Úroky padají i u Air Bank. Spořicí účet dá polovinu, běžný nulu

| rubrika: Aktuality | 15. 4. 2020 16:15 | 12 komentářů
Ilustrační obrázek
Zdroj: Shutterstock

Ani Air Bank už nedá na spořicím účtu víc, než je základní úroková sazba České národní banky. Zároveň ruší úročení běžného účtu. Současně ale sníží i sazby refinancovaných hypoték.

Spořicí účet Air Bank doteď nabízel 1,5 %, od 17. dubna to bude jenom 0,8 %. Limit pro takové úročení se nemění, týká se tedy zůstatku do 250 tisíc korun. Vyšší vklady se nově úročí jenom 0,2 % místo dosavadních 0,4 %.

Ve všech zmíněných případech jde dál o „bonusovou sazbu“. Na ni dosáhne ten, kdo v předchozím měsíci aspoň pětkrát zaplatil kartou Air Bank. Tomu, kdo podmínku nesplní, se účet v daném měsíci neúročí vůbec. Nulová základní sazba platila i doteď.

Pro březen a duben však banka mimořádně takovou podmínku odpustí. „Reagujeme na zpětnou vazbu od klientů, kteří kvůli karanténě a dalším omezením nemohou od března platit kartou tak často jako dříve. Proto všem, kteří od prosince 2019 do února 2020 podmínky bonusového úročení pravidelně plnili, dáme bonusové úročení za březen i duben na následující měsíc automaticky,“ říká Filip Zavřel, vedoucí Oddělení každodenních služeb Air Bank.

Změny u spoření v Air Bank

Účty v korunách (od 17. dubna)Původní bonusová sazbaNová bonusová sazba
Spořicí účet – do 250 tisíc Kč1,5 %0,8 %
Spořicí účet – nad 250 tisíc Kč0,4 %0,2 %
Běžný účet – do 100 tisíc Kč1 %0 %
Účty v cizí měněPůvodní sazbaNová sazba
Spořicí účet v EUR (od 17. června)0,3 %0,1 %
Spořicí účet v USD (od 17. dubna)1 %0,1 %

Banky reagují na prudké snížení základní sazby České národní banky a na vývoj na trhu. Kvůli koronavirové krizi klesla dvoutýdenní reposazba z únorových 2,25 % během druhé poloviny března na 1 %. S vyšším úrokem na spoření se tak už museli rozloučit klienti Trinity Bank, Creditas a Sberbank (pro nové vklady), stejně jako některých dalších bank, které však v tomto směru nepatřily ke špičce na trhu.

Nejvyšší úrok na spořicím účtu do konce dubna dál nabízí ING Bank, která láká nové klienty na 2 % pro vklady do 300 tisíc korun. Takovou sazbu garantuje na půl roku, pak klesne na půl procenta – což je standardní úroveň, na níž ING Konto zůstává dlouhodobě. Vklady nad hranici 300 tisíc se úročí pouze 0,1 %.

Zatím se drží i Equa bank. Dál nabízí 1,6 % do částky 300 tisíc při splnění jedné ze dvou podmínek: aspoň tři platby kartou v měsíci nebo hodnota investic přinejmenším 50 tisíc. Případnou část nad 300 tisíc úročí Equa 0,2 %.

Na dosavadních 1,5 % zůstává také spořicí účet od Hello Bank (do 300 tisíc). „Stále vám za uložení Vašich úspor vyplácíme úrok 1,5 % ročně, i když od ČNB bychom za současných sazeb peníze získali o třetinu levněji. Ale náš spořák je držák. A my zase držíme slovo,“ napsala banka před týdnem klientům.

Air Bank zároveň přestane úročit vklady na běžném účtu. Dosavadní sazba 1 % (pro vklady do 100 tisíc při aspoň pěti platbách kartou) tedy klesne na nulu. „Chceme, aby naši klienti i v době poklesu sazeb dál měli rozumné úročení svých vkladů. Rozhodli jsme se proto soustředit se teď jen na spořicí účet a nově běžný účet neúročit vůbec,“ vysvětluje Zavřel.

Air Bank doteď patřila k několika málo výjimkám, které úročily vklady na běžném účtu. Většina bank na něm přitom i v „lepších časech“ měla nulovou sazbu nebo symbolických 0,01 %. Nejlepší úročení běžného účtu nabízela Expobank, také ona ale sazbu sníží – od poloviny června z 1,6 % na 0,65 %. Klesl i úrok na běžném účtu aplikace Richee od Creditas (z 1,5 % na 0,6 % do 300 tisíc). Běžný účet Hello Bank dává 0,6 % do 100 tisíc.

Na druhou stranu Air Bank reaguje na snížení sazeb ČNB i u hypoték. Od 20. dubna klesnou úroky u refinancovaných (převedených) hypoték o 0,2 procentního bodu. Sazby u nových hypoték se nemění.

Změny u hypoték v Air Bank

Převedení hypotéky – fixace 5 let, LTV do 80 % (od 20. dubna)Původní sazbaNová sazba
Hypotéky od 1,5 milionu Kč2,39 %2,19 %
Hypotéky od 700 tisíc Kč do 1,5 milionu Kč2,49 %2,29 %
Hypotéky do 700 tisíc Kč2,79 %2,59 %
Nová hypotéka – fixace 5 let, LTV do 80 %Úroková sazba
Hypotéky od 1,5 milionu Kč2,39%
Hypotéky od 700 tisíc Kč do 1,5 milionu Kč2,49%
Hypotéky do 700 tisíc Kč2,79%

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+74
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 4. 2020 1:07, Jiří

Předevčírem jsem si zřizoval účet u Sberbank. Prý jestli chci i spořící účet, že tam dávají 1,2 %. Říkám, že ne, že mám lepší. A prd ho! Od zítra už najednou nemám...

+25
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.