New York zažehnán

New York zažehnán
Všichni, kdo očekávali, že akciové indexy a fondy se na kurzy před 11. září hned tak nevrátí, se mýlili. Cesta zpět nakonec netrvala ani měsíc.

Když se před měsícem po znovuotevření burz zřítily akciové indexy, jen málokdo čekal, že během měsíce vystoupají zpět. Stalo se. Důkazem jsou také tuzemské fondy. Akciové za poslední měsíc vystoupaly v průměru o osm procent. Dokonce o více než čtrnáct procent zhodnotily majetek fondy mající v názvu slůvko euro, tedy Akro Eurotech (profil, názory), Newton Euro (profil, názory) a ISČS Eurotrend (profil, názory). S více než jedenácti procentním zhodnocením za čtyři týdny mohou být spokojeni též investoři ISČS Sporotrend (profil, názory), Živnobanky akciového fondu (profil, názory), či ČSOB světového akciového (profil, názory). Jen polovičního růstu, přesně 5,6 procenta, dosáhl od poloviny září Pioneer Trust (profil, názory). Letní restrukturalizace portfolia ve prospěch konzervativních titulů tradiční ekonomiky přináší ovoce. Fond stabilizoval portfolio a opustil tabulku fondů s nejnižší roční výkonností. Z krátké zkušenosti růstového trhu ale vyplývá, že návrat k hodnotám vysoko nad nominálem není v horizontu jednoho roku reálný. Konzervativní portfolio je robustně zajištěné proti poklesu, jeho růst ale bude vždy jen mírný. Z Pioneeru se prostě po letech proklamací stal skutečně konzervativní fond.

Růst během uplynulého týdne přešel ve stagnaci – hlavní burzovní indexy jako Dow Jones (hodnoty, grafy), Nasdaq (hodnoty, grafy), nebo DAX (hodnoty, grafy), mírně klesaly. Bezmála tříprocentního růstu dosáhl v uplynulém týdnu již jmenovaný Akro Eurotech, následovaný trojicí fond fondů (profil, názory), středoevropský (OFPISSDE) a akciový (profil, názory) ze stáje První investiční. Podívejte se sami na Top 10 fondů s nejvyšší týdenní výkonností. Vinou stagnace trhů nevykazovaly ve třetím říjnovém týdnu akciové fondy jednotný trend a opanovaly též tabulku největších týdenních ztrát.

Čelo tabulky čistých prodejů udržel se 37 miliony korun nových investic IKS Dluhopisový (profil, názory) (jeho meziroční výkonnost dosahuje nyní fantastických 9,4 procenta), následovaný s odstupem čtrnácti milionů podobně zaměřeným Sporobondem (profil, názory). Třetí příčku obsadil IKS Světových indexů (profil, názory) a čtvrtou ŽB - Sporokonto (profil, názory). Podívejte se, které další fondy prodaly minulý týden nejvíce nových podílových listů (čisté prodeje).

Celkově nyní spravují české fondy o 31 milionů korun méně než v polovině října. Na bilanci se kladnými týdenními čísly podílejí fondy dluhopisové (+62 milionů korun), akciové (+23 milionů korun) a fondy fondů (+5,7 milionu korun). Proti nim šly především fondy smíšené (-100 milionů korun) a fondy peněžního trhu (-22 milionů korun), jmenovitě to byl ISČS Všeobecný (profil, názory), ISČS Sporoinvest (profil, názory) a IKS Peněžní trh (profil, názory). Které další fondy investoři nejvíce opouštěli najdete tady.

Na tomto místě najdete již zmíněné a k tomu ještě mnohé jiné tabulky pěkně pohromadě:
tabulku výkonnosti
tabulku kategorií fondů
tabulku prodejů

Co nového se stane tento týden? Podaří se IKS Komerční banky nebo ISČS ještě letos uvést na trh nový fond? Co udělají podílníci Pioneeru, až zjistí, že jiné fondy zhodnocují na rostoucím trhu majetek podílníků podstatně rychleji? Čeká v tomto roce ještě něco dobrého dluhopisové fondy? Napiště svůj názor či zkušenost!

A nezapomeňte, že své názory můžete připsat také k jednotlivým fondům! Řekněte ostatním investorům, co si o daném fondu a jeho manažerech myslíte!

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 10. 2001 10:46, Baronlempl

Moje babička pořád předvídala katastrofy. Katastrofy se nedostavovaly a ona nakonec, chudinka, skončila hroznou smrtí z vyděšení.

Zobrazit celé vlákno

+8
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.