Tři největší banky chystají společný podnik na ověření identity

| rubrika: Aktuality | 22. 4. 2020 11:50 | 2 komentáře

Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka plánují vytvoření společně kontrolované společnosti (joint venture), která bude poskytovat „službu elektronické identifikace a autentizace a služby vytvářející důvěru“. Uvedly to ve společném oznámení.

Chystaná společnost má poskytovat identifikační služby na základě takzvané bankovní identity až 5,5 milionu občanů, kteří ji běžně užívají například při přihlašování do internetového bankovnictví nebo pro vzdálenou komunikaci se svou bankou.

„Agregací bankovních identit zapojených bank a vytvořením vlastního portfolia identit bude jount venture poskytovat jedinečný produkt – službu “vše v jednom” pro poskytovatele služeb, kterými budou jak veřejné instituce, tak soukromé společnosti,“ napsaly banky v oznámení.

Banky tím navazují na legislativní změny, které jim umožnily poskytovat identifikační služby ve vztahu k veřejným institucím – například podání daňového přiznání, platba poplatku za popelnice či kontrola řidičského průkazu. Takové služby budou pro občany zdarma. Vydělat by ně měla identifikace pro služby soukromého sektoru, například pro telekomunikační operátory, dodavatele energií, e-shopy nebo sázkové společnosti. Novinka by měla být pro klienty dostupná v příštím roce.

„Účast na aktivitách joint venture bude otevřená pro ostatní banky. Všechny banky a pobočky zahraničních bank registrované v České republice se budou moci účastnit poskytování identifikačních služeb ze strany joint venture v pozici poskytovatele identity, a to na základě rovných a transparentně zveřejněných podmínek. Banky, které o to budou mít zájem, se budou moci později stát menšinovými akcionáři,“ dodávají ČS, ČSOB a KB ve společném oznámení.

Transakce podléhá schválení ze strany Evropské komise v rámci kontroly spojování soutěžitelů. Do doby, než vydá Evropská komise své rozhodnutí, proto banky nebudou zveřejňovat žádné další informace.

Psali jsme podrobně:

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.