Neplatil vám zaměstnavatel? Peníze můžete dostat od státu

Za zaměstnavatele v insolvenci může zaměstnancům dlužnou mzdu vyplatit úřad práce. Poradíme, kdy a jak si o peníze říct.
Neplatil vám zaměstnavatel? Peníze můžete dostat od státu

Když se zaměstnavatel dostane do platební neschopnosti a nemá na výplaty, na jeho zaměstnance myslí zákon o ochraně zaměstnanců. Abyste si mohli s nadějí na úspěch o nevyplacenou mzdu říct u úřadu práce, musí na zaměstnavatele být podaný insolvenční návrh, případně na něj musí být vyhlášené moratorium před zahájením insolvenčního řízení. Insolvenční návrh sice v praxi většinou podávají věřitelé, jako jsou spolupracující firmy, dodavatelé, zákazníci a podobně, ale nic nebrání tomu, aby ho podali i zaměstnanci.

Hledej práci!

Nečekejte , že práce přijde za vámi!

Nechcete si, když vám tedy neplatí, najít práci jinde? Zkuste se rozhlédnout u nás. Nabídky práce ze všech úřadů práce a předních pracovních portálů na jednom místě!

Nabídky práce na Peníze.cz

Poradna při finanční tísni

Zápasíte s dluhy?  Nedělejte unáhlená rozhodnutí, raději se obraťte na odborníky z poradny při finanční tísni.

Bezplatná poradna při finanční tísni

Řekněte si včas

Požádat úřad práce o proplacení mzdy, kterou vám dluží insolventní zaměstnavatel, můžete nejdéle do pěti měsíců a patnácti kalendářních dnů ode dne, kdy se informace o možnosti uplatnit mzdové nároky objevily na úřední desce Úřadu práce ČR. (Pokud v této lhůtě zaniklo moratorium vyhlášené před zahájením insolvenčního řízení nebo soud rozhodl o insolvenčním návrhu jinak než vydáním rozhodnutí o úpadku, lze mzdové nároky uplatnit nejpozději v den zániku moratoria nebo v den, kdy soudní rozhodnutí nabude právní moci.) Limitováno je také opakování pomoci. Pokud se váš zaměstnavatel dostane do platební neschopnosti častěji, můžete se mzdovými nároky, které vám vznikly u téhož zaměstnavatele, uspět až po měsíci a  roce od posledního měsíce, za který vám místo zaměstnavatele propláceli mzdu z pracáku.

Jak si říct

Říct si nestačí. Musíte to mít na papíře. Do písemné žádosti napište zejména své jméno, rodné číslo nebo datum narození, adresu bydliště, označení zaměstnavatele, sídlo nebo místo jeho podnikání nebo jeho bydliště, výši uplatňovaných mzdových nároků, údaje potřebné pro výpočet daně z příjmů, kalendářní měsíce, za které uplatňujete mzdové nároky. Nezapomeňte taky na upřesnění způsobu výplaty, případně napište číslo účtu, na který vám peníze mají přijít, a připište, u jaké zdravotní pojišťovny jste pojištění, úřad jí za vás odvede z vyplácené mzdy povinné pojistné. Součástí žádosti mohou být i doklady, kterými prokazujete výši uplatňovaných mzdových nároků. Budete muset taky prokázat dobu trvání pracovního poměru, dohody o provedení práce, nebo dohody o pracovní činnosti.

Aby všechno sedělo

S vašimi požadavky půjde úřad práce za zaměstnavatelem nebo jeho insolvenčním správcem. Bude od nich chtít vykázat, kolik a za jaké měsíce na mzdách dluží. A pokud vaše požadavky budou tomuto výkazu odpovídat, dá vám úřad – do desíti dnů po té, co výkaz dostane – vědět, kdy a jak peníze dostanete. Pokud výše uplatňovaných nároků nebude za některý měsíc s výkazem korespondovat, úřad práce rozhodne o přiznání mzdového nároku za tento měsíc pouze v prokázané výši. Pokud výši mzdového nároku nedokážete prokázat, přizná vám úřad práce mzdový nárok jen ve výši minimální mzdy, která platila ke dni vyhlášení moratoria před zahájením insolvenčního řízení nebo ke dni podání insolvenčního návrhu.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Firmám chybějí zaměstnanci. Výše mzdy je teď důležitější než jistota práce

7. 9. 2022 | Jana Divinová

Firmám chybějí zaměstnanci. Výše mzdy je teď důležitější než jistota práce

Nedostatek zaměstnanců se prohlubuje v celém Česku, a to napříč všemi obory. Firmy musí bojovat o pracovníky, jenže ne všechny jim mohou zvýšit mzdu tak, jak lidé chtějí. Vyplývá to... celý článek

Zvýšení mezd nestačí. Kupní síla klesla o desetinu

5. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zvýšení mezd nestačí. Kupní síla klesla o desetinu

Průměrná hrubá mzda v Česku stoupla v letošním druhém čtvrtletí na 40 086 korun, což je o 1696 korun (4,4 %) víc než ve stejném období loňského roku. Spotřebitelské ceny (inflace) za... celý článek

Státní zaměstnanci dostanou přidáno, potvrdila vláda

31. 8. 2022 | redakce Peníze.CZ

Státní zaměstnanci dostanou přidáno, potvrdila vláda

Všem zaměstnancům veřejné správy a služeb, kteří letos v lednu nedostali přidáno, stoupnou od září platové tarify o deset procent. Definitivně to dnes schválila vláda.

Za pracovní cestu dostanete víc. Stravné mimořádně stouplo

22. 8. 2022 | Petr Kučera

Za pracovní cestu dostanete víc. Stravné mimořádně stouplo

Kvůli zdražování letos rostou i takzvané cestovní náhrady. Kolik vám teď zaměstnavatel proplatí?

Vláda chce zvýšit limit pro podání daňového přiznání

5. 8. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Vláda chce zvýšit limit pro podání daňového přiznání

Lidé, kteří mají roční příjmy do 25 tisíc korun, by od příštího roku nemuseli podávat daňové přiznání. Limit se má zvýšit z dosavadních 15 tisíc – jde o hrubý příjem před odečtením... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.