Skupinové investování jako vhodný nástroj pro složitější období

Alan Pock | rubrika: FINMARKET | 18. 8. 2022 | 1 komentář
Mnoho lidí přestává v době krize investovat. Hodnota řady aktiv, která se nyní dostávají pod cenu, ale v dlouhodobějším horizontu opět poroste. Navíc stále existují aktiva, která dokážou přinášet stabilní výnos i v těžkých časech. Například nemovitosti, do nichž se dá nyní investovat i bez milionů na účtu.
Skupinové investování jako vhodný nástroj pro složitější období

Zdroj: Shutterstock

O nemovitostech dlouhodobě platí, že jsou velice dobrým uchovatelem hodnoty investovaných peněz. I přesto (nebo právě proto), že se často berou jako investice konzervativního typu, pořád přibývá investorů, kteří reality do svého portfolia přidávají. Je to proto, že se v nejisté době, jako je už nějaký ten pátek tahle, poohlížejí po stabilnějších aktivech. A navíc většina Čechů je v investování dlouhodobě spíš konzervativnější.

O autorovi

Alan Pock, CEO a spoluzakladatel společnosti Investown
Zdroj: Investown

Alan Pock má bohaté zkušenosti s obchodem a budováním partnerských vztahů finančnětechnologických firem v Česku a USA. Je spoluzakladatelem a CEO společnosti Investown. Ta nabízí možnost investovat prostřednictvím hromadného financování do nemovitostních projektů a patří mezi tuzemské nejrychleji rostoucí fintech startupy.

Analýzy ukazují, že i v nestabilní době, kdy světem otřásá válka na Ukrajině, doznívají dopady pandemie a blíží se období recese, si investiční reality narozdíl od akcií nebo kryptoměn udržují stabilní výkonnost. Ještě zřejmější je to v Česku, kterě má zejména ve výstavbě rezidenčních nemovitostí velké nedostatky a kde poptávka dlouhodobě převyšuje nabídku.

Stabilita, to je, oč tu běží

Podle údajů nadnárodní investiční společnosti Schroders jsou reality nejstabilnější aktivum. Ve srovnání s akciemi, státními dluhopisy, komoditami i zlatem připisují zajímavý výnos ve všech makroekonomických etapách. Jejich síla se projevuje zejména v obdobích, která jsou situaci naší ekonomiky nejblíž, tedy v době reflace (ekonomika v prostředí růstu inflace), případně hrozící stagflace (ekonomika v prostředí recese a zároveň zrychlující inflace).

Ceny (zejména rezidenčních) nemovitostí z dlouhodobého hlediska rostou. Z toho důvodu fungují jako velice stabilní, konzervativní a jisté uložení finančních prostředků. Ve vybraných obdobích samozřejmě existují aktiva, která i v delším horizontu přinášejí několikanásobně vyšší výnosy. Ty jsou ale vykupovány vyšším rizikem a sklony k vysoké volatilitě.

Rozkvět skupinového financování

I přes ekonomické podmínky, které na první pohled nejsou zcela příznivé, existuje v Česku velká chuť po nových realitních projektech. Překážkou se v posledních měsících stávají vysoké úroky hypoték a obecně úvěrů. To nahrává skupinovému financování, kterému se zejména díky rozmachu chytrých technologií daří víc než kdy dřív. Z prostého důvodu – je dostupné takřka každému.

K investování dnes stačí nižší stovky korun, poplatky navíc bývají u mladých firem minimální nebo dokonce nulové. Jejich byznysmodel je postaven na jiných příjmech. Pokud se tedy spojí stovky nebo tisíce investorů a každý z nich investuje v průměru nižší tisíce, pohybujeme se hned v milionových částkách, které jsou dostupné pro realizaci realitních projektů. To umožňuje prověřeným developerům ucházet se o výhodnější zdroje financování pro své realitní projekty a současně přinášet řadě drobnějších investorů velice zajímavý výnos pohybující se nad hranicí 8 % ročně.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Bitcoin za milion a stíhané Xixoio. Týden v kryptu

9. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin za milion a stíhané Xixoio. Týden v kryptu

Bitcoin pořídíte za milion, policie stíhá lidi z XIXOIO, ve Švýcarsku zaplatíte bitcoinem i daně, pokrytci z JPMorgan si nevidí do pusy a Do Kwon bude vydán do USA. Je tu další Týden... celý článek

Zlato je na historickém rekordu. Bitcoinová raketa letí za ním

6. 12. 2023 | Tomáš Vranka | 1 komentář

Zlato je na historickém rekordu. Bitcoinová raketa letí za ním

Nejvýznamnější kryptoměna, přezdívaná někdy digitální zlato, rychle posiluje. A cena skutečného zlata je vysoko jako nikdy. Co za tím je? Odpovědi v komentáři nabízí Tomáš Vranka, analytik... celý článek

Investiční zlato: Revoluční hologramové slitky od Argor-Heraeus

5. 12. 2023 | PR text

Investiční zlato: Revoluční hologramové slitky od Argor-Heraeus

Investování do zlata je jednou z nejstarších a nejstabilnějších forem uložení hodnoty. V posledních letech však přichází na trh s novinkou, která kombinuje tradiční hodnotu s moderními... celý článek

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu zahájili trestní stíhání dvou fyzických osob a jedné právnické osoby pro trestný čin podvodu v souvislosti s případem Xixoio.... celý článek

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

2. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

Syn Christine Lagardeové neposlouchal. Bývalý šéf Binance nesmí domů. Kryptopodvodníci si kupovali důvěryhodnost sponzoringem sportu, ten má teď platit. Drobný těžař trumfnul obry.... celý článek

Partners Financial Services