Akciové fondy rostou, dluhopisové ztrácejí. Nová čísla

Martin Mašát | rubrika: Analýza | 5. 9. 2021 | 6 komentářů
Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za srpen, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset let?
Akciové fondy rostou, dluhopisové ztrácejí. Nová čísla

Zdroj: Shutterstock

V srpnu pokračovala na akciových trzích pozitivní nálada živená vyjádřeními centrálních bank, že ani současné oživení, ani růst inflačních čísel (v USA je inflace 5,4 %, v Německu 3,9 %) je nepřesvědčily k utlumování bezprecedentně uvolněné měnové politiky s nulovými až zápornými úroky.

Pouze Česká národní banka bere riziko inflace vážně a začala se zvyšováním sazeb. Guvernér centrální banky Jiří Rusnok dokonce předpovídá, že by se sazby mohly zvednou ještě několikrát.

Dvojí zvýšení sazeb na 0,75 % je tak teprve začátek a nám nezbývá než zatleskat ČNB za tyto kroky, protože jako jedna z prvních našla odvahu postavit se inflaci.

Růst české základní úrokové sazby tlačil nahoru výnosy státních dluhopisů, což znamenalo mírný pokles jejich cen, a tedy pokles hodnoty konzervativních dluhopisových fondů.

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje víc jak 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

srpen 20212,5 %3,5 %
od začátku roku16,2 %13,2 %
poslední rok27,1 %26,5 %
poslední tři roky32,7 %26,5 %
posledních pět let54,6 %43,8 %
posl. deset let158,7 %58,7 %
počet fondů3815

Pokračujících měnové impulsy a extrémně nízké sazby se promítly i do výkonnosti akciových podílových fondů. Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice dosáhla v srpnu velice solidních plus 2,5 %. Meziročně klienti dosáhli na zhodnocení 27,1 %.

Speciální akciové fondy v průměru za měsíc srpen vzrostly o 3,5 %. Skvělou výkonností za blýskly především středoevropské trhy včetně české burzy, která přidala takřka 5 %. Za očekáváním jsou naopak čínské akcie, které stále trpí novou regulací.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

srpen 2021-0,2 %0,4 %
od začátku roku-0,9 %2,6 %
poslední rok-0,6 %6,7 %
poslední tři roky3,5 %10,8 %
posl. pět let-0,2 %11,7 %
posl. deset let12,7 %51,6 %
počet fondů1922

Česká národní banka v průběhu srpna podruhé zvýšila sazby, a to na 0,75 %. Zvyšování úroků ještě neskončilo, a navíc si ČNB normalizací měnové politiky otevírá vrátka k mnohem větší flexibilitě v případě dalších turbulencí.

Růst základní sazby dává konzervativním investorům naději, že nulové výnosy dluhopisových fondů nebo vkladů a účtů se brzy stanou minulostí, ale aktuálně pocítili pokles cen dluhopisů. Průměrná výkonnost dluhopisových fondů byla v srpnu minus 0,2 % a meziročně je to dokonce minus 0,6 %.

Fondy rizikových dluhopisů se díky utahování rizikových prémií posunuly na rozdíl od fondů kvalitních dluhopisů výše o 0,4 %. Meziročně přidaly 6,7 %, protože stále mažou ztráty z počátku minulého roku.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů
srpen 20211 %
od začátku roku6,3 %
poslední rok10,1 %
poslední tři roky12,4 %
posledních pět let16 %
posledních deset let41,6 %
počet fondů59

Smíšené fondy dosáhly v srpnu, hlavně díky kladnému příspěvku akciových pozic, na průměrnou výkonnost 1 %. Meziročně jsou výš o 10,1 %.

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 9. 2021 20:50, Jenda

Šlo by prosím vždycky rovnou srovnat s benchmarky (třeba „fondy investující do akcií vyspělých zemí“ › MSCI World (s akumulací dividend teda))? Takhle to musím hledat a ještě přepočítávat podle kurzu CZK/USD a je to celé smutné.

+5
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

6. 9. 2021 8:42

Na co máš invaliditu? Na rozum?

Zobrazit celé vlákno

-7
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Jak se kupuje dům za šest miliard. Šéf fondu podrobně o Arkádách Pankrác

7. 2. 2024 | Martin Vlnas

Jak se kupuje dům za šest miliard. Šéf fondu podrobně o Arkádách Pankrác

Nemovitostní fond Trigea získal pražské obchodní centrum Arkády Pankrác. Jak se mu to podařilo a jaké s ním má další plány? Rozhovor s Tomášem Trčkou, zakladatelem a generálním ředitelem... celý článek

Pětina Čechů si nemůže šetřit na důchod. Nemáme na to, říkají

6. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 4 komentáře

Pětina Čechů si nemůže šetřit na důchod. Nemáme na to, říkají

Dvě třetiny obyvatel Česka (66,7 %) si pravidelně odkládají část peněz na dobu, kdy už nebudou pracovat – tedy aby si mohly zpříjemnit důchod. Ukázal to internetový průzkum, který na... celý článek

Podílové fondy v zeleném. Investoři čekají další růst

6. 2. 2024 | Martin Mašát

Podílové fondy v zeleném. Investoři čekají další růst

Inflace ve světě klesá, centrální banky sníží převysoké úrokové sazby a aspoň americká ekonomika hrubě produkuje. Investorům to k dobré náladě stačí a cenné papíry jsou stále cennější:... celý článek

Partners Financial Services