Vyšší riziko i potenciální výnosy
Něco jiného vidíme u podnikových dluhopisů. Tady se výnosy pohybují už nad jedenácti procenty, a jsou tedy nad inflací. Takže zatímco investicí do státních dluhopisů reálně tratíte přes šest procent, s investicí do podnikových dluhopisů můžete mít reálný výnos několik desetinek procenta. To je dobré, většina investic má při takhle vysoké inflaci záporný reálný výnos.
S podnikovým dluhopisem se ale pojí rizika. U každého jsou jiná. V obecné rovině je dobré hledět na to, aby měl dluhopis podnikatelský příběh. Investor by měl vědět, co hodlá emitent s penězi dělat a jestli je reálné, aby se mu plánovaná investice vrátila. Pokud příběhu nevěřím nebo nerozumím, neinvestuji. Někteří emitenti investory málo informují o novinkách. Když nemám od emitenta dost aktuálních informací, nemám zájem o jeho dluhopis.
Dobré je také sledovat zkušenosti lidí, kteří za firmou vydávající dluhopisy stojí. Pokud jsou v pozadí divní lidé, kteří podobný byznys nikdy nedělali, opět bych hledal jiný dluhopis.
Další problém může být, pokud za dluhopisem stojí společnost, která vznikla jen kvůli dluhopisu. V některých odvětvích, jako je development, je taková praxe běžná a asi to nikoho nepřekvapí. U prodejce dioptrických brýlí by měl ale investor zbystřit a ptát se, proč je struktura dané firmy taková.
Z pohledu rizikovosti je určitě dobrým znamením, je-li dluhopis zajištěný nemovitostí. Nemovitost by přitom měla mít větší cenu než celá emise dluhopisu. To znamená, že pokud by investice dopadla špatně a já pravidelně nedostával platby kuponu či dokonce ani jistinu, zahojím se na nemovitosti. Taková investice má pak úplně jiná rizika, než když není zajištěna ničím.
Vždycky rozkládat riziko
Tak jako u všech investic i v tomto případě platí, že je dobré diverzifikovat a nevsadit všechny peníze na jeden dluhopis. Bezpečnější je koupit víc dluhopisů od víc emitentů.
To je důvod, proč je zajímavý dluhopisový fond. Ten nakupuje mnoho dluhopisů a riziko rozkládá. Pokud se stane, že část dluhopisů skončí špatně, jiné dluhopisy to kompenzují. Nicméně s tím, jak klesá riziko, obvykle klesá i výnos.
Klient proto musí zvážit, jak chce investovat. Musí si rozmyslet, jak velké riziko je ochoten podstoupit a jak velký výnos chce mít. Kdo chce dobře spát, nakupuje státní dluhopisy. Kdo chce dobře jíst, nakupuje podnikové dluhopisy.
Vladimír Pikora
Makroekonom, analytik finančních trhů a publicista, hlavní ekonom investiční skupiny CFG, která mimo jiné provozuje projekt Dluhopisomat. Doktorát získal na Vysoké škole ekonomické v Praze. Nejprve působil jako hlavní ekonom... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem