Peníze nejsou všechno

Peníze nejsou všechno
Co byste řekli tomu, že s podpisem pracovní smlouvy získáte víc než jen hromadu povinností a zodpovědnosti? Třeba auto, abyste nemuseli do práce městskou hromadnou dopravou. Byt nebo výhodně úročenou půjčku na byt. Telefon, týden dovolené navíc a zaplacenou letenku! Permanentku do posilovny a volňásky do divadla. Zaměstnanecké akcie nebo penzijní připojištění, které budou přinášet rentu, když vy sami na práci nebudete muset ani pomyslet. Sen nebo skutečnost?

Už za dob studií jste chtěli cestovat a taky bydlet ve vlastním. Mobil sice máte dávno, ale pořádné auto, to byste si líbit nechali. A přitom vám nic nestojí v cestě, chce to spojit nepříjemné (myslím práci) s užitečným a dobře si promyslet, pro koho pracovat.

Chcete si užít a zbytečně neplatit?

Pro vás, kteří se právě rozhodujete, kde začít svou pracovní kariéru, bych bez váhání doporučila práci v nějaké cestovní kanceláři, spíše větší než menší. Bude vám patřit svět. Cestujete rádi v sezóně? Zamiřte na konkurz do Čedoku. Necítíte-li se na přeplněných plážích dobře, je tu pro vás Fischer, nabídne vám výrazně levnější zájezdy mimo sezónu. Navíc zde budete pracovat mezi svými vrstevníky, průměrný věk pracovníků je totiž dvacet čtyř let.

Exotika není všechno. Při arabské večeři v poušti obklopeni břišními tanečnicemi zíváte nudou a golf v Jižní Africe už jste taky hráli? Žádný strach, nic není ztraceno, jsou tady České dráhy. Zavezou do Rakouska, Itálie a Východní Evropy na osm dní zdarma nebo neomezováni časem za polovic. Heslo je FIP. Můžete s sebou vzít i své rodinné příslušníky. Na Moravě a v Čechách po vás ve vlacích vůbec nebudou chtít jízdenku.

Cestování už bylo dost, stejně už všechno viděli a všude byli, někde dokonce i dvakrát. Tak nějak cítíte, že je čas se usadit, založit rodinu, postavit dům nebo aspoň koupit byt. Půjčku dostávají pracovníci od Českého Telecomu. Kolik přesně zůstává utajeno.

Teď jste si to uvědomili, vždyť vy máte jenom dvacet dnů volna. S tím se musí něco dělat. Ne, nebojte se, není nutné stát rovnou učitelem. Je nad slunce jasné, že ani malé děti, ani studenti nebudou pro vaše nervy to pravé ořechové. Ale takový Český Telecom.

Kuriozity
Firma Pioneer každý pátek pořádá firemní snídaně. Pracovníci www.centrum.cz se zase každé dva týdny večer schází u piva. V Čedoku se soutěží a ti nejlepší si odnášejí sošku Stříbrný ibis a hodnotný dárek. A dámy od přepážek Fischera mohou bezplatně využít služeb kadeřnice a kosmetičky.
A až vás přestane bavit sledovat módní trendy v oblékání, pracujte ve stejnokroji v tak trochu jiné restauraci McDonald´s. Do práce si ani nemusíte nosit svačinu.

Mzda je mzda, ale chtělo by to něco navíc

Zaměstnavatelé si uvědomují, že peníze jsou silný, nikoliv však jediný motivační faktor. Proto se snaží pracovníky motivovat i jinak. Platí zaměstnancům jazykové kursy i odborná školení, přispívají na stravenky. Nezapomínají ani na sportovní a kulturní vyžití. Nově se začíná objevovat příspěvek na životní a penzijní připojištění. Co se zaměstnaneckých akcií týče, zaměstnanci po nich příliš netouží, výjimkou jsou pracovníci portálu www.centrum.cz, kteří mají obrovský zájem o předkupní právo na akcie – opce.

Jestliže je pracovník nadšen tím, že chodí zadarmo do posilovny nebo telefonuje, rád pochlubí svým kamarádům, čímž v sobě vzbuzuje zájmu o firmu a vytváří si loajalitu. Zaměstnavatelé dobře znají výhody poskytování těchto benefitů, jimiž si udržují své výborné zaměstnance. Zaměstnanec, který vydrží ve firmě o rok déle, podává totiž za tento rok vyšší výkon než ten, kdo by nastoupil za něj a ztrácel by čas zaučováním. "Před jejich odchodem ke konkurenci se dokonce brání "kartelovými" dohodami uzavíranými v rámci jednotlivých odvětví. Stojí v nich, jaké výhody budou na určitých úrovních poskytovat," doplňuje Petr Čeřovský z personální agentury Grafton, která zprostředkovává práci a pracovníky nejen v oblasti středního managementu.

Kdo je spokojen, podává lepší výkon. Velkou roli hraje vybavení kanceláře a vztahy na pracovišti. Ctižádostiví jistě ocení perspektivu pozičního růstu, kreativní prostředí, volnost v rozhodování a přímou zodpovědnost za své počiny.

Okrádají stát na daních!

Kdyby se zaměstnanec spokojil s tím, že se místo části finanční odměny bude chodit na jazykový kurs, telefonovat ze služebního mobilu a živit se zvýhodněným nákupem produktů firmy. Mohli bychom firmu nařknout, že stát okrádá. Toto je možné "dát do nákladů," platit tedy méně na daních a zároveň neplatit zdravotní a sociální pojištění. Firma však musí dávat pozor na finanční úřad.

Ne všechno je tak jednoduché. Jestliže někdo chce víc než hodiny angličtiny, posilovnu, saunu a bazén, musí zaměstnavatel sáhnout do sociálního fondu. Ten je tvořen ze zisku po zdanění. Stát dostane, co mu patří a o nic tedy nepřichází. Z tohoto fondu je financován například příspěvek na dovolenou, příspěvek na stravování přesahující limit ze zákona a půjčky zaměstnancům.

Jakou nepeněžní odměnu preferovali v anketě uživatelé www.peníze.cz?

  • firemní vozidlo k soukromému využití 21%
  • firemní telefon k soukromému využití 6%
  • zaměstnanecké akcie a podíly na zisku 24%
  • příspěvek na penzijní a životní pojištění 14%
  • příplatky na dovolenou 5%
  • bezúročné půjčky 19%
  • pracovní volno na vzdělání 12%

Co preferujete vy? Mají zaměstnanecké akcie smysl? Nebo je lepší dostávat dražší stravenky? Napište své názory a zkušenosti.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 7. 2001 10:25, urubkova

Prostě chtěl mít svůj klid. Takhle už nemusí peníze hledat, ale bude je radostně rozdělovat.

Zobrazit celé vlákno

+27
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 7. 2001 17:32, SkrivanekT

V Linde se prodávají ojeté, čtyři roky staré škodovky (dříve favority, nyní felicie) s najetými 200 tisíci kilometry za 20 - 30 tisíc korun.

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kauza Xixoio: Policie obvinila dva lidi kvůli podvodu

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu zahájili trestní stíhání dvou fyzických osob a jedné právnické osoby pro trestný čin podvodu v souvislosti s případem Xixoio.... celý článek

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

2. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

Syn Christine Lagardeové neposlouchal. Bývalý šéf Binance nesmí domů. Kryptopodvodníci si kupovali důvěryhodnost sponzoringem sportu, ten má teď platit. Drobný těžař trumfnul obry.... celý článek

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

27. 11. 2023 | Štěpán Hájek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro... celý článek

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

25. 11. 2023 | Tomáš Krause

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

Binance zaplatí 99 miliard korun, fanoušek bitcoinu je prezidentem, německá poslankyně prosazuje bitcoin jako zákonné platidlo, Santander ho nabízí klientům a žaloba na Apple kvůli... celý článek

Partners Financial Services