Spořák od Hello bank už není držák. Sníží úrok o třetinu

Jiří Hovorka, Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 23. 4. 2020 16:45 | 2 komentáře
Spořák od Hello bank už není držák. Sníží úrok o třetinu

Zdroj: Shutterstock

Hello bank sníží od začátku května úrok na spořicím účtu na rovné jedno procento. Z bank, které nabízí nejvyšší úroky na spořicích účtech, tak se sazbami v posledních týdnech směrem dolů nepohnula už jen Equa.

„V reakci na ekonomický vývoj trhu a na výrazné snížení základní úrokové sazby ČNB i referenční sazby na mezibankovním trhu PRIBOR měníme poprvé od listopadu 2018 úrokovou sazbu na Hello spoření,“ oznámila Gabriela Pithartová, mluvčí Hello bank.

Dosud banka nabízí na spořicím účtu úrok 1,5 procenta. Vklady úročí do výše 300 tisíc korun, případná část nad tuto hranici se neúročí. Pro získání úroku není potřeba plnit žádné podmínky.

Ještě před dvěma týdny mohli mít klienti pocit, že úrok jen tak neklesne. „Stále vám za uložení vašich úspor vyplácíme úrok 1,5 % ročně, i když od ČNB bychom za současných sazeb peníze získali o třetinu levněji. Ale náš spořák je držák. A my zase držíme slovo,“ napsala jim banka 8. dubna.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Hello bank nicméně i dál zůstane mezi výjimkami, které úročí také vklady na běžném účtu. Dosavadní úrok – 0,6 procenta pro zůstatky do 100 tisíc korun – nesníží ani od května. Zůstane tak těsně za Expobank, která od poloviny června snižuje úročení běžného účtu z 1,6 na 0,65 %. Klesl i úrok na běžném účtu aplikace Richee od Creditas (na 0,6 % do 300 tisíc). Mezi výjimky patřila i Air Bank, od minulého týdne ale úročení běžného účtu zrušila.

Banky reagují na prudké snížení základní sazby České národní banky a na vývoj na trhu. Kvůli koronavirové krizi klesla dvoutýdenní reposazba z únorových 2,25 % během druhé poloviny března na 1 %.

S vyšším úrokem na spořicím účtu se tak už museli rozloučit klienti Trinity Bank, Creditas, Sberbank (pro nové vklady) a Air Bank, stejně jako některých dalších bank, které však v tomto směru nepatřily ke špičce na trhu. Proti proudu se naopak čerstvě vydala Moneta Money Bank.

Nejvyšší úrok na spořicím účtu do konce dubna dál nabízí ING Bank, která láká nové klienty na 2 % pro vklady do 300 tisíc korun. Takovou sazbu garantuje na půl roku, pak klesne na půl procenta – což je standardní úroveň, na níž ING Konto zůstává dlouhodobě. Vklady nad hranici 300 tisíc se úročí pouze 0,1 %.

Zatím se drží i Equa bank. Dál nabízí 1,6 % do částky 300 tisíc při splnění jedné ze dvou podmínek: aspoň tři platby kartou v měsíci nebo hodnota investic přinejmenším 50 tisíc. Případnou část nad 300 tisíc úročí Equa 0,2 %.

Do špičky se vrátila Moneta, která ode dneška nabízí pro nově založené účty 1,5 % s garancí na minimálně šest měsíců. Sazba platí pro vklady do milionu korun, pro vyšší částky klesá na 0,25 %. Spořicí účet si lze založit bez podmínek, tedy i bez nutnosti vedení běžného účtu. Je dostupný i pro dosavadní klienty. Na úrok 1,5 % dosáhnou zájemci při založení spořicího účtu online, na pobočce by získali 1,2 %.


Čtěte víc:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Spořicí účty mají novou jedničku. Velký přehled

3. 9. 2021 | Petr Kučera | 15 komentářů

Spořicí účty mají novou jedničku. Velký přehled

Úroky u nejlepších spořicích účtů zamířily po delší době aspoň trochu nahoru. Nové porovnání poradí, kam se teď podívat. A jak ochránit úspory před inflací líp.

Kdo spoří, shoří. Kovanda o rychlé cestě do chudoby

17. 8. 2021 | Lukáš Kovanda | 90 komentářů

Kdo spoří, shoří. Kovanda o rychlé cestě do chudoby

Kdo chtěl v roce 1995 „žít z úroků“, mohl vložit na vkladní knížku přibližně dvacetinásobek tehdejší průměrné roční mzdy. Dnes by nestačil ani tisícinásobek té současné. Komentář Lukáše... celý článek

Běžný účet láká na úrok, který překoná spořicí účty

16. 8. 2021 | Petr Kučera | 10 komentářů

Běžný účet láká na úrok, který překoná spořicí účty

Spoření v bance bez závazků má nového krále. Kromě nejvyššího úroku nabízí i další výhody. Na inflaci přesto zdaleka nestačí.

Trinity zvyšuje úrok na spoření, má ale podmínky

10. 8. 2021 | Petr Kučera

Trinity zvyšuje úrok na spoření, má ale podmínky

Trinity Bank láká na „narozeninový bonus“, díky němuž může úrok na spořicím účtu stoupnout na 0,58 %. Podmínkou je uložit si na něj aspoň 100 tisíc korun. Zmíněnou sazbou se pak bude... celý článek

Čtvrtina Čechů nemá rezervu, když přijde o příjem

26. 7. 2021 | Petr Kučera | 13 komentářů

Čtvrtina Čechů nemá rezervu, když přijde o příjem

Pro případ ztráty pravidelného příjmu má více než třetina Čechů (35 %) finanční rezervu na čtyř a více měsíců. Pětina lidí (20 %) by vydržela přinejmenším sedm měsíců. Ukázal to průzkum... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.