Jedna z nejkomplexnějších sbírek děl secesního malíře Alfonse Muchy změnila majitele. Kolekci, kterou založil tenista Ivan Lendl a jejíž hodnota se dnes odhaduje až na 300 milionů korun, koupila společnost Portu Gallery Investments, součást investiční skupiny Wood & Company. Ta ji nabídne drobným investorům: nebude prodávat jednotlivá díla, ale podíly na celé sbírce.
Upisování umělecké sbírky, která obsahuje 422 děl, především plakátů, pláten, ale i uměleckých předmětů a šperků, odstartuje 28. října, tedy v Den české státnosti. Potrvá do 28. listopadu nebo do upsání cílové částky 270 milionů korun.
„Hodnota sbírky v úpisu je 250 milionů korun, zbývající částka 20 milionů představuje náklady spojené s uskladněním v depozitáři, pojištěním a celkovou správou sbírky po dobu pěti let,“ říká Martin Jaroš, ředitel Portu Gallery.
Pro Portu Gallery se jedná o největší úpis ve čtyřleté historii. Společnost teď počítá, že sbírku za tři až pět let prodá dál a pak investorům vyplatí jejich podíly. Nicméně o prodeji mají později rozhodnout hlasováním sami investoři. Ti také můžou svůj podíl kdykoliv prodat.
„Ceníme si jedinečnosti Muchy jako umělce a věříme v investiční potenciál jeho děl. Plánujeme pořádat výstavy a podporovat tak šíření Muchova věhlasu celosvětově, což se může pozitivně projevit i na hodnotě sbírky. Zájem ze strany zahraničních subjektů o realizaci výstav máme a s některými jsme již zahájili jednání,“ říká Jaroš.
Společnost chce v budoucnu získávat i další Muchova díla, včetně užitého umění – například jeho návrhy bankovek nebo známek.
Jak investovat do Muchy?
Investovat bude možné už od jedné koruny, nicméně Jaroš věří, že průměrná investovaná částka bude kolem 10 tisíc korun.
Podrobnosti o možnostech a způsobech investování do sbírky děl Alfonse Muchy zveřejňuje Portu Gallery na speciálně postaveném webu mujmucha.cz. Tam je možné se zaregistrovat a založit si účet u Portu Gallery.
Zájmecům doporučuje Jaroš registraci s předstihem. „Očekáváme velký zájem. V databázi máme více než 200 tisíc investorů a předpokládáme, že řada z nich si koupí podíl i v tomto našem novém projektu,“ říká Jaroš.
Sbírka děl Alfonse Muchy vznikla z iniciativy Ivana Lendla, úspěšného českého tenisty a nadšence do Muchova díla.
V roce 2013 ji od něj koupil sběratel Richard Fuxa. Tehdy zahrnovala 129 artefaktů. Fuxa ji za deset let rozšířil a zároveň ji celkem s úspěchem propagoval ve světě. Díky výstavám ji vidělo 750 tisíc lidí.
Muchovo dílo je velmi známé ve Francii, ve Spojených státech (v obou zemích na začátku 20. století žil), ale například i v Japonsku.
„Myšlenka, že sbírka může být vlastněna širokou veřejností, mě zaujala natolik, že jsem se rozhodl vstoupit do jednání o prodeji. Přesvědčily mě i plány galerie na další rozšiřování a zhodnocování sbírky a jsem také rád, že noví majitelé chtějí pokračovat v realizaci výstav pro veřejnost napříč kontinenty,“ vysvětluje Fuxa.
Právě teď je část Muchovy sbírky vystavena v pražském Obecním domě na výstavě, která potrvá do 8. března 2024. Zbývající část je uložena v depozitáři.
Kateřina Hovorková
Na Peníze.cz se věnuje hlavně osobním financím a trhu práce. V médiích pracuje od 90. let. Začínala v České tiskové agentuře, později prošla redakcemi MF Dnes, iDnes, pracovala v Hospodářských novinách a na webu Aktuálně.cz.... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem