Náhrada mzdy a nemocenská 2019. Kalkulačky pro zaměstnance i OSVČ

Dočasně práce neschopní letos dostanou víc, od zaměstnavatele i státu. S konkrétním výpočtem pomůže naše kalkulačka, projít si můžete také přehled pravidel. Živnostníkům se zas mění minimální pojistné nemocenského pojištění: ze 115 na 138 korun měsíčně.
Náhrada mzdy a nemocenská 2019. Kalkulačky pro zaměstnance i OSVČ

Pokud jde o náhradu mzdy a nemocenskou, letos v létě marody pravděpodobně čeká zásadní novinka: první tři dny nemoci se budou znovu proplácet. Návrh zákona, který ruší takzvanou karenční dobu, aktuálně leží v Poslanecké sněmovně. Vrátil se tam poté, co jej zamítl Senát – to znamená, že pokud má návrh projít, musí pro něj zvednout ruku 101 poslanců (tedy nadpoloviční většina). Na konci října se pro zrušení karenční doby vyslovilo 128 ze 189 přítomných poslanců (ČSSD, ANO, KSČM a Pirátů), je proto pravděpodobné, že se záměr nakonec podaří prosadit.

Dokud ovšem poslanci nerozhodnou a příslušná novela nenabude účinnosti, řídí se náhrada mzdy a nemocenská starými pravidly.

Hrajte na jistotu

https://www.penize.cz/kalkulacky/otcovska-poporodni-pece

Dobré pojištění může být k nezaplacení. Rádi vám pomůžeme vybrat.

Zaměstnanci: Náhrada mzdy

Obě dávky – náhrada mzdy i nemocenská, slouží k pokrytí výpadku příjmu během pracovní neschopnosti. Ovšem jen za předpokladu, že je člověk v zaměstnaneckém poměru. Kdo vydělává jako OSVČ, na náhradu mzdy nárok nemá a nemocenskou mu stát vyplatí, jen pokud si dobrovolně hradil nemocenské pojištění. Živnostníkům a podnikatelům se budeme podrobněji věnovat na konci článku.

Pro zaměstnance každopádně platí: první tři pracovní dny stonají zadarmo (výjimkou z pravidla je nařízená karanténa) a od čtvrtého do čtrnáctého pracovního dne nemoci jim zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy. Na náhradu mzdy ovšem dosáhnou pouze zaměstnanci v klasickém pracovním poměru. Kdo vydělává na dohodu o provedení práce, může s náhradou mzdy počítat, jen pokud si měsíčně vydělá víc jak deset tisíc korun – v takovém případě za něj totiž zaměstnavatel odvádí nemocenské respektive sociální pojištění. Pokud je váš výdělek ošetřený dohodou o pracovní činnosti, na náhradu mzdy dosáhnete, jestliže měsíční příjem dělá víc jak tři tisíce korun.

Kolik přesně zaměstnavatel skrze náhradu mzdy vyplatí, závisí na tom, kolik jste v posledním kalendářním čtvrtletí (když onemocníte v lednu, bude se počítat s příjmy za říjen až prosinec minulého roku) v průměru brali na hodinu. Údaj o průměrném hodinovém výdělku za dané období vyčtete z výplatní pásky. Případně se k němu dopočtete, když součet hrubých příjmů za poslední čtvrtletí vydělíte počtem odpracovaných hodin.

Náhrada mzdy se pak počítá jako šedesát procent z hrubého hodinového výdělku, který se ovšem ještě sníží prostřednictvím redukčních hranic. Ty pro letošek vypadají následovně:

  • z částky do 190,75 Kč se počítá 90 procent
  • nad částku 190,75 Kč do částky 286,13 Kč se počítá 60 procent
  • nad částku 286,13 Kč do částky 572,25 Kč se počítá 30 procent
  • k částce nad 572,25 Kč se nepřihlíží

Náhradu mzdy zaměstnavatel vyplácí pouze za pracovní dny, které by člověk jinak odpracoval. Zároveň lze náhradu mzdy snížit na polovic, když si zaměstnanec přivodí pracovní neschopnost pod vlivem alkoholu, drog, během rvačky nebo při páchání úmyslného trestného činu.

Propojeno!

Nezapomeňte, že zaměstnavatel i sociálka můžou kontrolovat, jestli stonáte, jak máte předepsáno. Co je potřeba dodržet a jaký postih při porušení režimu dočasně práce neschopného hrozí?

Švindlujete na nemocenské? Kontrola ji může zkrátit i odebrat

Zaměstnanci: Nemocenská

Když pracovní neschopnost trvá víc jak čtrnáct dní, přichází na řadu nemocenská. Dávku nevyplácí zaměstnavatel ale stát, konkrétně správa sociálního zabezpečení. Při výpočtu nemocenské vychází úředníci sociálky z takzvaného denního vyměřovacího základu: průměru hrubých příjmů za uplynulý rok přepočítaných na den. Nemocenská se stejně jako náhrada mzdy vypočte jako šedesát procent denního vyměřovacího základu sníženého prostřednictvím redukčních hranic. V roce 2019 se denní vyměřovací základ redukuje takto:

  • z částky do 1090 Kč se počítá 90 procent,
  • nad částku 1090 Kč do částky 1635 Kč se počítá 60 procent,
  • nad částku 1635 Kč do částky 3270 Kč se počítá 30 procent,
  • k částce nad 3270 Kč se už nepřihlíží.

Od loňska zároveň dostane víc ten, kdo marodí dlouhodobě. Od jednatřicátého dne pracovní neschopnosti se nemocenská počítá jak 66 procent denního vyměřovacího základu. Pokud jste na neschopence déle než 61 dní, násobí se váš redukovaný denní vyměřovací základ dvaasedmdesáti procenty. Maximálně lze nemocenskou pobírat     380 dní od začátku pracovní neschopnosti. Když ale marodíte dlouho a váš stav je stabilizovaný už sto osmdesátý den, lékař pracovní neschopnost ukončí, i když ještě nebudete úplně fit.       

Nemocenská se vyplácí za každý kalendářní den pracovní neschopnosti – s výpočtem si hravě poradí naše kalkulačka. Stačí zadat hrubý příjem.

Anketa

Kolik jste loni marodili?

Živnostníci a nemocenská

Jak jsme psali výš, osoby samostatně výdělečně činné na nemocenskou dosáhnou, jen pokud si dostatečně dlouho – minimálně tři měsíce bezprostředně předcházející vzniku pracovní neschopnosti – dobrovolně platí nemocenské pojištění. Nemocenská jim potom stejně jako zaměstnancům náleží až od patnáctého dne nemoci.

Výše platby nemocenského pojištění OSVČ je ovšem omezená zespod i shora. Minimální záloha od roku 2019 nově dělá 138 korun měsíčně (dosud 115 korun měsíčně). Horní hranici představuje vyměřovací základ pro sociální pojištění rozpočtený na měsíce, ke kterému se OSVČ dopočetla v loňském přehledu pro správu sociálního zabezpečení. Platí, že na nemocenské pojištění lze měsíčně posílat maximálně 2,3 procenta z tohoto vyměřovacího základu. To v praxi znamená, že pokud chce živnostník dosáhnout na vyšší nemocenskou, musí si delší dobu připlácet také na sociálním pojištění.

Samotný výpočet dávek nemocenské pro OSVČ je poměrně složitý, líp proto uděláte, pokud počty necháte na naší kalkulačce. Poradíme i s tím, jaké optimální pojistné platit, abyste mohli v budoucnu pobírat zvolenou výši nemocenské.

Optimální nemocenské pojistné pro zvolené dávky v nemoci 2019

Další kalkulačky

Líbil se vám článek?

+41
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Dlouhodobé ošetřovné využije víc lidí. Podmínky zmírní

30. 8. 2021 | Petr Kučera

Dlouhodobé ošetřovné využije víc lidí. Podmínky zmírní

Lidé, kteří celý den pečují o člena rodiny, dosáhnou snadněji na dlouhodobé ošetřovné neboli ošetřovatelské volno. Zkrátí se podmínka hospitalizace, u nevyléčitelně nemocných se úplně... celý článek

Dlouhodobé ošetřovné využije víc lidí. Podmínky zmírní

28. 7. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Dlouhodobé ošetřovné využije víc lidí. Podmínky zmírní

Lidé, kteří celý den pečují o člena rodiny, dosáhnou snadněji na dlouhodobé ošetřovné neboli ošetřovatelské volno. Zkrátí se podmínka hospitalizace, u nevyléčitelně nemocných se úplně... celý článek

Příspěvek ke karanténě bude do konce června

19. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Příspěvek ke karanténě bude do konce června

Mimořádný příspěvek za karanténu ve výši až 370 korun k nemocenské budou lidé dostávat i za květen a červen. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí na prodloužení podpory dnes schválili... celý článek

Zkontrolujte si podklady pro důchod. Nově i přes banku

13. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 17 komentářů

Zkontrolujte si podklady pro důchod. Nově i přes banku

Kontrolujte si, jaké údaje o vás máme, vzkazuje lidem Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Úřad má na starosti třeba výplatu důchodů nebo nemocenské – právě pro jejich správné... celý článek

Ošetřovné stoupne i zpětně, schválili poslanci

1. 4. 2021 | Petr Kučera | 17 komentářů

Ošetřovné stoupne i zpětně, schválili poslanci

Zaměstnanci dostanou stejně jako loni na jaře, věková hranice se však tentokrát nezvýší.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.