Chytne a nepustí! Stavební spořitelny brání v odchodu za levnějším úvěrem

Úrokové sazby hypoték rekordně nízko. Ideální čas refinancovat překlenovací úvěr ze stavebka v bance? Ano, měsíční splátky můžete citelně srazit. Pokud vás stavební spořitelna nedrží pod zámkem. Některá vás ke konkurenci prostě nepustí. Za žádnou cenu.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 3. 2016 21:20, Jano

Dobrý den, meziůvěr ze stavebka je nehorázně předražená půjčka na "bydlení". Měl jsem od RSTS kde udávali sazbu u MÚ 4,8 resp. 4,95 RPSN. Po konečném spočítání všech poplatků (1% uzavření stavebka, 1% přidělení MÚ, vedení dvou účtů MÚ a spoření, první vklad který spí na zdaněném výnosu 1% přičemž ze stejné sumy platím už 4,95% a další háčky a poplatky) tak mi vyšly skutečné náklady RPSN na 7,3% ??!! Síla co. Za to jsem mohl vzít normální spotřebitelský úvěr bez složitého dokládání účelu použití a tam jsem mohl beztrestně splatit kdykoli předčasně. Ještě měl "poradce" ze stavební spořitelny drzost mi po přidělení řádného úvěru kde již běžela sazba 3,5% resp. RPSN 4% nabídnout novou smlouvu na stavební spoření kde jsem si spočítal roční čistý výnos na 2,85% (defakto 6 letý termínovaný vklad). Takže bych jim platil úvěr za 4% a sobě "efektivně" spořil 2,85%

Zobrazit celé vlákno

+44
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 15 komentářů)

30. 3. 2016 21:20 | Jano

Dobrý den, meziůvěr ze stavebka je nehorázně předražená půjčka na "bydlení". Měl jsem od RSTS kde udávali sazbu u MÚ 4,8 resp. 4,95 RPSN. Po konečném spočítání všech poplatků (1% uzavření stavebka, 1% přidělení MÚ, vedení dvou účtů MÚ a spoření, první vklad který spí na zdaněném výnosu 1% přičemž ze stejné sumy platím už 4,95% a další háčky a poplatky) tak mi vyšly skutečné náklady RPSN na 7,3% ??!! Síla co. Za to jsem mohl vzít normální spotřebitelský úvěr bez složitého dokládání účelu použití a tam jsem mohl beztrestně splatit kdykoli předčasně. Ještě měl "poradce" ze stavební spořitelny drzost mi po přidělení řádného úvěru kde již běžela sazba 3,5% resp. RPSN 4% nabídnout novou smlouvu na stavební spoření kde jsem si spočítal roční čistý výnos na 2,85% (defakto 6 letý termínovaný vklad). Takže bych jim platil úvěr za 4% a sobě "efektivně" spořil 2,85%
+44
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 9. 2015 13:21 | Pavel

No já nevím, kouzlo překlenováku spočívá právě v mimořádných vkladech, což třeba u hypotéky zatím nejde všude. A ještě před nedávnem to nešlo nikde. Měl jsem stavebních úvěrů hodně, dost jsem toho využíval a nikdy jsem s tím neměl problémy. A všechno bylo u Modré Pyramidy. Ono to asi bude taky v poradcích. Nikdy jsem se nesetkal s problémem předčasného splacení překlenováku. Jestli někomu nevyhovují ty dva roky, tak ať to platí v hotovosti. Já jsem to vždycky tak do pěti let splatil a pak se to jenom překlopilo na řádný a hned uzavřelo. Ovšem byly to pouze malé sumy, tak do 1 milionu. Víc se mi zdálo na SS už nevýhodné.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 8. 2015 15:18 | Karla

Bohužel jsem uzavírala úvěr před 6lety-necelými. Rozhodně budu refinancovat. Mám na předúvěru 5,7%!!! Jsem u Lišky. Bylo mi řečeno, že budu moct předčasně splatit, ale to právě přestali povolovat (vlastní akci stopli asi po týdnu,bylo moc zájemcu a na některé se ani nedostalo) a když, tak pod sankcí-nic co bych podepsala, ale prostě lze to, protože si našli díru v obchodních podmínkách. Jejich poradkyně mi řekla, ať s tím nepočítám, a že přijdu o naspořené peníze-70 000, tak jsem jí řekla, že jsou zloději a lháři a vykopla jí. NIKDY nechci mít se stavební spořitelnou už nic společného. Příští rok uteču jak to půjde, aktuálně zařizuji přípravu refinancování. Kdyby mi nekecali, tak si řeknu fajn mám fixaci, ale takhle mě to fakt štve a nejsem jediná.....
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 7. 2015 11:45 | Pavel

aktuálně úroky u těch drahých překlenováků jsou třeba u Modré pyramidy 2,09%, při započítání státní podpory a možnosti mimořádných vkladů, nevidím důvod po klasickou hypotéku, navíc mám jistotu úroku v řádném úvěru a neřeším trh. Zajímala by mě sada otázek pro s.spořitelny a vazba na fixaci :D nikdo, ať banka, nebo spořitelna Vás nebude chtít pustit v průběhu fixace. to je přeci jasné ... souhlas s názorem, že článek je účelově napsaný proti s.spoř.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

17. 7. 2015 19:15 | Karel

Pane Kubec, pane Kubec, další z rad "chytrých", kteří si myslí, že myslí. IŽP stále jede, nebo nás všechny čtenáře poučte, proč si tak myslíte? Když mi stav. spořitelna neumožní refinancovat, tak na tom jako vydělám? Ba dokonce, když půjdu jinam, a získám nižší úrok (i RPSN), tak neušetřím? Neumořuji rychleji jistinu?
A provize? Když zůstanu, tak ty prachy zůstanou tam kde jsem. Když přeběhnu jinam, tak prostě platím jinde, ale nikterak nezatěžuji svojí hypotéku dalším nákladem. Tedy je jedno kdo tu provizi získá, důležité je, aby mě bylo umožněno... A pokud si společnosti díky přebíhání klientů připadají ohrožené, tak ať změní svůj podnikatelský postoj!
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

17. 7. 2015 11:01 | Ivan Kubec

IŽP už nejede, zájemců o hypotéky je málo, tak našli Partners (mimochodem vlastníci tohoto „nezávislého“ webu) novou taktiku: generovat provize na přetahování klientů z banky do banky. Stejnou rétoriku a doporučení použila v nedávné době PR ředitelka Partners v MF Dnes a v diskusi pod online verzí článku sklidila oprávněnou kritiku. Nezbývá než apelovat na zdravý rozum klientů: zeptejte se nejprve ve své bance, co mohou s úroky udělat a co vám nabídnou. I banka stojí o to, aby si klienta udržela, pan Šturma to v diskusi napsal správně.
+30
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

17. 7. 2015 10:05 | Petr M.

Zdá se, že tento článek je napsán s jediným cílem: přetahovat klienty z banky do banky s cílem získat pro poradce provizi za nově poskytnutý úvěr. Tento článek rozhodně není nezávislý (hledá chyby jen u stavebních spořitelen), a jednak je velmi zavádějící. Proč je například v kalkulačce nastavena sazba překlenovacího úvěru 5 %, když jednoduchým pohledem např. na web www.stavebky.cz/pu/ zjistí každý kdo chce, že čistá úroková míra u překlenovacích úvěrů začíná např. u Buřinky na 1,977 %, Modré pyramidy pak na 2,09 % (Hypoúvěr) apod.? Z mé praxe bývá pro klienta velmi často výhodnější jednání se stavební spořitelnou nebo bankou o změně podmínek úvěru (sazby), než útěk k jiné instituci při každém konci fixace...
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 7. 2015 21:36 | TVK

Každý, kdo se objektivně podívá na srovnání hypoték a překlenováků, velmi brzy dojde k závěru, že co se týká pestrosti nabídky a flexibility obou produktů, je tam rozdíl dvou tříd. A obzvláště teď, kdy stavební spořitelny dělají veškeré možné obstrukce, aby si udržely lidi na drahých překlenovacích co nejdéle.
Drtivá většina překlenováků nemá "fixaci", jen garanci sazby na 6 let, což je obsaženo ve VOP a většina lidí to ani neví, i když mají překlenovák klidně na 10-15 let. Tudíž i tito mohou být jednou překvapeni růstem sazby. A proti hypotekářům ještě o to více, že na rozdíl od nich se to stále bude týkat 100% původní jistiny.
A nedělám si iluze, že pokud by k takovému obecnému růstu úroků došlo, že toho spořitelny nevyužijí, stejně jako v době nedávné začaly využívat všech kliček ve VOP tak, aby se naopak zbavily drahých spořících klientů (přespoření CČ, nedodržení minimální splátky, snížení úroků na nulu při nároku na řádný úvěr atd.)
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 7. 2015 17:33 | Mirek

Dvě nezávislé kalkulace? Patrně od stavebních spořitelen, že jo? To nemůže vyjít výhodněji ani kdybyste kouzlil s ciframa jak Řekové.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 7. 2015 17:24 | josef

byla doba, kdy byly hypoteky za 10% a uver ze stavebka za 6%.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 7. 2015 16:20 | Dos

Výhodnější do 2 M - upřes%nuji: do 1,5 M výhodnější (viděl jsem dvě nezávislé kalkulace) a od 1,5 M do 2 M srovnatelné. Ošemetné je, že se nedá počítat celá doba splatnosti, ale mnoho finančních poradců počítá někdy účelně jen dobu fixace, jindy účelně celou dobu splácení - třeba 30 let - a to prostě nejde (co bude za 30 let? jinak úrok je skoro stejný jak na hypotéce tak na překlenovacím úvěru, zjišťoval jsem u kriticky hodnocené Modré pyramidy a Komerční banky a bylo tam 1,99 % u obou, hypotéka u KB nyní dokonce už stoupá. a předčasné splacení je možné kdykoli v období fixace jak u hypotéky tak u překlenovacího, navíc u překlenovacího mimořádné splátky kdykoli - ale čeká se na přidělení, to jo,
dospořování je 1 % poslední rok a s poplatkama se dá vyjednávat
já si myslím, že je článek účelově pro hypotéku a proti překlenovákům - opakuji - zajímalo by mě, co bude s lidmi za 5 či 7 let až skončí fixy hypoték a úroky budou třeba 2x vyšší - ale to už je jiný problém
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 7. 2015 14:30 | TVK

Překlenovák výhodnější do 2M? Upřímně by mne zajímalo, jak při konstrukci překlenováku (placeny pouze úroky) a současných úrocích může být vůbec kdy výhodnější. U mne v roce 2008 to ani při úrocích z hypo okolo 5% p.a. nevycházela hypo hůř proti podmínkám kombinace dokonce 2 překlenováků á 1,5M (a mj. 2 státních podpor - za tehdejších podmínek 3.000 Kč)..
Článek je o tom, že za normální situace u některých spořitelen nemáte vůbec šanci se z překlenováku do chvíle, kdy získáte řádný úvěr, prakticky jak vyvléknout. Naopak u hypotéky to obvykle lze. Buď si cíleně vyberete takovou, která to přímo v nějaké výši (typicky třeba 20% z jistiny ročně) zdarma umožňuje, nebo je to příplatková služba za měsíční paušál, popř. zpoplatněna jednorázově. A ti, co mají strach z vývoje sazeb, si klidně mohou zvolit fixaci hypotéky na 15 – 30 let, kdy i ta nejdelší dnes začíná na 3,39% p.a..
A dospořování? Při dnešním běžném úroku 1% a státní podpoře 2.000 Kč ročně? Zanedbatelné proti tomu, že na druhé straně platíte dlouhé roky za ty „samé, jen půjčené“ peníze několikanásobně více, k tomu ročně 2x 330 Kč za vedení účtů + na začátku poplatek za zřízení SS ve výši 1% z CČ. A nejkrásnější je právě to, že i ve chvíli, kdy sice máte naspořeno klidně 40-50% z CČ, ale ještě nemáte hodnotící parametr dostatečný pro přidělení řádného úvěru, stále platíte z půjčených peněz jen úroky, ale ani kačku do snížení jistiny. Což mohou být pěkné desetitisíce ročně jen díky rozdílu úroku z vkladu a překlenováku.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 7. 2015 9:56 | Dos

Nechápu nářky - ve fixaci nepustí ani hypotéka!! A jistota přiděleného úvěru s nízkým fixním úrokem při refinancování k hypotéce taky fuč. Co bude za 5 let s těmi, co taktak zvládají dnes splátku nízké sazby, jaká bude za 5 či 10 let?? A v překlenovacím úvěru se nesnižuje dluh - ano, ale autorka uapomíná na dospořování, státní podporu apod. při úvěrech cca do 2 milionů je často naopak lepší překlenovák.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 7. 2015 9:40 | Pavel

Kdy to bylo? Ono totiž to popisované chování se děje asi tak rok, před tím byly SS mnohem vstřícnější.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 7. 2015 7:47 | josef šturma

u pyramidy jsem to řešil a domluvit se dalo. sice jsem zůstal, ale úroky mi snížili, vyčíslení sźůstatku a podobně po mě nikdo platit nechtěl, odchod byl taky možný za poplatek, takže srovnatelní s ostatními budou asi taky
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Splátky úvěru

% z měsíčních výdajů

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jaroslav Vostatek

ekonom

Jiřina Hajduková

podnikatelka, Komas

Jaroslav Vostatek
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů
×
Jiřina Hajduková
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services