Private equity: aktivním přístupem k vyšším výnosům

Luděk Palata | rubrika: BrandInsight | 20. 6. 2023
Oblast private equity se otevírá stále širšímu okruhu investorů. Přes specializované fondy můžou své peníze poskytnout fungujícím společnostem, kterým důvěřují, a pomoct jim kupříkladu s růstem. A za to si potenciálně připsat solidní roční výnosy.
Private equity: aktivním přístupem k vyšším výnosům

Zdroj: Shutterstock

Nevíte, co přesně si pod pojmem private equity (PE) představit? Učebnicová definice říká, že je to třída aktiv – tedy něco, do čeho může investor vložit peníze. Private equity fondy pak tyto peníze sdružují a investují je do soukromých podniků s cílem vytvořit hodnotu a realizovat výnos.

Alternativně, ale aktivně

PE je řazeno do kategorie tak zvaných alternativních investic, které jsou zjednodušeně definované jako vše mimo investice do akcií nebo dluhopisů – tedy například od nemovitostí přes auta až po víno. Nicméně mezi PE a dalšími alternativními investicemi je jeden zásadní rozdíl. Většina alternativních forem investic je ve své podstatě víceméně pasivní. Zjednodušeně řečeno: nakoupíte například víno a čekáte 20 let, aniž byste se ho dotkli, na růst jeho ceny. PE je naopak unikátní právě aktivní investiční strategií – po nakoupení soukromé společnosti do PE fondu začíná ze strany jeho manažera tvrdá práce na tom, aby portfoliové společnosti fondu vylepšil a pomohl jim růst a uspět.

O autorovi

Zdroj: Versute Investments

Luděk Palata působí v oblasti PE od roku 1994. Založil společnost Versute Investments, která je odborným poradcem podfondu BHS Private Equity Fund. Byl součástí mnoha investic do malých a středních podniků po celé Evropě, řídil například české a slovenské aktivity fondů sponzorovaných vlámskou investiční společností GIMV. Pracoval také pro renomované fondy Riverside Europe.

Zmíněná práce se PE fondům a jejich investorům historicky vyplácí. To dokazují i data společnosti PREQIN, dle kterých PE fondy mezi roky 2009 a 2019 doručovaly svým investorům mediánové roční IRR (vnitřní výnosové procento) ve výši 19,2 %. Sektor PE je navíc schopen generovat zajímavé výnosy jak v dobrých, tak horších časech, jelikož u něj i díky dlouhodobé investiční strategii není přítomna vysoká korelace s akciovými trhy. Je však nutné podotknout, že současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výnosnost budoucí. Investice do private equity přináší rizika úměrná možnému výnosu.

Už 122 let

Mohlo by se zdát, že PE je relativně nová forma investování. Nicméně první významná PE investice se objevila v USA už během industrializace. V roce 1901 prodal za 480 milionů dolarů Andrew Carnegie J. P. Morganovi svou Carnegie Steel Company, aby ji spojil s dalšími společnostmi v oboru a vytvořil tak společnost U. S. Steel. V Evropě se pak uskutečnily PE investice ve 40. letech 20. století, a to ve Spojeném království. U nás byly založeny první PE fondy po revoluci.

Dnes už v Česku můžeme hovořit o fungujícím a rychle rostoucím PE trhu, který, i s ohledem na velmi dobrou infrastrukturu v podobě poradců, právníků a institucionálních investorů, skýtá velký potenciál.

Zmínění institucionální investoři měli historicky na investicích do PE fondů vysoký podíl, neboť byl přístup fyzických osob k této třídě aktiv velmi omezený. A to jednak kvůli vysoké hodnotě počátečních investic požadovaných ze strany PE fondů, jednak kvůli uzavřené struktuře těchto fondů, která neumožňuje z fondu vystoupit třeba až po dobu 10 let.

Podfond BHS Private Equity Fund

Podfond se zaměřuje na investice do českých a slovenských soukromých malých a středních podniků. Cílem je urychlit jejich růst a maximalizovat jejich hodnotu, a to zejména podporou v oblasti optimalizace výrobních prostředků, expanze na nové trhy, vývoje nových výrobků a služeb nebo zvyšování produktivity a efektivity řízení.

V současnosti ale možností, jak mohou do PE fondů investovat i fyzické osoby, přibývá. Jednou z nich jsou fondy kvalifikovaných investorů, které jsou strukturované jako otevřené, a umožňují tak investorům vstupovat a vystupovat z fondu na pravidelnější bázi – například jednou za čtvrtletí, a to při vstupní investici od 1 milionu korun.

Zájem investorů o tuto třídu aktiv v poslední době ještě umocňuje současná makroekonomická situace charakterizovaná mimo jiné vysokou inflací a volatilitou akciových trhů, které ve většině případů nedoručují kýženou výkonnost. Investoři tak více vyhledávají možnosti investic do PE fondů, které jsou potenciálně schopny současnou vysokou inflaci a výkonnost akciových fondů porazit.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Peníze BrandInsight

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Zaměstnanec pošty okradl ženu o statisíce. Soud verdiktem překvapil

7. 10. 2024 | Kateřina Hovorková

Zaměstnanec pošty okradl ženu o statisíce. Soud verdiktem překvapil

V právní praxi obvykle platí, že pokud zaměstnanec způsobil škodu úmyslně pro svůj prospěch, zaměstnavatel za jeho jednání nenese odpovědnost. V případu ženy okradené pracovníkem na... celý článek

Podílové fondy v září. Měsíc přál akciím i dluhopisům

7. 10. 2024 | Martin Mašát

Podílové fondy v září. Měsíc přál akciím i dluhopisům

Hlavní centrální banky povolily. Snižují se základní úrokové sazby a investoři se rádi vracejí k akciím. Kromě akciových se ale v září dařilo i dluhopisovým podílovým fondům. Měsíc... celý článek

Přes Robinhood koupíte bitcoin už i do své peněženky. Týden v kryptu

5. 10. 2024 | Tomáš Krause

Přes Robinhood koupíte bitcoin už i do své peněženky. Týden v kryptu

Na Blízkém východě je horko, srazí to cenu bitcoinu? Těžařům klesají zisky a sága Ripple versus regulátor má další díl, Solana odstrašujícím příkladem. A Robinhood potěšil Evropu. Je... celý článek

Investiční platformu Fondee kupuje skupina Direct

2. 10. 2024 | Petr Kučera

Investiční platformu Fondee kupuje skupina Direct

Skupina Direct kupuje stoprocentní podíl v investiční platformě Fondee, kterou dosud vlastnili její zakladatelé Eva a Jan Hlavsovi a finančně ji podporovala také J&T banka.... celý článek

Probudil se Satoshi Nakamoto? Konec daně z bitcoinu se blíží. Týden v kryptu

28. 9. 2024 | Tomáš Krause

Probudil se Satoshi Nakamoto? Konec daně z bitcoinu se blíží. Týden v kryptu

Poslanci řeší danění prodeje kryptoměn. Hnuly se mince z doby, kdy těžil jen Satoshi a jeho věrní. Peněženka Samourai Wallet žije dál. Caroline Ellisonová dostala dva roky za krach... celý článek

Partners Financial Services