Fingood to má. Crowdfundingovou licenci dostal v poslední možný den

Gabriel Pleska | rubrika: Aktuality | 10. 11. 2023
Fingood to má. Crowdfundingovou licenci dostal v poslední možný den

Zdroj: Shutterstock

Fingood se stal třetí crowdfundingovou firmou, která má licenci České národní banky k poskytování služeb skupinového financování. Termín, ve kterém ji musel získat, aby mohl dál fungovat jako dosud, vypršel právě dnes.

Povinnost některých crowdfundingových firem projít licenčním řízením u ČNB vyplynula z loni schváleného zákona, kterým čeští poslanci sladili naše pravidla s pravidly Evropské unie. Nové předpisy jsou pro firmy samozřejmě přísnější, na druhou stranu jim licence otevírá dveře na všechny trhy Evropské unie.

Toho hodlá Fingood podle oficiálního vyjádření využít. Časem chce zkusit štěstí na největších crowdfundingových trzích, tedy v Německu, Nizozemsku nebo Francii. „Tréninkovým hřištěm pro nás ale bude slovenský trh, věřím, že už v příštím roce,“ vysvětluje generální ředitel Vít Endler. 

„Získali jsme evropskou crowdfundingovou licenci v plném rozsahu, takových platforem nyní v celé Evropské unii působí jen několik desítek,“ dodává Endler.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Crowdfunding pomáhá k penězům zejména menším a středním firmám, které mají problém získat peníze od bank. „Zhruba 60 % z těchto lokálních firem totiž v bance neuspěje se žádostí o financování, proto míří do crowdfundingu,“ říká Endler. V Česku si firmy nejčastěji půjčují na developerské a realitní projekty.

Celkem je v Evropě podle odhadů asi 800 crowdfundigových platforem. Ne všechny ale musí o licenci usilovat a získat ji.

Chcete si splnit své sny? Investujte!

Do minuty vyhledáte nejvýhodnější investiční portfolia a přání vaše i vašich blízkých se začnou plnit. A nemusíte být profík.

Rozdíl je v tom, jak crowdfunding funguje technicky: platformy, které zprostředkovávají zájemcům o půjčky rovnou cizí peníze a propojují tedy věřitele (investora, jak se v crowdfundingu říká) s dlužníkem (zájemce o půjčku), licenci mít musejí.

Platformy, které půjčují svoje peníze a pak nabízejí investorům část tohoto úvěru, ji nepotřebují.

„Pod toto nařízení nespadá subjekt, který nabízí participace na vlastních úvěrech. To je i případ Upvestu,“ vysvětluje Petr Volný, spoluzakladatel a výkonný ředitel platformy Upvest. „V našem případě tedy nedochází ke zprostředkování přímého vztahu mezi investorem a úvěrovaným subjektem,“ upřesňuje, proč firma o licenci nežádala.

Stejně to má crowdfundingová platforma Ronda Invest. „Podle vyjádření České národní banky není naše společnost regulovaná,“ říká Nikola Spurná, marketingová manažerka společnosti Ronda Invest.

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Redaktor a editor. Kromě webu Peníze.cz píše taky pro Finmag. A někdy i jinam. Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu zahájili trestní stíhání dvou fyzických osob a jedné právnické osoby pro trestný čin podvodu v souvislosti s případem Xixoio.... celý článek

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

2. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

Syn Christine Lagardeové neposlouchal. Bývalý šéf Binance nesmí domů. Kryptopodvodníci si kupovali důvěryhodnost sponzoringem sportu, ten má teď platit. Drobný těžař trumfnul obry.... celý článek

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

27. 11. 2023 | Štěpán Hájek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro... celý článek

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

25. 11. 2023 | Tomáš Krause

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

Binance zaplatí 99 miliard korun, fanoušek bitcoinu je prezidentem, německá poslankyně prosazuje bitcoin jako zákonné platidlo, Santander ho nabízí klientům a žaloba na Apple kvůli... celý článek

Partners Financial Services