Úroky padají i u Air Bank. Spořicí účet dá polovinu, běžný nulu

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 15. 4. 2020 16:15 | 12 komentářů
Úroky padají i u Air Bank. Spořicí účet dá polovinu, běžný nulu
Ilustrační obrázek
Zdroj: Shutterstock

Ani Air Bank už nedá na spořicím účtu víc, než je základní úroková sazba České národní banky. Zároveň ruší úročení běžného účtu. Současně ale sníží i sazby refinancovaných hypoték.

Spořicí účet Air Bank doteď nabízel 1,5 %, od 17. dubna to bude jenom 0,8 %. Limit pro takové úročení se nemění, týká se tedy zůstatku do 250 tisíc korun. Vyšší vklady se nově úročí jenom 0,2 % místo dosavadních 0,4 %.

Ve všech zmíněných případech jde dál o „bonusovou sazbu“. Na ni dosáhne ten, kdo v předchozím měsíci aspoň pětkrát zaplatil kartou Air Bank. Tomu, kdo podmínku nesplní, se účet v daném měsíci neúročí vůbec. Nulová základní sazba platila i doteď.

Pro březen a duben však banka mimořádně takovou podmínku odpustí. „Reagujeme na zpětnou vazbu od klientů, kteří kvůli karanténě a dalším omezením nemohou od března platit kartou tak často jako dříve. Proto všem, kteří od prosince 2019 do února 2020 podmínky bonusového úročení pravidelně plnili, dáme bonusové úročení za březen i duben na následující měsíc automaticky,“ říká Filip Zavřel, vedoucí Oddělení každodenních služeb Air Bank.

Změny u spoření v Air Bank

Účty v korunách (od 17. dubna)Původní bonusová sazbaNová bonusová sazba
Spořicí účet – do 250 tisíc Kč1,5 %0,8 %
Spořicí účet – nad 250 tisíc Kč0,4 %0,2 %
Běžný účet – do 100 tisíc Kč1 %0 %
Účty v cizí měněPůvodní sazbaNová sazba
Spořicí účet v EUR (od 17. června)0,3 %0,1 %
Spořicí účet v USD (od 17. dubna)1 %0,1 %

Banky reagují na prudké snížení základní sazby České národní banky a na vývoj na trhu. Kvůli koronavirové krizi klesla dvoutýdenní reposazba z únorových 2,25 % během druhé poloviny března na 1 %. S vyšším úrokem na spoření se tak už museli rozloučit klienti Trinity Bank, Creditas a Sberbank (pro nové vklady), stejně jako některých dalších bank, které však v tomto směru nepatřily ke špičce na trhu.

Nejvyšší úrok na spořicím účtu do konce dubna dál nabízí ING Bank, která láká nové klienty na 2 % pro vklady do 300 tisíc korun. Takovou sazbu garantuje na půl roku, pak klesne na půl procenta – což je standardní úroveň, na níž ING Konto zůstává dlouhodobě. Vklady nad hranici 300 tisíc se úročí pouze 0,1 %.

Zatím se drží i Equa bank. Dál nabízí 1,6 % do částky 300 tisíc při splnění jedné ze dvou podmínek: aspoň tři platby kartou v měsíci nebo hodnota investic přinejmenším 50 tisíc. Případnou část nad 300 tisíc úročí Equa 0,2 %.

Na dosavadních 1,5 % zůstává také spořicí účet od Hello Bank (do 300 tisíc). „Stále vám za uložení Vašich úspor vyplácíme úrok 1,5 % ročně, i když od ČNB bychom za současných sazeb peníze získali o třetinu levněji. Ale náš spořák je držák. A my zase držíme slovo,“ napsala banka před týdnem klientům.

Air Bank zároveň přestane úročit vklady na běžném účtu. Dosavadní sazba 1 % (pro vklady do 100 tisíc při aspoň pěti platbách kartou) tedy klesne na nulu. „Chceme, aby naši klienti i v době poklesu sazeb dál měli rozumné úročení svých vkladů. Rozhodli jsme se proto soustředit se teď jen na spořicí účet a nově běžný účet neúročit vůbec,“ vysvětluje Zavřel.

Air Bank doteď patřila k několika málo výjimkám, které úročily vklady na běžném účtu. Většina bank na něm přitom i v „lepších časech“ měla nulovou sazbu nebo symbolických 0,01 %. Nejlepší úročení běžného účtu nabízela Expobank, také ona ale sazbu sníží – od poloviny června z 1,6 % na 0,65 %. Klesl i úrok na běžném účtu aplikace Richee od Creditas (z 1,5 % na 0,6 % do 300 tisíc). Běžný účet Hello Bank dává 0,6 % do 100 tisíc.

Na druhou stranu Air Bank reaguje na snížení sazeb ČNB i u hypoték. Od 20. dubna klesnou úroky u refinancovaných (převedených) hypoték o 0,2 procentního bodu. Sazby u nových hypoték se nemění.

Změny u hypoték v Air Bank

Převedení hypotéky – fixace 5 let, LTV do 80 % (od 20. dubna)Původní sazbaNová sazba
Hypotéky od 1,5 milionu Kč2,39 %2,19 %
Hypotéky od 700 tisíc Kč do 1,5 milionu Kč2,49 %2,29 %
Hypotéky do 700 tisíc Kč2,79 %2,59 %
Nová hypotéka – fixace 5 let, LTV do 80 %Úroková sazba
Hypotéky od 1,5 milionu Kč2,39%
Hypotéky od 700 tisíc Kč do 1,5 milionu Kč2,49%
Hypotéky do 700 tisíc Kč2,79%

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+76
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 4. 2020 1:07, Jiří

Předevčírem jsem si zřizoval účet u Sberbank. Prý jestli chci i spořící účet, že tam dávají 1,2 %. Říkám, že ne, že mám lepší. A prd ho! Od zítra už najednou nemám...

+28
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 4. 2020 10:46

S pronájmem mám velice špatné zkušenosti

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Spořicí účty mají novou jedničku. Velký přehled

3. 9. 2021 | Petr Kučera | 15 komentářů

Spořicí účty mají novou jedničku. Velký přehled

Úroky u nejlepších spořicích účtů zamířily po delší době aspoň trochu nahoru. Nové porovnání poradí, kam se teď podívat. A jak ochránit úspory před inflací líp.

Kdo spoří, shoří. Kovanda o rychlé cestě do chudoby

17. 8. 2021 | Lukáš Kovanda | 90 komentářů

Kdo spoří, shoří. Kovanda o rychlé cestě do chudoby

Kdo chtěl v roce 1995 „žít z úroků“, mohl vložit na vkladní knížku přibližně dvacetinásobek tehdejší průměrné roční mzdy. Dnes by nestačil ani tisícinásobek té současné. Komentář Lukáše... celý článek

Běžný účet láká na úrok, který překoná spořicí účty

16. 8. 2021 | Petr Kučera | 11 komentářů

Běžný účet láká na úrok, který překoná spořicí účty

Spoření v bance bez závazků má nového krále. Kromě nejvyššího úroku nabízí i další výhody. Na inflaci přesto zdaleka nestačí.

Trinity zvyšuje úrok na spoření, má ale podmínky

10. 8. 2021 | Petr Kučera

Trinity zvyšuje úrok na spoření, má ale podmínky

Trinity Bank láká na „narozeninový bonus“, díky němuž může úrok na spořicím účtu stoupnout na 0,58 %. Podmínkou je uložit si na něj aspoň 100 tisíc korun. Zmíněnou sazbou se pak bude... celý článek

Čtvrtina Čechů nemá rezervu, když přijde o příjem

26. 7. 2021 | Petr Kučera | 13 komentářů

Čtvrtina Čechů nemá rezervu, když přijde o příjem

Pro případ ztráty pravidelného příjmu má více než třetina Čechů (35 %) finanční rezervu na čtyř a více měsíců. Pětina lidí (20 %) by vydržela přinejmenším sedm měsíců. Ukázal to průzkum... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.