Neinvestujte do jediné věci. V mnohosti je síla

Radim Krejčí | rubrika: Komentář | 7. 9. 2021 | 2 komentáře
Spoření nefunguje. Jestli nechcete jen přihlížet, jak vám mizí peníze, chtě nechtě budete muset investovat. Podstatné přitom je nastavit si správně pestré portfolio. Diverzifikovat.
Neinvestujte do jediné věci. V mnohosti je síla

Zdroj: Shutterstock

Každý by nejraději zhodnocoval peníze bez rizika. Jenže v posledních letech pouhé spoření nebo bezrizikové investice typu vládních dluhopisů reálné zhodnocení nepřinášejí – jejich výnos nepřekoná inflaci. Paradoxně se tak lidé ve strachu ze ztráty vystavují ztrátě. V dnešním světě proto musí vyrážet na kapitálový trh za investicemi nejen ti, kdo chtějí peníze zhodnotit, ale i ti, kteří je chtějí ochránit. Klíčový pojem, který by měl znát každý, kdo se do investování pustí, je diverzifikace – nejlepší způsob, jak nastavovat a řídit míru neseného rizika.

Dobrý mix

Co diverzifikace znamená a jak pomáhá? Kdyby se to slovo překládalo do češtiny, vyšlo by asi rozrůznění. A o to přesně jde: diverzifikace spočívá v kombinování různých investičních nástrojů – jako jsou akcie, dluhopisy, komodity nebo i kryptoměny –, a tedy v rozkládání rizika. Ceny jednotlivých investičních nástrojů se totiž nevyvíjejí stejně a toho investoři využívají. Když klesají akcie, může růst například zlato nebo dluhopisy. Jindy zase naopak. Kdo má dobře diverzifikované portfolio, vyhne se tomu, že hodnota jeho portfolia bude výrazně kolísat.

Nestačí ale držet akcie jedné firmy, jeden typ dluhopisu a třeba bitcoin. To ještě není dostatečná diverzifikace. Je důležité kombinovat mnoho investičních nástrojů různého charakteru, z různých sektorů i geografických oblastí. Možnosti diverzifikace se značně usnadnily s příchodem burzovně obchodovatelných fondů (ETF), které sledují celé indexy, a když si nakoupíte takový fond, nakupujete rovnou celý mix akcií. Pořád ale zůstává otázka, v jakém poměru jednotlivé nástroje nejlépe nakombinovat.

Každý investor by se měl nejdříve rozhodnout, jaký je jeho investiční horizont. Investuje na nové auto, nebo na důchod? Právě od toho se odvíjí, jaké investiční nástroje a v jakém zastoupení mít v portfoliu. V prvním případě dává smysl, aby převažovala bezpečnější aktiva, jako jsou dluhopisy. Tím se minimalizují výrazné výkyvy. Naopak čerstvý absolvent, který si odkládá peníze na důchod, si vystačí klidně i bez nich – jen s diverzifikovaným akciovým portfoliem. Krátkodobé výkyvy ho nemusí děsit a vyšší výnos udělá během desítek let zázraky.

O autorovi

Radim KrejčíZdroj: Portu

Radim Krejčí je ředitel investiční platformy Portu.

Nehledejte správný čas

Často opomíjená je časová diverzifikace. Stejně jako se chcete vyhnout sázce na jednoho špatného koně, chcete se vyhnout i špatnému momentu nákupu. Jenže někteří se špatného dne bojí tak, že nakonec neinvestují vůbec. Vyčkávají a vyčkávají a mezitím si nechávají výnosy proklouznout mezi prsty. Přitom existuje jednoduchý recept, jak takové dilema vyřešit. Investovat pravidelně bez ohledu na ocenění trhu. Každý měsíc investovat určité procento příjmů a nesnažit se trh nějak časovat. Ostatně časování se nedaří ani profesionálům, kteří se tím živí. Jakou šanci pak má asi drobný investor? Diverzifikovat čas můžete i u větších jednorázových investic. Jednoduše je rozdělíte na více částí a podle předem daného plánu investujete v rámci delšího období.

Diverzifikace není zázračný recept na zbohatnutí. Nezaručí ani nulové riziko. Je to ale nástroj, se kterým můžete riziko řídit a snižovat nejistotu. V dobách růstu mají lidé tendenci diverzifikaci víc a víc podceňovat a uchylují se k čím dál tím rizikovějším investicím ve snaze dosáhnout na vyšší výnos. Pravý význam diverzifikace se ale projeví až v horších dobách, když trh letí dolů. Pak se ukáže, že nesprávná diverzifikace portfolia může mít ovšem fatální následky. Své o tom vědí například investoři, kteří v roce 2000 vsadili jen na technologické akcie a dalších 15 let doháněli ztráty.

Radim Krejčí

 Další články autora.

Líbil se vám článek?

+19
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

16. 9. 2021 | Petr Kučera | 6 komentářů

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

Start-up Investown.cz hlásí prvních 25 tisíc aktivních uživatelů a investice přesahující 100 milionů korun. Platforma, zaměřená na drobné investice do bytů, zahájila ostrý provoz letos... celý článek

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

14. 9. 2021 | Martin Tománek | 11 komentářů

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

Zatímco někteří piloti dopravních letadel jsou kvůli útlumu letectví stále na neplaceném volnu, piloty finančních letadel pandemie nezasáhla. Tento sektor zažívá dlouhotrvající boom,... celý článek

Jak poznat investiční podvod. Pozor na varovné signály

13. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Jak poznat investiční podvod. Pozor na varovné signály

Policie obvinila mladého podnikatele z investičního podvodu za 1,5 miliardy korun. Měl přes čtyři tisíce klientů. Čemu byste se měli vyhnout, abyste příště nenaletěli vy?

ČNB už nebude plošně omezovat výši dividend

10. 9. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

ČNB už nebude plošně omezovat výši dividend

Česká národní banka už v dalším období nebude plošně omezovat výši dividend bank. Doporučuje však zvažovat další výplatu až po oznámení konečných hospodářských výsledků za rok 2021... celý článek

Akciová vakcinace. Tipy na farmaceutické a zdravotnické firmy

9. 9. 2021 | Jaroslav Šura | 1 komentář

Akciová vakcinace. Tipy na farmaceutické a zdravotnické firmy

Akcie technologických společností jedou. Nesázejte na ně ale všechno. Očkujte portfolio proti propadu něčím jiným.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.