Nechcete platit za nové stavebko? Stačí si počkat, ukazuje analýza

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 5. 1. 2021 15:30
Nechcete platit za nové stavebko? Stačí si počkat, ukazuje analýza

Zdroj: Shutterstock

Když uzavíráte smlouvu o stavebním spoření, máte skoro poloviční šanci, že nebudete muset platit vstupní poplatek. Přesněji řečeno: pokud jste loni smlouvu náhodně uzavřeli u jakékoli z pěti stavebních spořitelen, měli jste 45% šanci, že se zrovna trefíte do doby, kdy spořitelna poplatek v akci odpouštěla. Ukazuje to analýza webu Stavebky.cz.

Obvyklý poplatek za uzavření smlouvy o stavebním spoření činí jedno procento z cílové částky. Toto základní nastavení mají dnes všechny stavební spořitelny. Cílová částka pro takzvané spořicí smlouvy, kdy chcete získat maximálně výhodné spoření se státním příspěvkem, se nastavuje v rozhraní 150 až 200 tisíc korun. Na vstupním poplatku tak lze ušetřit obvykle 1500 až 2000 korun.

„V loňském roce skutečně nebylo složité uzavřít smlouvu o stavebním spoření bez vstupního poplatku, stačilo si počkat. Zvýhodnění se netýká jen tarifů, které by jinak byly méně výhodné. Často jsou se slevou nabízeny i tarify, které by byly zajímavé i bez slevy,“ říká Petr Kielar z webu Stavebky.cz.

Stavebko zařídíme!

Libo stavební spoření? Jedno, dvě, tři? Jen tak na spoření, nebo případně i kvůli úvěru ze stavebního spoření? Srovnáme, pomůžeme vybrat, domluvíme.

Zmíněná 45% šance na smlouvu bez poplatku se loni týkala situace, kdy chcete smlouvu pro jakéhokoli klienta bez omezení věku. Analýza zjistila, že ještě větší šance na „bezpoplatkovou akci“ je u smluv pro mladé nebo naopak starší klienty.

Například Modrá pyramida loni nabízela po celý rok smlouvy bez poplatku pro mladé do 26 let (včetně) a pro klienty od 55 let věku. Moneta stavební spořitelna nabízela po celý rok smlouvu zdarma pro mladé, kteří nedovršili 24 let věku a pro zralé klienty od 55 let.

Spořitelny nejspíš budou v podobných akčních nabídkách pokračovat i letos. Jako první začala na bonusy lákat Liška (ČMSS). A Moneta stavební spořitelna má sjednání stavebního spoření bez poplatku, když to uděláte online.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+48
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Stavebko na poslední chvíli. Jak nepřijít o státní podporu

29. 12. 2021 | Olga Skalková | 10 komentářů

Stavebko na poslední chvíli. Jak nepřijít o státní podporu

Je nejvyšší čas si zkontrolovat, kolik jste letos poslali na stavební spoření, abyste nepřišli o maximální státní podporu. Na okamžité platby ale nespoléhejte. A jestli stavebko sjednané... celý článek

Jak porazit inflaci. Spoření v bance nestačí

20. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Jak porazit inflaci. Spoření v bance nestačí

Inflace vyletěla k šesti procentům. Když necháváte úspory na běžném účtu v bance, ztrácejí svou hodnotu. Jen o trochu si polepšíte spořicím účtem nebo termínovaným vkladem. Ukážeme... celý článek

Asociace stavebních spořitelen má nové vedení

13. 12. 2021 | Jiří Hovorka

Asociace stavebních spořitelen má nové vedení

Prezidium Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) zvolilo novým předsedou Libora Vošického, který šéfuje Stavební spořitelně České spořitelny a dosud v asociaci působil jako 1.... celý článek

Stavební spoření má novou jedničku. Tady je porovnání

10. 12. 2021 | Petr Kielar | 12 komentářů

Stavební spoření má novou jedničku. Tady je porovnání

Nejvýhodnější nabídku stavebního spoření bez výraznějších omezení má ode dneška Liška. Rozdíly mezi spořitelnami však zůstávají minimální.

Stavební spořitelny zvyšují úročení vkladů. Nové porovnání

2. 12. 2021 | Petr Kielar | 15 komentářů

Stavební spořitelny zvyšují úročení vkladů. Nové porovnání

Růst úrokových sazeb se pomalu odráží i v úročení vkladů u stavebních spořitelen. Donedávna byl standardem úrok 1 %, na začátku prosince mají už čtyři z pěti stavebních spořitelen sazbu... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.