Pozor na investiční tokeny. Nedejte na reklamu, varuje úřad

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 30. 11. 2021 | 11 komentářů
Pozor na investiční tokeny. Nedejte na reklamu, varuje úřad

Zdroj: Shutterstock

Ministerstvo financí varuje před takzvanými investičními tokeny.

„Upozorňujeme veřejnost, že investování do tokenů může být vysoce rizikové a spekulativní a jejich hodnota často významně kolísá. Nakupujete-li investiční tokeny, nerozhodujte se pouze podle lákavého výnosu, ale pečlivě zvažte také všechna rizika. Včetně toho, že můžete přijít o značnou část své investice nebo dokonce o všechny investované peníze,“ píše úřad na svém webu.

„V poslední době lze ve veřejném prostoru a médiích zaznamenat výrazný nárůst prezentace některých forem investování označovaných jako takzvané investiční tokeny,“ vysvětluje ministerstvo, proč varování vydalo. I když ve své zprávě neuvádí žádnou konkrétní firmu, velmi pravděpodobně reaguje především na aktuální reklamní kampaň společnosti Xixoio

Web CzechCrunch dodává, že vydání tohoto upozornění si vyžádali přímo úředníci odboru finanční stability a dohledu, které znepokojil agresivní marketing Xixoio a pozornost, jež se firmě dostává. Nabídku společnosti Xixoio web Peníze.cz nedávno recenzoval s jasným negativním výsledkem.

„Investiční tokeny nejsou zdaleka investicí pro každého. Rozhodnete-li se i přes výše uvedené do nich investovat, pak je nezbytné získat co nejvíce informací o daném tokenu a činnosti daného vydavatele. A to zejména jak funguje daný investiční token, jak se tvoří jeho hodnota, jaká práva získáváme, za jakých podmínek lze tokeny směnit či převést zpátky na peníze, nebo v čem spočívá ekonomická činnost jejich vydavatele,“ upozorňuje ministerstvo.

Jedním z varovných znaků u Xixoio je právě to, že láká na vysoké zhodnocení v řádech stovek procent. S tokeny se přitom nikde veřejně neobchoduje. „Token XIX není obchodován na žádné burze a proklamacím o aktuální ceně či růstu nelze věřit, zakladatelé si tyto hodnoty doslova cucají z prstu,“ říká ekonom Josef Tětek, který se kryptoměnám a blockchainu dlouhodobě věnuje.

„Zamyslete se rovněž, zdali vám vydavatel investičních tokenů neslibuje něco, co jen obtížně splní, a pokud možno se o takové investici poraďte s odborníkem,“ dodává ve svém varování ministerstvo financí.

Připomíná také, že investice do tokenů nepodléhá regulaci kapitálového trhu a trh s investičními tokeny není dohlížen Českou národní bankou. Případné ztráty plynoucí z investice do investičních tokenů nejsou kryty Fondem pojištění vkladů ani Garančním fondem obchodníků s cennými papíry.

V současné době se připravují jednotná evropská pravidla pro trh s kryptoaktivy (návrh nařízení MICA). Na tvorbě těchto pravidel se podílí i ministerstvo financí. Jejich schválení lze očekávat v roce 2022.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 11. 2021 12:16, Youda

A kdy budou varovat před dalšími podvodníky třeba Čmolík prodává kauri už pár let a úřady to neřeší (ono ví co dělá takže je asi mimo dosah naší legislativy) nebo další dobrák Jon Marinádek a takových budou stovky :-(

+11
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

30. 11. 2021 18:23

vetsina cechu zije na pokraji bidy chudoby

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Rána pro bitcoin a spol. Kryptoměnová burza FTX bankrotuje

11. 11. 2022 | Petr Kučera

Rána pro bitcoin a spol. Kryptoměnová burza FTX bankrotuje

Kryptoměnová burza FTX vyhlásila ve Spojených státech amerických bankrot a požádá o soudní ochranu před věřiteli. Může jít o jeden z největších krachů v oboru kryptoměn, píše agentura... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Přiznali jste zisk z kryptoměn? Finanční správa rozjela kontroly

11. 7. 2022 | Petr Kučera | 6 komentářů

Přiznali jste zisk z kryptoměn? Finanční správa rozjela kontroly

Finanční správa zahájila kontrolní akci zaměřenou na přiznání příjmů spojených s kryptoměnami, tedy především s bitcoinem. Získala při ní také tipy na další lidi či firmy, kteří zřejmě... celý článek

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

28. 6. 2022 | Juraj Forgacs | 5 komentářů

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

Poprvé od února 2021 hodnota spotového trhu s kryptoměnami klesla pod jeden bilion dolarů. Nejen bitcoin se stal obětí masivních výprodejů. Co to znamená pro investory? Autorem komentáře... celý článek

Cena se mi začíná líbit, říká investor o padajícím bitcoinu

16. 6. 2022 | Jana Divinová, Jiří Hovorka | 24 komentářů

Cena se mi začíná líbit, říká investor o padajícím bitcoinu

Bitcoin teď ztrácí na hodnotě ze stejných důvodů jako akcie. Investoři se bojí rizika. Bude se opakovat historie a spadne cena z vrcholu zase o zhruba 80 %? Máte ho držet dál, nebo... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.