Na úřad online. Bankovní identitu už použilo přes 1,1 milionu lidí

Olga Skalková | rubrika: Aktuality | 25. 5. 2022 | 3 komentáře
Na úřad online. Bankovní identitu už použilo přes 1,1 milionu lidí

Zdroj: Bankovní identita

Službu BankID, tedy digitální prokazování totožnosti přes bankovní identitu, využilo v Česku alespoň jednou 1,1 milionu lidí pro vstup na portály veřejné správy. Vedle toho ji přes 220 tisíc lidí použilo v komunikaci se soukromými firmami.

Služba, která umožňuje ověření stejně snadno jako při přihlašování k internetovému bankovnictví, odstartovala v Česku loni v lednu pro online komunikaci s veřejnou správou. Před rokem – od začátku června – ji pak svým klientům nabídly také první firmy.

Podle Marka Růžičky, výkonného ředitele společnosti Bankovní identita, která službu provozuje, má k tomuto využití bankovní identity v současné době přístup až 5,5 milionu Čechů. Ještě letos by k nim měli přibýt další.

Bankovní identitu mohou pro ověřování vůči veřejné správě i firmám používat klienti Air Bank, České spořitelny, ČSOB, Komerční banky a Moneta Money Bank.

Klienti Raiffeisenbank mají digitální přístup k veřejné správě, zatímco Bank ID pro komunikaci s firmami se pro ně připravuje. „Momentálně jsme ve fázi pilotního projektu,“ říká mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiseršotová.

Poslední bankou, která se do projektu zatím zapojila, je Fio. Od minulého měsíce klientům postupně aktivuje službu pro online komunikaci se státem. „Pro soukromé firmy ji plánujeme spustit klientům určitě také letos,“ dodává Jakub Heřmánek, mluvčí Fio.

Ke spuštění Bank ID se podle Růžičky chystají UniCredit Bank, Creditas a mBank. „Společně na tom pracujeme a letošní harmonogram všech tří bank s tím také počítá,“ potvrzuje Růžička. Celkový počet Čechů, kteří budou mít přístup k online identifikaci prostřednictvím své bankovní identity, by tím podle něj mohl vzrůst na celkem šest a půl milionu.

Zapojeno!

Zdroj: Shutterstock

Podnikatelé si od roku 2023 budou muset zvyknout na to, že s nimi úřady začnou komunikovat výhradně elektronicky. Datovou schránku ale dostanete, i když nepodnikáte: stačí, abyste třeba podali daňové přiznání online nebo požádali o řidičák přes bankovní identitu.

Datovou schránku dostanou OSVČ i nepodnikatelé. Nová povinnost se blíží

„Bankovní identita se stala v krátké době nejoblíbenějším způsobem jednoduchého a bezpečného ověřování totožnosti občanů při online komunikaci. Využívá ji 70 procent lidí, kteří se přihlašují k online službám státu. Používají ji opakovaně – za poslední rok v průměru osmkrát. Pro přihlášení do portálu firem dvakrát. Celkem se do projektu zapojila více než stovka firem,“ říká Růžička.

Bank ID mohou při online komunikaci používat vedle největších bank (Česká spořitelna, ČSOB či Komerční banka) například klienti některých pojišťoven (Generali Česká pojišťovna, Simplea), penzijních společností (ČS, NN), sázkových společností (Sazka, Fortuna, Tipsport), energetických firem (ČEZ, Pražská plynárenská), poskytovatelů či zprostředkovatelů úvěrů (Home Credit, Hypo na míru, Golem Finance) a dalších.

Lidé mohou díky BankID požádat například i o online výpis z účtu u Centrálního depozitáře cenných papírů, při nákupech mimo otevírací dobu v maloobchodní síti COOP, při ověření identity chův a rodin u firmy Hlídačky, při zřízení účtu a výpůjčce v Národní knihovně nebo při ověření identity v diskusích na Seznam.cz.

„Do konce letošního roku se přidá řada dalších, například zdravotní pojišťovny, vysoké školy nebo mobilní operátoři. Výhledově půjde o tisíce firem,“ věří Růžička. Podle něj firmy nejčastěji využívají službu k ověření totožnosti nových klientů. Postupně ji chtějí zavádět v dalších službách. „Často to mají v plánu v horizontu dvou let, protože současná technologie jim to asi rychle nasadit neumožňuje,“ dodává Růžička.

Fotogalerie: Coopak to tu máme?

Do prodejny COOP se dostanete, i když má zavřeno. Potřebujete bankovní identitu a speciální aplikaci. 

Foto: Jana Divinová

Olga Skalková

Autor článku Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz. Ráda tráví čas s rodinou a přáteli, chodí do... Další články autora.

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Nový podvod ovládne váš telefon, varuje policie

6. 6. 2023 | redakce Peníze.CZ

Nový podvod ovládne váš telefon, varuje policie

Nový typ podvodu evidují kriminalisté Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje specializující se na kybernetickou kriminalitu.

Klienty bývalé Equa bank čeká předčasná výměna karet

5. 6. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Klienty bývalé Equa bank čeká předčasná výměna karet

Změna z Mastercard na Visa se dotkne přibližně 400 tisíc karet. Ty mají platit jen do konce října.

Raiffeisenbank dočasně odpustí poplatek za online směnárnu

1. 6. 2023 | Petr Kučera

Raiffeisenbank dočasně odpustí poplatek za online směnárnu

Služba Směnárna, která je součástí mobilního bankovnictví Raiffeisenbank, bude během června zdarma. Standardně za ni banka účtuje paušální poplatek 39 korun měsíčně.

Air Bank vrátí procento z plateb v cizině. Někomu i dvě

1. 6. 2023 | Petr Kučera

Air Bank vrátí procento z plateb v cizině. Někomu i dvě

Air Bank vrátí klientům až dvě procenta z plateb kartou v cizině. Akce startuje dnes, tedy 1. června, a potrvá do 30. září. 

Co ještě dokáže vaše karta? Blíží se další inovace

30. 5. 2023 | Olga Skalková

Co ještě dokáže vaše karta? Blíží se další inovace

V placení mobilem v kamenných obchodech jsou Češi jedničkou v Evropě. Teď se Visa chce zaměřit na platby v e-shopech. Velkým tématem v bankách je i přechod na virtuální karty. „Řekl... celý článek

Partners Financial Services