už jenom Neo účet od Expobank, která ho loni snížila z 1,6 % na 0,25 %. Mezi výjimky patřily i Air Bank a Richee od Banky Creditas, obě však tuto výhodu zrušily loni po příchodu koronavirové krize.
Raiffeisenbank teď přichází s nabídkou úroku 1 % na běžném účtu, ale pouze pro vklady převedené z ING Bank, která letos končí s osobním bankovnictvím na českém trhu. Sazbou 1 % se bude po dobu dvanácti měsíců úročit zůstatek do 300 tisíc korun, nad tento limit pak 0,2 %.
Jak uchránit úspory před inflací?
Jistou ochranu před inflací – ať dosáhne jakékoliv výše – poskytuje protiinflační Dluhopis Republiky. Kdo ho ještě v minulosti od státu nekupoval, musí na začátku překonat administrativní komplikace a vstupní poplatek. Dluhopis má šestiletou splatnost, jednou ročně lze ho však předčasně „prodat“ – ovšem jen k určenému termínu, ne kdykoliv.
Alternativou jsou termínované vklady. Když se bance nebo družstevní záložně zavážete, že na peníze po předem určenou dobu nesáhnete, můžete v některých případech získat vyšší úrok než na spořicím účtu. Jenže ani ty nejlepší termínované vklady teď neochrání úspory před inflací.
Nad inflaci se – pouze díky státnímu příspěvku – dlouhodobě dostávají i výnosy stavebního spoření. Splnit podmínky pro maximální zisk je ale o dost komplikovanější: Hlavně spořit po dobu šesti let a měsíčně ukládat 1700 korun.
Zbývající možnosti, jak porazit inflaci, mohou přinést výrazně vyšší zisk, ale také ztrátu. Jde o podílové fondy, akcie a další investice. Jsou rizikovější, na rozdíl od vkladů v bankách nebo stavebních spořitelnách je nechrání ani státní systém pojištění vkladů.
Petr Kučera
Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
25. 2. 2021 15:06, HonzaB
No a bída spořících účtů je taková, že s těmi 0,6 budou na prvním místě, pokud nepočítám reklamní akce typu rušení ING.
Takhle už nikdo nespoří, ale i na odkládání rezerv na blízké ještě horší časy je to potupné.
A toho běžného účtu je ještě větší škoda...
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
25. 2. 2021 20:50
je bida v cesku setrte doma co je doma to se pocita cesko ja drahota kam se podivate banky to je onicem
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.