Investování do půjček. Jak to funguje

Daniel Tácha | rubrika: Když se řekne | 10. 12. 2020 | 4 komentáře
P2P půjčování a investování se v Česku zabydlelo. Přibývá nejen zprostředkovatelských platforem, ale rozrůzňuje se i jejich nabídka. Na trhu tak dnes najdete i půjčky se zajištěním zástavou nemovitostí nebo movitého majetku nebo třeba půjčky s garancí zpětného odkupu.
Investování do půjček. Jak to funguje

Zdroj: Shutterstock

Investovat peníze na P2P platformě může prakticky kdokoli. V zásadě stačí občanka, internet a pár stokorun na účtu. Všeobecně se doporučuje začínat investovat právě od nižších částek, zorientovat se, „osahat si“ investiční platformu nebo platformy a teprve pak případně investovat víc.

Pro investování do půjček platí stejná pravidla jako pro jiné investice. Podstatné je porozumět věci, rozkládat investice a nezapomínat, že vyšším výnosům odpovídají vyšší rizika. Ta u některých investic zásadně snižuje zajištění půjčky nemovitostí nebo movitou zástavou. Některé platformy nabízejí i garanci zpětného odkupu investice.

„Garance zpětného odkupu zajišťuje investorovi navrácení zbývající části nesplacené jistiny a nezaplacených úrokových plateb v případě, že dlužník přestane půjčku splácet,“ vysvětluje Michäel März, šéf investiční P2P platformy Bondster. I on ale upozorňuje, že žádná investice není docela bez rizika a doporučuje diverzifikovat.

Dlužník, věřitel, zprostředkovatel. A někdy úvěrová společnost

Věřitel může investovat v českých korunách nebo v eurech. Může se zaměřit na úvěry podnikatelům, nebo spotřebitelské úvěry. A také na krátkodobé, anebo dlouhodobé půjčky. Nebo také na půjčky českým firmám a občanům, či zahraničním osobám a podnikatelům.

Zkratka P2P znamená peer to peer, rovný rovnému. Jedno P je ten, který si potřebuje půjčit, druhé ten, kdo mu za předem určenou odměnu vyjádřenou úrokem půjčuje. V praxi se ovšem nejčastěji na jednu půjčku skládá víc investorů. Mezi dlužníkem a investory je pak zprostředkovatel, který spravuje internetovou platformu, na které se transakce sjednává, a kontroluje dodržování pravidel.

Úrok, za jaký se půjčuje na P2P platformách, může být různý. Smluvní podmínky záleží na vzájemné dohodě věřitele s dlužníkem. Obecně se půjčují spíš nižší částky od deseti tisíc korun po maximálně 800 tisíc korun. Výjimkou jsou platformy, na kterých finanční instituce nabízejí investování do už sjednaných půjček. Nedochází tu tedy k přímému obchodu mezi investorem a dlužníkem, ale mezi investorem, kterému úvěrová společnost nabízí možnost podílet se na půjčce, kterou už dlužníkovi poskytla.

„Jedná se o jednu z dalších možností P2P investic. Výhoda pro investora je v tom, že dlužníci, kterým úvěrové společnosti peníze půjčují, jsou už těmito společnostmi prověřeni. A často se jedná o firmy, které hledají peníze na rozvoj mimo banky, protože ty by jim peníze nepůjčily nebo by jim je půjčily za podmínek, které pro ně nejsou výhodné,“ upřesňuje Michäel März.

Na otázku, jakou výhodu přináší P2P model úvěrovým společnostem, März odpovídá, že tou výhodou je navýšení jejich kapitálu, to znamená obsloužení většího počtu dlužníků. Mohou se tedy víc rozvíjet a půjčovat víc peněz, než kdyby byly odkázány jen na své finanční zdroje.

Žongl
Zdroj: Shutterstock

Anketa

Investovat do půjček cizím lidem?

Vystupovat za jízdy dovoleno (aspoň někde)

K registraci na P2P investiční platformě stačí osobní doklad a bankovní účet. Smlouvu podepíše elektronicky nebo SMS klíčem. Pak dostane přístup ke svému účtu, na který si převede finance určené k investování. Registrace je dokončena převodem peněz na zřízený účet a úspěšnou kontrolou osobních dat. A pak už je možné si na online tržišti vybírat z nabídky půjček.

V praxi věřitelé nejčastěji investují do několika půjček. Důvodem je zmíněná diverzifikace, rozložení finančních rizik. Na online investičních tržištích běžně jednu půjčku financují i desítky investorů. Jsou věřitelé, kteří se drží spíš při zemi a neinvestují do rizikových půjček. Spokojí se s nízkým, ale zato jistým úrokem. Odvážnější poskytují své peníze rizikovým dlužníkům, ale za velmi atraktivní, tedy vysoký úrok, třeba i 25 procent. U takových investorů jsou častější propady, ale ve finále může být jejich výnos vyšší než u umírněného investora.

Výši zhodnocení investice tedy určuje profil věřitele. Zásadní také může být doba, na kterou investor své peníze do půjčky dlužníka vloží. Ne vždy je totiž potřeba čekat na úplné splacení půjčky. Některé platformy nabízejí možnost po nějaké době – může to být týden, měsíc, čtvrtletí, půlrok, rok…, z investice vystoupit. „Minimální doba investice se liší od celkové doby splatnosti půjčky. Pokud je u půjčky nabízena taková možnost, investor má možnost v této předem stanovené době vystoupit,“ vysvětluje Michäel März.

Splátky investor většinou dostává v měsíčních intervalech, jejich součástí bývá i splátka jistiny. Domluvit se lze ale i na jiných intervalech splácení a lze investovat i do jednorázově splatné půjčky, u které se pravidelně vyplácejí jen úroky a jistina se splácí až k datu splatnosti.

Chcete do toho vidět? Žádejte transparentnost

Největší riziko pro investora je, že dlužník nebude splácet. Bránit se dá především uváženým výběrem půjček a diverzifikací. Řada platforem nabízí také možnost zpětného odkupu nebo investování do půjček zajištěných. Investiční platformy jsou nastavené tak, že na nesplácené půjčky investory upozorňují. Nejen investory, ale pochopitelně i dlužníky a aktivně se případně podílejí na vymáhání. Téměř každá platforma také nabízí čtyřiadvacet hodin denně přehled o investovaných penězích a měření výkonnosti investorského portfolia. Tedy vyčíslení výnosu očištěného o ztráty.

Dostupnost informací nejen o vlastních investicích, ale také o zprostředkovateli samotném by měla sloužit jako ukazatel při výběru investiční platformy. Na českém trhu funguje několik P2P platforem a další stále přibývají. Investor by se při výběru měl zaměřit hlavně na srozumitelnost podmínek, transparentnost obchodů, důvěryhodnost zprostředkovatele, na zveřejňování rizik a zejména pak i na podíl pohledávek po splatnosti. „A jako u všech investic nikdy nevěřte slibům, že návratnost investice je zaručená,“ dodává Michäel März.

Partner seriálu

Partnerem seriálu je Bondster, česká fintech společnost, která od roku 2017 provozuje peer-to-peer investiční online platofrmu propojující investory z řad široké veřejnosti s českými i zahraničními poskytovateli půjček. Bondster nabízí lidem příležitost zhodnotit volné peněžní prostředky a investovat do půjček v korunách i eurech.

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

A tohle už jste četli?

Conseq koupil nákupní centrum ve Vysočanech

14. 1. 2021 | Jiří Hovorka

Conseq koupil nákupní centrum ve Vysočanech

Investiční společnost Conseq koupila do svého realitního fondu pražský Retail Park Poděbradská. Pořídila ho od společností KPD Group a Exafin, které nákupní centrum otevřené v květnu... celý článek

Vydělali jste na bitcoinu? Před daní vás nezachrání ani čas

13. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 47 komentářů

Vydělali jste na bitcoinu? Před daní vás nezachrání ani čas

Zapomeňte na časový test. Zisk z prodeje bitcoinu a dalších kryptoměn se daní, přestože jste je drželi déle než tři roky. Jak na to? A „vidí“ finanční správa na burzy virtuálních měn? celý článek

Rostou! Divoký rok podílových fondů v číslech

13. 1. 2021 | Martin Mašát | 1 komentář

Rostou! Divoký rok podílových fondů v číslech

Tabulka průměrných výnosů za rok 2020 je celá v zeleném. A kolik vydělaly podílové fondy za posledních pět nebo deset let? Vývoj na akciových i dluhopisových trzích hodnotí Martin Mašát,... celý článek

Bitcoin prudce klesl, za den ztratil pětinu

11. 1. 2021 | Jiří Hovorka

Bitcoin prudce klesl, za den ztratil pětinu

Cena bitcoinu dnes výrazně klesá. Za posledních 24 hodin se propadla zhruba o pětinu, podle webu coinmarketcap.com se kolem půl šesté odpolední pohybovala kolem 30 500 dolarů.

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku 2020

11. 1. 2021 | Jan Traxler | 4 komentáře

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku 2020

Nejúspěšnější fond v Česku loni vydělal investorům 173 procent, naopak ten nejméně úspěšný prodělal 36 procent. Oba mají v názvu slovo energy.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.