Praskne akciová bublina? Očekávané zhodnocení v USA je extrémně slabé

Michal Stupavský | rubrika: Komentář | 6. 5. 2021 | 4 komentáře
Zatímco mnoho ekonomů a investorů věří, že akcie – hlavně díky státním stimulům – dál porostou, Michal Stupavský ze společnosti Conseq je dlouhodobě skeptičtější. Tady je jeho čerstvý komentář.
Praskne akciová bublina? Očekávané zhodnocení v USA je extrémně slabé

Zdroj: Shutterstock

Valuace neboli ocenění hlavního amerického akciového indexu S&P 500 je momentálně na historickém rekordu. Valuace jsou dokonce vyšší než při technologické bublině v roce 2000. Valuační indikátor P/S – poměr ceny akcie k tržbám na akcií (price-to-sales ratio) – je aktuálně na novém rekordu na úrovni 3,0.

A jsou to právě valuace, které jsou pro průměrné roční očekávané akciové výnosy ve střednědobém horizontu klíčové. Moje regresní analýza s logaritmickou funkcí přitom indikuje, že by mohlo být zhodnocení amerických akcií v příštích pěti letech celkově dokonce negativní.

Rekordní hodnoty totiž implikují, že by se valuace měly ve střednědobém horizontu příštích pěti let postupně normalizovat, to znamená postupně klesnout blíže k hranici dlouhodobého průměru. Valuace tedy budou velice pravděpodobně přispívat v příštích pěti letech v celkovému zhodnocení amerických akcií silně negativně.

Americké akcie máme v naší globální akciové alokaci vůči benchmarkům neboli srovnávacím indexům silně podvážené – držíme v našich investičních portfoliích relativně hodně málo. Na druhou stranu preferujeme mnohem atraktivněji oceněné regiony, především střední a východní Evropu.

Zdroj: Michal Stupavský, Conseq

Klikněte pro zvětšení.

Na včerejším Investičním výboru jsme se rozhodli realizovat další část akciových zisků a zvýšit podvážení globální akciové složky fondů Conseq z -37,5 % na -50 % mezi neutrálem a minimem. Akcie jsme prodali napříč celým světem s výjimkou středoevropského regionu, který momentálně považujeme z valuačního hlediska za nejatraktivnější a zároveň s obrovským výnosovým potenciálem.

Výkonnost akciových indexů od začátku roku je vysoce nadprůměrná. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World od začátku roku připisuje zisk 8 %.

Valuační Z-Score indexu MSCI All Country World momentálně činí 2,5, což znamená, že průměrné globální akciové ocenění je přibližně 2,5 směrodatné odchylky nad dlouhodobými historickými průměry, což je skutečně bezprecedentní.

Další důvod: obáváme se silně akcelerující inflace, když globální inflační očekávání jsou na nejvyšších úrovních od globální finanční krize v roce 2008.

A také se domníváme, že očekávání enormně silného růstu globální ekonomiky a globálních korporátních zisků v letošním roce je již v cenách akcií zaceněno.

Celkově si proto myslíme, že prostor pro další výrazné akciové zisky v krátkodobém horizontu několika příštích měsíců je již výrazně omezen a existuje mnohem vyšší pravděpodobnost výraznější akciové korekce.

Autor je investičním stratégem společnosti Conseq Investment Management.

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje víc jak 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Michal Stupavský

 Další články autora.

Líbil se vám článek?

+25
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Evropské akcie teď rostou víc než americké, ukazuje index fondů

9. 6. 2021 | Martin Mašát | 2 komentáře

Evropské akcie teď rostou víc než americké, ukazuje index fondů

Růst hodnot podílových fondů v květnu oproti předchozím měsícům zpomalil. U akciových fondů hodně záleželo na regionu, kde se fond se svými investicemi pohybuje. Zatímco americké akcie... celý článek

Od Tesly dávám ruce pryč, říká investiční stratég Mašát

2. 6. 2021 | Ondřej Tůma | 5 komentářů

Od Tesly dávám ruce pryč, říká investiční stratég Mašát

Jeden z nejúspěšnějších českých portfolio manažerů posledních let, Martin Mašát z Partners investiční společnosti, je hostem prvního podcastu našeho bratrského webu Finmag.

Plus 10 %. Akciové fondy letos vydělávají, trhy teď straší inflace

8. 5. 2021 | Martin Mašát | 8 komentářů

Plus 10 %. Akciové fondy letos vydělávají, trhy teď straší inflace

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za duben, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset let?

Investice pro začátečníky. Jak fungují podílové fondy a jak si vybrat

19. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 16 komentářů

Investice pro začátečníky. Jak fungují podílové fondy a jak si vybrat

Jestli už vás nebaví spoření v bance za úrok hluboko pod procento, můžete začít snadno investovat jako profesionál. I když investicím nerozumíte. Dejte nám 10 minut, vysvětlíme vám... celý článek

Každý čtvrtý Čech vůbec nechrání úspory před inflací

14. 4. 2021 | Petr Kučera | 22 komentářů

Každý čtvrtý Čech vůbec nechrání úspory před inflací

Čtvrtina Čechů se vůbec nesnaží chránit své úspory před inflací. Za nejvhodnější způsob ukládání peněz totiž považují hotovost nebo běžný účet, ukázal březnový průzkum Generali Investments... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.