O nemovitostech dlouhodobě platí, že jsou velice dobrým uchovatelem hodnoty investovaných peněz. I přesto (nebo právě proto), že se často berou jako investice konzervativního typu, pořád přibývá investorů, kteří reality do svého portfolia přidávají. Je to proto, že se v nejisté době, jako je už nějaký ten pátek tahle, poohlížejí po stabilnějších aktivech. A navíc většina Čechů je v investování dlouhodobě spíš konzervativnější.
Analýzy ukazují, že i v nestabilní době, kdy světem otřásá válka na Ukrajině, doznívají dopady pandemie a blíží se období recese, si investiční reality narozdíl od akcií nebo kryptoměn udržují stabilní výkonnost. Ještě zřejmější je to v Česku, kterě má zejména ve výstavbě rezidenčních nemovitostí velké nedostatky a kde poptávka dlouhodobě převyšuje nabídku.
Stabilita, to je, oč tu běží
Podle údajů nadnárodní investiční společnosti Schroders jsou reality nejstabilnější aktivum. Ve srovnání s akciemi, státními dluhopisy, komoditami i zlatem připisují zajímavý výnos ve všech makroekonomických etapách. Jejich síla se projevuje zejména v obdobích, která jsou situaci naší ekonomiky nejblíž, tedy v době reflace (ekonomika v prostředí růstu inflace), případně hrozící stagflace (ekonomika v prostředí recese a zároveň zrychlující inflace).
Ceny (zejména rezidenčních) nemovitostí z dlouhodobého hlediska rostou. Z toho důvodu fungují jako velice stabilní, konzervativní a jisté uložení finančních prostředků. Ve vybraných obdobích samozřejmě existují aktiva, která i v delším horizontu přinášejí několikanásobně vyšší výnosy. Ty jsou ale vykupovány vyšším rizikem a sklony k vysoké volatilitě.
Rozkvět skupinového financování
I přes ekonomické podmínky, které na první pohled nejsou zcela příznivé, existuje v Česku velká chuť po nových realitních projektech. Překážkou se v posledních měsících stávají vysoké úroky hypoték a obecně úvěrů. To nahrává skupinovému financování, kterému se zejména díky rozmachu chytrých technologií daří víc než kdy dřív. Z prostého důvodu – je dostupné takřka každému.
K investování dnes stačí nižší stovky korun, poplatky navíc bývají u mladých firem minimální nebo dokonce nulové. Jejich byznysmodel je postaven na jiných příjmech. Pokud se tedy spojí stovky nebo tisíce investorů a každý z nich investuje v průměru nižší tisíce, pohybujeme se hned v milionových částkách, které jsou dostupné pro realizaci realitních projektů. To umožňuje prověřeným developerům ucházet se o výhodnější zdroje financování pro své realitní projekty a současně přinášet řadě drobnějších investorů velice zajímavý výnos pohybující se nad hranicí 8 % ročně.
Sdílejte článek, než ho smažem