Fio spustí bankovní identitu ještě v březnu. Zájemcům přednostně

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 16. 3. 2022
Fio spustí bankovní identitu ještě v březnu. Zájemcům přednostně

Zdroj: Bankovní identita

Fio banka získala od ministerstva vnitra akreditaci pro poskytování služeb bankovní identity. „Klientům ji budeme postupně zpřístupňovat v průběhu března, zájemci se mohou hlásit o přednostní aktivaci,“ oznámila na webu.

Bankovní identita umožnuje klientům bank ověřit totožnost online stejně snadno jako při přihlašování do internetového bankovnictví, a to bez dalších nákladů a zařizování.

Podobně jako konkurenti, kteří službu zavedli už loni, nabídne Fio banka v první fázi možnost využití bankovní identity při přihlašování k digitálním službám státu, typicky při vstupu na Portál občana. Klienti tak získají online přístup například k bodovému hodnocení řidičů, daňovému portálu nebo důchodové kalkulačce.

Rozšíření bankovní identity i směrem ke službám soukromých firem pod značkou BankID připravuje Fio na druhé čtvrtletí. Klienti ji tak využití i při online komunikaci třeba s dodavateli energií, telekomunikačními společnostmi, pojišťovnami, e-shopy a podobně.

„Aktuálně probíhá pilotní provoz Fio bankovní identity pro zaměstnance, po jeho úspěšném ukončení bude následovat postupné zprovozňování všem klientům. Ti, kteří si přejí službu aktivovat přednostně, mohou nyní požádat o zařazení do prioritního seznamu prostřednictvím služby Fio servis. V ostrém provozu budou moci o urychlené spuštění zažádat i ve svém internetbankingu,“ upřesňuje banka.

Naopak klientům, kteří bankovní identitu nebudou chtít využívat, umožní Fio její trvalé vypnutí.

S identitou do obchodu

Foto: Jana Divinová

Do prodejny COOP se dostanete, i když má zavřeno. Potřebujete bankovní identitu, platební kartu a speciální aplikaci. Fotky uvnitř.

V Česku startuje obchod budoucnosti. Bez obsluhy a nonstop

První banky spustily ověření přes bankovní identitu vůči veřejné správě už před rokem. Postupně ji mohli začít využívat klienti České spořitelny, ČSOB, Air Bank, Monety, Komerční banky a Raiffeisenbank. Po Fio bance by ještě letos měly následovat přinejmenším Creditas a mBank, zatím bez přesnějšího termínu ji plánuje zavést i UniCredit Bank.

Od jara 2021 se využití bankovní identity (pod názvem Bank ID) postupně rozšiřuje i pro ověřování vůči soukromým firmám. Tuto možnost nabízejí klientům Česká spořitelna, ČSOB, Air Bank, Moneta a Komerční banka. Raiffeisenbank ji plánuje přidat během prvního pololetí.

Podmínkou využití Bank ID je, že využívá také společnost, s kterou klient komunikuje online (ta, která potřebuje ověřit jeho identitu). Těch už je několik desítek.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+22
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

29. 2. 2024 | Olga Skalková | 2 komentáře

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

Evropská unie chystá balíček zvaný PSD3/PSR. Má zlepšit ochranu a bezpečnost spotřebitelů. O novinkách, jejichž definitivní podoba teprve vzniká, mluví v rozhovoru europoslanec Ondřej... celý článek

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

27. 2. 2024 | Pavla Adamcová | 2 komentáře

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

Síť bankomatů Euronet v Česku strhává lidem poplatek za službu, kterou si ve skutečnosti neobjednali – nebo ji nakonec ani nedostali. Některým velkým bankám se takové klamání jejich... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

21. 2. 2024 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

Klienti Komerční banky už nebudou moct zadávat platební příkazy a využívat další služby přes telefonního bankéře. Už dříve tuto službu zrušily UniCredit Bank a ČSOB.

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

20. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 5 komentářů

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

Pozůstalí ani notáři zatím nemají k dispozici nástroj, který by našel všechny bankovní účty zemřelého. Aspoň částečné vylepšení má přinést nová platforma, kterou chystají Notářská komora... celý článek

Partners Financial Services