Spojeni blockchainem. Xixoio a Vávra řekli podrobnosti

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 16. 2. 2022 | 9 komentářů
Xixoio podle Radovana Vávry přináší na trh revoluční technologii. Tokeny jsou něco na způsob virtuální akcie, se kterou se ale zdaleka nepojí tolik regulatorních omezení.
Spojeni blockchainem. Xixoio a Vávra řekli podrobnosti

Zdroj: Shutterstock

Společnost Xixoio má prvního partnera, který chce využít její platformy k financování svého dalšího rozvoje. Český telekomunikační operátor SimpleCell chce peníze získané z prodaných tokenů použít na dokončení chytrých elektroměrů, které budou fungovat na principu internetu věcí.

Předsedou představenstva v SimpleCellu je Radovan Vávra, známý investor, který například na začátku tohoto tisíciletí vedl Komerční banku a později Union Banku.

Xixoio podle Vávry přináší na český trh revoluční technologii. Tokeny jsou něco na způsob virtuální akcie, se kterou se ale zdaleka nepojí tolik regulatorních omezení. Země Evropské unie se teprve dohadují na společných legislativních pravidlech pro investiční tokeny.

„Líbí se nám ambice a vize managementu firmy Xixoio. Stejně tak máme, jako čistě technologická firma, důvěru v proces tokenizace skrze IPCO. Je to moderní a transparentní způsob získávání kapitálu, který je zároveň tvořený s respektem k tradičním finančním institucím a regulátorům,“ říká Vávra. Projekt je podle něj z 95 % odpracovaný a měl by odstartovat v následujících dnech.

Token je podle něj pro jeho záměr vhodnější než vydávat akcie nebo dluhopisy, protože takto dojde k těsnějšímu propojení s lidmi, kteří do projektu dají peníze. Vávra chce takto postupně získat nižší stovky milionů korun. Investoři mají získat podíl na tržbách (nikoli na zisku) SimpleCellu – jeho tržby jsou zatím v jednotkách milionů korun. Konkrétní výši podílu, kterou majitelé tokenů budou dostávat, Vávra zatím neoznámil. S tokeny SimpleCellu se má následně obchodovat na platformě od Xixoio, která ještě není hotová.

Foto: Jiří Hovorka

Dnešní prezentace po novináře.

IPCO je kombinace zkratek IPO, která značí prvotní úpis akcií, a ICO, což je zkratka pro prvotní vydání tokenů. Podle Richarda Watzkeho, zakladatele Xixoio, IPCO kombinuje výhody obou IPO a ICO.

Xixoio na sebe výrazně upozornilo reklamní kampaní na konci minulého roku. Web Peníze.cz pak v recenzi před investicí do tokenů XIX této společnosti varoval na základě například smluvních podmínek, které lidem nedávají prakticky žádné možnosti, jak tokeny od Xixoio prodat, i kdyby o někdo měl zájem.

Recenze

Zdroj: Shutterstock

Společnost Xixoio ve velké reklamní kampani slibuje podíl na budoucím úspěchu. Lidem nabízí tokeny za minimálně deset tisíc korun. Na podzim jsme v recenzi vysvětlili, proč takovou investici nedoporučujeme.

Investice, které se nezbavíte. Prozkoumali jsme Xixoio

Společnost také třeba láká lidi na astronomické zhodnocení, které se podle jejího webu blíží hranici 1000 %. Hodnotu tokenu XIX stanovuje sama společnost Xixoio.

„Každý si to může ověřit na stránkách coingecko.com nebo coinmarketcap.com – jedná se o weby mapující kryptoměnová tržní data. Naleznete tam přes 10 tisíc různých kryptoměn a tokenů, ale token XIX tam nenajdete. Není tudíž obchodován na žádné burze a proklamacím o aktuální ceně či růstu nelze věřit, zakladatelé si tyto hodnoty doslova cucají z prstu,“ upozornil ekonom Josef Tětek, který se kryptoměnám a blockchainu dlouhodobě věnuje.

Firma také často zneužívá různých známých jmen či značek k vylepšení si reputace. Proti této praxi se ohradila například Česká národní banka, která v prosinci upozornila veřejnost, že Xixoio není centrální bankou regulováno.

„V této souvislosti Česká národní banka upozorňuje na prezentaci této společnosti vůči veřejnosti, která může vzbuzovat mylný dojem, že obchodní model společnosti Xixoio a.s. a její podnikání byly Českou národní bankou schváleny, povoleny nebo alespoň zčásti regulovány,“ upozornila centrální banka. O pár dnů dřív před investicí do tokenů varovalo i ministerstvo financí.

Watzke dnes řekl, že je za negativní odezvu z konce loňského roku vděčný, že mu pomohla si uvědomit a napravit některé chyby.

Pro Vávru je Xixoio seriózní partner. „Když jsem se o Xixoio začal zajímat, šly z kryptokomunity nejednoznačné výpovědi. Slyšel jsem hlavně drby. Sdílel jsem to s Richardem Watzkem a začali jsme se postupně stále více bavit. Technicky i technologicky jsem já i moji kolegové vše od Xixoio prozkoumali a vyšlo nám z toho, že Xixoio jde správným směrem," vysvětluje Vávra.

SimpleCell pracuje na elektroměru, který bude online přenášet informace o spotřebě a spotřebitelé je budou moci využít k optimalizaci spotřeby. Hlavním cílem je, aby takový elektroměr byl dostupný široké veřejnosti, tedy aby byl výrazně levnější než současná nabídka takových přístrojů. Projekt chytrých elektroměrů je součástí širšího projektu SimpleCell s názvem Smart Cities. Ten chce zefektivnit způsob řízení měst nebo státní správy.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 2. 2022 15:58, Rohl

Velice riziková věc. Kdo má alespoň jednu mozkovou buňku v palici, koupí raději Bitcoin než aby se podílel na této pofidérní věci.

+14
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 2. 2022 9:54, Pavel

Za mě rizikový, ale zajímavý projekt, který může být klidně úspěšný.

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Rána pro bitcoin a spol. Kryptoměnová burza FTX bankrotuje

11. 11. 2022 | Petr Kučera

Rána pro bitcoin a spol. Kryptoměnová burza FTX bankrotuje

Kryptoměnová burza FTX vyhlásila ve Spojených státech amerických bankrot a požádá o soudní ochranu před věřiteli. Může jít o jeden z největších krachů v oboru kryptoměn, píše agentura... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Přiznali jste zisk z kryptoměn? Finanční správa rozjela kontroly

11. 7. 2022 | Petr Kučera | 6 komentářů

Přiznali jste zisk z kryptoměn? Finanční správa rozjela kontroly

Finanční správa zahájila kontrolní akci zaměřenou na přiznání příjmů spojených s kryptoměnami, tedy především s bitcoinem. Získala při ní také tipy na další lidi či firmy, kteří zřejmě... celý článek

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

28. 6. 2022 | Juraj Forgacs | 5 komentářů

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

Poprvé od února 2021 hodnota spotového trhu s kryptoměnami klesla pod jeden bilion dolarů. Nejen bitcoin se stal obětí masivních výprodejů. Co to znamená pro investory? Autorem komentáře... celý článek

Cena se mi začíná líbit, říká investor o padajícím bitcoinu

16. 6. 2022 | Jana Divinová, Jiří Hovorka | 24 komentářů

Cena se mi začíná líbit, říká investor o padajícím bitcoinu

Bitcoin teď ztrácí na hodnotě ze stejných důvodů jako akcie. Investoři se bojí rizika. Bude se opakovat historie a spadne cena z vrcholu zase o zhruba 80 %? Máte ho držet dál, nebo... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.