Srovnání spořicích účtů: Podívejte na ty úroky! Ale nezapomeňte si vzít lupu

Pohled na žebříček nejlépe úročených spořicích účtů asi nikoho nepotěší. I když jeho lídři hravě předčí oficiální inflaci, peníze vám moc nezhodnotí. Přečtěte si, kdo vám dnes nejvíc přidá ke sto tisícům a k milionu korun.
Srovnání spořicích účtů: Podívejte na ty úroky! Ale nezapomeňte si vzít lupu

Rychlý sešup úroků spořicích účtů začal na konci roku 2012 a není k zastavení. A nic na tom nezměnil ani mírný růst sazeb v prvním čtvrtletí letošního roku. U vkladů té velikosti, jakou má většina střadatelů, šly totiž od května zase dolů. „Další, mnohem větší pokles pak nastal v červnu a začátkem července. Průměrná roční úroková sazba pro spořicí účet s úložkou sto tisíc korun nyní činí 0,7 procenta. U vkladů většího kalibru – například jeden milion korun – zůstává po celý letošní rok situace stejná a lze ji popsat jako postupný pokles průměrné úrokové sazby. Navíc je vidět tendence bank ke snižování limitu pásma pro lépe úročené vklady. Tím pádem se výhodnější sazby týkají menšího počtu klientů. Ti s vyššími úložkami mají smůlu,“ komentuje aktuální situaci na trhu spořicích účtů Zdeněk Bubák, šéfredaktor portálu Finparáda.cz.

Vývoj úroků spořicích účtů

Všechny banky a kampeličky, spořicí účty bez výpovědní lhůty. Zvětšíte klikem. Zdroj dat Finparáda.cz

Vyšší úroky? V nedohlednu

Někdo si možná říká, že když už se směrem nahoru vydaly úrokové sazby hypotečních úvěrů, mohlo by se něco takového týkat i spořicích účtů. Optimismus ale bohužel není na místě. Banky k tomu totiž nemají vůbec žádný důvod. „Úročení by se mohlo zvednout v případě splnění jedné z následujících podmínek. Buďto by muselo dojít ke zvýšení sazeb na mezibankovním trhu, nebo by významné banky musely upravit svou obchodní strategii směrem k získání vyššího tržního podílu na depozitech. Jedno i druhé vypadá pro letošek krajně nepravděpodobně,“ vysvětluje hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Šance na výhodnější úrokové sazby – i když ani ty nejsou žádný zázrak – přesto je. Počítejte ale s tím, že lepší úrok není zadarmo. Pokud ho chcete, musíte hezky plnit úkoly, které si na vás banka vymyslí. U některé banky musíte pro lepší úročení spořáku aktivně využívat její běžný účet a utrácet peníze platebními kartami. Jiné si zase toky peněz ze spořicích účtů hlídají výpovědní lhůtou a proměňují je tak v poloviční termínovaný vklad.

Bobřík spoření

Výhodnější úrokové sazby si musíte zasloužit. Sestavili jsme pro vás přehled nejlépe úročených bobříků spoření – tedy mezi spořicícmi účty, jinak by uričtě nebylo od věci podívat se pořád jště na stavební spoření, například.

  • Sberbank – spořicí účet FÉR spoření PLUS slibuje úrok 1,43 procenta. Pokud si ale v bance zřídíte běžný účet FÉR konto, budete mít na spořáku nárok na sazbu 1,63. Běžný účet je zdarma. Ovšem pouze v případě, že si na něj každý měsíc pošlete alespoň 15 tisíc korun.  V opačném případě vyjde na celou stovku měsíčně.
  • Equa bank – pokud budete aktivně využívat běžný účet této banky, tak vám na spořicím účtu HIT k základnímu procentu naroste úrok ještě o další půl procento. Aktivním využíváním účtu jsou myšleny příchozí transakce přesahující v daném měsíci alespoň deset tisíc korun, nebo tři platby kartou u obchodníka.
  • ZUNO – také v této bance můžete na spořicím účtu dosáhnout na úrok 1,5 procenta. Musíte mít ale zřízený běžný účet PLUS. A ten máte zdarma pouze v případě, že měsíčně utratíte kartou alespoň tři tisíce korun. V měsíci, kdy ze spořicího účtu odesíláte nějaké peníze, se vám ale vaše úspory neúročí.
  • Raiffeisenbank – díky produktu eKonto Flexi můžete mít u této instituce úrok 1,3 procenta. Tento spořák si ale můžou založit jen klienti, které už mají u banky sjednané služby eKonto Smart nebo eKonto Komplet. Například eKonto Smart je zdarma pouze v případě, že vám na účet přijde alespoň 15 tisíc korun a zároveň provedete minimálně tři odchozí transakce.

Anketa

Kolik peněz vám měsíčně po umoření „povinných výdajů“ zbude z příjmů na spoření, investice nebo rozmařilosti?

Kampeličky na vedlejší koleji

V našem žebříčku nejlépe úročených spořicích účtů pravidelně bodovaly také kampeličky. I to je ale minulost. „Zdá, že už ani ony nemají chuť držet sazby nahoře. Přicházejí často jen s jednorázovými akcemi, které jsou stále řidší. Navíc je sektor záložen zaměstnán přechodem na novou legislativu a někteří hráči se připravují na změnu svého statutu na banku,“ myslí si Zdeněk Bubák.

Novela zákona o spořitelních a úvěrních družstvech, kterou společnými silami prosadily Ministerstvo financí a Česká národní banka, kampeličkám pořádně komplikuje život. Od 1. července začalo platit pravidlo, podle kterého se členům družstva může úročit jen desetinásobek členského vkladu. Pokud tedy budete chtít na spořicí účet u některé kampeličky vložit a zhodnocovat tam sto tisíc korun, počítejte s tím, že z peněženky budete muset vytáhnout ještě navíc deset tisíc na členský vklad. Ten je sice vratný a zhodnocuje se na základě hospodaření družstva, jenže – a to je ten fígl – netýká se ho pojištění vkladů, takže o něj v případě krachu můžete přijít. Kvůli těmto komplikacím jsme se rozhodli z našeho žebříčku jednoduchých spořicích účtů vyloučit všechny záložny.

Hlavní ekonom UniCreditu Pavel Sobíšek si ale nemyslí, že by na družstevní záložny jejich dosavadní klienti zanevřeli: „Uvidíme, co udělá novela s obchodní strategií kampeliček. Segment kampeliček si svůj okruh klientů drží a jen citelnější snížení nabízených úroků by zřejmě vedlo k odklonu jejich zájmu.“ Komu vyšší členský vklad nevadí, může se vydat například do Moravského peněžního ústavu, který pro úložku sto tisíc nabízí solidní úrok 1,5 procenta. V případně milionového vkladu dostanete u této instituce úrok 1,3 procenta, což je dokonce nejvyšší sazba na trhu.

Srovnejte si to

Umíme vybrat nejšikovnější ve všech kategoriích běžných spořicích produktů:

Nejlepší spořicí účty

Pro naše srovnání jsme vybrali částky sto tisíc a jeden milion korun. Po dobu ročního spoření se nebude ze spořicího účtu vybírat ani na něj nově ukládat, takže budeme moci sledovat, jak se nám za rok vložená částka rozroste. Z žebříčku jsme vyřadili všechny spořicí účty, které svůj úrok podmiňují podmínkami typu minimální obrat na účtu, útrata platebními kartami či nutnost zřízení běžného účtu, který je zpoplatněný. Mimo hru zůstaly i „spořicí účty“ s výpovědní lhůtou. Stejně tak spořicí účty kampeliček, kde by klienti museli skládat vysoký členský vklad.  

  • Kdo vám přidá nejvíc ke stu tisíc

Tabulce nejlépe úročených spořicích účtů s úložkou sto tisíc korun vévodí Sberbank, která nabízí klientům produkt FÉR spoření PLUS s úrokem 1,43 procenta. Banka navíc garantuje aktuální výši úrokové sazby do konce června 2016. Za rok se vám tak stotisícový vklad ve Sberbank rozroste o dalších 1222 korun. Zůstatek na účtu se úročí měsíčně. Počítejte s tím, že každá odchozí platba do cizí banky vás vyjde na pět korun.

O stříbro se se s úrokem 1,1 procenta dělí hned tři banky – Air Bank, Expobank a ZUNO –, u kterých si po roce spoření budete moci ke stotisícovému vkladu přičíst 939 korun.

Air Bank vám touto sazbou bude zhodnocovat vklady do 250 tisíc korun. Nad tento limit se už ale úrok snižuje na 0,5 procenta. Odchozí platby jsou zdarma.

U Zuno bank platí úrok 1,1 procenta do 300 tisíc korun. U vyšších částek už ale budete mít nárok jen na 0,6 procenta. Odchozí platby jsou sice zdarma, počítejte ale s tím, že v měsíci, ve kterém ze spořicího účtu odešlete peníze jinam, vám banka nepřipíše žádný úrok.

V Expobank máte na sazbu 1,1 procenta nárok až do částky 13,5 milionu korun. Tento úrok banka navíc garantuje po dobu dvanácti měsíců. Jedna odchozí platba v měsíci je zdarma, každá další váš ale už přijde na 70 korun.

Třetí příčka patří Equa bank, která nabízí jednoduchý spořicí účet s úrokem jedno procento. Abyste měli odchozí platby zdarma, budete si muset požadovaný obnos nejdříve převést na běžný účet.

Banka/kampelička

Účet

Úrok (%)

Po roce naspořeno

Připisování úroku

Sberbank

FÉR spoření PLUS

1,43

101 222,29

měsíčně

Air Bank

Spořicí účet

1,1

100 939,01

měsíčně

Expobank

Spořicí účet GARANT

1,1

100 939,01

měsíčně

ZUNO

Spoření Plus

1,1

100 939,01

měsíčně

Equa bank

Spořicí účet

1

100 853,32

měsíčně

ING Bank

ING Konto

0,7

100 596,62

měsíčně

Wüstenrot

Spořicí účet

0,6

100 511,19

měsíčně

Od naspořené částky je již odečtena patnáctiprocentní daň z úroku.
Zdroj dat: Finparáda. Kompletní porovnání trhu na Finparáda.cz

  • Kdo vám přidá nejvíc k milionu

Žebříček nejlépe úročených účtů se vkladem jeden milion korun má tentokrát nového lídra. Díky úroku 1,1 poskočila do čela Expobank, která vám po roce k milionové úložce přidá 9390 korun.

Na druhém místě je Sberbank, která úložky do tří set tisíc korun úročí sazbou 1,43 procenta. Nad tento limit už ale úrok klesá na 0,83 procenta. Vklad milion korun se vám tak rozroste o 8612 korun.

Bronz patří Equa bank, která vám za rok zhodnotí milionový vklad o jedno procento, takže na váš účet přibyde 8533 korun.

Banka/kampelička

Účet

Úrok (%)

Po roce naspořeno

Připisování úroku

Expobank

Spořicí účet GARANT

1,1

1 009 390,17

měsíčně

Sberbank

FÉR spoření PLUS

1,43 (od 300 tisíc 0,83)

1 008 612,83

měsíčně

Equa bank

Spořicí účet

1

1 008 533,17

měsíčně

ZUNO

Spoření Plus

1,1 (od 300 tisíc 0,6)

1 006 389,93

měsíčně

Air Bank

Spořicí účet

1,1 (od 250 tisíc 0,5)

1 005 535,78

měsíčně

Wüstenrot

Spořicí účet

0,6

1 005 111,94

měsíčně

ING Bank

ING Konto

0,7 (od 500 tisíc 0,5)

1 005 109,94

měsíčně

Od naspořené částky je již odečtena patnáctiprocentní daň z úroku.
Zdroj dat: Finparáda. Kompletní porovnání trhu na Finparáda.cz

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+35
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 14 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 7. 2015 0:16, Anonym

Kazda banka by mela povinne davat minimalni urok rovnajici se inflaci. Kdyz je to mene, jsou to vlastne zlodeji, zijici na vysoke noze z nasich penez. Na sve platy by si meli vydelat jinak a s nasimi penezi vyhodne hospodarit, ale nest i rizika. Inflace slouzi jenom k nenapadnemu obirani obyvatelstva - kdyz je mala. U velke inflace to obirani uz pozna kdekdo. Me by ale take zajimalo, jak by asi podobny pruzkum dopadl napr. ve Svycarsku.

+62
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (14 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Chytne a nepustí! Stavební spořitelny brání v odchodu za levnějším úvěrem

16. 7. 2015 | Petra Dlouhá | 15 komentářů

Chytne a nepustí! Stavební spořitelny brání v odchodu za levnějším úvěrem

Úrokové sazby hypoték rekordně nízko. Ideální čas refinancovat překlenovací úvěr ze stavebka v bance? Ano, měsíční splátky můžete citelně srazit. Pokud vás stavební spořitelna nedrží... celý článek

Očima expertů: Nová pravidla přirdousí kampeličky. Je to fér?

22. 5. 2015 | Ondřej Tůma | 4 komentáře

Očima expertů: Nová pravidla přirdousí kampeličky. Je to fér?

Družstevní záložny čekají ještě krušnější krušné časy. Novela zákona o spořitelních a úvěrních družstvech jim výrazně komplikuje život. Nebo i zkrátí. Je přísnější metr správný, nebo... celý článek

Srovnání spořicích účtů: Kdo vám nejvíc přidá ke sto tisícům a kdo k milionu

16. 4. 2015 | Ondřej Tůma | 10 komentářů

Srovnání spořicích účtů: Kdo vám nejvíc přidá ke sto tisícům a kdo k milionu

Víme, který spořicí účet vám dnes nejlíp zhodnotí sto tisíc a který jeden milion korun. Ovšem i u toho nejlepšího se nám trochu příčí mluvit o „zhodnocení“. Ostatně – podívejte se sami. celý článek

Rodičům nepřístupné! K penězům ze stavebka dítěte smíte jen se souhlasem soudu

9. 3. 2015 | Ondřej Tůma | 56 komentářů

Rodičům nepřístupné! K penězům ze stavebka dítěte smíte jen se souhlasem soudu

Založili jste stavebko na jméno dítěti? Tak je dítěte. Jestli budete chtít peníze ze stavebního spoření vybrat, musíte přesvědčit opatrovnický soud, že budou využity ve prospěch drahého... celý článek

Srovnání spořicích účtů: Vaše prachy nikdo nechce! A (skoro) nic vám za ně nedá

15. 1. 2015 | Ondřej Tůma | 14 komentářů

Srovnání spořicích účtů: Vaše prachy nikdo nechce! A (skoro) nic vám za ně nedá

Přečtěte si, který spořicí účet nejlépe zhodnotí sto tisíc a jeden milion korun. Ale nečekejte zázraky. Sešup úrokových sazeb v roce 2015 nekončí.

Partners Financial Services