Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Hurá na akcie?

Hurá na akcie?
Ne tak docela. Minulý týden sice světové akciové trhy výrazně rostly a řadě investorů se po dlouhé době vrátil na tváře úsměv, ale kdo ví, zdali jde o začátek nového trendu nebo jen chvilkovou anomálii? Nemluvě o tom, že dluhopisové fondy jsou stále nejvýnosnější…

Tabulka týdenní výkonnosti fondů bezpochyby potěší každého příznivce akcií. V jejím čele je s nárůstem o 10,4% téměř neustálými propady stíhaný Akro Eurotech (OFAKRET), do evropských akcií (respektive fondů zaměřených na tyto akcie) investující fond společnosti Akro (ISAKR). Na druhém místě je SIS Eurotrend (OFSISEUR) se šestiprocentním zhodnocením, následovaný fondem Newton Euro (OFNTNEUR) se 4,5%, fondem Patria evropský akciový (OFPATEA) se 4,2% a SIS Globaltrendem (OFSISFF) s 3,5%. Většinou tedy jde o fondy zaměřené na Evropu - a možná bude něco pravdy na poznámce The Economist, že evropské trhy začaly konečně růst až v okamžiku, kdy většina politiků odjela na dovolenou. Jenom škoda, že to neplatí i v České republice, kde index PX 50 (INPX50) pokračuje ve volném pádu i přes politické prázdniny.

O tom, že skok akciových fondů byl zatím jen anomálií, svědčí i srovnání s tabulkou ročních výkonností. V jejím čele stále pevně stojí fondy dluhopisové a peněžního trhu. Jedničkou zůstává IKS Dluhopisový (OFIKSDL) se 6,6% ročního zhodnocení, následovaný SIS Výnosovým (OFSISVYN) se 5,4% a fondem ČSOB český dluhopisový (OFOBICDL) se 4,94%. O jedinou setinu procenta za ním, se zhodnocením 4,93%, je fond peněžního trhu ŽB-Sporokonto (OFZBTSPO), následovaný fondem IKS Peněžní trh se 4,3%.

Akro Eurotech i přes výrazné týdenní zhodnocení stále v ročním horizontu zůstává nejhorším fondem se "zhodnocením" mínus 67%. Druhé místo drží fond PPF Smíšený (OFPPFSMI) s "pouhými" mínus 34%, na třetím místě je Pioneer Trust (OFPIOPIO) s mínus 32,9%, následovaný SIS Sporotrendem (OFSISSPT) s mínus 31,1% a akciovým fondem První investiční (OFPISAKC) s mínus 27,4%.

A prodeje? V celkovém součtu čisté prodeje dosáhly mínus 148 milionů korun, a to především kvůli 150 milionům korun vybraných z Restitučního fondu První investiční (OFPISRES). Negativní čisté prodeje vykázaly také téměř všechny fondy peněžního trhu v čele se Sporoinvestem (OFSISSPI) s mínus 58 miliony korun; IKS Peněžní trh (OFIKSPT) a fond peněžního trhu První investiční (OFPISPT) přišly o 10, respektive 8 milionů korun.

Nejvyšší čisté prodeje naopak vykázaly "Felixovy děti" - IKS Dluhopisový (OFIKSDL) dokázal získat téměř 89 milionů korun, druhý IKS fond světových indexů (OFIKSFSI) 25 milionů korun. Třetí místo obsadil další fond ze stáje IKS - fond fondů (OFIKSFF) s plus 12 miliony korun a na čtvrtém se poněkud překvapivě umístil fond peněžního trhu ŽB-Trustu (ISZBT) - ŽB-Sporokonto (OFZBTSPO). Na pátém místě je ČSOB světový akciový (OFOBISAK) se třemi miliony korun. Žádný další fond již minulý týden nezískal více než jeden milion korun.

V číslech bychom samozřejmě mohli ještě dlouho pokračovat, ale možná bude příjemnější, prohlédnete-li si tabulky s jednotlivými výsledky:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

A konečně
Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Myslíte, že růst akciových trhů bude pokračovat? Měli by lidé přesunout své peníze do akciových fondů? Nebo mají zůstat ve fondech dluhopisových? Kde máte své peníze vy? Dejte nám vědět!

A nezapomeňte, že své názory můžete připsat také k jednotlivým fondům! Stačí kliknout na jejich ticker a zvolit Názory.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+1
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 8. 2001 7:59, Feudál

Dobré ráno pane Zajíčku.

Reagovat

 

+10
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Baronlempl 07. 08. 2001 07:49)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 8. 2001 7:24

Blahopřeji, tohle bylo to nejlepší, co jsem od Vás četl.

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Baronlempl 07. 08. 2001 07:11)

Další příspěvky v diskuzi (31 komentářů)

9. 8. 2001 | 9:04 | Miso S.

Ak porovname vyvoj indexov Nasdaq a Nemax za posledne 2-3 roky tak je to trochu inak. více

9. 8. 2001 | 5:55

Pro feudalniho demokrata. Pokud jsi to byl Ty Frantisku, tak se ozvi, uz jsem se vratila. Peggy. více

8. 8. 2001 | 22:45 | PavelPP

To znamená, že fondy fondů nepřímo nemohou investovat do akcií??? To snad ne... více

8. 8. 2001 | 6:47

Blahopřeji k elegantnímu ústupu. Ale moc se mi to u Vás nezdá, že by to byl jen sen. Dost dlouho se podobnými obchody zabývám a tak vím, že jste psal převážně pravdu, to jste si z prstu nevycucal:-)))) více

7. 8. 2001 | 15:50 | TGP

:-))) více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK