Investování do půjček. Jak to funguje

Daniel Tácha | rubrika: Když se řekne | 10. 12. 2020 | 4 komentáře
P2P půjčování a investování se v Česku zabydlelo. Přibývá nejen zprostředkovatelských platforem, ale rozrůzňuje se i jejich nabídka. Na trhu tak dnes najdete i půjčky se zajištěním zástavou nemovitostí nebo movitého majetku nebo třeba půjčky s garancí zpětného odkupu.
Investování do půjček. Jak to funguje

Zdroj: Shutterstock

Investovat peníze na P2P platformě může prakticky kdokoli. V zásadě stačí občanka, internet a pár stokorun na účtu. Všeobecně se doporučuje začínat investovat právě od nižších částek, zorientovat se, „osahat si“ investiční platformu nebo platformy a teprve pak případně investovat víc.

Pro investování do půjček platí stejná pravidla jako pro jiné investice. Podstatné je porozumět věci, rozkládat investice a nezapomínat, že vyšším výnosům odpovídají vyšší rizika. Ta u některých investic zásadně snižuje zajištění půjčky nemovitostí nebo movitou zástavou. Některé platformy nabízejí i garanci zpětného odkupu investice.

„Garance zpětného odkupu zajišťuje investorovi navrácení zbývající části nesplacené jistiny a nezaplacených úrokových plateb v případě, že dlužník přestane půjčku splácet,“ vysvětluje Michäel März, šéf investiční P2P platformy Bondster. I on ale upozorňuje, že žádná investice není docela bez rizika a doporučuje diverzifikovat.

Dlužník, věřitel, zprostředkovatel. A někdy úvěrová společnost

Věřitel může investovat v českých korunách nebo v eurech. Může se zaměřit na úvěry podnikatelům, nebo spotřebitelské úvěry. A také na krátkodobé, anebo dlouhodobé půjčky. Nebo také na půjčky českým firmám a občanům, či zahraničním osobám a podnikatelům.

Zkratka P2P znamená peer to peer, rovný rovnému. Jedno P je ten, který si potřebuje půjčit, druhé ten, kdo mu za předem určenou odměnu vyjádřenou úrokem půjčuje. V praxi se ovšem nejčastěji na jednu půjčku skládá víc investorů. Mezi dlužníkem a investory je pak zprostředkovatel, který spravuje internetovou platformu, na které se transakce sjednává, a kontroluje dodržování pravidel.

Úrok, za jaký se půjčuje na P2P platformách, může být různý. Smluvní podmínky záleží na vzájemné dohodě věřitele s dlužníkem. Obecně se půjčují spíš nižší částky od deseti tisíc korun po maximálně 800 tisíc korun. Výjimkou jsou platformy, na kterých finanční instituce nabízejí investování do už sjednaných půjček. Nedochází tu tedy k přímému obchodu mezi investorem a dlužníkem, ale mezi investorem, kterému úvěrová společnost nabízí možnost podílet se na půjčce, kterou už dlužníkovi poskytla.

„Jedná se o jednu z dalších možností P2P investic. Výhoda pro investora je v tom, že dlužníci, kterým úvěrové společnosti peníze půjčují, jsou už těmito společnostmi prověřeni. A často se jedná o firmy, které hledají peníze na rozvoj mimo banky, protože ty by jim peníze nepůjčily nebo by jim je půjčily za podmínek, které pro ně nejsou výhodné,“ upřesňuje Michäel März.

Na otázku, jakou výhodu přináší P2P model úvěrovým společnostem, März odpovídá, že tou výhodou je navýšení jejich kapitálu, to znamená obsloužení většího počtu dlužníků. Mohou se tedy víc rozvíjet a půjčovat víc peněz, než kdyby byly odkázány jen na své finanční zdroje.

Žongl
Zdroj: Shutterstock

Anketa

Investovat do půjček cizím lidem?

Vystupovat za jízdy dovoleno (aspoň někde)

K registraci na P2P investiční platformě stačí osobní doklad a bankovní účet. Smlouvu podepíše elektronicky nebo SMS klíčem. Pak dostane přístup ke svému účtu, na který si převede finance určené k investování. Registrace je dokončena převodem peněz na zřízený účet a úspěšnou kontrolou osobních dat. A pak už je možné si na online tržišti vybírat z nabídky půjček.

V praxi věřitelé nejčastěji investují do několika půjček. Důvodem je zmíněná diverzifikace, rozložení finančních rizik. Na online investičních tržištích běžně jednu půjčku financují i desítky investorů. Jsou věřitelé, kteří se drží spíš při zemi a neinvestují do rizikových půjček. Spokojí se s nízkým, ale zato jistým úrokem. Odvážnější poskytují své peníze rizikovým dlužníkům, ale za velmi atraktivní, tedy vysoký úrok, třeba i 25 procent. U takových investorů jsou častější propady, ale ve finále může být jejich výnos vyšší než u umírněného investora.

Výši zhodnocení investice tedy určuje profil věřitele. Zásadní také může být doba, na kterou investor své peníze do půjčky dlužníka vloží. Ne vždy je totiž potřeba čekat na úplné splacení půjčky. Některé platformy nabízejí možnost po nějaké době – může to být týden, měsíc, čtvrtletí, půlrok, rok…, z investice vystoupit. „Minimální doba investice se liší od celkové doby splatnosti půjčky. Pokud je u půjčky nabízena taková možnost, investor má možnost v této předem stanovené době vystoupit,“ vysvětluje Michäel März.

Splátky investor většinou dostává v měsíčních intervalech, jejich součástí bývá i splátka jistiny. Domluvit se lze ale i na jiných intervalech splácení a lze investovat i do jednorázově splatné půjčky, u které se pravidelně vyplácejí jen úroky a jistina se splácí až k datu splatnosti.

Chcete do toho vidět? Žádejte transparentnost

Největší riziko pro investora je, že dlužník nebude splácet. Bránit se dá především uváženým výběrem půjček a diverzifikací. Řada platforem nabízí také možnost zpětného odkupu nebo investování do půjček zajištěných. Investiční platformy jsou nastavené tak, že na nesplácené půjčky investory upozorňují. Nejen investory, ale pochopitelně i dlužníky a aktivně se případně podílejí na vymáhání. Téměř každá platforma také nabízí čtyřiadvacet hodin denně přehled o investovaných penězích a měření výkonnosti investorského portfolia. Tedy vyčíslení výnosu očištěného o ztráty.

Dostupnost informací nejen o vlastních investicích, ale také o zprostředkovateli samotném by měla sloužit jako ukazatel při výběru investiční platformy. Na českém trhu funguje několik P2P platforem a další stále přibývají. Investor by se při výběru měl zaměřit hlavně na srozumitelnost podmínek, transparentnost obchodů, důvěryhodnost zprostředkovatele, na zveřejňování rizik a zejména pak i na podíl pohledávek po splatnosti. „A jako u všech investic nikdy nevěřte slibům, že návratnost investice je zaručená,“ dodává Michäel März.

Partner seriálu

Partnerem seriálu je Bondster, česká fintech společnost, která od roku 2017 provozuje peer-to-peer investiční online platofrmu propojující investory z řad široké veřejnosti s českými i zahraničními poskytovateli půjček. Bondster nabízí lidem příležitost zhodnotit volné peněžní prostředky a investovat do půjček v korunách i eurech.

Daniel Tácha

Daniel Tácha je novinář, copywriter a příležitostný spisovatel. Psal pro Lidové noviny, Týden, Český rozhlas, Czech Business Weekly a další. Založil společnost Copywrite Company a vede web s drzým jménem Fintag. Další články autora.

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

24. 2. 2024 | Tomáš Krause

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 1 komentář

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

17. 2. 2024 | Tomáš Krause | 1 komentář

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

Cena bitcoinu letí pořád výš, zkrachovalá Genesis smí prodat aktiva za miliardy, solana a BNB se perou o pozici tržní čtyřky. Únosci počítačů vydělali loni miliardu dolarů v kryptu... celý článek

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

14. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

Od ledna se zmírnila pravidla pro danění zaměstnaneckých akcií, které jsou hlavně v začínajících a menších firmách alternativou k vyšší mzdě. Zatím se moc nevyužívaly: lidé totiž za... celý článek

Partners Financial Services