Fingood se stal třetí crowdfundingovou firmou, která má licenci České národní banky k poskytování služeb skupinového financování. Termín, ve kterém ji musel získat, aby mohl dál fungovat jako dosud, vypršel právě dnes.
Povinnost některých crowdfundingových firem projít licenčním řízením u ČNB vyplynula z loni schváleného zákona, kterým čeští poslanci sladili naše pravidla s pravidly Evropské unie. Nové předpisy jsou pro firmy samozřejmě přísnější, na druhou stranu jim licence otevírá dveře na všechny trhy Evropské unie.
Toho hodlá Fingood podle oficiálního vyjádření využít. Časem chce zkusit štěstí na největších crowdfundingových trzích, tedy v Německu, Nizozemsku nebo Francii. „Tréninkovým hřištěm pro nás ale bude slovenský trh, věřím, že už v příštím roce,“ vysvětluje generální ředitel Vít Endler.
„Získali jsme evropskou crowdfundingovou licenci v plném rozsahu, takových platforem nyní v celé Evropské unii působí jen několik desítek,“ dodává Endler.
Crowdfunding pomáhá k penězům zejména menším a středním firmám, které mají problém získat peníze od bank. „Zhruba 60 % z těchto lokálních firem totiž v bance neuspěje se žádostí o financování, proto míří do crowdfundingu,“ říká Endler. V Česku si firmy nejčastěji půjčují na developerské a realitní projekty.
Celkem je v Evropě podle odhadů asi 800 crowdfundigových platforem. Ne všechny ale musí o licenci usilovat a získat ji.
Rozdíl je v tom, jak crowdfunding funguje technicky: platformy, které zprostředkovávají zájemcům o půjčky rovnou cizí peníze a propojují tedy věřitele (investora, jak se v crowdfundingu říká) s dlužníkem (zájemce o půjčku), licenci mít musejí.
Platformy, které půjčují svoje peníze a pak nabízejí investorům část tohoto úvěru, ji nepotřebují.
„Pod toto nařízení nespadá subjekt, který nabízí participace na vlastních úvěrech. To je i případ Upvestu,“ vysvětluje Petr Volný, spoluzakladatel a výkonný ředitel platformy Upvest. „V našem případě tedy nedochází ke zprostředkování přímého vztahu mezi investorem a úvěrovaným subjektem,“ upřesňuje, proč firma o licenci nežádala.
Stejně to má crowdfundingová platforma Ronda Invest. „Podle vyjádření České národní banky není naše společnost regulovaná,“ říká Nikola Spurná, marketingová manažerka společnosti Ronda Invest.
Gabriel Pleska
Redaktor, editor a uměle inteligentní ilustrátor webů Peníze.cz a Finmag.cz. Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem