Pozor na investiční tokeny. Nedejte na reklamu, varuje úřad

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 30. 11. 2021 09:00 | 11 komentářů
Pozor na investiční tokeny. Nedejte na reklamu, varuje úřad

Zdroj: Shutterstock

Ministerstvo financí varuje před takzvanými investičními tokeny.

„Upozorňujeme veřejnost, že investování do tokenů může být vysoce rizikové a spekulativní a jejich hodnota často významně kolísá. Nakupujete-li investiční tokeny, nerozhodujte se pouze podle lákavého výnosu, ale pečlivě zvažte také všechna rizika. Včetně toho, že můžete přijít o značnou část své investice nebo dokonce o všechny investované peníze,“ píše úřad na svém webu.

„V poslední době lze ve veřejném prostoru a médiích zaznamenat výrazný nárůst prezentace některých forem investování označovaných jako takzvané investiční tokeny,“ vysvětluje ministerstvo, proč varování vydalo. I když ve své zprávě neuvádí žádnou konkrétní firmu, velmi pravděpodobně reaguje především na aktuální reklamní kampaň společnosti Xixoio

Web CzechCrunch dodává, že vydání tohoto upozornění si vyžádali přímo úředníci odboru finanční stability a dohledu, které znepokojil agresivní marketing Xixoio a pozornost, jež se firmě dostává. Nabídku společnosti Xixoio web Peníze.cz nedávno recenzoval s jasným negativním výsledkem.

„Investiční tokeny nejsou zdaleka investicí pro každého. Rozhodnete-li se i přes výše uvedené do nich investovat, pak je nezbytné získat co nejvíce informací o daném tokenu a činnosti daného vydavatele. A to zejména jak funguje daný investiční token, jak se tvoří jeho hodnota, jaká práva získáváme, za jakých podmínek lze tokeny směnit či převést zpátky na peníze, nebo v čem spočívá ekonomická činnost jejich vydavatele,“ upozorňuje ministerstvo.

Jedním z varovných znaků u Xixoio je právě to, že láká na vysoké zhodnocení v řádech stovek procent. S tokeny se přitom nikde veřejně neobchoduje. „Token XIX není obchodován na žádné burze a proklamacím o aktuální ceně či růstu nelze věřit, zakladatelé si tyto hodnoty doslova cucají z prstu,“ říká ekonom Josef Tětek, který se kryptoměnám a blockchainu dlouhodobě věnuje.

„Zamyslete se rovněž, zdali vám vydavatel investičních tokenů neslibuje něco, co jen obtížně splní, a pokud možno se o takové investici poraďte s odborníkem,“ dodává ve svém varování ministerstvo financí.

Připomíná také, že investice do tokenů nepodléhá regulaci kapitálového trhu a trh s investičními tokeny není dohlížen Českou národní bankou. Případné ztráty plynoucí z investice do investičních tokenů nejsou kryty Fondem pojištění vkladů ani Garančním fondem obchodníků s cennými papíry.

V současné době se připravují jednotná evropská pravidla pro trh s kryptoaktivy (návrh nařízení MICA). Na tvorbě těchto pravidel se podílí i ministerstvo financí. Jejich schválení lze očekávat v roce 2022.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 11. 2021 12:16, Youda

A kdy budou varovat před dalšími podvodníky třeba Čmolík prodává kauri už pár let a úřady to neřeší (ono ví co dělá takže je asi mimo dosah naší legislativy) nebo další dobrák Jon Marinádek a takových budou stovky :-(

+11
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Kam zamíří bitcoin? 125 akcií loni vydělalo víc

6. 1. 2022 | Jana Divinová | 3 komentáře

Kam zamíří bitcoin? 125 akcií loni vydělalo víc

Vývoj hodnoty bitcoinu loni připomínal horskou dráhu a názorně ukázal, co znamená slovo volatilita. Rok 2021 bitcoin startoval na úrovni kolem 29,4 tisíce dolarů, aby se přes několik... celý článek

Nový podvod si hraje na Amazon. Míří na majitele kryptoměn

14. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Nový podvod si hraje na Amazon. Míří na majitele kryptoměn

Nový podvod láká přes internetové reklamy na údajné investiční tokeny od společnosti Amazon. Takový token však neexistuje a kdo se nachytá, přijde o kryptoměny. Před podvodem varuje... celý článek

Investice, které se nezbavíte. Prozkoumali jsme Xixoio

1. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 67 komentářů

Investice, které se nezbavíte. Prozkoumali jsme Xixoio

Společnost Xixoio ve velké reklamní kampani slibuje podíl na budoucím úspěchu. Lidem nabízí tokeny za minimálně deset tisíc korun. V recenzi se dočtete, proč takovou investici nedoporučujeme. celý článek

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

22. 10. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

Kryptoměnami půjde v Česku zaplatit stejně snadno jako platebními kartami. Slibují to společnosti GoCrypto a Global Payments, které spouštějí novou službu pro zatím osm tisíc svých... celý článek

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

20. 10. 2021 | Petr Kučera | 6 komentářů

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

Bitcoin hlásí nový rekord. Cena nejrozšířenější kryptoměny dnes překonala 66 tisíc dolarů za kus a dostala se těsně pod 67 tisíc, vyplývá z dat webu CoinMarketCap.com.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.