Fio spustí bankovní identitu ještě v březnu. Zájemcům přednostně

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 16. 3. 2022
Fio spustí bankovní identitu ještě v březnu. Zájemcům přednostně

Zdroj: Bankovní identita

Fio banka získala od ministerstva vnitra akreditaci pro poskytování služeb bankovní identity. „Klientům ji budeme postupně zpřístupňovat v průběhu března, zájemci se mohou hlásit o přednostní aktivaci,“ oznámila na webu.

Bankovní identita umožnuje klientům bank ověřit totožnost online stejně snadno jako při přihlašování do internetového bankovnictví, a to bez dalších nákladů a zařizování.

Podobně jako konkurenti, kteří službu zavedli už loni, nabídne Fio banka v první fázi možnost využití bankovní identity při přihlašování k digitálním službám státu, typicky při vstupu na Portál občana. Klienti tak získají online přístup například k bodovému hodnocení řidičů, daňovému portálu nebo důchodové kalkulačce.

Rozšíření bankovní identity i směrem ke službám soukromých firem pod značkou BankID připravuje Fio na druhé čtvrtletí. Klienti ji tak využití i při online komunikaci třeba s dodavateli energií, telekomunikačními společnostmi, pojišťovnami, e-shopy a podobně.

„Aktuálně probíhá pilotní provoz Fio bankovní identity pro zaměstnance, po jeho úspěšném ukončení bude následovat postupné zprovozňování všem klientům. Ti, kteří si přejí službu aktivovat přednostně, mohou nyní požádat o zařazení do prioritního seznamu prostřednictvím služby Fio servis. V ostrém provozu budou moci o urychlené spuštění zažádat i ve svém internetbankingu,“ upřesňuje banka.

Naopak klientům, kteří bankovní identitu nebudou chtít využívat, umožní Fio její trvalé vypnutí.

S identitou do obchodu

Foto: Jana Divinová

Do prodejny COOP se dostanete, i když má zavřeno. Potřebujete bankovní identitu, platební kartu a speciální aplikaci. Fotky uvnitř.

V Česku startuje obchod budoucnosti. Bez obsluhy a nonstop

První banky spustily ověření přes bankovní identitu vůči veřejné správě už před rokem. Postupně ji mohli začít využívat klienti České spořitelny, ČSOB, Air Bank, Monety, Komerční banky a Raiffeisenbank. Po Fio bance by ještě letos měly následovat přinejmenším Creditas a mBank, zatím bez přesnějšího termínu ji plánuje zavést i UniCredit Bank.

Od jara 2021 se využití bankovní identity (pod názvem Bank ID) postupně rozšiřuje i pro ověřování vůči soukromým firmám. Tuto možnost nabízejí klientům Česká spořitelna, ČSOB, Air Bank, Moneta a Komerční banka. Raiffeisenbank ji plánuje přidat během prvního pololetí.

Podmínkou využití Bank ID je, že využívá také společnost, s kterou klient komunikuje online (ta, která potřebuje ověřit jeho identitu). Těch už je několik desítek.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+22
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Spořitelna vylepší bankomaty. Myslí i na roztržité klienty

2. 2. 2023 | Olga Skalková

Spořitelna vylepší bankomaty. Myslí i na roztržité klienty

David Novotný má na starost chod celé bankomatové sítě České spořitelny, kterou tvoří více než 1740 strojů. Se svými týmy se stará jak o jejich funkčnost a dostupnost, tak o modernizaci... celý článek

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

1. 2. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

Komerční banka a Moneta Money Bank navzájem sdílejí svou síť od loňského června, teď se přidávají Air Bank a UniCredit Bank. Spojení zatím funguje jen pro výběry hotovosti, ne pro vklady.... celý článek

Trinity Bank chystá další pobočky, nový systém i karty

1. 2. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Trinity Bank chystá další pobočky, nový systém i karty

Česká Trinity Bank zaznamenala v roce 2022 nejlepší hospodářský výsledek ve své historii. Oznámila, že zisk před zdaněním dosáhne jedné miliardy korun před zdaněním, což je meziroční... celý článek

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

27. 1. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera | 7 komentářů

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

V Česku by letos měla začít fungovat nová banka. Stojí za ní finanční skupina Partners. O tom, čím chce zaujmout klienty a jaké služby nabídne, jsme si povídali s Markem Ditzem, který... celý článek

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

Tuzemská Raiffeisenbank přestane od 15. února provádět odchozí platby do Ruska a Běloruska. Po Monetě je druhou českou bankou, která se k takovému plošnému omezení rozhodla.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.