KB řekla podrobnosti k výplatě vkladů Sberbank. Úvěry splácejte, ale jinak

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 2. 3. 2022 | 12 komentářů
Výplaty pojištěných vkladů Sberbank CZ začne 9. března prostřednictvím Komerční banky. Splátky hypoték a dalších úvěrů mají klienti Sberbank dál splácet, z jejího běžného účtu už ale neodejdou.
KB řekla podrobnosti k výplatě vkladů Sberbank. Úvěry splácejte, ale jinak

Zdroj: Jana Divinová

Náhrady vkladů klientům Sberbank začne Komerční banka vyplácet 9. března, tedy v poslední možný den zákonné lhůty. Oznámila to dnes na svém webu. O náhradu pojištěných vkladů se lze přihlásit do tří let od začátku výplaty. 

O bezhotovostní převod bude možné žádat na každé z 241 poboček Komerční banky. Hotovostní výplata však bude probíhat pouze na čtyřiceti vybraných pobočkách, které kvůli tomu dočasně prodlouží otevírací dobu. KB už zveřejnila jejich seznam i provozní hodiny pokladny.

Kvůli výplatě takzvané základní náhrady (v zásadě do limitu 100 tisíc eur, tedy dva a půl milionu korun) nemusí klienti Sberbank CZ vyplňovat žádný formulář. Stačí, když se na pobočce Komerční banky prokážou platným průkazem totožnosti, v případě fyzických osob podnikatelů pak ještě dokladem o oprávnění k podnikání.

„Ubezpečuji vkladatele, že Garanční systém finančního trhu disponuje dostatečným množstvím finančních prostředků k uspokojení všech oprávněných nároků na výplatu náhrad vkladů,“ říká jeho výkonná ředitelka Renáta Kadlecová. Ve Fondu pojištění vkladů je k dispozici 35 miliard korun, zákonné pojištění se týká přibližně 28,5 miliard. Garanční systém finančního trhu může případně využít i dodatečné zdroje financování: vypsání mimořádných příspěvků, příjmy z prodeje dluhopisů, poskytnutých úvěrů či půjček od zahraničních fondů nebo ze státního rozpočtu.

Sberbank CZ také připomíná, že hypotéky, spotřebitelské půjčky a další úvěry musí klienti dál splácet. Protože však už nesmí dojít ke změně zůstatků na běžných účtech klientů, nemůže si je banka strhnout jako dosud. Zveřejnila proto čísla takzvaných technických účtů, kam by klienti měli splátky nově posílat.  

Klienti se od úterý sice dostanou do elektronického bankovnictví, ale pouze kvůli zjištění zůstatku na účtu. Dál nebude možné zadávat platební příkazy, fungovat nezačnou ani platební karty, pobočky zůstávají zavřené. Neodcházejí ani trvalé platby nebo inkasa.

Dvojnásobný limit pojištění vkladů

Za určitých podmínek mají klienti nárok na dvojnásobný limit pojištění, tedy 200 tisíc eur (skoro pět milionů korun). O poskytnutí této zvýšené náhrady je – na rozdíl od náhrad v základní výši – nutné požádat ve lhůtě do dvou měsíců, tedy do 28. dubna 2022.

Cílem dvojnásobného limitu je zvýšení jistoty klientů, kteří si do banky uloží krátkodobě vyšší částku související se „změnou sociální situace“. Jde třeba o peníze z prodeje nemovitosti sloužící k soukromému bydlení, vyplacení jednorázového vyrovnání ze spoření na důchod se státním příspěvkem, z vypořádání společného jmění manželů při rozvodu manželství, z pojistného plnění pro případ úrazu, nemoci, invalidity nebo smrti. Dále jde o peníze z dědictví a odstupného v zaměstnání nebo o peníze z náhrady újmy způsobené trestným činem.

Podrobně o pojištění vkladů

Zdroj: Shutterstock

Na Sberbank CZ se vztahuje český systém zákonného pojištění vkladů. Připomeňme si jeho základní pravidla a limity.

Pojištění vkladů v bance. Jak funguje a kdy začne výplata

Vyšší limit se na tyto peníze vztahuje jen v případě, že na účet přišly nejdéle tři měsíce před krachem banky. A je tu i další podmínka: „Taková částka musí být na účet připsána přímo v souvislosti s danou životní situací. Třeba v případě úhrady kupní ceny za bydlení se musí jednat o částku, která byla na účet připsána přímo kupujícím, případně zprostředkovatelem/schovatelem v souladu s kupní smlouvou. Vklady jsou pojištěny vždy do provedení první dispozice – pokud dojde k jejich převodu například z běžného na termínovaný účet, vkladatel ztrácí právo na jejich mimořádnou ochranu,“ upozorňuje Renáta Kadlecová, výkonná ředitelka Garančního systému finačního trhu.

Peníze na účtu nad limit pojištění vkladů

O případné vklady nad zákonný limit (tedy nad 100 tisíc eur, ve výjimečných případech nad 200 tisíc) pak bude potřeba přihlásit se jako každý jiný věřitel. Stanou se předmětem takzvané likvidace: pokud tedy ve firmě něco zbyde, uspokojí se další závazky vůči klientům aspoň částečně.

„Klienti, kteří mají u Sberbank vyšší vklady, si budou muset počkat výrazně déle, navíc je pravděpodobně nedostanou zpět v plné výši,“ říká Jan Langmeier, advokát a insolvenční správce. „Po vyplacení pojištěných vkladů začne likvidátor zjišťovat a sepisovat informace o dalších vkladech, začne zjišťovat a sepisovat majetek a aktiva banky a připravovat jejich prodej. Pravděpodobně bude vyhlášeno insolvenční řízení, kam si věřitelé budou přihlašovat své pohledávky. Takový proces se může táhnout několik let. A to zvlášť ve chvíli, kdy se jedná o pád středně velké banky s bilanční sumou zhruba 80 miliard korun, přičemž pojištěné vklady činí necelých 30 miliard,“ dodává Langmeier.

Sberbank ujišťuje, že klienti nepřijdou ani o investice v podílových fondech, která nabízela. „O své prostředky nepřijdete. Investiční fondy nespadají do majetku Sberbank CZ a nejsou tedy nijak ovlivněny stávající situací. V nejbližších dnech vás budeme informovat o možnostech převedení správy vašich prostředků k novému distributorovi,“ píše na webu.

Hypotéky a půjčky splácejte dál

Na povinnosti klientů splácet úvěry se nic nemění, další instrukce dostanou zřejmě od insolvenčního správce (likvidátora) pověřeného ČNB. Ve hře je prodej úvěrů jiné bance. Objem všech úvěrů poskytnutých Sberbank CZ a pohledávek dosahoval ke konci loňského září 79,6 miliardy. 

Tipy pro lovce odměn

Přinášíme vám denně aktualizovaný přehled slev, bonusů a časově omezených akčních nabídek u běžných a spořicích účtů, zajištění na stáří, kreditních karet, překlenovacích úvěrů, stavebního spoření, hypoték a úvěrů. Stačí si vybrat. 

Akce, slevy, bonusy!

„V souladu s rozhodnutím ČNB není od 28. února umožněno přijímat na bankovní účty vedené u Sberbank CZ jakékoliv platby s výjimkou plateb, které jsou určeny na úhradu splátek úvěrů, nebo plateb určených na mimořádné splátky či předčasné splacení těchto úvěrů. Banka však zároveň musela předat informace o výši zůstatku na jednotlivých účtech klientů Garančnímu systému finančního trhu. „Proto už nesmí dojít ke změně zůstatků na účtech klientů. Není tedy bohužel nadále možné používat prostředky na úhradu splátek z prostředků, které se na účtech nachází,“ vysvětluje v oznámení klientům.

Jinými slovy: z běžného ani jiného vkladového (spořicího, termínovaného) účtu ve Sberbank už splátka neodejde. Výjimkou jsou splátkové účty vedené Sberbank – zůstatky na nich jsou považovány za prostředky určené na splátku úvěru. „Pokud již nyní hradíte splátky na účet, který začíná číslicí 8, pak v úhradě splátek můžete nadále pokračovat prostřednictvím tohoto účtu. Tyto účty byly používány při poskytnutí spotřebitelského úvěru, kdy nedošlo k založení běžného účtu,“ upřesňuje Sberbank.

Banka zveřejnila čísla takzvaných technických účtů, kam by klienti měli posílat splátky úvěrů. Upozorňuje také na správný variabilní symbol.

„V prodlení se splátkou se ocitnete až ve chvíli, kdy bylo objektivně možné z vaší strany bance plnit,“ ujišťuje zároveň Sberbank. Základní podmínkou je tedy zahájení výplaty z fondu pojištění vkladů.

Další informace ke splácení úvěrů bude Sberbank posílat klientům od 7. března prostřednictvím e-mailu. Půjde zejména informaci o aktuální výši zůstatku na účtu pro splácení, výši měsíční splátky, dnu splatnosti splátky a čísla účtu pro splácení.

Sberbank končí v celé Evropě

Sberbank CZ zkolabovala minulý pátek pod náporem klientů, kteří si chtěli vybrat nebo převést vklady. Od té doby prakticky nefungují transakce v elektronickém bankovnictví, platební karty (dočasně byly s nízkým limitem) ani pobočky.

Banka přijde o licenci od ČNB, podobně postupují také regulátoři v dalších evropských zemích, kde Sberbank působila. Mateřská společnost - největší ruská banka ovládaná státem - pak oznámila, že se z evropského trhu stáhne, a to navzdory rekordnímu zisku za loňský rok.

Pondělní vývoj jsme sledovali v tomto článku.

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! A už jsme i na Instagramu.

Vzpomínáte?

Zdroj: Zuno

Vydejte se s námi do nedávné historie. Zavzpomínáme hlavně na banky, které tu byly – a už nejsou.

Banky, které zmizely. Kvíz pro pamětníky

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Rychlé řešení škod na majetku

@SubmitCaption

Zvládněte nečekané situace v klidu. Více než 30 % škod na majetku vyřešíme již v den jejich nahlášení.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+19
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 3. 2022 12:30, Josef

Tak jsem dnes z internetového bankovnictví zjistil, že mě Sberbanka zúčtovala poplatek za vedení účtu již k 28.2., i když jsem splnil podmínky vedení účtu zdarma. Počítám, že mě fond pojištěných vkladu neoprávněný poplatek nevrátí. Někde mi o těch 199 Kč, ale o princip - lumpove zavřou pobočky, zablokují karty, služby přestanou poskytovat,ale poplatky si naúčtují!

+19
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 3. 2022 12:20

takze se vlastne slozime na ty, co svoje penize dali do rusky banky

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Co ještě dokáže vaše karta? Blíží se další inovace

30. 5. 2023 | Olga Skalková

Co ještě dokáže vaše karta? Blíží se další inovace

V placení mobilem v kamenných obchodech jsou Češi jedničkou v Evropě. Teď se Visa chce zaměřit na platby v e-shopech. Velkým tématem v bankách je i přechod na virtuální karty. „Řekl... celý článek

UniCredit vymění karty, vrátí se k Mastercard

29. 5. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

UniCredit vymění karty, vrátí se k Mastercard

Všechny banky ze skupiny UniCredit budou používat platební karty značky Mastercard. „Jedná se o první případ, kdy velká obchodní banka zavádí v Evropě strategii, jež v takovémto rozsahu... celý článek

Z bankomatu si vyberete i bez karty. Ale co vklady?

24. 5. 2023 | Olga Skalková

Z bankomatu si vyberete i bez karty. Ale co vklady?

Naprostá většina bankomatů v Česku už nabízí bezkontaktní výběry mobilem nebo hodinkami. Jenže: Když si chcete do stejného přístroje vložit hotovost na účet, často neuspějete bez plastové... celý článek

Okamžité platby v eurech umí druhá banka. Co ostatní?

22. 5. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Okamžité platby v eurech umí druhá banka. Co ostatní?

Po tuzemské Oberbank spustila okamžité SEPA platby také J&T Banka. Jako třetí by se mohla přidat Fio banka.

Spořitelna zruší bankovní identitu, když ji nepoužíváte. Máme podrobnosti

17. 5. 2023 | Olga Skalková

Spořitelna zruší bankovní identitu, když ji nepoužíváte. Máme podrobnosti

Akce se týká klientů, kteří bankovní identitu nepoužili v posledních 14 měsících vůbec nevyužili, a to ani k přihlášení do elektronického bankovnictví. Z konkurenčních bank nevyloučila... celý článek

Partners Financial Services