Předplacená existence

Předplacená existence
Do mobilu si můžete koupit předplacenou kartu a nemusíte se tak upisovat žádnému operátorovi, můžete si předplatit volání z pevné sítě (samozřejmě z budky), předem můžete zaplatit i za benzín a zanedlouho si možná budete moci předplatit i platební kartu. Pak vám možná i vaše banka bude radit: "Nevaž se, odvaž se."

Když začaly být zaváděny předplacené mobilní karty, nikdo od nich neočekával, že během několika let budou představovat hlavní byznys operátorů. V současnosti se na poli předem zaplacených služeb začaly objevovat i asociace vydávající platební karty. Tyto projekty většinou vznikají v rozvojových zemích. Tam není možno prodávat bez velkého rizika na úvěr (či způsobem "spotřebuj nyní, zaplať potom"), mobilní operátoři, banky, telefonní společnosti a další však chtějí zvyšovat své tržby, a tak hledají cestu jak prodat těm, kteří nemohou předem prokázat svou platební schopnost. Řešit se to dá tak, že od zájemců o telefonování či platební karty se vyberou peníze za služby předem. Ti je pak postupně protelefonují či jinak utratí.

Vynález třetího světa v Evropě

Důvodem pro přenos těchto principů do podmínek Evropy bývá především snaha nabídnout své služby i těm, pro které jsou ty stávající příliš drahé či obtížné získatelné. Tak se dostaly mobilní telefony k lidem, kteří nechtěli platit žádný paušál. Získání platební karty je v současnosti pro většinu z nás relativně snadné, ale zajímavou cílovou skupinou by mohla být mládež před dosažením plnoletosti. Ta sice může mít platební kartu k účtům svých rodičů, většinou ale nechce, aby jí rodiče viděli do peněz. Kromě toho, rodičovské karty mívají limity, které při jejich nevyužití "propadají", zatímco u předplacené karty by se mohlo měsíční kapesné sčítat a zdárný potomek by tak mohl šetřit na něco většího.
Další možností využití jsou služební cesty. Používání karty lze omezit například pouze na hotely, restaurace a podobné výdaje. Po návratu by jen účetní zkontrolovala částku zbývající na kartě a rozdíl oproti předešlému zůstatku by zaměstnanec doložil účetními doklady, jinak by jej musel uhradit.
Díky možnosti mezinárodního použití by pak mohla být prepaid platební karta atraktivní i pro ty, kteří již nějakou vlastní. Většina českých bank totiž k účtům vydává (jako základní a zdarma) pouze karty použitelné v rámci České republiky.

Jedním z nejnovějších projektů na tomto poli je předplacené Maestro kartové asociace Europay/MasterCard. Kartu by měla na začátku podzimu začít nabízet španělská BBVA (Banco Bilbao Vizcaya Argentaria). Podrobnější podmínky zatím nejsou známy. Autor článku však měl již možnost si jednu podobnou kartu vyzkoušet. Získal ji na výroční konferenci asociace Europay začátkem června, bylo na ní nabito deset EUR. Placení probíhalo úplně stejně jako s běžným Maestrem. Prodavačka v obchodě si vůbec ničeho nevšimla. Jako obvykle chtěla pouze vyťukat PIN a podepsat stvrzenku. Oproti běžné kartě však na této nebylo uvedeno jméno, takže pokud by projevila snahu zkontrolovat mé doklady, měla by smůlu.

Výplata v kartách

S obdobnými projekty přišla již před lety i asociace VISA. O karty prý však nebyl velký zájem. V současnosti jsou nabízeny v Rusku a Maďarsku. Zajímavou novinkou této asociace je VISA Payroll Card (výplatní karta). Ta je postavena na stejném principu jako výše uvedené Maestro. Na rozdíl od východní Evropy se však před ní rýsuje značný potenciál. Ve Spojených státech jsou totiž většinou mzdy zaměstnancům vypláceny prostřednictvím šeků. S tím jsou spojeny vysoké dodatečné náklady, které by však mohly být sníženy pomocí předplacených karet. Zaměstnanec nedostane šek, ale částka je mu připsána na kartu. S tou může v podstatě kdekoliv platit, a tak má své peníze všude k dispozici. A nemusí se starat o zúčtování šeků.

Možná si kladete otázku, co z toho banky mají. Když vám vedou účet, mohou žádat poplatky, jak tomu ale bude u předplacené karty? Pokud by byla používána v obchodní síti, mohou si banky na své přijít z provizí, které z vašeho nákupu strhnou obchodníkovi. V ideálním případě by pak jedinou zpoplatněnou službou mohly být výběry z bankomatů. Pravděpodobně to bude především cena a další poplatky spojené s kartou, které rozhodnou o jejím úspěchu. Důležitá ale bude i správně zacílená reklama, která by z podobného produktu mohla udělat kultovní záležitost pro dospívající mládež.

Myslíte si, že jde o dobrý nápad? Pořídili byste předplacenou platební kartu svým dětem? Podělte se o své názory s ostatními.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 8. 2001 12:23, TGP

Myslím, že by to mělo smysl jako čipová karta, ale jenom s proužkem? Použít a vyhodit? Pěkně konzumní způsob existence...

+12
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

21. 11. 2020 | Petr Kučera | 25 komentářů

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

Daňové osvobození fyzických osob při prodeji cenných papírů má být od příštího roku omezeno na 20 milionů korun.

Rekord na dohled. Bitcoinová raketa očima expertů

20. 11. 2020 | Ondřej Tůma | 11 komentářů

Rekord na dohled. Bitcoinová raketa očima expertů

Co stojí za raketovým růstem bitcoinu? Kdy jeho hodnota překoná hranici 20 tisíc dolarů? A co bude pro kryptoměny příští rok klíčové?

Kofola vyplatí dividendu, potvrdila valná hromada

19. 11. 2020 | Petr Kučera

Kofola vyplatí dividendu, potvrdila valná hromada

Společnost Kofola vyplatí dividendu ve výši 13,50 Kč na akcii před zdaněním. To znamená zhruba šest procent z ceny 218 až 225 korun za akci, na níž se pohybovala v posledních týdnech před... celý článek

Bitcoin letí nad 18 tisíc dolarů, blíží se rekordu

18. 11. 2020 | Petr Kučera

Bitcoin letí nad 18 tisíc dolarů, blíží se rekordu

Nejznámější a nejrozšířenější kryptoměna posílila za poslední týden skoro o pětinu. Bitcoin se dnes ráno středoevropského času dostal nad hranici 18 tisíc dolarů, ukazují data webu... celý článek

Síť pizzerií chce vydat akcie na pražské burze

16. 11. 2020 | Petr Kučera

Síť pizzerií chce vydat akcie na pražské burze

Skupina Coloseum, která provozuje síť italských restaurací pod stejným názvem, chystá vstup na pražskou burzu. Na trhu Start plánuje na jaře příštího roku nabídnout až 30 procent akcií. celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.