Skupinové investování jako vhodný nástroj pro složitější období

Alan Pock | rubrika: FINMARKET | 18. 8. 2022 | 1 komentář
Mnoho lidí přestává v době krize investovat. Hodnota řady aktiv, která se nyní dostávají pod cenu, ale v dlouhodobějším horizontu opět poroste. Navíc stále existují aktiva, která dokážou přinášet stabilní výnos i v těžkých časech. Například nemovitosti, do nichž se dá nyní investovat i bez milionů na účtu.
Skupinové investování jako vhodný nástroj pro složitější období

Zdroj: Shutterstock

O nemovitostech dlouhodobě platí, že jsou velice dobrým uchovatelem hodnoty investovaných peněz. I přesto (nebo právě proto), že se často berou jako investice konzervativního typu, pořád přibývá investorů, kteří reality do svého portfolia přidávají. Je to proto, že se v nejisté době, jako je už nějaký ten pátek tahle, poohlížejí po stabilnějších aktivech. A navíc většina Čechů je v investování dlouhodobě spíš konzervativnější.

O autorovi

Alan Pock, CEO a spoluzakladatel společnosti Investown
Zdroj: Investown

Alan Pock má bohaté zkušenosti s obchodem a budováním partnerských vztahů finančnětechnologických firem v Česku a USA. Je spoluzakladatelem a CEO společnosti Investown. Ta nabízí možnost investovat prostřednictvím hromadného financování do nemovitostních projektů a patří mezi tuzemské nejrychleji rostoucí fintech startupy.

Analýzy ukazují, že i v nestabilní době, kdy světem otřásá válka na Ukrajině, doznívají dopady pandemie a blíží se období recese, si investiční reality narozdíl od akcií nebo kryptoměn udržují stabilní výkonnost. Ještě zřejmější je to v Česku, kterě má zejména ve výstavbě rezidenčních nemovitostí velké nedostatky a kde poptávka dlouhodobě převyšuje nabídku.

Stabilita, to je, oč tu běží

Podle údajů nadnárodní investiční společnosti Schroders jsou reality nejstabilnější aktivum. Ve srovnání s akciemi, státními dluhopisy, komoditami i zlatem připisují zajímavý výnos ve všech makroekonomických etapách. Jejich síla se projevuje zejména v obdobích, která jsou situaci naší ekonomiky nejblíž, tedy v době reflace (ekonomika v prostředí růstu inflace), případně hrozící stagflace (ekonomika v prostředí recese a zároveň zrychlující inflace).

Ceny (zejména rezidenčních) nemovitostí z dlouhodobého hlediska rostou. Z toho důvodu fungují jako velice stabilní, konzervativní a jisté uložení finančních prostředků. Ve vybraných obdobích samozřejmě existují aktiva, která i v delším horizontu přinášejí několikanásobně vyšší výnosy. Ty jsou ale vykupovány vyšším rizikem a sklony k vysoké volatilitě.

Rozkvět skupinového financování

I přes ekonomické podmínky, které na první pohled nejsou zcela příznivé, existuje v Česku velká chuť po nových realitních projektech. Překážkou se v posledních měsících stávají vysoké úroky hypoték a obecně úvěrů. To nahrává skupinovému financování, kterému se zejména díky rozmachu chytrých technologií daří víc než kdy dřív. Z prostého důvodu – je dostupné takřka každému.

K investování dnes stačí nižší stovky korun, poplatky navíc bývají u mladých firem minimální nebo dokonce nulové. Jejich byznysmodel je postaven na jiných příjmech. Pokud se tedy spojí stovky nebo tisíce investorů a každý z nich investuje v průměru nižší tisíce, pohybujeme se hned v milionových částkách, které jsou dostupné pro realizaci realitních projektů. To umožňuje prověřeným developerům ucházet se o výhodnější zdroje financování pro své realitní projekty a současně přinášet řadě drobnějších investorů velice zajímavý výnos pohybující se nad hranicí 8 % ročně.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

23. 9. 2022 | Tomáš Kálal | 1 komentář

Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

Česká národní banka zvyšuje sazbu rychleji, než startují rakety Elona Muska. V příštích měsících tak zažijeme velký test trhu korunových korporátních dluhopisů.

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

19. 9. 2022 | Jan Traxler

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

Na vysokou inflaci to sice letos stačit nebude, přesto se můžeme těšit na rekordní výnosy. V prvním pololetí byly silně nadprůměrné, ukazuje porovnání.

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

14. 9. 2022 | Petr Kučera

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

S jednoduchým investováním přes mobil přichází první velká banka. Zájemci si o ní musí aktivně říct, nebo čekat na oslovení.

Karo dává na burzu nové akcie. Zpracovatel kůží rozšiřuje výrobu

12. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Karo dává na burzu nové akcie. Zpracovatel kůží rozšiřuje výrobu

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes zahájil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů chce získat peníze na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření závodu... celý článek

Podílové fondy klesají, trhy děsí plyn i inflace

6. 9. 2022 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílové fondy klesají, trhy děsí plyn i inflace

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v srpnu?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.