Vrchol Olympu je stále prázdný

Vrchol Olympu je stále prázdný
Na bájnou horu po tomto kole nevystoupí ani další hodnocený web. Stránky Českomoravského penzijního fondu totiž nejsou božské, ale průměrné. Rozšíří proto dlouhou řadu ničím nepřekvapujících webů bez větší invence.

Stránky Českomoravského penzijního fondu působí vcelku jednoduchým dojmem a rychle se načítají. Uvedené informace jsou zde jasně a přehledně organizovány. Příjemnou grafickou podobu a strukturu informací na stránkách narušuje počítadlo přístupů umístěné hned při vstupu na hlavní stránku prezentace. Jak jsem zmiňovala již v předchozím hodnocení, je tento postup přinejmenším zastaralý. Použitý font hlavního okna nekoresponduje s ostatní grafikou, nesourodost fontů je patrna také u loga, kde je na první pohled znatelný neodborný zásah.

www stránky finančních institucí
Připravili jsme pro vás cestopis po serverech na českém internetu. Týden co týden se podíváme na jednu finanční instituci a na jejich způsob prezentace na síti sítí. Hodnotíme vždy pět nejvýznamnějších firem daného oboru (banky, stavební spořitelny, investiční společnosti...), každý týden jednu. Poté (v šestém týdnu) bude následovat článek shrnující využití internetu daným odvětvím.
Hlavním hodnotitelem je Danuše Pecharová ze společnosti imProve, porotu serveru Peníze.CZ tvoří dvanáct osobností.
Adresa dnes hodnocených stránek:
www.cmpf.cz

Jinak působí první strana kompaktně a uceleně, zajímavě a netradičně je řešena navigace na dalších úrovních. Základní koncepci stránek naznačenou na úvodní stránce narušuje odlišně řešené menu v dalších úrovních. Změna je znát jak po grafické, tak po funkční stránce, odlišné řešení navigace uživatele na úvod trochu zmate. K původnímu vodorovnému hlavnímu menu je přidáno nové svislé menu, které se objevuje nalevo. Strukturou informace nezapadá do koncepce stránek prezentované na hlavní stránce serveru a nesouvisí přímo s informacemi obsaženými ve vodorovné navigaci. Tato skutečnost pak přispívá ke grafické nesourodosti a nekompaktnosti celého webu.

Uživatel je také nucen v některých sekcích dlouze rolovat, neboť obsahují mnoho textu na jednu stránku. Naprosto zbytečně vsazované velké mezery k přehlednosti textu také nepřispívají. Jako plus naopak vidím to, že při nutném rolování na stránce zůstane zobrazena jak horní, tak boční navigace. Uživatel tak při posunu po stránce neztrácí orientaci v tom, kde a v jaké sekci webu se právě nachází.

Rozsah uváděných informací lze bohužel v porovnání se stránkami konkurenčních společností považovat za nedostatečný. Nalezneme zde typický nešvar některých prezentací, a to zobrazování informací z tištěných brožur stejným způsobem jako na papíře. Stránky pak vypadají jako leták a nevyužívají a nerespektují specifika internetu. Na druhou stranu bych uvítala podrobnější informace o nabízených produktech.

Za výrazný nedostatek považuji skutečnost, že v prezentaci nelze jednoduše nalézt více informací o dalších produktech nabízených nebo zprostředkovaných společností Českomoravský penzijní fond jako jsou starobní penze, pozůstalostní penze nebo karta mládeže EURO<26. Jednoduchým a poměrně snadným řešením by bylo produktové menu, ve kterém by se snadno a rychle daly nalézt všechny potřebné informace k daným produktům penzijního fondu.

V celé prezentaci opět vůbec nelze provádět vyhledávání, což je problém, se kterým se můžeme setkat téměř v každé druhé prezentaci na internetu.

Technické hodnocení
Doba testování:od 1. 8. 2001 18:30:51
do 1. 8. 2001 18:31:43
Počet testovaných odkazů:124
Nefunkční odkazy (interní): 0
Nefunkční odkazy (externí):0
Nefunkční záložky:0
Příliš objemné stránky (> 50 kB):4
Chybějící atributy:8
Stránky starší 180 dní:16
Stránky bez nadpisu:0

Zajímavým prvkem by mohl být odkaz "Spočítejte si penzi". Po kliknutí se však zobrazí jen další dva odkazy se soubory ke stažení. Zajímavější variantou by mohl být například interaktivní průvodce nebo formulář, který by umožňoval dle vybraných parametrů jednoduše zobrazit požadovaný výstup. Takovéto řešení by mělo být naprostou samozřejmostí. Zde bohužel nalezneme jen suché excellové tabulky ke stažení. Úsměvným závěrem je hlášení zobrazené v sekci nejčastější dotazy: "Na stránce se pracuje".

Po technické stránce je prezentace na dobré úrovni, nenalezneme zde žádné chyby závažnějšího charakteru. Stránky jsou také bez problémů zobrazitelné v Netscape i Exploreru.


Hodnocení webu porotou serveru Peníze.CZ (známky jako ve škole)
PDVIPJMJ VLaVLu VSMVJVíPVJVy průměr
informační hodnota-3 3,52,5-2,5-2- 43-2,93
grafika- 4,54 2-2-2,5 -42- 3,00
celkový dojem- 43,5 2,5-2,5- 2- 43-3,07
Vysvětlivky: PD - Pavel Daniel, Marketing & Media; VI - Vladimír Iliev, iStrategie.cz; PJ - Pavel Janeček, Pioneer; MJ - Martin Jaroš, Hospodářské noviny; VLa - Veronika Lamperová, Mona; VLu - Viera Lukáčová, Českomoravská stavební spořitelna; TŘ - Tomáš Řehák, Run Interactive; VS - Václav Strýhal, Bank Austria Creditanstalt; MV - Milan Vacík, Ami Communications; JVí - Jiří Vítek, MindShare; PV - Petr Vyhnálek, Globus; JVy - Jitka Vysekalová, Marktest
Slovní komentáře jednotlivých porotců najdete na speciální stránce.
---> Kdo jsou porotci serveru Peníze.CZ? Seznamte se s nimi <---

Pokud jste navštívili stránky Českomoravského penzijního fondu - jak se vám líbily, co jste na nich našli? Napište nám své zkušenosti a názory.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-39
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 8. 2001 8:14, TGP

Nebude :-) ČMSS má naštěstí i druhého - zahraničního - vlastníka, který v podstatě stavební spořitelnu řídí a navíc jedná o jejím odkoupení. Stavební spořitelny jsou totiž neuvěřitelné dojné krávy a tak i dyž se ČSOB zoufale snaží, na ČMSS prostě nedosáhne. Naštěstí.

Zobrazit celé vlákno

+23
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 8. 2001 16:02

Jsem trochu na rozpacích, do jaké míry je relevantní hodnocení poroty, když její neúčast je větší, než 50 % členů.

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

24. 2. 2024 | Tomáš Krause

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 2 komentáře

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

17. 2. 2024 | Tomáš Krause | 1 komentář

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

Cena bitcoinu letí pořád výš, zkrachovalá Genesis smí prodat aktiva za miliardy, solana a BNB se perou o pozici tržní čtyřky. Únosci počítačů vydělali loni miliardu dolarů v kryptu... celý článek

Partners Financial Services