Ekonomická situace v roce 2022 Čechy znervóznila, rostoucí inflace se nyní bojí 95,5 procenta populace. Asi tři čtvrtiny Čechů se obávají, zda budou mít dostatek peněz v důchodu. Vyplývá to z průzkumu společnosti Generali Investments.
Dvě třetiny dotázaných ovšem ohledně své přípravy na důchod nic nemění, v odkládání peněz dál vedou spořicí účty.
„Na důchod je důležité se začít připravovat co nejdříve. Často se setkávám s obavami, že pár stovek nikoho nespasí. Pravdou ale je, že pokud je investice pravidelná a dlouhodobá, tak nemusíte ukládat vysoké částky, dlouhodobost pracuje vždy ve prospěch investora. Obecně pak klientům radím, že ideální je odkládat si alespoň desetinu svých příjmů,“ říká Petr Mederly, obchodní ředitel Generali Investments CEE.
Pokud vezmeme v potaz, že průměrná mzda je teď přes 40 tisíc korun, měli by si lidé podle Mederlyho odkládat řádově tisíce korun měsíčně.
Dětem nejčastěji do pětistovky
Podíl Čechů, kteří se kvůli inflaci bojí o finanční situaci sebe i svých dětí, vzrostl podle průzkumu na tři čtvrtiny. Polovina Čechů spoří svým dětem na bydlení, dalších 28 procent odkládá peníze pro své děti na vzdělávání.
Na pořízení auta pro své potomky investuje desetina českých rodičů. Téměř devět procent Čechů poté kvůli obavám ze současné ekonomické situace odkládá peníze svým dětem na jejich důchod. Podobné množství rodičů odkládá dětem finance na cestování.
Částky, které čeští rodiče svým dětem odkládají, nejsou přitom příliš vysoké. Měsíčně do 500 Kč odkládá 62 procent Čechů, jedna třetina z nich odkládá dětem do 2500 Kč.
Češi volí pro ukládání peněz dětem nejčastěji spořicí produkty, ty však podle Mederlyho nepředstavují tu nejvhodnější variantu. „Pro dlouhodobé ukládání finančních prostředků doporučujeme spíše ofenzivnější dynamické produkty. 14 procent českých rodičů volí variantu spořit dětem v hotovosti, což je v době vysoké inflace velmi nešťastný způsob. Vhodnější je investovat například do reálných aktiv či fondů,“ míní Petr Mederly.
Hynek Just
Vystudoval teorii kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, což se na jeho profesní kariéře nijak nepodepsalo. Věnoval se hudební publicistice, jeho recenze a rozhovory lze dohledat třeba v archivu Respektu, MF Dnes,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem