Hurá na akcie?

Hurá na akcie?
Ne tak docela. Minulý týden sice světové akciové trhy výrazně rostly a řadě investorů se po dlouhé době vrátil na tváře úsměv, ale kdo ví, zdali jde o začátek nového trendu nebo jen chvilkovou anomálii? Nemluvě o tom, že dluhopisové fondy jsou stále nejvýnosnější…

Tabulka týdenní výkonnosti fondů bezpochyby potěší každého příznivce akcií. V jejím čele je s nárůstem o 10,4% téměř neustálými propady stíhaný Akro Eurotech (OFAKRET), do evropských akcií (respektive fondů zaměřených na tyto akcie) investující fond společnosti Akro (ISAKR). Na druhém místě je SIS Eurotrend (OFSISEUR) se šestiprocentním zhodnocením, následovaný fondem Newton Euro (OFNTNEUR) se 4,5%, fondem Patria evropský akciový (OFPATEA) se 4,2% a SIS Globaltrendem (OFSISFF) s 3,5%. Většinou tedy jde o fondy zaměřené na Evropu - a možná bude něco pravdy na poznámce The Economist, že evropské trhy začaly konečně růst až v okamžiku, kdy většina politiků odjela na dovolenou. Jenom škoda, že to neplatí i v České republice, kde index PX 50 (INPX50) pokračuje ve volném pádu i přes politické prázdniny.

O tom, že skok akciových fondů byl zatím jen anomálií, svědčí i srovnání s tabulkou ročních výkonností. V jejím čele stále pevně stojí fondy dluhopisové a peněžního trhu. Jedničkou zůstává IKS Dluhopisový (OFIKSDL) se 6,6% ročního zhodnocení, následovaný SIS Výnosovým (OFSISVYN) se 5,4% a fondem ČSOB český dluhopisový (OFOBICDL) se 4,94%. O jedinou setinu procenta za ním, se zhodnocením 4,93%, je fond peněžního trhu ŽB-Sporokonto (OFZBTSPO), následovaný fondem IKS Peněžní trh se 4,3%.

Akro Eurotech i přes výrazné týdenní zhodnocení stále v ročním horizontu zůstává nejhorším fondem se "zhodnocením" mínus 67%. Druhé místo drží fond PPF Smíšený (OFPPFSMI) s "pouhými" mínus 34%, na třetím místě je Pioneer Trust (OFPIOPIO) s mínus 32,9%, následovaný SIS Sporotrendem (OFSISSPT) s mínus 31,1% a akciovým fondem První investiční (OFPISAKC) s mínus 27,4%.

A prodeje? V celkovém součtu čisté prodeje dosáhly mínus 148 milionů korun, a to především kvůli 150 milionům korun vybraných z Restitučního fondu První investiční (OFPISRES). Negativní čisté prodeje vykázaly také téměř všechny fondy peněžního trhu v čele se Sporoinvestem (OFSISSPI) s mínus 58 miliony korun; IKS Peněžní trh (OFIKSPT) a fond peněžního trhu První investiční (OFPISPT) přišly o 10, respektive 8 milionů korun.

Nejvyšší čisté prodeje naopak vykázaly "Felixovy děti" - IKS Dluhopisový (OFIKSDL) dokázal získat téměř 89 milionů korun, druhý IKS fond světových indexů (OFIKSFSI) 25 milionů korun. Třetí místo obsadil další fond ze stáje IKS - fond fondů (OFIKSFF) s plus 12 miliony korun a na čtvrtém se poněkud překvapivě umístil fond peněžního trhu ŽB-Trustu (ISZBT) - ŽB-Sporokonto (OFZBTSPO). Na pátém místě je ČSOB světový akciový (OFOBISAK) se třemi miliony korun. Žádný další fond již minulý týden nezískal více než jeden milion korun.

V číslech bychom samozřejmě mohli ještě dlouho pokračovat, ale možná bude příjemnější, prohlédnete-li si tabulky s jednotlivými výsledky:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

A konečně
Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Myslíte, že růst akciových trhů bude pokračovat? Měli by lidé přesunout své peníze do akciových fondů? Nebo mají zůstat ve fondech dluhopisových? Kde máte své peníze vy? Dejte nám vědět!

A nezapomeňte, že své názory můžete připsat také k jednotlivým fondům! Stačí kliknout na jejich ticker a zvolit Názory.

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 31 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 8. 2001 7:59, Feudál

Dobré ráno pane Zajíčku.

Zobrazit celé vlákno

+10
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 8. 2001 7:24

Blahopřeji, tohle bylo to nejlepší, co jsem od Vás četl.

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (31 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Banka láká na 3 % u spoření. Investice podmínkou

19. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Banka láká na 3 % u spoření. Investice podmínkou

Komerční banka nabízí spořicí účet, na němž do konce roku 2021 garantuje úrokovou sazbu 3 % ročně. Má to ale dvě podmínky. Mít v KB běžný účet nebo si ho založit. A hlavně: nově s KB investovat... celý článek

Značka Axa v Česku končí, pobočky mají nové logo

19. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Značka Axa v Česku končí, pobočky mají nové logo

Z českého finančního trhu mizí značka Axa. Všechny pobočky společností, které loni koupila Uniqa, už mají nové logo, tedy Uniqa místo Axa.

Conseq koupil nákupní centrum ve Vysočanech

14. 1. 2021 | Jiří Hovorka

Conseq koupil nákupní centrum ve Vysočanech

Investiční společnost Conseq koupila do svého realitního fondu pražský Retail Park Poděbradská. Pořídila ho od společností KPD Group a Exafin, které nákupní centrum otevřené v květnu... celý článek

Vydělali jste na bitcoinu? Před daní vás nezachrání ani čas

13. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 48 komentářů

Vydělali jste na bitcoinu? Před daní vás nezachrání ani čas

Zapomeňte na časový test. Zisk z prodeje bitcoinu a dalších kryptoměn se daní, přestože jste je drželi déle než tři roky. Jak na to? A „vidí“ finanční správa na burzy virtuálních měn? celý článek

Rostou! Divoký rok podílových fondů v číslech

13. 1. 2021 | Martin Mašát | 1 komentář

Rostou! Divoký rok podílových fondů v číslech

Tabulka průměrných výnosů za rok 2020 je celá v zeleném. A kolik vydělaly podílové fondy za posledních pět nebo deset let? Vývoj na akciových i dluhopisových trzích hodnotí Martin Mašát,... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.