Podílové fondy za sebou mají dobrý měsíc. Rostly akcie i dluhopisy

Martin Mašát | rubrika: Analýza | 15. 8. 2022 | 1 komentář
Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v červenci?
Podílové fondy za sebou mají dobrý měsíc. Rostly akcie i dluhopisy

Zdroj: Shutterstock

Centrální banky splnily v červenci očekávání trhů a zvedaly úrokové sazby. Evropská centrální banka zvýšila základní sazbu o 50 bazických bodů na nulu, což bylo první zvýšení po 11 letech. Americký Fed přidal 75 bodů na celková 2,5 %. Navzdory medvědím analýzám mnoha ekonomů tyto kroky spustily na finančních trzích optimismus a ani potvrzení technické recese v USA nezastavilo růst cen akcií a překvapivě ani cen dluhopisů.

Hodnoty akciových indexů v červenci vymazaly ztráty z minulého měsíce a například americký index S&P se posunul výše o víc než 9 %. Důvodem pro tak silný návrat cen nahoru je zřetelné zpomalení ekonomik, které otevřelo centrálním bankám možnost na pomalejší utahování měnových podmínek, protože bude rychleji klesat inflace. Akcioví investoři tak zažili víc než solidní měsíc.

Podobné důvody stojí za poklesem výnosů dlouhodobých dluhopisů i přes růst krátkodobých úrokových sazeb. V České republice jsme se dočkali na konci června posledního zvýšení základní sazby už na 7 % a inflace za červenec dosáhla dokonce 17,5 %. Přesto ceny dlouhodobých dluhopisů razantně vzrostly. Například výnos 13letého českého státního dluhopisu klesl z 5,7 % ročně na 3,7 % ročně, což způsobilo růst jeho ceny o 17 procent. Tyto cenové pohyby posunuly do kladných čísel kvalitní dluhopisové fondy.

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje víc než 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

červenec 20227,3 %2,9 %
od začátku roku-8,7 %-14,3 %
poslední rok-3,5 %-11,3 %
poslední tři roky22,8 %5,3 %
posledních pět let34,1 %8,7 %
posl. deset let114,7 %38,6 %
počet fondů3814

Za prudkým oživením akciových trhů v červenci stálo především očekávání plynulého zpomalení americké ekonomiky, tzv. „soft landing“, kterého by Fed měl docílit jen relativně mírným zpřísněním měnové politiky. O trochu horší je situace v Evropě, která musí navíc bojovat i s plynovou a ukrajinskou krizí. Nejhůř dopadly nerozvinuté trhy, které tlačí dolů především čínské akcie.

Srovnejte si to s námi

I přes růst cen akcií a jisté uklidnění je před investory mnoho nejistot – recese, válečné konflikty či problémy s energiemi –, které můžou znovu spustit výprodeje, proto je na místě stále opatrnost.

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice se pohybovala v červenci okolo 7,3 %. Za prvních sedm měsíců jsou ale investoři stále ve ztrátě v průměru 8,7 %. Za posledních 12 měsíců je hodnota podílů v akciových fondech o 3,5 % níž.

Speciálně zaměřené akciové fondy zaznamenaly v červenci růst pouze o 2,9 % a v roce 2022 jsou zatím o 11,3 % níž. Důvodem je pokles ceny ropy a indexů nerozvinutých zemí.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

červenec 20222,0 %4,0 %
od začátku roku-2,1 %-8,3 %
poslední rok-4,6 %-8,6 %
poslední tři roky-4,0 %-2,7 %
posl. pět let-3,7 %-0,4 %
posl. deset let3,3 %29,4 %
počet fondů1822

Česká inflace vystoupala už na 17,5 %, hlavní část zdražení jde na vrub energií. I přes razantní růst základní sazby na 7 % začaly klesat výnosy, respektive růst ceny dlouhodobých státních dluhopisů. Důvodem pro zvýšení cen dluhopisů během posledních několika týdnů je zřetelný pokles kupní síly obyvatel, a tedy tlak na pokles inflace.

Pozitivní sentiment, respektive prudký růst cen dluhopisů se propsal i do červencové výkonnosti dluhopisových fondů. Průměrná cena kvalitních dluhopisových fondů za měsíc vzrostla o 2 %. Bohužel, za posledních 12 měsíců je to stále ztráta 4,6 % způsobená propadem cen dluhopisů s tím, jak se zvyšovaly jejich výnosy.

Pokles rizikových prémií související s růstem cen akcií zvedl ceny rizikových dluhopisů. Proto fondy rizikových dluhopisů korigovaly v červenci předchozí ztráty růstem o silná 4 %. Meziročně jsou níže o 8,6 %.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů
červenec 20224 %
od začátku roku-6,5 %
poslední rok-5,4 %
poslední tři roky3,9 %
posledních pět let5,9 %
posledních deset let26,9 %
počet fondů50

Smíšené fondy podobně jako akciové a dluhopisové fondy v červenci zhodnotily majetek klientů. Jejich průměrná hodnota se zvýšila o 4 % a meziročně ztrácí 5,4 %.

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

19. 9. 2022 | Jan Traxler

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

Na vysokou inflaci to sice letos stačit nebude, přesto se můžeme těšit na rekordní výnosy. V prvním pololetí byly silně nadprůměrné, ukazuje porovnání.

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

14. 9. 2022 | Petr Kučera

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

S jednoduchým investováním přes mobil přichází první velká banka. Zájemci si o ní musí aktivně říct, nebo čekat na oslovení.

Podílové fondy klesají, trhy děsí plyn i inflace

6. 9. 2022 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílové fondy klesají, trhy děsí plyn i inflace

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v srpnu?

Příspěvek na penzijní spoření má klesnout. Stát podpoří i investice

29. 8. 2022 | Petr Kučera | 6 komentářů

Příspěvek na penzijní spoření má klesnout. Stát podpoří i investice

Ministerstvo financí přichází s návrhy, jak podpořit úspory na důchod. Daňové výhody se mají rozšířit i na investiční produkty. Penzijní fondy by zároveň mohly investovat odvážněji... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.