Akcie z kuponovky najdete snáz. S bankovní identitou

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 29. 9. 2021 | 8 komentářů
Akcie z kuponovky najdete snáz. S bankovní identitou

Zdroj: Shutterstock

Kdo chce vědět, zda nevlastní nějaké akcie z kuponové privatizace, má novou možnost, jak to zjistit. Společnost Centrální depozitář cenných papírů (CDCP), která vede evidenci zaknihovaných cenných papírů a vypořádává obchody na pražské burze, spustila online službu, která využívá bankovní identity.

Za online výpis z takzvaného nezařazeného účtu cenných papírů (tedy bývalého účtu zaniklého Střediska cenných papírů) zájemci zaplatí 90 korun. Služba je zatím dostupná jen klientům čtyř bank, které už umožňují identifikaci svých klientů vůči třetím (soukromým) stranám. Konkrétně jde o Českou spořitelnu, ČSOB, Komerční banku a Monetu Money Bank. Další banky mají postupně přibývat.

„Výpis lidem poskytne jasnou informaci, zda a které akcie ještě na tomto účtu drží. Věříme, že i díky nízkému poplatku za tuto službu, který zahrnuje i poplatek bankovní identitě, se nám podaří oslovit maximum občanů, kteří si stále nejsou jisti, zda něco vlastní. Tuto službu však mohou využít i ti, kteří ví, že stále mají cenné papíry v nezařazené evidenci a z jakéhokoliv důvodu chtějí získat aktuální výpis,“ uvedl Ondřej Dusílek, generální ředitel CDCP.

Srovnejte si to s námi

CDCP si od nového online nástroje slibuje, že se sníží počet nezařazených účtů, kterých existuje více než 700 tisíc. Dosud mohli zájemci podat žádost na formuláři s úředně ověřeným podpisem, CDCP ho pak poslal na dobírku za poplatek 500 korun.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Když lidé v evidenci najdou nějaké akcie z minulosti, o kterých nevěděli, mohou se k penězům z nich dostat tak, že si zřídí majetkový účet u některého z účastníků CDCP, tedy bank či obchodníků s cennými papíry. Přes ně pak můžou akcie prodat a tedy zpeněžit. Zároveň má vlastník možnost darovat cenné papíry, které pro něho nemají hodnotu Nadačnímu fondu Centrálního depozitáře cenných papírů.

Akcie vyhledají také jednotliví obchodníci s cennými papíry, kteří pak nabízejí i jejich následný převod nebo prodej. Obecně nejvýhodnější podmínky má zřejmě Fio banka: samotné zjištění, zda člověk má nezařazený účet z kuponovky, je zdarma. Výpis akcií, které na něm případně jsou, přijde na 130 korun (z toho 60 korun jako poplatek Fio bance a 70 korun depozitáři). V průběhu září mohli o výpis bezplatně žádat klienti Banky Creditas, tato marketingová akce ale 19. září skončila.

Na nevyzvednuté akcie z kuponové privatizace upozornila v poslední době především společnost Stock Convertor s projektem Zapomenuté miliardy. Ta po zadání osobních údajů prověří, jestli má klient na nezařazeném účtu u CDCP nějaké hodnotné akcie. Pokud je najde, účtuje si poplatek za nálezné podle ceníku – ten podle firmy nepřesáhne 15 procent z hodnoty akcií.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+28
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 9. 2021 22:34, Jan

Nejde mi zaplatit 90,- Pouze přes QR kód. Lze i jinak?

+13
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

22. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

Společnost Kofola ČeskoSlovensko kupuje většinový podíl ve společnosti Pivovary CZ Group, pod kterou spadají značky Holba, Zubr a Litovel.

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

16. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

Daňové odpočty se rozšíří na Dlouhodobý investiční produkt. Jeho vznik schválili poslanci. Co si pod ním představit, kdo ho nabídne a jaká budou pravidla? Máme podrobnosti.

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

15. 11. 2023 | Petr Kučera

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

Stát chce motivovat lidi, aby si na důchod spořili víc než dosud. Zároveň rozšíří daňové výhody i na investování a pojištění dlouhodobé péče.

Trh Start pražské burzy změní způsob obchodování

10. 8. 2023 | Petr Kučera

Trh Start pražské burzy změní způsob obchodování

S akciemi na trhu Start pražské burzy se od 1. září začne obchodovat v?kontinuálním režimu, tedy stejným způsobem jako na trzích Prime, Standard a Free. Obchodování v?kontinuálním režimu... celý článek

Partners Financial Services