Mzda a plat: kdy vám je můžou snížit

Jestli zaměstnanec může dostat nižší výplatu než obvykle, o tom mimo jiné rozhoduje, jestli pracuje pro stát, nebo pro soukromníka. Pravidla jsou odlišná. My známe všechna a přinášíme jejich přehled.
Mzda a plat: kdy vám je můžou snížit

Když se řekne mzda a když se řekne plat, přijde to člověku stejné, běžně se obě slova zaměňují a ničemu to nevadí. Pokud jde ale mluvu zákona, ten mezi nimi definuje podstatný rozdíl, který má podstatné důsledky.

  • Plat berou státní zaměstnanci (tedy ti, které zaměstnává státní organizace, územní samosprávný celek, tedy obec nebo kraj, nebo jejich příspěvková organizace.
  • Mzdu dostávají lidé, kteří pracují pro soukromou firmu.

Rozdíly v zákoníku práce najdeme, ať jde o jejich poskytování, tak i jejich snižování.

Mzda. Domluvená a stanovená

Výše mzdy se určuje dvěma základními způsoby: buď si o ní zaměstnanec se zaměstnavatelem sjedná dvoustrannou dohodu, nebo ji zaměstnavatel stanoví jednostranně, ovšem musí při tom respektovat zákoník práce, zejména výši takzvané zaručené mzdy.

Věděli jste, že..

… minimální mzda je minimální jen pro někoho?

Minimální mzda je fakticky minimální mzdou jen pro nekvalifikované síly, pro většinu oborů platí minima jiná. A zvyšují se, když se zvyšuje minimální mzda

Pokud pracujete v soukromé firmě, kde jsou odbory, mzdové dno představuje minimální mzda, případně ujednání o jejím zvýšení, jak je zapsané v kolektivní smlouvě. Pokud odbory nemáte, zaměstnavatel vám musí dávat nejméně takzvanou zaručenou mzdu. Všechny profese jsou podle své náročnosti rozdělené do osmi skupin, pro nekvalifikované zaměstnance v první skupině se zaručená mzda rovná mzdě minimální, ostatní zaměstnanci mají spodní hranici mzdy výš.

Skupina prací

Nejnižší úroveň zaručené mzdy 2018

 

Za hodinu

Za měsíc

1.

73,20 Kč

12 200 Kč

2.

80,80 Kč

13 500 Kč

3.

89,20 Kč

14 900 Kč

4.

98,50 Kč

16 400 Kč

5.

108,80 Kč

18 100 Kč

6.

120,10 Kč

20 000 Kč

7.

132,60 Kč

22 100 Kč

8.

146,40 Kč

24 400 Kč

Své zařazení najdete v příloze k nařízení vlády o zvýšení minimální mzdy, pro hrubou orientaci postačí příklady na Peníze.cz.

Pro člověka je nejlepší si výši mzdy dohodnout a zapsat ji rovnou do pracovní smlouvy. Jde samozřejmě o to, jak je člověk při vyjednávání o svém budoucím zaměstnání silný v kramflecích. Potom musí zaměstnanec dostat své peníze v dohodnuté výši, i kdyby trakaře padaly.

A kolik je to čistého?

Mzdová kalkulačka

Čsitému vše čisté, praví přísloví. Jenže co když vám na pohovoru řeknou, kolik byste mohli brát hrubého? Můžete se zeptat, kolik vám tedy zbude. Nebo se zeptáte naší kalkulačky. 


Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Pokud je výše mzdy dohodnutá ve smlouvě, zaměstnavatel prostě musí dohodu držet. Pokud se mu třeba na výplaty nedostává peněz, na případném snižování výplaty se s ním musí dohodnout. Pokud k dohodě nedojde, buď si peníze nějak opatří, nebo bude muset zaměstnanci dát výpověď, v takovém případě pro nadbytečnost, z důvodů zefektivnění práce a hospodaření firmy. To pro něj ovšem znamená nejen ztrátu pracovníka, ale znovu i ztrátu finanční: při výpovědi z takového důvodu má zaměstnanec právo na odstupné.

Je tu ovšem taky možnost, že zaměstnavatel prostě platit nebude, což je ovšem nečestné a nesportovní. Pak je samozřejmě nejlepší dát mu sbohem:

Dobré je taky vědět, že za výplaty, které vám od zaměstnavatele nedorazí, můžete dostat náhradu od úřadu práce:

Protože se smluvenou mzdou zaměstnavatelé nemůžou nic moc nadělat, v praxi rádi využívají druhou možnost a zaměstnancům odměnu za práci stanovují sami. Její výše potom není určená pracovní smlouvou, ale zaměstnavatel vydává zaměstnanci mzdový výměr, případně si vytvoří vnitřní mzdový předpis, tedy mzdové tabulky, které platí pro celý podnik a podle kterých jednotlivé zaměstnance odměňuje. Potom totiž může zaměstnanci mzdu v případě potřeby i snížit.

Hledáte pomocnou ruku?

Potřebujete radu nebo pomoc? V našich nových profesních rejstřících najdete odborníka, ke kterému to máte kousek:

Snižování mezd se musí hlásit předem

Soudy, které řešily spory o doplacení rozdílu mezi původní mzdou a sníženou mzdou, podrobně vyložily pravidla zákoníku práce takto: Není-li mzda mezi účastníky pracovního poměru určena smluvně, a její výše tak byla přenechána na uvážení zaměstnavatele, je zaměstnavatel při své úvaze o stanovení výše mzdy z hledisek její složitosti, odpovědnosti a namáhavosti, podle obtížnosti pracovních podmínek, pracovní výkonnosti a dosahovaných pracovních výsledků (což jsou kriteria určená zákoníkem práce) omezován pouze tím, že musí mzdu stanovit písemně před tím, než zaměstnanec započne s výkonem práce, za kterou tato mzda přísluší. Stanovenou výši mzdy je tedy zaměstnavatel oprávněný měnit pouze do budoucna, nikdy ne zpětně po vykonání přidělované práce. To znamená, že zaměstnavatel nesmí výši mzdy měnit zpětně, ale pokud ji sníží – a nedostane se  přitom pod úroveň zaručené mzdy, zaměstnanec s tím nemůže nic dělat. Může zkusit vyjednávat, může se s nižší mzdou smířit – anebo dát výpověď:

Plat. Tarif vám nesníží, můžou ale sáhnout na osobní příplatek

Pro státní a veřejný sektor jsou předepsána zákoníkem práce relativně podrobnější pravidla. Plat zaměstnanců státu a územní samosprávy a jejich organizací je vícesložkový. Základní tarifní plat se určuje podle vykonávaného druhu práce a prokázané praxe. Na ten zaměstnanci nejde sáhnout, pevně ho určují vládní tabulky. Existuje ale řada příplatků, třeba za práci ve ztíženém pracovním prostředí, za vedení jiných zaměstnanců, pokud je někdo šéfem, a podobně. Významnou, i když různě vysokou, složkou platu bývá také osobní příplatek, osobní ohodnocení. A jeho výplata či výše záleží na úvaze šéfa (a na rozpočtu zaměstnavatele). Člověk ho může získat, pokud dlouhodobě dosahuje velmi dobrých pracovních výsledků nebo pracuje víc než ostatní, pokud je ve svém oboru obzvlášť machr… Tedy v ideálním světě. V reálném světě se dá osobní příplatek získat taky za loajalitu k šéfovi, za švestičky z vlastní zahrádky, za loajalitu k partaji, která řídí stát či kraj či město…

Hledej práci!

Nečekejte , že práce přijde za vámi!

Sháníte práci? Zkuste se rozhlédnout u nás. Nabídky práce ze všech úřadů práce a předních pracovních portálů na jednom místě!

Nabídky práce na Peníze.cz

Rozhodují výsledky

Na osobní příplatek není žádný nárok, nedá se vymáhat. Pro jeho snižování nebo i odebrání zákon stanovuje jen poměrně volná pravidla, jejichž výklad leckdy zbude na soudy. Z jejich rozhodnutí víme, že odebrání osobního příplatku nelze zdůvodnit tím, že se zaměstnanci v rámci valorizace zvýšil základní tarifní plat. Někdy to totiž po slavně shora vyhlášeném zvyšování platů vypadá tak, že oč se zaměstnancům zvedne základ, o to se jim sníží příplatky – a ve výsledku jsou na tom po zvýšení platů stejně jako před ním. Třeba proto, že na reálné zvýšení platů daná instituce v rozpočtu prostě peníze nemá.

Soudy také řekly, že důvodem pro odebrání osobního příplatku není porušování pracovní kázně, řekněme třeba přetažené přestávky, pozdní příchody nebo předčasné odchody. Osobní příplatek má být výhradně hodnocením pracovní výkonnosti a skutečných výsledků práce.

Líbil se vám článek?

+40
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Velký přehled změn. Nový rok ve vaší peněžence

1. 1. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Velký přehled změn. Nový rok ve vaší peněžence

Projděte si, jaké novinky roku 2022 mohou ovlivnit vaše osobní finance.

Čistá mzda stoupne. Spočítejte si, kolik dostanete

30. 12. 2021 | Petr Kučera | 22 komentářů

Čistá mzda stoupne. Spočítejte si, kolik dostanete

Z výplaty za leden zbyde zaměstnancům víc peněz. Zvyšuje se totiž základní sleva na poplatníka. Rodiče potěší i vyšší daňové zvýhodnění na dítě.

Vláda škrtá v růstu platů. Přidá jenom někomu

29. 12. 2021 | Petr Kučera | 6 komentářů

Vláda škrtá v růstu platů. Přidá jenom někomu

Platy ve veřejné sféře neporostou plošně, jak původně schválila končící vláda Andreje Babiše. Nová vláda vedená Petrem Fialou přidá jen vybraným profesím, a to méně, než počítalo dříve... celý článek

I vám musí dát víc. Projděte si, jak stoupne zaručená mzda

29. 12. 2021 | Petr Kučera | 22 komentářů

I vám musí dát víc. Projděte si, jak stoupne zaručená mzda

Zvýšení minimální mzdy se netýká jenom nejhůř placených zaměstnanců. Pro většinu lidí je základem takzvaná zaručená mzda. Také ona od ledna 2022 stoupne. Stejně jako některé další limity,... celý článek

Nová nemoc z povolání. Sedavé profese mají smůlu

28. 12. 2021 | Jana Divinová | 7 komentářů

Nová nemoc z povolání. Sedavé profese mají smůlu

Seznam se po mnoha letech příprav rozšíří o chronická onemocnění bederní páteře. Nedostanou se však na něj například nemoci krční páteře, nemoci bederní páteře z celotělových vibrací... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.