Penzijní fondy v roce 2000

Petr Vykoukal | 23. 10. 2001
Loňských rok v penzijních fondech proběhl ve znamení pokračující koncentrace. Většinu fondů je nyní již ve vlastnictví kapitálově silných bankovních firem z vyspělých zemí, což pomohlo zlepšit důvěru v jejich produkty. Nové daňové podmínek pak přispěly k dalšímu růstu klientů. Ti přicházejí i z mladších věkových skupin, protože jim na penzijní připojištění přispívají i zaměstnavatelé.

Ke konci roku 2000 přesáhl počet účastníků penzijního připojištění 2,3 milionu. To oproti předchozímu roku představovalo o téměř 230 tisíc klientů více. Na svou penzi si tak ve fondech spořilo téměř čtyřicet procent obyvatel v produktivním věku. Ti měli v penzijních fondech uloženo čtyřicet miliard korun, což je o osm procent více než v roce 1999, počet účastníků však za to samé období vzrostl o 11 procent. Tento nesoulad vznikl především díky tomu, že v loňském roce do fondů přišlo 840 tisíc nových účastníků, současně však odešlo téměř půl milionu starých klientů, kterým již vznikl nárok na penzi. Odcházející klienti si z fondů odnesli více než čtyři miliardy korun, většinou ve formě jednorázového vyrovnání.

Pořadí Název fondu Celková aktiva Změna 00/99 Počet klientů 2000 Změna 00/99
1 Vojenský otevřený PF 7 625 118 7,88% 332 000 -0,60%
2 PF Komerční banky 6 804 048 15,10% 251 483 6,95%
3 Českomoravský PF 4 961 411 52,30% 300 000 48,19%
4 Spořitelní PF 4 441 834 24,41% 309 727 21,32%
5 PF české pojišťovny 4 344 780 31,45% 296 059 30,53%
6 ING Penzijní fond 3 730 056 27,40% 192 854 12,02%
7 Winterthur PF 3 658 288 31,03% 190 010 12,81%
8 ABN AMRO PF 2 649 301 38,16% 185 900 2,41%
9 Allianz PF 1 819 549 38,55% 98 000 30,67%
10 Commercial Union PF 1 777 827 9,28% 121 059 -7,54%

Začátkem loňského roku vstoupilo v platnost několik legislativních změn důležitých pro penzijní fondy. Fondy sice musely na základě novely zákona zpřísnit své penzijní plány, to však podstatně přispělo ke stabilizaci systému. Zatímco podle starých pravidel stačilo na získání nároku na penzi spořit alespoň jeden rok a dosáhnout věku padesáti let, nyní musíte střádat pět let a dožít se šedesáti. Zatímco ve starém systému bylo mnoho účastníků, kteří si každoročně vybírali jednorázové vyrovnání a využívali penzijní připojištění jako výhodný spořící nástroj se státním příspěvkem, nový postup to podstatně ztížil. Naopak výhodné pro účastníky je zvýšení státního příspěvku v třetím a dalším roce spoření. Zatímco dříve se v tomto období dotace státu snižovala, podle nových podmínek je po celou dobu spoření stejná. Klient, který spoří pět set korun měsíčně, může takto získávat až 150 korun každý měsíc. Od počátku existence penzijního připojištění v roce 1994 až do konce roku 2000 vyplatilo české Ministerstvo financí na státních příspěvcích 11,4 miliardy korun.

Nejdůležitější změny v penzijním připojištění loni nastaly v oblasti daní. Část měsíční úložky, která přesáhne pět set korun je až do výše 12 tisíc korun ročně odečitatelná z daňového základu. Daňového zvýhodnění mohou od první ledna loňského roku využít také zaměstnavatelé. Jejich příspěvek zaměstnancům na penzijní připojištění je až do výše tří procent hrubé mzdy pracovníka možno uplatnit jako daňově uznatelný náklad. Z této výhody mohou těžit i zaměstnanci, protože také oni tento příspěvek až do výše pěti procent hrubé mzdy nedaní.

Nepříznivý vývoj na finančních trzích vedl ke konzervativnímu uložení svěřených peněz. Největší část vkladů klientů, více než 24 miliard korun, měly fondy uloženy v dluhopisech. Tato částka představuje více než šedesát procent všech peněz v penzijních fondech, zatímco před rokem to bylo o 11 procent méně. Do obligací se peníze přelily především z bankovních účtů, které nyní představují jen šest procent všech vkladů (před rokem to bylo deset procent) a dále snížením položky ostatní aktiva (především zásoby, pohledávky a další) na 1,7 procenta (z 3,3 procenta). Procento klientských peněz uložených v akciích a podílových listech se vůbec nezměnilo a pohybuje se okolo deseti, díky růstu objemu vkladů však množství peněz v podílových cenných papírech absolutně vzrostlo. Nově se objevuje položka zahraničních investic, kam fondy s devizovou licencí přelily zatím pouze jedno procento klientských aktiv. Díky vysokému podílu pevně úročených aktiv došlo k mírnému poklesu výnosu oproti předchozímu roku. Připsané výnosy se tak pohybovaly na úrovni čtyř procent, zatímco loni to bylo šest.

Díky možnosti příspěvků zaměstnavatelů se do penzijního připojištění začaly zapojovat i mladší věkové skupiny. Zatímco na konci roku 1999 představovali klienti starší šedesáti let čtvrtinu všech účastníků penzijního připojištění, o rok později je to už jen pětina. Významného poklesu průměrného věku účastníků dosáhly především fondy, které se zaměřily na získávání zaměstnavatelů jako přispěvatelů. Taková konstrukce totiž může přitáhnout i věkové skupiny, které by o účasti na penzijním připojištění vůbec neuvažovaly.

Největším fondem i v minulém roce zůstal Vojenský otevřený penzijní fond, který ke konci roku spravoval aktiva ve výši 7,6 miliardy korun (o osm procent více než předloni), počet jeho klientů však o necelého půl procenta klesl. Novým vlastníkem fondu se koncem roku 2000 stala švýcarská životní pojišťovna Winterthur, která je vlastníkem tří dalších českých penzijních fondů (Báňský a hutní PF, PF Všeobecné zdravotní pojišťovny a Winterthur penzijní fond). Tato skupina fondů spravuje přes jedenáct miliard korun aktiv od téměř 550 tisíc účastníků, a ovládá tak více než čtvrtinu celého trhu. Další pozice v našem žebříčku největších fondů zaujímají dceřinné společnosti velkých českých retailových bank. Ještě před rokem patřila velká část fondů českým průmyslovým podnikům. Ty však v polovině roku 2001 vlastní již jen Hornický PF (v majetku důlní společnosti OKD) a Zemský PF (Mostecká uhelná společnost), zbývající fondy přešly během uplynulého roku do rukou zahraničních finančních skupin. Kromě výše zmíněného Winterthuru působí na českém trhu i ABN AMRO, které vlastní dva fondy (ABN AMRO PF a Stavební PF)s celkovými aktivy 2,7 miliardy a téměř dvěmi sty tisíci účastníky, dalšími jsou ING (jeden fond, 183 tisíc účastníků, 3,3 miliardy korun), Allianz (jeden fond, 98 tisíc klientů, 1,6 miliardy) a jako poslední vstoupila do českých penzijních fondů britská pojišťovna Comercial Union. Ta od Mostecké uhelné koupila majoritu ve Všeobecném vzájemném penzijním fondu. Na konci roku se po tak všech fůzích a akvizicích počet fondů ustálil na 18, z nichž jeden je však v likvidaci a u některých lze očekávat další slučování. Konečný počet by tak během několika let mohl klesnout i pod 15, což by byla méně než třetina z původních 44 fondů založených od začátku existence penzijního připojištění u nás. Minulý rok také došlo ke krachu penzijního fondu VIVA, která však nakonec nucený správce vyřešil převodem kmene klientů do penzijního fondu Winterthur.

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Bitcoin i akcie padají. Trh se bojí války a růstu sazeb

24. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Bitcoin i akcie padají. Trh se bojí války a růstu sazeb

Kryptoměny i akcie prožívají špatné dny.

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

13. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

Podvodníci na internetu se schovávají i za značku českého energetického obra. Reklamy na sociálních sítích nebo na Youtube lákají k investování prostřednictvím vymyšlené platformy CEZ... celý článek

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

11. 1. 2022 | Martin Mašát | 3 komentáře

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za prosinec, za celý rok 2021 nebo třeba za posledních pět či deset let? celý článek

Creditas získala licenci pro investiční společnost

7. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Creditas získala licenci pro investiční společnost

Dceřiná společnost Banky Creditas s názvem Creditas investiční společnost získala licenci České národní banky. „Díky tomu může obhospodařovat speciální fondy a fondy kvalifikovaných... celý článek

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

7. 1. 2022 | Petr Kučera | 32 komentářů

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

Téměř polovina Čechů (48 %) má doma finanční rezervu v hotovosti. Nejčastěji je to částka kolem pěti tisíc korun, která je uložená v šuplíku. Vyplývá to z internetového průzkumu NMS... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.