Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Stavební spořitelny již nepreferují přátelské klienty

Stavební spořitelny již nepreferují přátelské klienty
Ač mnozí ještě nedávno předpovídali, že stavební spoření ztratí svoji pozici mezi finančními produkty, pořád se tak neděje. Na situaci nic nemění ani odstranění některých výhod s produktem donedávna ještě pevně spjatých.

Klesající úrokové sazby donutily stavební spořitelny odstranit zvýhodnění, která ještě donedávna poskytovala tzv. přátelským klientům (těm, kteří si neberou úvěr a pouze spoří). Raiffeisen (SSRA) zvýhodnění odstranil již loni, Modrá pyramida (SSKB) v průběhu prvního pololetí, Českomoravská stavební (SSCM) od začátku září a Hypo (SSHY) chystá podobný krok na říjen. Přesto jednotlivé stavební spořitelny již hlásí překonání loňských čísel, jejichž překonání ještě před půl rokem nebylo považováno za pravděpodobné. Českomoravská stavební spořitelna se ke konci pololetí přiblížila hranici jednoho a půl milionu klientů a její největší konkurent Stavební spořitelna České spořitelny (SSCS) překročila magický milion. V brzké době tak může očekávat, že stavební spoření již bude mít více než čtyřicet procent Čechů. Představitelé stavebních spořitelen se domnívají, že by se toto číslo mohlo do budoucna ustálit na úrovni padesáti procent. Za trvajícím úspěchem stojí pravděpodobně především to, že díky státní podpoře jsou i nadále výnosy dosažitelné ve stavebním spoření nejvyšší a současně nejjistější z většiny produktů osobních financí.

Čtyři miliony klientů

Stavební spoření získalo mezi finančními produkty pozici, kterou ji ty ostatní mohou pouze závidět. Celkový počet platných smluv totiž na konci roku 2000 činil 3 686 839 a pro letošní rok se očekává prolomení čtyřmilionové hranice. Penzijní připojištění i podílové fondy jsou daleko vzadu, krok v počtu klientů mohou držet pouze životní pojistky, z nichž mnohé jsou však staré desítky let. Stavebním spořitelnám však na získání svého postavení stačilo sedm let. Nových smluv uzavřených loni bylo více než milión, přibližně čtyřicet procent z nich tvořily tzv. následné smlouvy uzavřené těmi, jimž skončil první pětiletý cyklus a rozhodli se své naspořené peníze vybrat.

Úspěch stavebního spoření je možno hledat především v jeho jednoduchosti. Produkt je velice blízký vkladním knížkám a termínovaným vkladům, které kromě životního pojištění představovaly jedinou možnost uložení peněz v dobách socialismu. Protože úroková sazba je pevná, je možné klientovi říct předem, kolik po uplynutí pětiletého cyklu dostane, a navíc díky státní podpoře je oproti termínovaným vkladům zhodnocení více než dvojnásobné a výnosy ze stavebního spoření se nezdaňují.

Analýza trhu

O klienty na trhu soupeří šest stavebních spořitelen. Jedničkou je již několik let Českomoravská stavební spořitelna, která je dceřinnou společností Československé obchodní banky a německé Bausparkasse Schwäbisch Hall. Její podíl na trhu dosahuje 37 procent (měřeno počtem smluv) a o procento méně co se týče vkladů. Celková aktiva této stavební spořitelny dosáhla ke konci roku 2000 výše 47 miliard korun, což představuje meziroční nárůst o necelých patnáct procent. Podobně (o 12 až 18 procent) rostly bilanční sumy i ostatních, výjimkou je Hypo stavební spořitelna, které vzrostla bilanční suma o 53 procent a objem vkladů dokonce o 92 procent. Hlavním důvodem tohoto nárůstu je zvýšení celkového počtu klientů o 42 procent. Všem ostatním počty klientů také rostly, tento růst se však pohyboval v rozmezí 21 až 23 procent.

Propad úrokových výnosů, způsobený nízkými úrokovými sazbami, se podepsal na výsledcích hospodaření většiny spořitelen. Relativně nejvíce, o 82 procent, klesl zisk Wuestenrotu, kterého od ztráty uchránilo jen podstatné snížení provozních nákladů. V absolutních číslech se nejvíce zhoršilo hospodaření Českomoravské stavební spořitelny, jejíž čisté úrokové výnosy byly v roce 2000 oproti předchozímu roku o 550 milionů nižší. Výsledkem byl propad zisku o 57 procent. Podobně dopadla i Stavební spořitelna ČS. Zbývajícím třem spořitelnám zisk rostl, Všeobecná stavební spořitelna Komerční banky zvýšila svůj zisk 14 milionů korun (šest procent meziročně), Hypo o tři miliony (devět procent) a Raiffeisen o 1,3 milionu (přibližně deset procent).

Ve snaze zlepšit své hospodaření se spořitelny snaží poskytovat více úvěrů. V dobách vysokých mezibankovních sazeb jim totiž největší výnosy přinášely vklady v bankách, nyní je však pro ně výhodnější půjčit peníze svým klientům. Podmínky pro získání půjček se tak především v průběhu roku 2001 výrazně zjednodušily. Už v roce 2000 celkový počet poskytnutých úvěrů (od začátku existence stavebního spoření) vzrost meziročně o třetinu. V počtu úvěrů vede Českomoravská stavební spořitelna s více než 185 tisíci, což představuje 45 procent všech úvěrů ze stavebního spoření, což je podstatně více, než je její podíl na počtu klientů. Na úplně opačném konci je Hypo, které sice co do počtu klientů drží sedmiprocentní podíl, v poskytnutých úvěrech má ale jen polovinu procenta. Celkový počet poskytnutých úvěrů za dobu existence stavebního spoření dosáhl 408 838, což představuje 54,7 miliardy korun.

Chcete ještě stihnout uzavřít smlouvu za výhodnějších podmínek? Neváhejte a učiňte tak tou nejjednodušší cestou - online.  

Už máte uzavřenou smlouvu o stavebním spoření? Myslíte si, že bude slavit úspěchy i v dalších letech, nebo snad konečně nad ním zvítězí i jiné produkty? Podělte se o své názory s ostatními.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-52
Ano
Ne

Diskuze

23. 9. 2001 | 19:02 | poradce

Tento článek je pouze blábol který nemá hlavu ani patu. Ani se nedivím, že ČMSS má nejvíce klietů. Pokud se rozhují na základě takových článků. více

12. 9. 2001 | 14:25 | TGP

Ani se jim nedivím. Myslím, že už není důvod takhle lidi nahánět a kupovat si je bonusy. více

12. 9. 2001 | 10:00 | TGP

No uvidíme, podle mě se začnou stavební spořitelny soustřeďovat mnohem více na úvěry, takže bych očekával další výrazný růst. více

12. 9. 2001 | 9:54 | TGP

Přesně tak, i proto si myslím, že se ty změny růstu stavrebního spoření příliš nedotknou. více

12. 9. 2001 | 9:00 | TGP

Myslím, že stavební spoření ještě chvíli vydrží. Je to prostě produkt pro tupáky, kteří jsou na něj zvyklí a prostě ho ještě několik let budou chtít. Prostě typická masovka, která nabízí poměrně hodně a lidé už ji - třeba...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK