Životní minimum po osmi letech stoupne. Schváleno

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 17. 2. 2020 | 11 komentářů
Od dubna se životní minimum zvýší o 13,2 procenta. Základní částka dosáhne 3860 Kč, existenční minimum stoupne na 2490 Kč měsíčně.
Životní minimum po osmi letech stoupne. Schváleno

Zdroj: Shutterstock

Životní minimum i existenční minimum po víc než osmi letech od poslední změny stoupnou. Rozhodla o tom vláda, když schválila návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD).

Růst má podle Maláčové aspoň dorovnat inflaci od roku 2012. Životní i existenční minimum se proto zvýší o 13,2 procenta, a to od letošního dubna.

Jak už dřív napsal web Peníze.cz, se zvýšením souhlasí i hnutí ANO jako silnější koaliční partner. Právě ANO předtím zvýšení blokovalo.

„Ministerstvo práce a sociálních věcí nás opakovaně ujistilo, že má v rámci schváleného státního rozpočtu pro rok 2020 zabezpečeny potřebné finanční prostředky na všechny sociální výdaje z návrhu plynoucí. Ministerstvo financí proto nebude návrh rozporovat,“ potvrdila už v lednu webu Peníze.cz ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Spočítejte si životní minimum 2022

Počet členů rodiny

+
+
+
+

Další kalkulačky

Ke zvýšení stačí souhlas vlády, protože změna má formu nařízení. Není tedy potřeba novela zákona v Parlamentu. 

 Životní minimum od 2012Zvýšení od dubna 2020
Jednotlivec3 410 Kč3 860 Kč
První osoba v domácnosti3 140 Kč3 550 Kč
Druhá a další dospělá osoba v domácnosti2 830 Kč3 200 Kč
Dítě do 6 let1 740 Kč1 970 Kč
Dítě od 6 do 15 let2 140 Kč2 420 Kč
Dítě od 15 do 26 let (nezaopatřené)2 450 Kč2 770 Kč
 Existenční minimum od 2012Zvýšení od dubna 2020
Osoba2 200 Kč2 490 Kč

Od životního minima se mimo jiné odvíjí hranice příjmů, od níž vzniká nárok na dávky v hmotné nouzi, porodné, přídavky na děti či dávky pro zdravotně postižené. „Dvě třetiny těch, kterých se životní minimum týká, nemohou pracovat,“ vysvětluje Maláčová. Ovlivňuje také výši nezabavitelného minima – sumy, která musí zůstat člověku při exekuci nebo osobním bankrotu.

Maláčová přišla s návrhem na zvýšení životního i existenčního minima už od ledna 2019, hnutí ANO ale bylo proti. A souhlas s dalším návrhem podmínilo tím, že Maláčová připraví takzvanou revizi sociálních dávek. Její návrh stihla dokončit až na konci loňského roku, proto nemohla navrhnout ani zvýšení minim hned od ledna 2020.

Předchozí vlády výrazně zvyšovaly minimální mzdu, zatímco životní minimum se neměnilo. Chtěly tím zvýšit motivací lidí pracovat, aby se jim nevyplatilo žít jen ze sociálních dávek. Proti zvyšování byla i ministryně Michaela Marksová (ČSSD) ve vládě vedené Bohuslavem Sobotkou. „Chodit do práce se musí vyplácet více než brát sociální dávky a nepracovat,“ vysvětlovala.

Po růstu částek, které se naposledy zvýšily v lednu 2012, volají i odboráři. Zvýšení by podle šéfa ČMKOS Josefa Středuly mělo aspoň dorovnat inflaci.

Psali jsme podrobně

Částka, kterou exekutor nesmí strhnout dlužníkovi ze mzdy, od července stoupne. Kromě změny výpočtu pomůže i zvýšení životního minima.

Dlužníkům zůstane víc. Nezabavitelná částka stoupne


Přísnější má být i postup vůči uchazečům, kteří se jenom vymlouvají na špatný zdravotní stav.

Kdo nechce pracovat, přijde o dávky na delší dobu, plánuje Maláčová


Úřady mají nově hodnotit i pracovní aktivitu příjemců dávek nebo to, zda posílají děti do školy.

Dávky na bydlení zpřísní. Maláčová má hotový plán


Má smysl zvyšovat hranici životního minima, od kterého se odvozuje řada sociálních dávek, nebo v této oblasti není štědrost státu na místě?

Očima expertů: Zvýšit životní minimum?

Podle zákona může vláda zvýšit životní a existenční minimum, pokud náklady na výživu a ostatní základní potřeby stouply od posledního zvyšování o více než pět procent. Přestože ceny od roku 2012 stouply o víc než deset procent, vlády v předchozích letech využívaly toho, že jde jenom o možnost, nikoliv její povinnost.

Odboráři chtějí, aby vláda musela v takovém případě zvyšovat minima automaticky, ne podle svého uvážení.

Před rokem chtěla Maláčová zvýšit životní i existenční minimum o 11 procent. Narazila ale na nesouhlas ministryně financí Aleny Schillerové (ANO). Ta uvedla, že díky současnému růstu ekonomiky najde práci každý, kdo se snaží, takže by mu stát neměl zvyšovat sociální dávky. A na ty, kteří opravdu nemůžou pracovat, podle Schillerové náš sociální systém pamatuje.

Zmrazení životního minima je problém také podle neziskových organizací, které pomáhají chudým lidem. Hranice pro získání dávek v hmotné nouzi, přídavků na děti nebo dávek pro zdravotně postižené totiž v praxi rok od roku klesá. Pokud si lidé aspoň trochu vydělávají, rostou jim příjmy, současně se jim kvůli inflaci zvyšují i výdaje. Hranice pro dávky přitom zůstává pevně daná, neroste úměrně výdělkům nebo cenám.

Životní minimum představuje částku, která by měla stačit na jídlo a základní osobní potřeby. Základní částka pro jednotlivce je doteď 3410 korun měsíčně. Jestliže v domácnosti žije víc osob, počítá se pro první dospělou osobu 3140 korun, pro druhou a každou další 2830 korun, pro nezaopatřené děti pak platí nižší částky podle věku.

Existenční minimum je zatím 2200 korun za měsíc. Má jít o minimální hranici příjmů, která se považuje za nezbytnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití.

Čtěte také: Dlužníkům zůstane víc. Nezabavitelná částka stoupne


Výpočet přídavků na děti 2022

Počet členů rodiny

+
+
+
+

Další kalkulačky

Budete mít v roce 2022 nárok na porodné?

+

Další kalkulačky

Spočítejte si příspěvek na bydlení 2022

Měsíční náklady na bydlení

Náklady se uvádějí jako průměr z minulého kalendářního čtvrtletí. Například v dubnu tedy sečtěte náklady za leden, únor a březen a vydělte je třemi.

Další kalkulačky

Výpočet příspěvku na živobytí 2022

Počet členů rodiny

+
+
+
+

Následující položky uvádějte průměr za poslední 3 měsíce

Další kalkulačky

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 2. 2020 11:48, Petr

Sice si myslím, že je stále práce dost, a tedy kdo by chtěl, tak si práci najde (byť v některých regionech je to složitější, než jinde), tak na druhou stranu samotná částka je směšná (a rozhodně není k uživení na celý měsíc).

Na jednu stranu stát má na podporu nelegálních imigrantů, ale na druhou stranu nemá na to, aby zajistil důstojný život vlastním občanům.

+13
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 2. 2020 11:13, michal

No,pokud je někdo líný lempl,socka na podpoře,tak nevím,proč by měl počítat nějakou minimální mzdu? Žádnou si nezaslouží !

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Změny od října. Jak se dotknou vaší peněženky?

3. 10. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Změny od října. Jak se dotknou vaší peněženky?

Stručný přehled novinek v osobních financích, které přinesl začátek října. S odkazy na podrobnosti, které jsme k nim napsali už dříve.

Dávky pro postižené: kdo je dostane a jak se mají letos zvýšit

2. 10. 2022 | Jana Divinová

Dávky pro postižené: kdo je dostane a jak se mají letos zvýšit

Příspěvek na mobilitu i příspěvek na zvláštní pomůcku – včetně příspěvku na motorové vozidlo – se mají ještě letos zvýšit. Podmínky pro jejich přiznání se ale lišit nebudou. Tady je... celý článek

Máte nárok na přídavek na dítě. Stát pošle e-maily a SMS

29. 9. 2022 | Gabriel Pleska, Petr Kučera

Máte nárok na přídavek na dítě. Stát pošle e-maily a SMS

Ministerstvo práce a sociálních věcí rozešle 90 tisíc e-mailů a esemesek rodičům, kteří pravděpodobně mají nárok na přídavek na dítě, ale nezažádali si o něj. Je to ten klientský přístup,... celý článek

Jak se bude jmenovat? Za netradiční jméno pro dítě si připlatíte

29. 9. 2022 | Jana Divinová, Petra Dlouhá | 1 komentář

Jak se bude jmenovat? Za netradiční jméno pro dítě si připlatíte

Jméno pro dítě si nemůžete vymyslet jen tak. A za neobvyklé si budete muset připlatit. Tady jsou aktuální pravidla.

Životní minimum a přídavky na děti stoupnou

22. 9. 2022 | Petr Kučera, Gabriel Pleska

Životní minimum a přídavky na děti stoupnou

Životní a existenční minimum se od 1. ledna 2023 opět zvýší. Stoupne také výše přídavků na děti. Na tiskové konferenci – shodou okolností těsně před komunálními a senátními volbami... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.