Končíme s podnikáním! Jak zrušit nebo pozastavit živnost: Pár dobrých rad

| rubrika: Jak na to | 18. 8. 2015 | 4 komentáře
V podnikání to nešlape, jak jste si představovali. Potřebujete pauzu. Chcete změnit obor. Vrátit se do zaměstnání. Nebo se odebrat do penze. Důvodů pro ukončení živnosti je nespočet. Jak na to? A je rozdíl, jestli živnost rušíte, nebo jen pozastavujete? Jak obtížné je obnovení? Poradíme.

Přerušení, obnovení nebo úplné zrušení živnosti… Jak postupovat, abyste neudělali botu a dostáli všem administrativním povinnostem? Není jich zase tolik. Poradíme, jak se s nimi vypořádat.

1. Přerušujeme: Pomůže centrální registrační místo

Podnikání a samostatnou výdělečnou činnost můžete přerušit na libovolně dlouhé období. Nejpozději do osmi dnů ale novinku ohlaste zdravotní pojišťovně. A také správě sociálního zabezpečení – tam máte čas do osmého dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci, kdy k přerušení samostatné výdělečné činnosti došlo. Finanční úřad je třeba informovat do patnácti dní.

Propojeno!

Jak na předčasný důchod

Balíte to předčasně? Nechce se vám nebo nemůžete čekat? Pro ty, kteří míří do předčasné penze máme pár dobrých rad. například tu, že někdy se vyplatí počkat třeba jen pár dní a už to bude znamenat pár korun měsíčně navíc.

Na živnostenský úřad nemusíte. Ale můžete – a může se to hodit. Je tu totiž ještě možnost provést všechna oznámení naráz na takzvaném centrálním registračním místě – a tím jsou právě živnostenské úřady. Sociálku a zdravotní pojišťovnu můžete vyrozumět najednou prostřednictvím změnového listu na kterémkoli živnostenském úřadě. Vyplněný formulář tam můžete zaslat i písemně. Kdo má datovou stránku, tak i elektronicky. Změnový list můžete stahovat zde. Pouze finanční úřad je třeba informovat na speciálním formuláři samostatně. Ovšem i toto podání se dá vyřídit na centrálním registračním místě. Výjimka se týká lidí a subjektů, které mají zákonnou povinnost doručovat finančnímu úřadu podání elektronicky.

Provozování živnosti je přerušeno dnem, kdy vaše oznámení živnostenský úřad obdrží, případně pozdějším dnem, který v dokumentu uvedete; zpětně to nelze.

A další užitečná rada: jako centrální registrační místo slouží i Czech POINTy.

Protože ale v praxi vždycky všechno neběží tak hladce, jak by mělo, vyplatí se alespoň telefonicky ověřit, že zdravotní pojišťovna, sociálka i berňák vaše podání na centrálním registračním místě zaznamenaly.

Jakmile živnost přerušíte (a nevykonáváte jinou výdělečnou činnost), nemusíte dál platit sociální pojištění. Tato doba se vám ale nezapočte do dob potřebných pro vznik nároku na důchod. Zdravotní pojištění v minimální výši musíte platit i jako osoba bez zdanitelných příjmů – pokud ho za vás nehradí stát.

Zdravotní pojištění na státní útraty

Stát za vás platí zdravotní pojištění, když jste:

  • Nezaopatřené děti
  • Poživatelé starobních, invalidních, vdovských, vdoveckých nebo sirotčích důchodů
  • Na mateřské nebo rodičovské dovolené, respektive pobíráte peněžitou pomoc v mateřství či rodičovský příspěvek  
  • Uchazeči o zaměstnání v evidenci úřadu práce
  • Osoby pobírající dávku pomoci v hmotné nouzi a osoby s nimi společně posuzované, a to za podmínky, že nejsou podle potvrzení plátce dávky pomoci v hmotné nouzi v pracovním ani obdobném vztahu ani nevykonávají samostatnou výdělečnou činnost, nejsou v evidenci uchazečů o zaměstnání a nejde o poživatele starobního důchodu, invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, vdovského nebo vdoveckého důchodu, ani o poživatele rodičovského příspěvku nebo o nezaopatřené dítě
  • Osoby, které jsou závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost)
  • Osoby pečující o osoby závislé na péči jiné osoby ve stupni II, III anebo stupni IV a osoby pečující o osoby mladší deset let, které jsou závislé na péči jiné osoby ve stupni I
  • Osoby celodenně, osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku

2. Obnovujeme: Totéž v bleděmodrém

Když se rozhodnete živnost probudit k životu, budete muset znovu podstoupit podobný postup. Předně se nabízí možnost provětrat znovu změnový list – tedy opět ho vyplnit, zanést novinky, a doručit živnostenskému úřadu. Nebo se alternativně obrátit zvlášť na sociálku, zdravotní pojišťovnu a finanční úřad. Zkrátka si zopakovat postup, které jsme nastínili výš u pozastavení živnosti.

Anketa

Zapodnikali jste si někdy taky?

3. Rušíme: Živnostenskému úřadu se nevyhnete

Vedle pozastavení můžete svou živnost taky úplně zrušit. Postup je v zásadě stejný jako, když živnost přerušujeme – s tím rozdílem, že v tomhle případě živnostenský úřad informovat musíte, opět to můžete udělat prostřednictvím změnového listu. Automaticky by pak měla být vyrozuměna zdravotní pojišťovna a správa sociálního zabezpečení. Finanční úřad musíte informovat samostatně, jde to ale opět prostřednictvím centrálního registračního místa.

Dřívější povinnost, kdy jste nejprve na živnostenský úřad museli přinést souhlas se zrušením živnosti od finančního úřadu, už neplatí.

Novinkou od roku 2015 je, že jakmile uplynou čtyři roky od chvíle, kdy jste zrušili své poslední živnostenské oprávnění, budou všechny dříve uveřejňované údaje přeneseny do neveřejné části živnostenského rejstříku. Dostupné budou jen na vyžádání a jen subjektům, které k tomu mají oprávnění.

Nezapomeňte, že své podnikání musíte uzavřít také účetně – tedy vypořádat pohledávky, zásoby, dlouhodobý majetek a tak podobně. S tím vám pomůže účetní, případně daňový poradce. Každopádně nezapomeňte za rok, po jehož část jste ještě podnikali, podat poslední daňové přiznání a přehledy pro sociálku a zdravotní pojišťovnu

Pidikvíz na závěr


Odkudpak asi je ten nápis na ceduli na úvodním obrázku?

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.