Neinvestujte do jediné věci. V mnohosti je síla

Radim Krejčí | rubrika: Komentář | 7. 9. 2021 | 2 komentáře
Spoření nefunguje. Jestli nechcete jen přihlížet, jak vám mizí peníze, chtě nechtě budete muset investovat. Podstatné přitom je nastavit si správně pestré portfolio. Diverzifikovat.
Neinvestujte do jediné věci. V mnohosti je síla

Zdroj: Shutterstock

Každý by nejraději zhodnocoval peníze bez rizika. Jenže v posledních letech pouhé spoření nebo bezrizikové investice typu vládních dluhopisů reálné zhodnocení nepřinášejí – jejich výnos nepřekoná inflaci. Paradoxně se tak lidé ve strachu ze ztráty vystavují ztrátě. V dnešním světě proto musí vyrážet na kapitálový trh za investicemi nejen ti, kdo chtějí peníze zhodnotit, ale i ti, kteří je chtějí ochránit. Klíčový pojem, který by měl znát každý, kdo se do investování pustí, je diverzifikace – nejlepší způsob, jak nastavovat a řídit míru neseného rizika.

Dobrý mix

Co diverzifikace znamená a jak pomáhá? Kdyby se to slovo překládalo do češtiny, vyšlo by asi rozrůznění. A o to přesně jde: diverzifikace spočívá v kombinování různých investičních nástrojů – jako jsou akcie, dluhopisy, komodity nebo i kryptoměny –, a tedy v rozkládání rizika. Ceny jednotlivých investičních nástrojů se totiž nevyvíjejí stejně a toho investoři využívají. Když klesají akcie, může růst například zlato nebo dluhopisy. Jindy zase naopak. Kdo má dobře diverzifikované portfolio, vyhne se tomu, že hodnota jeho portfolia bude výrazně kolísat.

Nestačí ale držet akcie jedné firmy, jeden typ dluhopisu a třeba bitcoin. To ještě není dostatečná diverzifikace. Je důležité kombinovat mnoho investičních nástrojů různého charakteru, z různých sektorů i geografických oblastí. Možnosti diverzifikace se značně usnadnily s příchodem burzovně obchodovatelných fondů (ETF), které sledují celé indexy, a když si nakoupíte takový fond, nakupujete rovnou celý mix akcií. Pořád ale zůstává otázka, v jakém poměru jednotlivé nástroje nejlépe nakombinovat.

Každý investor by se měl nejdříve rozhodnout, jaký je jeho investiční horizont. Investuje na nové auto, nebo na důchod? Právě od toho se odvíjí, jaké investiční nástroje a v jakém zastoupení mít v portfoliu. V prvním případě dává smysl, aby převažovala bezpečnější aktiva, jako jsou dluhopisy. Tím se minimalizují výrazné výkyvy. Naopak čerstvý absolvent, který si odkládá peníze na důchod, si vystačí klidně i bez nich – jen s diverzifikovaným akciovým portfoliem. Krátkodobé výkyvy ho nemusí děsit a vyšší výnos udělá během desítek let zázraky.

O autorovi

Radim KrejčíZdroj: Portu

Radim Krejčí je ředitel investiční platformy Portu.

Nehledejte správný čas

Často opomíjená je časová diverzifikace. Stejně jako se chcete vyhnout sázce na jednoho špatného koně, chcete se vyhnout i špatnému momentu nákupu. Jenže někteří se špatného dne bojí tak, že nakonec neinvestují vůbec. Vyčkávají a vyčkávají a mezitím si nechávají výnosy proklouznout mezi prsty. Přitom existuje jednoduchý recept, jak takové dilema vyřešit. Investovat pravidelně bez ohledu na ocenění trhu. Každý měsíc investovat určité procento příjmů a nesnažit se trh nějak časovat. Ostatně časování se nedaří ani profesionálům, kteří se tím živí. Jakou šanci pak má asi drobný investor? Diverzifikovat čas můžete i u větších jednorázových investic. Jednoduše je rozdělíte na více částí a podle předem daného plánu investujete v rámci delšího období.

Diverzifikace není zázračný recept na zbohatnutí. Nezaručí ani nulové riziko. Je to ale nástroj, se kterým můžete riziko řídit a snižovat nejistotu. V dobách růstu mají lidé tendenci diverzifikaci víc a víc podceňovat a uchylují se k čím dál tím rizikovějším investicím ve snaze dosáhnout na vyšší výnos. Pravý význam diverzifikace se ale projeví až v horších dobách, když trh letí dolů. Pak se ukáže, že nesprávná diverzifikace portfolia může mít ovšem fatální následky. Své o tom vědí například investoři, kteří v roce 2000 vsadili jen na technologické akcie a dalších 15 let doháněli ztráty.

Radim Krejčí

 Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Když chce startup být globální, musí na to myslet od začátku, říkají právníci

24. 11. 2022 | Veronika Hejná

Když chce startup být globální, musí na to myslet od začátku, říkají právníci

Venture kapitálové fondy investují do inovativních projektů, kterým věří a které mají šanci uspět. Důležitý je správně nastavený právní a obchodní model a hlavně kontakty, shodují se... celý článek

Ze slunce může mít Česko deset giga. Máme dva, říká solárník

16. 11. 2022 | Jitka Šorfová

Ze slunce může mít Česko deset giga. Máme dva, říká solárník

Českou společnost SOLEK Holding založil Zdeněk Sobotka před dvanácti lety. V Evropě se ale podmínky pro fotovoltaické podnikání ukázaly jako nestálé, a tak se přesunul do Jižní Ameriky,... celý článek

Nikdy není pozdě investovat. Ale čím dřív, tím líp, říká bankéřka

15. 11. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Nikdy není pozdě investovat. Ale čím dřív, tím líp, říká bankéřka

Kdo nechce, aby jeho peníze ztrácely na hodnotě, musí investovat. Že jsou investice jen pro bohaté, je mýtus. Investovat může každý a i stovka měsíčně se počítá. „Ideální čas, kdy s... celý článek

O rozvoj investic v Air Bank se postará Petr Žabža

14. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ

O rozvoj investic v Air Bank se postará Petr Žabža

Vedoucím nově vytvořeného oddělení Investice v Air Bank se stal sedmačtyřicetiletý Petr Žabža.

Rána pro bitcoin a spol. Kryptoměnová burza FTX bankrotuje

11. 11. 2022 | Petr Kučera

Rána pro bitcoin a spol. Kryptoměnová burza FTX bankrotuje

Kryptoměnová burza FTX vyhlásila ve Spojených státech amerických bankrot a požádá o soudní ochranu před věřiteli. Může jít o jeden z největších krachů v oboru kryptoměn, píše agentura... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.