Index fondů: Centrální banky se inflace nebojí, akcie rostly

Martin Mašát | rubrika: Analýza | 9. 7. 2021 | 9 komentářů
Korunové akciové fondy v červnu rychle rostly, dluhopisové naopak lehce ztrácely, ukazuje pravidelný fondový index.
Index fondů: Centrální banky se inflace nebojí, akcie rostly

Zdroj: Shutterstock

Hlavním tématem, které hýbalo v červnu finančními trhy, byl přístup centrálních bank ke zvyšující se inflaci.

Většina investorské veřejnosti se pak přiklonila k názoru, že růst inflace je pouze dočasný, a tak nikoho nevyplašila zpráva o 5% inflaci v USA.

Tato benevolence centrálních bank a klesající čísla nakažených lidí povzbudily akciové trhy a ceny akcií se vesměs vydaly výše.

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje víc jak 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

červen 20212,3 %1,2 %
od začátku roku12,5 %10,3 %
poslední rok29,4 %28 %
poslední tři roky32,4 %24 %
posledních pět let56,2 %46,2 %
posl. deset let122,1 %34 %
počet fondů3815

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice dosáhla v červnu nadstandardních plus 2,3 %, výkonnost táhly především technologické tituly známe pod zkratkou FANG. Meziročně klienti dosáhli na zhodnocení o 29,4 %.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

červen 2021-0,1 %0,6 %
od začátku roku-0,9 %1,9 %
poslední rok-0,7 %9 %
poslední tři roky3,3 %10,6 %
posledních pět let0,5 %14,1 %
posl. deset let15 %39,5 %
počet fondů1922

Hlavní světové centrální banky prozatím na inflaci reagovaly vlažně, což pomohlo nejen akciím, ale i dluhopisům. Oproti FEDu či ECB růst inflace v Česku aktivoval Českou národní banku, která zvýšila o čtvrt procenta základní sazbu na úroveň 0,5 %. Hlasování bylo 5:2 ve prospěch vyšších sazeb a jeden hlas byl dokonce pro zvýšení o 0,5 %. Zvýšení krátkodobých sazeb zlevnilo dluhopisy s krátkou dobou do splatnosti.

Konzervativní investoři spořící v dluhopisových fondech zažili proto měsíc, kdy se ceny dluhopisových fondů takřka nezměnily. Průměrná výkonnost dluhopisových fondů byla v červnu minus 0,1 % a meziročně to je minus 0,7 %.

Fondy rizikových dluhopisů se díky utahování rizikových prémií udržely v červnu na původních hodnotách. Meziročně přidaly 9 % díky propadu cen těchto dluhopisů na počátku loňského roku.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů
květen 20210,9 %
od začátku roku4,7 %
poslední rok11,6 %
poslední tři roky11,5 %
posledních pět let16,5 %
posledních deset let35,3 %
počet fondů59

Smíšené fondy dosáhly v červnu, hlavně díky kladnému příspěvku akciových pozic, na průměrnou výkonnost 0,9 % a meziročně jsou výše o 11,6 %.

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 7. 2021 12:20, kalich

Fondy sledují jen jak v roce rostou(já to ve vlastním programu nazývám tzv.vypočítaný zisk od nákupu podílů a navíc to sleduji i za každý rok zvlášť. Takže majitel fondů je buď v plusu nebo v mínusu,ale na vlastním účtu má nulu pokud nějaké podíly neprodá, tím pádem i další navyšování podílů jde na úkor domácnosti. Mé vlastní akciové portfolio sleduje každoročně nejen vypočítaný zisk,ale i zisk realizovaný (dividendy+výhodné prodeje),což se mi objeví průběžně na účtu. Peníze buď reinvestuji nebo utratím v domácnosti. Již dávno jsem splnil cíl,že další investování nejde na úkor domácnosti. Je smutné,že naháněčů do fondů je nadbytek včetně jejich vyhodnocování, ale těch co umí investovat přímo do vlastního portfolia je málo a přitom je to tak jednoduché. Stačí k tomu tato úvaha,kterou jsem nedávno oprášil. Proč když jsem nebo nejsem úspěšný podnikatel bych nemohl vlastnit např.3 úspěšné emitenty,kteří mi každý rok pošlou solidní dividendu a mám přitom daleko méně starostí než jako podnikatel! BCPP mi od roku 2000 dodala tři emitenty (ČEZ,KB,Ph.M.) a jsem spokojen i když KB kvůli covidu19 dividendy pozastavila, ale o to více lze tyto akcie dokupovat za nízký kurz!

+1
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 7. 2021 13:14, deprese

Ne poplatky, ale odměny. Snad si nemyslíš, že rozdělí celý zisk. :DDD

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Na hříšných investicích dobrý fond nepostavíte, říká expert

27. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Na hříšných investicích dobrý fond nepostavíte, říká expert

Co v praxi znamená ESG investování, které se zaměřuje na společenskou odpovědnost? Petr Šimčák, ředitel investic v Amundi, v rozhovoru vysvětluje, proč to podle něj celé dává smysl.... celý článek

Fondee má novou licenci, chce do zahraničí

21. 7. 2021 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Fondee má novou licenci, chce do zahraničí

Investiční platforma Fondee dostala licenci obchodníka s cennými papíry od České národní banky. „Spolu s ní získáváme i právo takzvaného EU passportu, které hodláme využít pro expanzi... celý článek

Nejlepší podílové fondy roku. A kdo je letos v minusu

19. 7. 2021 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Nejlepší podílové fondy roku. A kdo je letos v minusu

Na předních místech žebříčku nejvýkonnějších podílových fondů za letošní první pololetí najdeme fondy z oblasti hodnotových akcií, jako jsou finanční a energetické tituly. Znatelný... celý článek

Realitní fond Generali nakupoval v centru Prahy

16. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Realitní fond Generali nakupoval v centru Prahy

Realitní fond společnosti Generali uzavřel druhou letošní akvizici. Koupil rezidenční budovu v centru Prahy, konkrétně v ulici Ke Karlovu. Akvizice byla provedena formou nabytí 100%... celý článek

Nemovitostní fondy ZDR nakupovaly na Slovensku

8. 7. 2021 | Jiří Hovorka

Nemovitostní fondy ZDR nakupovaly na Slovensku

Česká skupina nemovitostních fondů ZDR Investments nakupovala na Slovensku. Za více jak 20 milionů euro si pořídila logistický park v Prešově a hypermarket Tesco v Senci.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.