Předplacená existence

Předplacená existence
Do mobilu si můžete koupit předplacenou kartu a nemusíte se tak upisovat žádnému operátorovi, můžete si předplatit volání z pevné sítě (samozřejmě z budky), předem můžete zaplatit i za benzín a zanedlouho si možná budete moci předplatit i platební kartu. Pak vám možná i vaše banka bude radit: "Nevaž se, odvaž se."

Když začaly být zaváděny předplacené mobilní karty, nikdo od nich neočekával, že během několika let budou představovat hlavní byznys operátorů. V současnosti se na poli předem zaplacených služeb začaly objevovat i asociace vydávající platební karty. Tyto projekty většinou vznikají v rozvojových zemích. Tam není možno prodávat bez velkého rizika na úvěr (či způsobem "spotřebuj nyní, zaplať potom"), mobilní operátoři, banky, telefonní společnosti a další však chtějí zvyšovat své tržby, a tak hledají cestu jak prodat těm, kteří nemohou předem prokázat svou platební schopnost. Řešit se to dá tak, že od zájemců o telefonování či platební karty se vyberou peníze za služby předem. Ti je pak postupně protelefonují či jinak utratí.

Vynález třetího světa v Evropě

Důvodem pro přenos těchto principů do podmínek Evropy bývá především snaha nabídnout své služby i těm, pro které jsou ty stávající příliš drahé či obtížné získatelné. Tak se dostaly mobilní telefony k lidem, kteří nechtěli platit žádný paušál. Získání platební karty je v současnosti pro většinu z nás relativně snadné, ale zajímavou cílovou skupinou by mohla být mládež před dosažením plnoletosti. Ta sice může mít platební kartu k účtům svých rodičů, většinou ale nechce, aby jí rodiče viděli do peněz. Kromě toho, rodičovské karty mívají limity, které při jejich nevyužití "propadají", zatímco u předplacené karty by se mohlo měsíční kapesné sčítat a zdárný potomek by tak mohl šetřit na něco většího.
Další možností využití jsou služební cesty. Používání karty lze omezit například pouze na hotely, restaurace a podobné výdaje. Po návratu by jen účetní zkontrolovala částku zbývající na kartě a rozdíl oproti předešlému zůstatku by zaměstnanec doložil účetními doklady, jinak by jej musel uhradit.
Díky možnosti mezinárodního použití by pak mohla být prepaid platební karta atraktivní i pro ty, kteří již nějakou vlastní. Většina českých bank totiž k účtům vydává (jako základní a zdarma) pouze karty použitelné v rámci České republiky.

Jedním z nejnovějších projektů na tomto poli je předplacené Maestro kartové asociace Europay/MasterCard. Kartu by měla na začátku podzimu začít nabízet španělská BBVA (Banco Bilbao Vizcaya Argentaria). Podrobnější podmínky zatím nejsou známy. Autor článku však měl již možnost si jednu podobnou kartu vyzkoušet. Získal ji na výroční konferenci asociace Europay začátkem června, bylo na ní nabito deset EUR. Placení probíhalo úplně stejně jako s běžným Maestrem. Prodavačka v obchodě si vůbec ničeho nevšimla. Jako obvykle chtěla pouze vyťukat PIN a podepsat stvrzenku. Oproti běžné kartě však na této nebylo uvedeno jméno, takže pokud by projevila snahu zkontrolovat mé doklady, měla by smůlu.

Výplata v kartách

S obdobnými projekty přišla již před lety i asociace VISA. O karty prý však nebyl velký zájem. V současnosti jsou nabízeny v Rusku a Maďarsku. Zajímavou novinkou této asociace je VISA Payroll Card (výplatní karta). Ta je postavena na stejném principu jako výše uvedené Maestro. Na rozdíl od východní Evropy se však před ní rýsuje značný potenciál. Ve Spojených státech jsou totiž většinou mzdy zaměstnancům vypláceny prostřednictvím šeků. S tím jsou spojeny vysoké dodatečné náklady, které by však mohly být sníženy pomocí předplacených karet. Zaměstnanec nedostane šek, ale částka je mu připsána na kartu. S tou může v podstatě kdekoliv platit, a tak má své peníze všude k dispozici. A nemusí se starat o zúčtování šeků.

Možná si kladete otázku, co z toho banky mají. Když vám vedou účet, mohou žádat poplatky, jak tomu ale bude u předplacené karty? Pokud by byla používána v obchodní síti, mohou si banky na své přijít z provizí, které z vašeho nákupu strhnou obchodníkovi. V ideálním případě by pak jedinou zpoplatněnou službou mohly být výběry z bankomatů. Pravděpodobně to bude především cena a další poplatky spojené s kartou, které rozhodnou o jejím úspěchu. Důležitá ale bude i správně zacílená reklama, která by z podobného produktu mohla udělat kultovní záležitost pro dospívající mládež.

Myslíte si, že jde o dobrý nápad? Pořídili byste předplacenou platební kartu svým dětem? Podělte se o své názory s ostatními.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 8. 2001 12:23, TGP

Myslím, že by to mělo smysl jako čipová karta, ale jenom s proužkem? Použít a vyhodit? Pěkně konzumní způsob existence...

+12
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 9 komentářů

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, zvyšuje úročení vkladů. Sníží tak svou ztrátu za nejlepšími nabídkami na trhu.

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

17. 5. 2022 | Dominik Stroukal | 5 komentářů

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

Ani hotovost nemusí být špatná investice, přestože je inflace mezi 12 a 13 procenty. Zní to podivně, ale dává to smysl.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.