Pomoc pro dohodáře: Speciální program nechystám, otáčí Maláčová

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 21. 4. 2020 | 5 komentářů
Lidé pracující na DPČ a DPP mají smůlu. Ministryně měla 2. dubna přijít s návrhem na příspěvek, který by jim pomohl podobně jako podnikatelům nebo zaměstnancům. Nepřišla. A už ani nepřijde.
Pomoc pro dohodáře: Speciální program nechystám, otáčí Maláčová

Zdroj: Shutterstock

Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová kritizuje vládu za to, že stále nepřišla s podporou pro lidi, kteří pracovali na dohodu a odváděli pojištění. Podle Richterové jde o skupinu zhruba 150 tisíc osob.

„Většině těchto lidí příjmy výrazně ubyly, úspory jsou v této skupině také malé a ve velké části případů se jedná o rodiče malých dětí, samoživitele, invalidní důchodce nebo starší lidi těsně před důchodovým věkem. V tomto týdnu proto opět podám ve Sněmovně návrh, který umožní vyplácení podpory i jim,“ říká Richterová.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) přitom podporu pro takzvané dohodáře v předchozích týdnech přislíbila. Například v internetové televizi DVTV řekla 29. března, že jim stát měl vyplácet jednorázový příspěvek, s návrhem na vládu by mohla přijít 2. dubna. Ještě před týdnem a půl odpověděla webu Peníze, že návrh má jenom zpoždění. „Ano, pracujeme na tom. Když jsme pomohli zaměstnancům přes program Antivirus a OSVČ přes kompenzační bonus, tak přece nemůžeme nechat lidi, kteří pracovali na dohodu, bez příjmů,“ řekla.

Po pátečním jednání vlády 17. dubna ale Maláčová oznámila, že ministerstvo práce situaci podrobně zmapovalo a došlo k tomu, že počet lidí na dohodu, kteří jsou postiženi zásadním výpadkem příjmu, je maximálně 10 tisíc.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Situace těchto lidí je podle Maláčové případ od případu velmi odlišná. Nejlepším a nejefektivnějším řešením je prý pro ně jedna z dávek v hmotné nouzi, konkrétně mimořádná okamžitá pomoc. O dávku se žádá na úřadech práce a její přesná výše závisí na konkrétních nákladech a situaci. Strop dělá patnáctinásobek životního minima jednotlivce, nyní tedy 57 900 korun.

„Připravujeme manuál, kde matkám samoživitelkám, které představují nejohroženější skupinu mezi těmito lidmi, vysvětlíme, jak jednoduše o tuto dávku mají žádat,“ říká Maláčová.

Richterová v tomto týdnu ve sněmovně navrhne ošetřovné pro lidi pracující na dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ) ve stejné maximální denní výši, jakou mají v době nouzového stavu k dispozici živnostníci. „Současně připomínám, že vládní koalice zamítla i návrh Pirátů na kompenzační příspěvek pro dohodáře platící si pojištění ve výši 300 Kč na den,“ dodává.

Podle Richterové se ministerstvo práce ve své analýze nejspíš zaměřilo jen na pracovníky na DPP s výdělkem přes 10 tisíc korun měsíčně a s ostatními nepočítá. Ministerstvo tak podle ní zapomnělo na pracovníky na DPČ, kteří odvody platí už od tří tisíc korun měsíčně. „Tito dohodáři jsou dohledatelní jak v databázi finanční správy, tak v databázi ČSSZ, od které máme ty klíčové údaje,“ říká pirátská poslankyně.

Nesouhlasí ani s tím, že by mimořádná okamžitá pomoc problémy dohodářů efektivně řešila. „Mimořádná okamžitá pomoc bohužel zatím vůbec nefunguje hladce, lidé jsou odrazováni od podání žádosti a mnohdy pomoc nedostanou, ač ji potřebují. Bohužel úřední postupy vycházejí z mnohaleté praxe, kdy se mimořádná pomoc co nejvíc omezovala," říká Richterová.

Obzvlášť důležité toto téma podle ní nyní je kvůli tomu, že kompenzační bonus v programu Pětadvacítka nemůžou čerpat osoby samostatně výdělečně činné, které jsou zároveň zaměstnanci (včetně DPČ). Podle Richterové mají tito lidé často velmi nízké úvazky a z práce na DPČ tak dostávají minimum peněz, pokud ji ještě vůbec mají. „Jde opět o lidi, kteří se ocitli ve vážných existenčních problémech," říká Richterová.

Mimořádná okamžitá pomoc, na níž odkazuje Maláčová, je jednorázová dávka, určená na mimořádné výdaje nebo na překlenutí krátkodobé složité sociální situace. Může být poskytnuta pouze na pokrytí základních životních potřeb. Mezi ty patří především živobytí (jídlo, pití, základní hygienické potřeby), nájem a služby spojené s bydlením, internet a služby spojené s telefonováním. Penězi z mimořádné okamžité pomoci ale nejde hradit třeba léky, dluhy nebo náklady spojené s podnikáním.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock.com

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„Během mimořádných opatření se nebudou pro nárok a výši mimořádné okamžité pomoci detailně zkoumat sociální a majetkové poměry, ale bude se hodnotit příjem a dostupné finanční prostředky, které má žadatel a jeho rodina k dispozici na úhradu nezbytných výdajů,“ říká Kristýna Křupková, mluvčí ministerstva práce.

O dávku se žádá na předepsaném formuláři. Žádosti lze nyní podávat i prostřednictvím e-mailu. K žádosti je nutné doložit prohlášení o aktuálních příjmech a výpisy z bankovních účtů žadatele a členů rodiny, případně náklady na bydlení, bude-li žadatel a jeho rodina požadovat pomoc s úhradou nákladů na bydlení, případně další náklady (internet, služby spojené s telefonováním).

Mezi příjmy, ke kterým se pro nárok a výši dávky přihlíží, v běžných časech patří zejména mzda, případné úspory, nemocenské dávky včetně ošetřovného, důchody, podpora v nezaměstnanosti a další opakující se dávky (například rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení).

Mimořádná okamžitá pomoc může být poskytnuta i vícekrát po dobu vyhlášeného nouzového stavu. Lidé o ni ale musí písemně požádat každý měsíc.

Pomoc pro ty, co jsou na dně

Zdroj: Shutterstock

Mimořádná okamžitá pomoc je sociální dávka určená lidem, kteří jsou – když to zjednodušíme – v akutní nouzi, tedy bez peněz. Zákon o pomoci v hmotné nouzi stanoví, že tato dávka může být poskytnuta:

  • osobě s nedostatečnými finančními prostředky, které hrozí vážná újma na zdraví,
  • osobě, kterou postihne vážná mimořádná událost a její sociální a majetkové poměry ji neumožňují překonat nepříznivou situaci (např. živelná pohroma),
  • osobě, která nemá s ohledem na své příjmy a své celkové sociální a majetkové poměry, dostačující finanční prostředky na úhradu nezbytného jednorázového výdaje (ztráta osobních dokladů),
  • osobě, která nemá s ohledem na své příjmy a celkové sociální a majetkové poměry, dostačující finanční prostředky na úhradu nebo opravu nezbytného předmětu dlouhodobé potřeby (např. pračka),
  • osobě, která nemá s ohledem na své příjmy a své celkové sociální a majetkové poměry, dostačující finanční prostředky na úhradu nezbytného jednorázového výdaje související se sociálně právní ochranou dětí (např. školní pomůcky),
  • osobě, které hrozí sociální vyloučení (např. osobě propuštěné z výkonu trestu).

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám další zajímavé rozhovory ani důležité aktuality! 

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+35
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Nová pravidla pro home office, dohody i výpovědi. Změny v zákoníku práce jsou tu

27. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Nová pravidla pro home office, dohody i výpovědi. Změny v zákoníku práce jsou tu

Novela začíná platit od 1. října. Dotkne se hlavně práce z domova, takzvaných dohodářů a možností doručování. Jak se připravit na změny v zákoníku práce?

Kdy do předčasného důchodu? Porovnání ukazuje, o kolik přijdete po zpřísnění

14. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Kdy do předčasného důchodu? Porovnání ukazuje, o kolik přijdete po zpřísnění

Jak moc se vyplatí odejít do předčasného důchodu ještě v září, než začnou platit nová pravidla? Kdo si pospíší, vydělá na tom výrazně. Dosavadní podmínky se přitom dají ještě na půl... celý článek

Změny v zákoníku práce prošly. Co čeká zaměstnance?

13. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Změny v zákoníku práce prošly. Co čeká zaměstnance?

Dohodáři získají nárok na dovolenou i na příplatky. Rodiče malých dětí si mohou říct o home office. Novela, kterou definitivně potvrdili poslanci, přináší i řadu dalších změn.

Sleva na zkrácené úvazky ušetřila přes 400 milionů. Mohlo to být víc

29. 8. 2023 | Kateřina Hovorková

Sleva na zkrácené úvazky ušetřila přes 400 milionů. Mohlo to být víc

Novela od února zvýhodnila kratší úvazky u mladých lidí, rodičů či osob starších 55 let. Cílem bylo zvýšit nabídku práce pro tyto dlouhodobě odstrkované skupiny na trhu práce. Náročné... celý článek

Předčasný důchod? Spočítejte si, jak vyjde podle nových pravidel

24. 8. 2023 | Kateřina Hovorková

Předčasný důchod? Spočítejte si, jak vyjde podle nových pravidel

Pravidla pro předčasný odchod do důchodu budou výrazně přísnější než dosud, potvrdili senátoři. Nová kalkulačka ukáže, kolik dostanete.

Partners Financial Services