New York zažehnán

New York zažehnán
Všichni, kdo očekávali, že akciové indexy a fondy se na kurzy před 11. září hned tak nevrátí, se mýlili. Cesta zpět nakonec netrvala ani měsíc.

Když se před měsícem po znovuotevření burz zřítily akciové indexy, jen málokdo čekal, že během měsíce vystoupají zpět. Stalo se. Důkazem jsou také tuzemské fondy. Akciové za poslední měsíc vystoupaly v průměru o osm procent. Dokonce o více než čtrnáct procent zhodnotily majetek fondy mající v názvu slůvko euro, tedy Akro Eurotech (profil, názory), Newton Euro (profil, názory) a ISČS Eurotrend (profil, názory). S více než jedenácti procentním zhodnocením za čtyři týdny mohou být spokojeni též investoři ISČS Sporotrend (profil, názory), Živnobanky akciového fondu (profil, názory), či ČSOB světového akciového (profil, názory). Jen polovičního růstu, přesně 5,6 procenta, dosáhl od poloviny září Pioneer Trust (profil, názory). Letní restrukturalizace portfolia ve prospěch konzervativních titulů tradiční ekonomiky přináší ovoce. Fond stabilizoval portfolio a opustil tabulku fondů s nejnižší roční výkonností. Z krátké zkušenosti růstového trhu ale vyplývá, že návrat k hodnotám vysoko nad nominálem není v horizontu jednoho roku reálný. Konzervativní portfolio je robustně zajištěné proti poklesu, jeho růst ale bude vždy jen mírný. Z Pioneeru se prostě po letech proklamací stal skutečně konzervativní fond.

Růst během uplynulého týdne přešel ve stagnaci – hlavní burzovní indexy jako Dow Jones (hodnoty, grafy), Nasdaq (hodnoty, grafy), nebo DAX (hodnoty, grafy), mírně klesaly. Bezmála tříprocentního růstu dosáhl v uplynulém týdnu již jmenovaný Akro Eurotech, následovaný trojicí fond fondů (profil, názory), středoevropský (OFPISSDE) a akciový (profil, názory) ze stáje První investiční. Podívejte se sami na Top 10 fondů s nejvyšší týdenní výkonností. Vinou stagnace trhů nevykazovaly ve třetím říjnovém týdnu akciové fondy jednotný trend a opanovaly též tabulku největších týdenních ztrát.

Čelo tabulky čistých prodejů udržel se 37 miliony korun nových investic IKS Dluhopisový (profil, názory) (jeho meziroční výkonnost dosahuje nyní fantastických 9,4 procenta), následovaný s odstupem čtrnácti milionů podobně zaměřeným Sporobondem (profil, názory). Třetí příčku obsadil IKS Světových indexů (profil, názory) a čtvrtou ŽB - Sporokonto (profil, názory). Podívejte se, které další fondy prodaly minulý týden nejvíce nových podílových listů (čisté prodeje).

Celkově nyní spravují české fondy o 31 milionů korun méně než v polovině října. Na bilanci se kladnými týdenními čísly podílejí fondy dluhopisové (+62 milionů korun), akciové (+23 milionů korun) a fondy fondů (+5,7 milionu korun). Proti nim šly především fondy smíšené (-100 milionů korun) a fondy peněžního trhu (-22 milionů korun), jmenovitě to byl ISČS Všeobecný (profil, názory), ISČS Sporoinvest (profil, názory) a IKS Peněžní trh (profil, názory). Které další fondy investoři nejvíce opouštěli najdete tady.

Na tomto místě najdete již zmíněné a k tomu ještě mnohé jiné tabulky pěkně pohromadě:
tabulku výkonnosti
tabulku kategorií fondů
tabulku prodejů

Co nového se stane tento týden? Podaří se IKS Komerční banky nebo ISČS ještě letos uvést na trh nový fond? Co udělají podílníci Pioneeru, až zjistí, že jiné fondy zhodnocují na rostoucím trhu majetek podílníků podstatně rychleji? Čeká v tomto roce ještě něco dobrého dluhopisové fondy? Napiště svůj názor či zkušenost!

A nezapomeňte, že své názory můžete připsat také k jednotlivým fondům! Řekněte ostatním investorům, co si o daném fondu a jeho manažerech myslíte!

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 10. 2001 10:46, Baronlempl

Moje babička pořád předvídala katastrofy. Katastrofy se nedostavovaly a ona nakonec, chudinka, skončila hroznou smrtí z vyděšení.

Zobrazit celé vlákno

+8
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu zahájili trestní stíhání dvou fyzických osob a jedné právnické osoby pro trestný čin podvodu v souvislosti s případem Xixoio.... celý článek

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

2. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

Syn Christine Lagardeové neposlouchal. Bývalý šéf Binance nesmí domů. Kryptopodvodníci si kupovali důvěryhodnost sponzoringem sportu, ten má teď platit. Drobný těžař trumfnul obry.... celý článek

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

27. 11. 2023 | Štěpán Hájek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro... celý článek

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

25. 11. 2023 | Tomáš Krause

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

Binance zaplatí 99 miliard korun, fanoušek bitcoinu je prezidentem, německá poslankyně prosazuje bitcoin jako zákonné platidlo, Santander ho nabízí klientům a žaloba na Apple kvůli... celý článek

Partners Financial Services