S rozmachem investičních aplikací, přes které lze snadno a někdy i bez poplatků nakupovat akcie, mají drobní investoři větší možnosti i v oblasti krátkodobých spekulací. Brokeři jako eToro, Saxo Bank, Purple Trading nebo XTB je lákají na CFD kontrakty.
Ty mohou být lákavé, protože když s nimi trefíte nějaký aktuální trend, můžete svůj zisk s jejich využitím znásobit. Můžete s nimi totiž obchodovat například s akciemi, kryptoměnami, klasickými měnami nebo i s ETF, aniž byste cokoli z toho vlastnili. S brokerem uzavřete kontrakt, jehož výsledek se bude odvíjet od momentálního vývoje ceny akcie nebo třeba kryptoměny, kterou si zvolíte.
U CFD navíc spekulujete s využitím takzvané páky. To znamená, že si na tuto „investici“ berete úvěr. Tím se násobí případný zisk, ale i ztráta. A to výrazně. „Je to vysoce riziková věc. Když to dělám, tak bych měl vědět, proč, a vědět, že peníze můžu úplně ztratit,“ upozorňuje Michael Kopta, šéf marketingu v XTB.
Brokeři musí mít na svých webech varování, které klientům ukazuje, o jak rizikový nástroj jde. „Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 73 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty,“ píše například XTB.
„Vysoký podíl ztrát dokazuje smutný fakt, že většina lidí to nemá promyšlené a bezmyšlenkovitě klikne na CFD kontrakt. Často se to stává u kryptoměn, kde se lidé někde dočetli, že na nich lze snadno vydělat,“ říká Kopta.
Spekulativní nástroj CFD je určen především pro krátkodobé obchodování v rámci několika málo hodin nebo klidně i minut. Typicky se používá třeba v situaci, kdy se nějaká firma chystá oznámit hospodářské výsledky a investor čeká, že budou výrazné a překvapivé. V ten moment si můžete vsadit na to, že po oznámení výsledků akcie firmy vystřelí nahoru, nebo dolu. Vydělat se u CFD dá na pohybech oběma směry.
Podle Kopty to investoři využívají třeba i na makroekonomická data. Když například čekají nějakou výraznou zprávu z Ameriky, mohou spekulovat třeba s CFD kopírujícím americký akciový index. Hodně oblíbená jsou v posledních letech mezi spekulanty také IPO, tedy nové uvedení firemních akcií na burzu. V prvních dnech bývá obchodování s novou akcií často velmi volatilní (kurz značně kolísá) a obchodníci se na tom snaží vydělat.
Podle Kopty se CFD hodí i pro situace, kdy dlouhodobý investor má větší portfolio akcií a obává se dočasných otřesů na burzách. Pak se CFD využívá například k zajišťování pomocí kontraktů na zlato. Myšlenka je taková, že když přijde pokles na burze, bude to spojené s celkovou ekonomickou nestabilitou. V takových časech zlato funguje jako „bezpečný přístav“ a investor, který se částečně zajistí kontraktem na zlato, může případnou ztrátu z akcií částečně vymazat.
Kopta to ukazuje na příkladu konce roku 2018, kdy americký akciový index S&P 500 během necelých tří měsíců před Vánocemi spadl o pětinu, zatímco zlato ve stejné době posílilo o 7 %. Kdyby měl investor tehdy všechny své peníze v akciích, měl by pětinovou ztrátu. Kdyby ale své peníze rozdělil a měl 80 % v akciích a 20 % ve zlatu, jeho ztráta by – například při využití páky v poměru 1:2 – byla menší, konkrétně 13,2 %. Dodejme, že jde o výsledek před započtením poplatků, výsledná ztráta tedy bude ještě o několik desetin vyšší.
Při delším držení CFD kontraktů se musíte připravit na to, že budete platit poplatky za držení pozice přes noc (takzvaný denní swap). „Řádově jde o setiny z půjčených peněz za jeden den. Tyto poplatky mohou být nepříjemné, když se investor zajišťuje třeba na několik měsíců a cena podkladového aktiva by se nehýbala,“ upřesňuje Kopta.
Spekulace s využitím páky nejsou jen doménou zahraničních brokerů. I tradiční české investiční značky jako Fio, J&T Banka, Patria nebo Wood & Company nabízejí investice s využitím úvěru. Nejčastěji jeho využití ale omezují jen na vybrané akcie.
„Službu nabízíme spíše na poptávku než aktivně. Z celkového počtu zhruba 40 tisíc klientů využívá obchodování na margin (s využitím páky – poznámka redakce) jen několik málo stovek klientů. Obecně platí, že obchodování s pákou je rizikové. I relativně stabilní akcie se mohou výrazně propadnout a zajištění v takovém případě nemusí dostačovat na krytí úvěru. V takovém případě nastává nepopulární tzv. margin call, kdy je broker povinen klientovi část nebo celou pozici odporovat,“ říká Jindřich Holčák, šéf péče o VIP klientelu Patria Finance.
„Pokud používáte finanční páku, zvyšujete své riziko, a to často výrazně. Pozice v pákových instrumentech jsou z podstaty krátkodobé, tudíž se jedná o spekulaci, nikoliv investici. Spekulace by měli provádět jen sofistikovaní a zkušení obchodníci, kteří jsou si vědomi, jaké přesně podstupují riziko a mají obchodní plán, jak ho řídit,“ radí Petr Beneš, ředitel prodeje ve Wood & Company.
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
19. 11. 2021 21:03, Ht
Tak hypotéka je taky páka a spekulace to není.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
18. 11. 2021 21:30
za komunismu se investovalo lepe dekuji
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.