Praskne akciová bublina? Očekávané zhodnocení v USA je extrémně slabé

Michal Stupavský | rubrika: Komentář | 6. 5. 2021 | 4 komentáře
Zatímco mnoho ekonomů a investorů věří, že akcie – hlavně díky státním stimulům – dál porostou, Michal Stupavský ze společnosti Conseq je dlouhodobě skeptičtější. Tady je jeho čerstvý komentář.
Praskne akciová bublina? Očekávané zhodnocení v USA je extrémně slabé

Zdroj: Shutterstock

Valuace neboli ocenění hlavního amerického akciového indexu S&P 500 je momentálně na historickém rekordu. Valuace jsou dokonce vyšší než při technologické bublině v roce 2000. Valuační indikátor P/S – poměr ceny akcie k tržbám na akcií (price-to-sales ratio) – je aktuálně na novém rekordu na úrovni 3,0.

A jsou to právě valuace, které jsou pro průměrné roční očekávané akciové výnosy ve střednědobém horizontu klíčové. Moje regresní analýza s logaritmickou funkcí přitom indikuje, že by mohlo být zhodnocení amerických akcií v příštích pěti letech celkově dokonce negativní.

Rekordní hodnoty totiž implikují, že by se valuace měly ve střednědobém horizontu příštích pěti let postupně normalizovat, to znamená postupně klesnout blíže k hranici dlouhodobého průměru. Valuace tedy budou velice pravděpodobně přispívat v příštích pěti letech v celkovému zhodnocení amerických akcií silně negativně.

Americké akcie máme v naší globální akciové alokaci vůči benchmarkům neboli srovnávacím indexům silně podvážené – držíme v našich investičních portfoliích relativně hodně málo. Na druhou stranu preferujeme mnohem atraktivněji oceněné regiony, především střední a východní Evropu.

Zdroj: Michal Stupavský, Conseq

Klikněte pro zvětšení.

Na včerejším Investičním výboru jsme se rozhodli realizovat další část akciových zisků a zvýšit podvážení globální akciové složky fondů Conseq z -37,5 % na -50 % mezi neutrálem a minimem. Akcie jsme prodali napříč celým světem s výjimkou středoevropského regionu, který momentálně považujeme z valuačního hlediska za nejatraktivnější a zároveň s obrovským výnosovým potenciálem.

Výkonnost akciových indexů od začátku roku je vysoce nadprůměrná. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World od začátku roku připisuje zisk 8 %.

Valuační Z-Score indexu MSCI All Country World momentálně činí 2,5, což znamená, že průměrné globální akciové ocenění je přibližně 2,5 směrodatné odchylky nad dlouhodobými historickými průměry, což je skutečně bezprecedentní.

Další důvod: obáváme se silně akcelerující inflace, když globální inflační očekávání jsou na nejvyšších úrovních od globální finanční krize v roce 2008.

A také se domníváme, že očekávání enormně silného růstu globální ekonomiky a globálních korporátních zisků v letošním roce je již v cenách akcií zaceněno.

Celkově si proto myslíme, že prostor pro další výrazné akciové zisky v krátkodobém horizontu několika příštích měsíců je již výrazně omezen a existuje mnohem vyšší pravděpodobnost výraznější akciové korekce.

Autor je investičním stratégem společnosti Conseq Investment Management.

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje víc jak 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Michal Stupavský

 Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+28
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Centrální banky kvůli inflaci obětují investory

6. 6. 2022 | Martin Mašát | 15 komentářů

Centrální banky kvůli inflaci obětují investory

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v květnu?

Padají akcie i dluhopisy. Jak si vedou podílové fondy?

10. 5. 2022 | Martin Mašát | 20 komentářů

Padají akcie i dluhopisy. Jak si vedou podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Duben hodnotí jako armagedon na trzích.

Podílové fondy: Dluhopisy drtí inflace, akcie se zklidnily

6. 4. 2022 | Martin Mašát | 11 komentářů

Podílové fondy: Dluhopisy drtí inflace, akcie se zklidnily

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v březnu?

Investice pro děti dobře promyslete. K penězům se jen tak nedostanete

24. 3. 2022 | Jiří Hovorka, Olga Skalková | 18 komentářů

Investice pro děti dobře promyslete. K penězům se jen tak nedostanete

Dětské investiční účty zaručují, že se peníze k dětem opravdu dostanou. Na druhou stranu s nimi můžete mít problém třeba jen změnit investiční strategii. A nenabízejí je všude.

Prodali jste akcie nebo podílové listy. Co teď s daněmi

23. 3. 2022 | Petr Kučera | 11 komentářů

Prodali jste akcie nebo podílové listy. Co teď s daněmi

Jak zdanit příjmy z prodeje cenných papírů? Co se počítá do limitu pro osvobození? Jak funguje časový test? Můžu si odečíst náklady? A jak se daní dividendy? Poradíme.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.