Zaměstnavatel dluží. Od května rostou „náhradní výplaty“ vyplácené úřadem práce

Zaměstnanci, kterým insolventní zaměstnavatel dluží mzdu, si můžou říct o „náhradní výplatu“ na úřadu práce. Od 1. května se zvyšuje maximální částka, kterou úřad vyplácí.
Zaměstnavatel dluží. Od května rostou „náhradní výplaty“ vyplácené úřadem práce

Pokud zaměstnavatel „neuspokojil vůbec nebo uspokojil jen částečně splatné mzdové nároky svých zaměstnanců“ (čti: dluží jim výplatu nebo její část) a byl proti němu podán insolvenční návrh nebo na něho bylo vyhlášeno moratorium před zahájením insolvenčního řízení, můžou zaměstnanci požádat úřad práce, aby jim peníze vyplatil. Podrobněji jsme tom psali poměrně nedávno, popsali jsme pravidla, jak má vypadat žádost, a taky jsme shrnuli, co všechno se vejde do pojmu „mzdové nároky“ (nejsou to třeba cestovní náhrady nebo finanční benefity):

Kdo dostane peníze, kdo nedostane nic

Pro uznání žádosti o „náhradní výplatu“ jsou podstatná dvě data: měsíc (měsíce), za které zaměstnanec nedostal zaplaceno, a měsíc, kdy ve kterém byl na zaměstnavatele podán insolvenční návrh, případně měsíc, kdy bylo vyhlášeno moratorium před zahájením insolvenčního řízení. Po pracovním úřadu totiž zaměstnanec může chtít proplácet jen mzdové nároky z tohoto měsíce a ze tří měsíců předcházejících a tří měsíců následujících. Pokud byl tedy insolvenční návrh podaný třeba v březnu 2018, je možné žádat o mzdové nároky za prosinec 2017 až červen 2018. Pozor – ne ale za všech sedm měsíců, jen za tři z nich. Pokud zaměstnavatel dluží mzdu za víc z těchto měsíců, je na zaměstnanci, za které bude chtít náhradu – ne každý měsíc je výplata stejně vysoká, proto se nabízí sáhnout po těch nejvyšších.

Od zaměstnavatelů, kteří neplatí, pochopitelně zaměstnanci utíkají. Dobrá zpráva je, že peníze od úřadu práce můžou dostat i bývalí zaměstnanci. Pokud jim tedy exzaměstnavatel dluží za „rozhodné období“, tedy některý z oněch sedmi měsíců, které „obklopují“ datum podání insolvenčního návrhu.

Jakou dostanete podporu

Dali jste zaměstnavateli vale, ale... ale jiný džob ještě nemáte a jdete se zaregistrovat na pracák? A víte, kolik vám dají? Jestli ne, zjistit to je snadné.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti 2018

výdělků
let

Další kalkulačky

Se žádostí naopak neuspějí stávající ani bývalí vrcholní šéfové insolventního podniku. Nevyplacené mzdové nároky se neproplácejí lidem, kteří v rozhodném období byli statutárním orgánem nebo členem statutárního orgánu zaměstnavatele, a také těm, kteří v podniku měli nejméně poloviční majetkovou účast (obchodní podíl).

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Nic nedostanou ale ani řadoví zaměstnanci, pokud žádají předčasně o opakovanou pomoc. Úřad práce může uspokojit mzdové nároky zaměstnance uplatněné vůči jednomu a témuž zaměstnavateli v období jednoho roku pouze jednou, když omezení pomoci slova zákona definují takto: Po uspokojení alespoň části uplatněných mzdových nároků může úřad práce uspokojit další mzdové nároky téhož zaměstnance uplatněné vůči témuž zaměstnavateli až po uplynutí kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž uplynulo 12 měsíců od posledního měsíce, za který byl mzdový nárok žadatele úřadem práce uspokojen.

Hledej práci!

Nečekejte , že práce přijde za vámi!

Sháníte práci? Zkuste se rozhlédnout u nás. Nabídky práce ze všech úřadů práce a předních pracovních portálů na jednom místě!

Nabídky práce na Peníze.cz

Kolik dají: od května víc

Jak už bylo naznačeno výš, člověk nedostane vždycky všechno, co mu zaměstnavatel dluží.

Zaprvé: zažádat si může nejvýš o mzdu ze tří měsíců, které spadají do rozhodného období (kalendářní měsíc, ve kterém byl podán insolvenční návrh nebo prohlášeno moratorium, a tři měsíce předtím a tři potom).

A zadruhé se mzdové nároky neuspokojují vždycky v plné výši, existuje strop, nad který se „náhradní výplata“ nevyplácí. Celková výše mzdových nároků vyplacených jednomu zaměstnanci nesmí překročit za jeden měsíc jeden a půl násobek takzvané rozhodné částky, kterou vyhlašuje každý rok Ministerstvo práce a sociálních věcí. Aktuálně je strop nastavený na 41 384 korun za jeden měsíc a platí pro všechny případy, kdy byl insolvenční návrh podán nebo moratorium prohlášeno do 30. dubna 2018. Po tomto datu se zvyšuje rozhodná částka, a od 1. května tedy i maximální „náhradní výplata“ povyskočí k částce 44 256 korun.

Protože je možné žádat o mzdové nároky za tři měsíce, maximální suma, kterou může člověk na „náhradních výplatách“ od pracovního úřadu dostat, je 124 152 korun pro případy, kdy zaměstnavatel spadl do insolvence (nebo na něj bylo vyhlášeno moratorium) před prvním květnem. Od května vzroste na 132 768 korun. Na této úrovni zůstane do posledního dubna příštího roku.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Musí přidat i vám? Podívejte se, komu stoupne zaručená mzda

6. 12. 2023 | Petr Kučera

Musí přidat i vám? Podívejte se, komu stoupne zaručená mzda

Od ledna 2024 se mají zvýšit čtyři z osmi úrovní takzvané zaručené mzdy, navrhuje ministerstvo práce. Týkají se přibližně jednoho a půl milionu zaměstnanců v soukromé sféře.

Minimální mzda poroste o desetinu, říká Jurečka. Zaručená nestoupne všem

6. 12. 2023 | Petr Kučera

Minimální mzda poroste o desetinu, říká Jurečka. Zaručená nestoupne všem

Minimální mzda od ledna 2024 stoupne na 18 900 korun měsíčně ze současných 17 300 korun. Počítá s tím návrh, který dnes představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Vláda... celý článek

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

Průměrná hrubá mzda v letošním třetím čtvrtletí stoupla na 42 658 korun měsíčně. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je vyšší o 7,1 % (2810 korun). Oznámil to Český statistický... celý článek

Zajímá vás, kolik bere kolega? Firmy budou muset odtajnit mzdy

27. 11. 2023 | Kateřina Hovorková | 4 komentáře

Zajímá vás, kolik bere kolega? Firmy budou muset odtajnit mzdy

Zaměstnavatelé budou muset zvědavým pracovníkům sdělit, kolik si vydělá jejich kolega na stejné pozici. Výši mezd budou muset hlásit uchazečům už při náboru. Skončí také doložky o mlčenlivosti.... celý článek

Ošetřovné na dítě kvůli stávce učitelů? Smůla, říká úřad

22. 11. 2023 | Petr Kučera

Ošetřovné na dítě kvůli stávce učitelů? Smůla, říká úřad

Rodiče, kteří se musí postarat o děti kvůli stávce učitelů v pondělí 27. listopadu, nemají nárok na ošetřovné od státu. Vyplývá to z výkladu zákona, který zveřejnila Česká správa sociálního... celý článek

Partners Financial Services