zmeny na lodzii bez souhlasu vlastníka bytu

Dobrý den, Jsme vlastníkem 1-pok. bytu v 13-ti bytovém domě (kde jen 2 byty nejsou v osobním vlastnictví). Byty mají velmi prostorné, cca 5 dlouhé lodžie přiléhající k obyvacímu pokoji (a jako součást bytu také uvedené ve smlouvě o převodu bytu do vlastnictví). Jejich výplně (pod vysoko umístěným zábradlím – cca 1,3m) byly dosud skleněné, a tedy plně průhledné. Nyní však v době mé delší nepřítomnosti v ČR došlo v souvislosti s výměnou okapových plechů pod lodžiemi v celém domě také k (vlastníky nijak neschválené) výměně dosavadních skleněných výplní za zcela neprůhledné, a navíc v nepříjemné červené barvě (před opravou oplechování byly skleněné výplně odmontovány, po provedení opravy oplechování však byly osazeny jiné výplně – neprůhledné, z červeného plastového materiálu). Na rozdíl od ostatních, (marně) protestujících vlastníků, jsem se já namontování nepříjemných výplní navíc nemohla nijak bránit vůbec – nebyla jsem v těch dnech přítomna v ČR a práce byly prováděny z lešení zvenku. Výměna průhledných skleněných výplní lodžií za plastové a neprůhledné byla tedy i v mé lodžii provedena nejen bez mého vědomí a souhlasu, ale také bez předchozího projednání chystaných prací na schůzích Společenství vlastníků jednotek a bez získání souhlasu majitelů jednotlivých bytů. Rozhodl o ní bez vědomí a souhlasu ostatních majitelů sám předseda SVJ. S vlastníky se na schůzích projednávala pouze výměna okapových plechů, nikoliv změna výplní (natož pak jejich vlastnosti, materiál a barva) – jak to ostatně vyplývá i ze zápisu ze schůzí. Plný a zcela neprůhledný stavební prvek v tak dlouhé lodžii zásadně negativně ovlivňuje světelné poměry v mém původně světlém (1 pok.) bytě a nevhodná barva výplní navíc působí velmi rušivě. Jako vlastník bytu, jehož je lodžie deklarovanou součástí, mám za to, že k provedení tak výrazné změny jako je výměna průhledného stavebního prvku za plný a neprůhledný, nemůže dojít bez vědomí a výslovného písemného souhlasu vlastníka bytu a hodlám se domáhat nápravy – navrácení průhledných výplní. Lodžie je součástí mého bytu a to, zda je průhledná či neprůhledná, světelné poměry v mém bytě podstatně ovlivňuje. Nejsem zdaleka jediná, kdo v domě proti namontování nových výplní důrazně, ale bezvýsledně protestoval, avšak nyní argumentuje nás předseda SVJ jednotným vzhledem domu "když je to už jednou provedeno", a také finančními vícenáklady, což nadpoloviční většina vlastníků nakonec akceptuje. Jak je to za této situace s mým právem vlastníka a jaké jsou mé možnosti dosáhnout nápravy (průhledných výplní). Děkuji za brzkou odpověď. Věra Býmová

Otázku poslal/a: Vera Býmová, 19. 10. 2011 7:50

Na otázku odpovídá:

 GÜRLICH & Co.  advokátní kancelář

Dobrý den,

děkujeme, že jste využila služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující.

Zákon o vlastnictví bytů upravuje poměry v rámci společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ) a způsob jakým rozhodují. K rozhodování o běžných záležitostech postačí většina hlasů, při rozhodování významnějších otázek, jako jsou například modernizace nebo stavební úpravy, je třeba 3 většiny a v otázkách týkajících se např. změny účelu užívání se vyžaduje souhlas všech vlastníků jednotek. Pokud se rozhoduje o důležitých otázkách a některý z vlastníků je přehlasován, může se domáhat soudní ochrany svých zájmů a dané rozhodnutí může být poté v soudním řízení prohlášeno za neplatné. Co je „podstatnou změnou“ rozhoduje soud v každém konkrétním případě (pravděpodobně by bylo možno sem podřadit i změnu na Vašem domě/bytě). Tato úprava ovšem předpokládá, že dojde nejdříve k hlasování. Na případ, kdy k němu nedošlo vůbec, ovšem zákon nepamatuje.

Pokud se Vám nepodaří dohodnout se v rámci SVJ, je zde možnost domáhat se nápravy soudní cestou. Řešením Vaší situace může být podání vlastnické žaloby na odstranění zásahů do Vašeho vlastnického práva.

Vzhledem k nedostatečné úpravě a nutnosti vyznat se v daném případě v rozhodovací praxi soudu, Vám doporučujeme obrátit se na advokátní kancelář, která Vám poskytne širší poradenství.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Richard Gürlich

31. 10. 2011 5:31

Položte svojí vlastní otázku. Právní poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma pracovní právo, právní poradna

Co zmůže zaměstnanec, když si firma vykládá zákony po svém…

9. 7. 2012 | Barbora Buřínská | 28 komentářů

Co zmůže zaměstnanec, když si firma vykládá zákony po svém…

K lékaři musí čas od času každý. A někdy to nejde jinak než v pracovní době. Pamatuje na to i zákoník práce a navazující předpisy. Vyčíslují, na jakou dobu vás musí zaměstnavatel uvolnit kvůli návštěvě lékaře (nejen vaší, ale i člověka, který je na vás závislý) a kolik z ní musí proplácet.

Skončí švarcsystém v propadlišti dějin, nebo „jen“ v ilegalitě?

6. 12. 2011 | Petra Dlouhá | 32 komentářů

Skončí švarcsystém v propadlišti dějin, nebo „jen“ v ilegalitě?

Jste „zaměstnaní na živnosťák“? Stát vyhlásil válku švarcsystému, připravte se na to, že byste se brzy mohli stát její obětí. Vašemu zaměstnavateli nezaměstnavateli hrozí od ledna pokuta čtvrt milionu až deset milionů. A vy sami byste mohli být lehčí až o sto tisíc!

Nový zákoník práce schválen. Co nás čeká a nemine?

11. 11. 2011 | Petra Dlouhá | 32 komentářů

Nový zákoník práce schválen. Co nás čeká a nemine?

Poslanci měli minulý týden pohotovost. Zasedali a jednali, až se z nich kouřilo. Jen produktivita práce nestála za moc. Opozice se maratonem obstrukcí snažila bránit reformám, které stejně zvrátit nemohla. Koalice nakonec protlačila všechny. Jednou z nich je novela zákoníku práce. Co přináší?

Nový zákoník práce: jaké se chystají změny?

20. 7. 2011 | František Mašek | 3 komentáře

Nový zákoník práce: jaké se chystají změny?

Zatím první čtení ve sněmovně má za sebou upravený zákoník práce. Jde příliš na ruku zaměstnavatelům, říkají jeho odpůrci. Opoziční senát ho však nejspíš nezastaví, a tak ho chtějí odboráři a sociální demokraté pro některá ustanovení nechat posoudit Ústavnímu soudu

Pojištění právní ochrany může ušetřit spoustu peněz

24. 5. 2011 | Ondřej Tůma | 29 komentářů

Pojištění právní ochrany může ušetřit spoustu peněz

Tak a dost! Tady si z vás snad někdo dělá legraci! Nejradši byste toho šizuňka hnali k soudu! Kdybyste na to ovšem měli. Peníze a žaludek. A kdybyste vůbec věděli, jak se to dělá. Možná jste si včas měli sjednat pojištění právní ochrany.

Za škodu v práci jste předem vinni. Odbory chtějí změnu

22. 5. 2011 | Petr Kučera | 8 komentářů

Za škodu v práci jste předem vinni. Odbory chtějí změnu

Pan Jan pracuje jako jediný prodavač v malém obchodě. Se svým zaměstnavatelem podepsal takzvanou dohodu o hmotné odpovědnosti za případný schodek či manko.

Víte, co je rodičovská dovolená?

3. 5. 2011 | Ludmila Řezníčková | 17 komentářů

Víte, co je rodičovská dovolená?

Rodičovská dovolená – většina lidí si představí dobu, po niž se pobírá rodičovský příspěvek. To ovšem není přesné. A navíc je to jen jeden úhel pohledu, osobní. Rodičovskou dovolenou totiž s vámi „prožívá“ i zaměstnavatel. Nemusí mu to být po chuti a může chtít, abyste jeho nelibost pocítili... Co říká pracovní právo?

Čeká nás rok plný změn

3. 1. 2011 | František Mašek | 5 komentářů

Čeká nás rok plný změn

Reformy, které hodlá podle programového prohlášení uskutečnit současná vláda, asi začnou nejdříve od příštího roku, tedy od ledna 2012. Letos nás nicméně čeká daleko více změn, než v minulých letech. Věřme, že jejich cílem nejsou pouze rozpočtové úspory.

Je na tom Řecko opravdu tak špatně?

30. 9. 2010 | Arsen Lazarevič | 2 komentáře

Je na tom Řecko opravdu tak špatně?

První polovina roku byla silně poznamenána řeckou krizí. Média denně referovala o Řecku jako o nezodpovědné zemi, kterou brzy čeká bankrot. Jaké poučení si z dění v této zemi můžeme odnést?

Jak vás chrání nový antidiskriminační zákon

25. 9. 2009 | Maria Janšová, Radek Dvořáček | 1 komentářů

Jak vás chrání nový antidiskriminační zákon

Od začátku září je účinný dlouho očekávaný zákon o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací, známější spíše pod označením antidiskriminační zákon.

Stránka 2/2

2

Následující

Aktuální články

Kolik vám vynesou dividendy z českých akcií? Přehled

Kolik vám vynesou dividendy z českých akcií? Přehled

Nejvyšší dividendový výnos z akcií obchodovaných na pražské burze nabízejí pravidelně...více

Se zlevněním hypoték banky nespěchají, potvrzují nová čísla

Se zlevněním hypoték banky nespěchají, potvrzují nová čísla

Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů v květnu klesla z dubnových 5,57 procenta na...více

Okamžité platby v eurech spouští už třetí banka. Transakci nabízí zdarma

Okamžité platby v eurech spouští už třetí banka. Transakci nabízí zdarma

Fio banka se jako třetí banka na českém trhu zapojuje do systému okamžitých plateb v eurech....více

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services