Velké srovnání spořicích účtů: Na lopatkách. Inflace má navrch

Kdo vám na spořicím účtu nejlíp zhodnotí sto tisíc korun a kdo milion? A čeká nás už konečně zvyšování úrokových sazeb?
Velké srovnání spořicích účtů: Na lopatkách. Inflace má navrch

Když jsme před čtvrt rokem naposledy srovnávali, jaké zhodnocení nabízejí spořicí účty, zažil náš žebříček pořádný otřes. Banka Creditas, která se na začátku letošního roku transformovala z kampeličky a lovila nové klienty na vysoké úroky, prudce šlápla na brzdu a úroky pro příští klienty srazila dolů:

Tentokrát se podobné nepříjemnosti nedočkáte. Je okurková sezóna, kdy se sazby většinou nemění. „Na trhu je opravdu klid. Od začátku dubna, kdy kromě Creditas snížily úrokové sazby i mBank a Waldviertler Sparkasse Bank, už k žádným výraznějším změnám nedošlo,“ říká analytik společnosti Scott & Rose Martin Olejník.

Drobní střadatelé můžou mít radost, že úrokové sazby spořicích produktů výrazněji neklesají, tím ale výčet pozitivních zpráv končí. Úspory drancuje inflace. Ta sice v červnu oproti květnu klesla, bylo to ale jen o jednu desetinku, meziročně se růst indexu spotřebitelských cen drží na úrovni 2,3 procenta. A to je podstatně víc, než nabízí jakýkoli spořicí účet.

Inflace

Jejda, ta nám za rok vyrostla!

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů – nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy a další – hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Až se ČNB rozhoupe. Čekání na vyšší sazbu

Představitelé České národní banky už nějaký čas naznačují, že by centrální banka v dohledné době mohli zvýšit její úrokové sazby, což by umožnilo i komerčním bankám nabídnout u vkladů lepší úrok. Kdy se ale centrální banka ke zvyšování sazeb rozhodne, pokud vůbec, to nikdo neví. „Jak se centrální bankéři rozhodnou, se dost těžko předpovídá. Ovšem kdyby si nechtěli připravit půdu, tak by nenaznačovali. Inflace už dosahuje ‚cílových‘ dvou procent, takže prostor pro zvýšení úroků rozhodně je. I Evropská centrální banka začíná pomalu zvažovat, že by výhledově něco naznačila – a vývoj v eurozóně ovlivňuje i Česko,“ připomíná finanční analytik Partners Aleš Tůma.

Se zvyšováním sazeb centrální banky počítá i hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek: „Ekonomika je v solidní kondici, v některých segmentech by pokračování velmi uvolněné měnové politiky mohlo zvýšit riziko přehřívání. Otázkou je pouze načasování prvního zvýšení úrokových sazeb. Tedy jestli k  tomu dojde ještě ve třetím, nebo až ve čtvrtém čtvrtletí.“

Otázka ale pochopitelně není jenom, kdy sazby porostou, ale také o kolik porostou. A jakým způsobem a s jakým zpožděním na to budou reagovat banky při nastavování úroků jak vkladů, tak půjček. „Jestli je hlavní sazba ČNB 0,05 nebo 0,25 procenta, to je z pohledu běžného investora nebo rozpáleného nemovitostního trhu skoro jedno. I pokud se trend konečně zlomí, centrální bankéři budou zvyšování spíše postupně dávkovat,“ myslí si Aleš Tůma, který neočekává, že by mělo spořicích účtů dojít ke skokové změně. Očekávání mírní i Martin Olejník: „Banky budou určitě vyčkávat. Ještě není ani jasné, kdy a jak zvyšování sazeb nastane. Pokud se zvýší sazby spořicích účtů, bude to ještě nějakou dobu spíš jen v rámci akčních nabídek,“ uzavírá analytik společnosti Scott & Rose.

Bobříci spoření

V našem srovnání sledujeme výkon jednotlivých spořicích účtů za rok. Porovnáváme, kolik peněz na nich bude, když se na ně nalije určitá suma peněz a po roce se vybere (a když banka/kampelička nezmění sazbu). Nechceme se zatěžovat dalšími podmínkami, zakládat ke spořáku běžný účet, hlídat si placení kartou a podobně. Pokud ale chcete nějakou tu desetinku navíc, zvažte, jestli byste nějaký takový úkol, který si na vás v bance vymyslí, nemohli a nechtěli splnit. Může se to vyplatit. Vždyť je vlastně docela dobře možné, že takového bobříka spoření běžně lovíte, jen si to neuvědomujete…

Air  bankspořicí účet i běžný účet můžou být terno. Dostanete úrok celé jedno procento (na vklad do sta tisíc u běžného, do čtvrt milionu korun u spořicího účtu). A stačí k tomu pětkrát do měsíce zaplatit kartou aspoň žvýkačky. To se dá. Pokud vám tedy žvýkačky netahají plomby ze zubů.

Sberbank – spořicí účet FÉR spoření PLUS slibuje úrok 0,53 procenta. Pokud si ale v bance zřídíte běžný účet FÉR konto, budete mít na spořáku nárok na sazbu 0,83 (na vklady do 300 tisíc korun). Běžný účet je zdarma. Ovšem pouze v případě, že na něj každý měsíc přijde aspoň 15 tisíc korun. Když ne, stojí 99 korun měsíčně.

Equa bank – pokud budete aktivně využívat běžný účet této banky, tak vám na spořicím účtu HIT k základnímu úroku 0,2 procenta přibude ještě dalších šest desetinek (na vklady do 200 tisíc korun). Aktivním využíváním účtu se myslí příchod víc než deseti tisíc korun nebo tři platby kartou u obchodníka měsíčně.

Raiffeisenbank – díky produktu eKonto Flexi můžete mít úrok 0,75 procenta (na vklady do 150 tisíc korun). Musíte ale u Rajfky taky mít běžný účet eKonto Smart nebo eKonto Komplet. A například eKonto Smart je zdarma pouze v případě, že vám na účet přijde aspoň 15 tisíc korun a zároveň provedete minimálně tři odchozí transakce. Jinak platíte 99 korun měsíčně.

MONETA Money Bank – na dnešní dobu solidního úroku 0,7 procenta můžete dosáhnout se Spořicím účtem GOLD. Je ale pouze pro ty, kdo mají v bance účet Genius Gold, který měsíčně stojí 469 korun. Poplatek můžete vynulovat, stačí mít v Moneta Money Bank uložený pakatel – aspoň milion korun.

Artesa – na Spořicím účtu Artesa Universal dostanete sazbu 0,6 procenta. Stejná sazba navíc platí klidně i pro milionové úložky. Počítejte ale s tím, že u kampeličky musíte složit členský vklad ve výši desetiny toho, co budete mít na účtu. Členský vklad se nezhodnocuje a neplatí pro něj ani pojištění vkladů.

Srovnejte si to

Nebo to nechejte srovnat nás. Umíme vybrat nejšikovnější ve všech kategoriích běžných spořicích produktů:

Nejlepší spořicí účty

Pro srovnání jsme vybrali částky sto tisíc a jeden milion korun. Po dobu ročního spoření se nebude ze spořicího účtu vybírat ani na něj nově ukládat, takže budeme moci sledovat, jak se za rok vložená částka rozroste. Z žebříčku jsme vyřadili všechny spořicí účty, které svůj úrok podmiňují podmínkami typu minimální obrat na účtu, útrata platebními kartami nebo nutnost zřízení běžného účtu, který je zpoplatněný. Mimo hru zůstaly i „spořicí účty“ s výpovědní lhůtou. Stejně tak spořicí účty kampeliček, kde by klienti museli skládat vysoký členský vklad, který nepodléhá pojištění vkladů.

  • Kdo vám přidá nejvíc ke stu tisíc

První místo v našem žebříčku nejlépe úročených spořicích účtů s úložkou sto tisíc korun obhájila Sberbank s produktem FÉR spoření PLUS, na kterém vám původní vklad po roce díky sazbě 0,53 procenta může narůst o 451 korun.

Stříbrná ING bank na spořicím účtu ING Konto nabízí úrok 0,5 procenta, který by váš stotisícový vklad měl po roce zhodnotit o 426 korun.

O bronz se pak dělí dva bankovní domy. U Spořicího účtu s bonusem banky Creditas dosáhnete na úrok 0,3 procenta. Stejnou sazbu dostanete i u spořicího účtu Expobank.

Bramborová medaile pak s úrokem 0,2 procenta zbyla hned na čtyři banky – Českou spořitelnu, Equa bank, Wüstenrot a Era/Poštovní spořitelnu. 

Banka

Účet

Úrok (%)

Po roce naspořeno (Kč)

Připisování úroku

Sberbank

FÉR spoření PLUS

0,53

100 451,44

měsíčně

ING Bank

ING Konto

0,5

100 425,83

měsíčně

Expobank

Expo spořicí účet

0,3

100 255,31

měsíčně

Creditas

Spořicí účet

0,3

100 255,26

měsíčně/čtvrtletně

Česká spořitelna

Spoření ČS

0,2

100 170,16

měsíčně

Era/Poštovní spořitelna

Era červené konto

0,2

100 170,16

měsíčně

Equa bank

Spořicí účet HIT

0,2

100 170,16

měsíčně

Wüstenrot

Spořicí účet

0,2

100 170,16

měsíčně

FIO banka

Spořicí účet FIO konto

0,15

100 127,52

měsíčně

Pozn. Od naspořené částky je už odečtena patnáctiprocentní daň z úroku. Zdroj dat: Finparáda. Kompletní porovnání trhu na Finparáda.cz

  • Kdo vám přidá nejvíc k milionu

Stejně jako u stotisícové úložky je i pro milionový vklad momentálně nejvýhodnější spořicí účet u Sberbank. Díky produktu FÉR spoření PLUS byste měli dosáhnout na zhodnocení 2720 korun.

Expobank a Creditas se o medaili v našem top ten opět dělí. Tentokrát je stříbrná. Milionový vklad vám tyto finanční instituce zhodnotí úrokem 0,3 procenta, což po roce spoření znamená 2552 korun k dobru.

Třetí místo patří ING Bank, u které by se vám měl uložený milion po roce zhodnotit o 1870 korun.

Jen brambora zbyla na Equa bank a Wüstenrot s úrokovou sazbou 0,2 procenta.

Banka

Účet

Úrok (%)

Po roce naspořeno (Kč)

Připisování úroku

Sberbank

FÉR spoření PLUS

0,53 (od 300 tisíc 0,23)

1 002 720,13

měsíčně

Expobank

Expo spořicí účet

0,3

1 002 552,98

měsíčně

Creditas

Spořicí účet

0,3

1 002 552,45

měsíčně/čtvrtletně

ING Bank

ING Konto

0,5 (od 300 tisíc 0,1)

1 001 870,73

měsíčně

Equa bank

Spořicí účet HIT

0,2

1 001 701,33

měsíčně

Wüstenrot

Spořicí účet

0,2

1 001 701,33

měsíčně

FIO banka

Spořicí účet FIO konto

0,15

1 001 275,75

měsíčně

Pozn. Od naspořené částky je už odečtena patnáctiprocentní daň z úroku. Zdroj dat: Finparáda. Kompletní porovnání trhu na Finparáda.cz

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 7. 2017 23:49, Primeros

Takže já teď půjdu do Creditasu a založím si tam rok starej účet. Nebo jak se mám dostat k tomu půl procentu, kterym se tu prsíš?

Zobrazit celé vlákno

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 7. 2017 2:22, Primos

Autor je asi na palici....Air bank má spořící účet 1% a také i běřbý účet!...samozřejmě s podmínkou 5 plateb kartou v měsíci bez limitu, to splní každý normální člověk...
Equa má 0,8%...Creditas 0,5 plus bonus 0,1...atd. Novináři jsou fakt magoři...

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Úrok na spořicím účtu sníží i Moneta

23. 2. 2024 | Petr Kučera | 5 komentářů

Úrok na spořicím účtu sníží i Moneta

Na snížení základní úrokové sazby Českou národní bankou reaguje také Moneta Money Bank. Od začátku března sníží maximální sazbu jejího spořicího účtu na 5,1 % ročně místo dosavadních... celý článek

Úroky na spoření klesají. Které banky teď dají nejvíc?

20. 2. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Úroky na spoření klesají. Které banky teď dají nejvíc?

Nové porovnání spořicích účtů a termínovaných vkladů.

ČNB snižuje úrokové sazby. Výrazněji než minule

8. 2. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

ČNB snižuje úrokové sazby. Výrazněji než minule

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu počínaje 9. únorem. 

Úroky na spoření klesají. Jak si ještě udržet vyšší?

8. 2. 2024 | Petr Kučera

Úroky na spoření klesají. Jak si ještě udržet vyšší?

Česká národní banka dnes podruhé za sebou snížila základní úrokové sazby, od nichž se odvíjejí i sazby jednotlivých bank na spořicích produktech. Na termínovaných vkladech si můžete... celý článek

Finanční produkty roku 2023. Výsledky soutěže webu Finparáda

30. 1. 2024 | Finparáda | 2 komentáře

Finanční produkty roku 2023. Výsledky soutěže webu Finparáda

Hledáte nejlepší bankovní účet, spoření, pojištění nebo třeba hypotéku? Inspiraci můžete najít ve výsledcích 13. ročníku soutěže Finanční produkt roku. Tu pořádá analytická společnost... celý článek

Partners Financial Services