Platíme na cestách

Platíme na cestách
Blíží se čas dovolených a mnozí z nás si lámou hlavu, zda vzít s sebou hotovost, platební kartu nebo se spolehnout na cestovní šeky. Protože každý způsob má své klady i zápory, nabízíme vám přehled poplatků a výhod jednotlivých platebních nástrojů.

Moderní doba nám nabízí hned tři základní způsoby, jak platit v cizině. K tradiční hotovosti a cestovním šekům se rychle přidala i mezinárodní platební karta. Rozhodování o tom, která varianta je nejlepší, připomíná začarovaný kruh. Každá má své klady i zápory a proto chceme-li ušetřit, musíme být pozorní.

Na hotovost jsme už zvyklí

Asi první způsob placení v zahraničí, který nás napadne, je cizí hotovost (valuty). Pokud jste se rozhodli vyměnit si koruny za valuty, utratíte nejméně ve směnárnách v turistických centrech (např. v Praze). Nabízejí totiž výhodnější kurzy než pobočky bank. Například u amerického dolaru to může být i o celou jednu korunu. Navíc na rozdíl od bank, které si účtují za směnárenské operace poplatek ve výši okolo jednoho procenta, ve směnárnách obvykle nezaplatíte navíc ani korunu. V případě nákupu 500 dolarů tak můžete ušetřit i více než pětistovku.

Výhody a nevýhody hotovosti
+ jednoduchost
+ lze s ní platit všude
+ stálý přehled o výdajích
- nákup za méně výhodný kurz
- v případě ztráty nebo odcizení vám ji nikdo nenahradí

Protože ale papírové Euro čeká za rohem a s příchodem nového roku nahradí národní měny členských států měnové unie, je lepší dopředu zvážit, kolik hotových peněz budete skutečně na letošní dovolené potřebovat. Příští rok už například markami v Německu nezaplatíte. Zpětná výměna valut na koruny je sice možná, ale podle méně výhodného kurzu.

Výhodou valut je fakt, že s nimi zaplatíte v dané zemi úplně všude. Nejste odkázáni na vybrané obchody jako u cestovních šeků nebo platebních karet. K nákupu valut nemusíte být klientem žádné banky. Naopak nevýhodou hotovosti je nebezpečí, že vám někdo peníze ukradne, případně že je ztratíte. V takovém případě máte smůlu. A ještě jedno minus má cizí hotovost na svém účtu – kurz valuta-prodej, za který ji nakoupíte, je o poznání méně výhodný než kurz devizový, sloužící pro bezhotovostní peníze.

Kolik zaplatíte za nákup 500 USD v hotovosti
Prodávající subjekt Kurz 1) Poplatek Celkem zaplatíte
(Kč)
Směnárna 40,00 0 % 20 000,-
Banka 2) 40,62 1 % 20 513,-
Poznámky: 1) nejvýhodnější kurzy valuty-prodej v Praze, platné 13. června 2001; 2) ČSOB, pobočka v Praze 10

Cestujeme s cestovními šeky

Vedle hotovosti představují tradiční způsob placení v zahraničí cestovní šeky. Klientům jsou nabízeny převážně šeky společností American Express (AMEX), Thomas Cook a Citicorp znějící na hlavní světové měny, především americký dolar, německou marku, britskou libru a euro. Cestovní šeky můžete koupit na pobočkách některých bank (viz. tabulka), v kancelářích společností AMEX a Thomas Cook, případně v některých směnárnách.

Výhody a nevýhody cestovních šeků
+ nákup za výhodnjší kurz
+ vysoká bezpečnost
+ možnost vydání náhradních šeků
- poplatek při nákupu šeků
- poplatek při výměně šeků za hotovost (ne vždy)
- omezené nominální hodnoty a měny, na které lze šeky vydat

Bezpečnost je asi hlavní předností cestovních šeků. Při jejich nákupu je podepíšete a v okamžiku placení ještě jednou. Přijímající pracovník oba podpisy srovná a dále bude od vás požadovat cestovní doklad. Bez těchto náležitostí váš šek nepřijme a tak nemají zloději šanci. Pokud tedy své cestovní šeky ztratíte (nebo vám budou odcizeny), stačí zavolat na klientskou linku, nahlásit sériová čísla a ta budou poté uvedena na tzv. stoplist, neboli seznam zablokovaných šeků. Nezapomeňte si tato čísla někam zapsat! A aby klient nezůstal bez peněz, mohou mu být vydány nové šeky. Tato služba je v kancelářích vydavatele šeků poskytována zdarma. Naopak banky si za nové vydání mohou účtovat i několik procent z šekové hodnoty.

Zadarmo ani kuře nehrabe, a tak musí klienti počítat s přibližně jednoprocentním poplatkem za vydání šeku (viz. tabulka). Určitou satisfakcí je fakt, že se přepočet korun na cizí měnu řídí výhodnějším kurzem deviza – prodej.

Při placení šekem v obchodech a hotelích, nebo při výběru hotovosti v kancelářích vydavatele šeků se žádné poplatky neúčtují. Zato banky a směnárny v zahraničí si za výměnu šeků za hotovost strhnou poplatek ve výši několika procent. Tím se může jejich používání značně prodražit.

Účtované poplatky za prodej cestovních šeků
Prodejní místo Poplatek pro klienty banky1) Poplatek pro ostatní klienty1) Poplatek za nákup šeků v hodnotě 5000,- korun2)
Komerční banka zdarma 1 %, min. 30,- 0,- / 50,-
Raiffeisenbank 1 % 50,-
ČSOB - divize IPB 1 % 50,-
Česká spořitelna 1 %, min. 80,- 2 %, min. 80,- 80,- / 100,-
Bank Austria Creditanstallt 1 %, min. 150,- 150,-
Živnostenská banka 3 %, min. 200,- 200,-
Kancelář Thomas Cook 1 %, min. 100,- 100,-
Kancelář American Express 1 % 50,-
Poznámky: 1) poplatek za nákup cestovních šeků v % z korunové hodnoty šeků; 2) poplatek pro klienty banky / pro ostatní klienty

Dnes frčí karty

Moderní bankovnictví nám dalo platební karty, tak proč jich nevyužít i při zahraničních cestách. A je tu první zádrhel – ke svému běžnému účtu musíte vlastnit mezinárodní kartu. Pokud ji ještě nemáte, počítejte s poplatkem za vydání ve výši několika set korun, u embosovaných verzí i více. Navíc čekání na novou kartu se může protáhnout až na několik týdnů.

Výhody a nevýhody mezinárodních platebních karet
+ žádné poplatky při platbě v obchodech
+ nemusíte dopředu zvažovat, kolik peněz budete potřebovat
+ stálý přehled o výdajích
- nutnost mít v bance účet
- vysoký poplatek za vydání karty
- vysoký poplatek za výběr z bankomatu
- vysoký poplatek za blokaci karty
Obyčejné karty se dají použít jen pro elektronické transakce - výběry z bankomatu a platby v obchodech vybavených elektronickým terminálem. Na kartách embosovaných jsou údaje o majiteli plasticky vytlačeny. Díky tomu je přijímají i obchodníci, kteří mají pouze tzv. imprinter (žehličku). To je takové malé zařízení, do kterého se vloží vaše embosovaná karta a po "přežehlení" se údaje z karty obtisknou na formulář obchodníka. Stačí už jen podpis a platba je hotova. Navíc v případě výpadku elektronické sítě si s obyčejnou kartou si neškrtnete. Pokud ale vytasíte kartu embosovanou, jste za vodou. Obchodník má totiž povinnost při nefunkčnosti terminálu použít "žehličku".

Ale vraťme se k zahraničním platbám. Zatímco výběry z bankomatů jsou vždy zpoplatněny vyššími částkami (přes sto korun), platba kartou v obchodech je zdarma. Některé banky si však účtují poplatek za konverzi měn – to může konečnou částku pěkně navýšit.

Problémy s kartou začnou ve chvíli, kdy ji ztratíte (nebo vám ji odcizí). V takovém případě je nutné co nejdříve zavolat na klientskou linku do České republiky (pražské telefonní číslo) a kartu nechat zablokovat. Některé banky ale požadují dodatečné písemné potvrzení – třeba faxem. Až poté vám kartu skutečně zablokují a z účtu vám strhnou poplatek od jedné do pěti stovek, u embosovaných i dva nebo tři tisíce korun. U modelů vyšší třídy je možné požádat o náhradní kartu nebo nouzovou hotovost. Čekací doba několik dní a vysoký poplatek v řádu tisíců korun ale řadu klientů od této služby odradí.

Kolik si účtují české banky za transakce s platební kartou v zahraničí
Banka Poplatek za výběr
z bankomatu
Poplatek za výběr
ekvivalentu 5000,- korun1)
Poplatek platbu kartou
Komerční banka 1 % z částky, min. 100,- 100,- zdarma
ČSOB - divize IPB 80,- + 0,5 % z částky 105,- zdarma
ČSOB 2,5 % z částky, min. 100,- 125,- zdarma
Česká spořitelna 100,- + 0,5 % z částky 125,- zdarma
GE Capital bank 100,- + 0,5 % z částky 125,- zdarma
Citibank 100,- + 0,5 % z částky 125,- zdarma
Živnostenská banka 100,- + 0,5 % z částky 125,- zdarma
Raiffeisenbank 1,25 % z částky, min. 125,- 125,- zdarma
eBanka 1,5 % z částky, min. 140, 140,- zdarma
Bank Austria Creditanstallt 100,- + 2 % z částky 200,- 1,5 % z částky
Poznámky: 1) poplatek za výběr částky odpovídající 5000 korun z bankomatu v zahraničí

Tak co si mám vzít?

Asi nejlepší bude vzít si od každého něco. Menší částku v hotovosti na přečkání prvních výdajů (např. občerstvení, taxi), v obchodech platit kartou anebo si vybrat větší částku v bankomatu, a pro případ ztráty nebo nefunkčnosti karty přibalit několik cestovních šeků, ať nedopadnete jako náš redaktor v článku Jak jsem (ne)spal pod mostem. Tak zabalte kufry a jedem.

Jaký způsob placení v zahraničí preferujete? Napište nám o svých zkušenostech s placením v zahraničí.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 7. 2001 15:18, PetrV

Přeji hezký den. Kolega Hradil dostal informaci o konverzním poplatku u plateb kartou před přibližně 14 dny na infolince. Dnes ráno na stejné infolince tvrdili opak (tedy žádný poplatek se neúčtuje). Tisková mluvčí banky Lenka Petroncová nám před chvílí sdělila, že při platbě kartou není žádný konverzní poplatek účtován. Petr Vykoukal
Údaje v tabulce jsem již opravil.

Zobrazit celé vlákno

+20
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

11. 7. 2002 14:24, urubkova

Nejlepsi je koupit kuny rovnou tady. Ve sporce je maji, takze je to letos konecne bez problemu.

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

13. 9. 2023 | Matyáš Kodl

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

Češi se stále víc zajímají o investice do umění. Přinášejí řadu výhod a jsou dlouhodobě stabilnější než akcie. Sběratelské trendy a investiční potenciál českého umění nastínil Matyáš... celý článek

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

7. 9. 2023 | Martin Mašát

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

Léto bylo ospalé. Akcie v průměru trochu oslabovaly, zato dluhopisy si užívají výnosů, jaké v tomto tisíciletí skoro ještě nezažily. Napjatě se čeká, co přinese září.

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

1. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem Areass či Areass Group nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným... celý článek

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

1. 9. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

Po tučných letech, kdy výnosy realitních fondů investory jen těšily, přicházejí horší roky. Výsledky za první polovinu roku neoslnily. Na inflaci nestačil nikdo, všichni skončili pod... celý článek

Čeští investoři jsou nepoučitelní. V čem chybují nejvíc?

23. 8. 2023 | Vladimír Weiss | 3 komentáře

Čeští investoři jsou nepoučitelní. V čem chybují nejvíc?

Nejčastější chyby investorů shrnuje Vladimír Weiss, finanční poradce z Partners Financial Services.

Partners Financial Services