Tři největší banky chystají společný podnik na ověření identity

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 22. 4. 2020 11:50 | 2 komentáře

Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka plánují vytvoření společně kontrolované společnosti (joint venture), která bude poskytovat „službu elektronické identifikace a autentizace a služby vytvářející důvěru“. Uvedly to ve společném oznámení.

Chystaná společnost má poskytovat identifikační služby na základě takzvané bankovní identity až 5,5 milionu občanů, kteří ji běžně užívají například při přihlašování do internetového bankovnictví nebo pro vzdálenou komunikaci se svou bankou.

„Agregací bankovních identit zapojených bank a vytvořením vlastního portfolia identit bude jount venture poskytovat jedinečný produkt – službu “vše v jednom” pro poskytovatele služeb, kterými budou jak veřejné instituce, tak soukromé společnosti,“ napsaly banky v oznámení.

Banky tím navazují na legislativní změny, které jim umožnily poskytovat identifikační služby ve vztahu k veřejným institucím – například podání daňového přiznání, platba poplatku za popelnice či kontrola řidičského průkazu. Takové služby budou pro občany zdarma. Vydělat by ně měla identifikace pro služby soukromého sektoru, například pro telekomunikační operátory, dodavatele energií, e-shopy nebo sázkové společnosti. Novinka by měla být pro klienty dostupná v příštím roce.

„Účast na aktivitách joint venture bude otevřená pro ostatní banky. Všechny banky a pobočky zahraničních bank registrované v České republice se budou moci účastnit poskytování identifikačních služeb ze strany joint venture v pozici poskytovatele identity, a to na základě rovných a transparentně zveřejněných podmínek. Banky, které o to budou mít zájem, se budou moci později stát menšinovými akcionáři,“ dodávají ČS, ČSOB a KB ve společném oznámení.

Transakce podléhá schválení ze strany Evropské komise v rámci kontroly spojování soutěžitelů. Do doby, než vydá Evropská komise své rozhodnutí, proto banky nebudou zveřejňovat žádné další informace.

Psali jsme podrobně:

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Na úřad online. Snadné ověření přes banku už funguje pěti milionům lidí

23. 9. 2021 | Olga Skalková

Na úřad online. Snadné ověření přes banku už funguje pěti milionům lidí

Aspoň jednou už bankovní identitu jako „digitální občanku“ skutečně využilo skoro půl milionu lidí.

Smlouvu potvrdíte jako heslo do banky. Startuje Sign

16. 9. 2021 | Olga Skalková | 5 komentářů

Smlouvu potvrdíte jako heslo do banky. Startuje Sign

Lidé dostanou jednodušší a levnější alternativu ke klasickému digitálnímu podpisu – takzvanému kvalifikovanému certifikátu. Novinka staví na bankovní identitě.

Bankovní identitu začíná nabízet i Raiffeisenbank

1. 9. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Bankovní identitu začíná nabízet i Raiffeisenbank

Bankovní identitu pro jednoduché ověření při online komunikaci s veřejnou správou mohou začít využívat i první klienti Raiffeisenbank. Službu jim banka zpřístupní postupně během září... celý článek

Číslo účtu na přání. Které banky ho nabízejí?

18. 8. 2021 | Petr Kučera, Veronika Doskočilová | 11 komentářů

Číslo účtu na přání. Které banky ho nabízejí?

U poloviny bank se nemusíte smířit s tím, jaké číslo vašemu kontu přidělí. Chce to ale aktivitu a vejít se do pravidel. Bohužel: Přenést stejné číslo ke konkurenci nejde (přinejmenším... celý článek

Na ověření přes bankovní identitu dosáhnou další statisíce lidí

16. 8. 2021 | Olga Skalková | 15 komentářů

Na ověření přes bankovní identitu dosáhnou další statisíce lidí

Snadný přístup k veřejné správě nabídne od září šestá banka, do konce roku by se měly přidat ještě přinejmenším další dvě. Ověření klientů vůči firmám zatím umožňují tři banky, zapojilo... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.