New York zažehnán

New York zažehnán
Všichni, kdo očekávali, že akciové indexy a fondy se na kurzy před 11. září hned tak nevrátí, se mýlili. Cesta zpět nakonec netrvala ani měsíc.

Když se před měsícem po znovuotevření burz zřítily akciové indexy, jen málokdo čekal, že během měsíce vystoupají zpět. Stalo se. Důkazem jsou také tuzemské fondy. Akciové za poslední měsíc vystoupaly v průměru o osm procent. Dokonce o více než čtrnáct procent zhodnotily majetek fondy mající v názvu slůvko euro, tedy Akro Eurotech (profil, názory), Newton Euro (profil, názory) a ISČS Eurotrend (profil, názory). S více než jedenácti procentním zhodnocením za čtyři týdny mohou být spokojeni též investoři ISČS Sporotrend (profil, názory), Živnobanky akciového fondu (profil, názory), či ČSOB světového akciového (profil, názory). Jen polovičního růstu, přesně 5,6 procenta, dosáhl od poloviny září Pioneer Trust (profil, názory). Letní restrukturalizace portfolia ve prospěch konzervativních titulů tradiční ekonomiky přináší ovoce. Fond stabilizoval portfolio a opustil tabulku fondů s nejnižší roční výkonností. Z krátké zkušenosti růstového trhu ale vyplývá, že návrat k hodnotám vysoko nad nominálem není v horizontu jednoho roku reálný. Konzervativní portfolio je robustně zajištěné proti poklesu, jeho růst ale bude vždy jen mírný. Z Pioneeru se prostě po letech proklamací stal skutečně konzervativní fond.

Růst během uplynulého týdne přešel ve stagnaci – hlavní burzovní indexy jako Dow Jones (hodnoty, grafy), Nasdaq (hodnoty, grafy), nebo DAX (hodnoty, grafy), mírně klesaly. Bezmála tříprocentního růstu dosáhl v uplynulém týdnu již jmenovaný Akro Eurotech, následovaný trojicí fond fondů (profil, názory), středoevropský (OFPISSDE) a akciový (profil, názory) ze stáje První investiční. Podívejte se sami na Top 10 fondů s nejvyšší týdenní výkonností. Vinou stagnace trhů nevykazovaly ve třetím říjnovém týdnu akciové fondy jednotný trend a opanovaly též tabulku největších týdenních ztrát.

Čelo tabulky čistých prodejů udržel se 37 miliony korun nových investic IKS Dluhopisový (profil, názory) (jeho meziroční výkonnost dosahuje nyní fantastických 9,4 procenta), následovaný s odstupem čtrnácti milionů podobně zaměřeným Sporobondem (profil, názory). Třetí příčku obsadil IKS Světových indexů (profil, názory) a čtvrtou ŽB - Sporokonto (profil, názory). Podívejte se, které další fondy prodaly minulý týden nejvíce nových podílových listů (čisté prodeje).

Celkově nyní spravují české fondy o 31 milionů korun méně než v polovině října. Na bilanci se kladnými týdenními čísly podílejí fondy dluhopisové (+62 milionů korun), akciové (+23 milionů korun) a fondy fondů (+5,7 milionu korun). Proti nim šly především fondy smíšené (-100 milionů korun) a fondy peněžního trhu (-22 milionů korun), jmenovitě to byl ISČS Všeobecný (profil, názory), ISČS Sporoinvest (profil, názory) a IKS Peněžní trh (profil, názory). Které další fondy investoři nejvíce opouštěli najdete tady.

Na tomto místě najdete již zmíněné a k tomu ještě mnohé jiné tabulky pěkně pohromadě:
tabulku výkonnosti
tabulku kategorií fondů
tabulku prodejů

Co nového se stane tento týden? Podaří se IKS Komerční banky nebo ISČS ještě letos uvést na trh nový fond? Co udělají podílníci Pioneeru, až zjistí, že jiné fondy zhodnocují na rostoucím trhu majetek podílníků podstatně rychleji? Čeká v tomto roce ještě něco dobrého dluhopisové fondy? Napiště svůj názor či zkušenost!

A nezapomeňte, že své názory můžete připsat také k jednotlivým fondům! Řekněte ostatním investorům, co si o daném fondu a jeho manažerech myslíte!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 10. 2001 10:46, Baronlempl

Moje babička pořád předvídala katastrofy. Katastrofy se nedostavovaly a ona nakonec, chudinka, skončila hroznou smrtí z vyděšení.

Zobrazit celé vlákno

+8
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

8. 8. 2022 | Jiří Hovorka

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

Komerční banka je nově většinovým vlastníkem společnosti Upvest, která propojuje developery a investory. Banka dnes oznámila, že na konci července získala 96% podíl. Detaily transakce... celý článek

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

21. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

Vyrábí diamanty, láká na investice do nich, prodává potravinové doplňky nebo slibuje kousek od Dubaje postavit hotelový komplex za stovky milionů dolarů. Teď má skupina DIC ale problém.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.