Nekonečný medvědí příběh

Nekonečný medvědí příběh
O indexovém investování bylo již napsáno hodně. Statistika říká, že akciové indexy vyspělých kapitálových trhů rostou dlouhodobě asi o dvanáct procent ročně. Nic na tom nezmění ani razantní nárůst technologických akcií v posledních letech, ani jejich následný pád. Navíc je známo, že většina aktivně řízených fondů není schopna dlouhodobě index překonat (poplatky, určitá hotovost v portfoliu).

V posledních letech se v USA i v Evropě právě kvůli vysokým transakčním nákladům značně rozšířilo pasivní, indexové investování. Pokud někdo vstoupil počátkem devadesátých let do fondu, kopírujícího některé významné akciové indexy (např. široký americký index SP500, index amerických technologií Nasdaq, či německý DAX30) a podařilo se mu na jaře 2000 vystoupit, nemůže litovat. A nemusí litovat ani když na svou investici "zapomněl", protože i dnes jsou tyto indexy znatelně výše než na začátku devadesátých let.

To vše platí pro velké a likvidní trhy USA a Evropy. Jak by však dopadl pasivní investor, který by se rozhodl kopírovat oficiální index pražské burzy PX50 ?

Sedm let stále dolů

Oficiální index pražské burzy cenných papírů PX50 byl zaveden 5.4.1994 při příležitosti prvního výročí zahájení obchodování. Výchozí hodnota indexu byla stanovena na 1000 bodů. Index PX50 pak byl zpětně propočten od 7.9.1993.

Na prvním grafu je index PX50 ve vybrané společnosti. Americké blue-chips zastupuje nejstarší akciový index světa Dow Jones Industrial Average (DJIA), který se skládá ze třiceti nejdůležitějších podniků v USA a je stanovován již od roku 1897. Dále jsou zde indexy americké elektronické burzy Nasdaq. Jde o index Nasdaq composite, zahrnující přes 5000, většinou technologických titulů a jeho mladší bratr Nasdaq 100, který je tvořen stovkou vybraných podniků. Nakonec je zde index frankfurtské burzy DAX 30, který popisuje třicet německých blue-chips.

Srovnání akc.indexu PX50, německého indexu DAX30 a vybraných indexů USA

Vidíme, že index PX50 zahájil impozantně. V tomto případě šlo však pouze jen o spekulativní bublinu. Po jejím prasknutí se index PX50 pohyboval po nějaký čas "v lajně". Od roku 1997 pod vlivem ekonomických problémů začíná ztrácet půdu pod nohama a od té doby se již (až na krátkou býčí epizodu počátkem roku 2000, kdy se k nám částečně přenesla vrcholící technologická euforie) nevzpamatoval (i když se ekonomická situace zlepšila) a plazí se při ose x v uctivém odstupu od ostatních sledovaných indexů.

Můžeme namítnout, že zde srovnáváme nesrovnatelné. Jde přece o úplně jiné ekonomiky a bůhví jaká měla být reálná startovní cena českých akcií. To je sice pravda, ale nejde zde o absolutní hodnoty, ale o trend. A ten je u indexu PX50, ne-li medvědí, tak v lepším případě stagnující. Nicméně na druhém grafu jsou s naším indexem PX50 porovnávány akciové indexy srovnatelných zemí. Jde o akciový index varšavské burzy WIG a index burzy budapešťské BUX. Sestavu doplňuje opět německý index DAX30. Časovým počátkem je zde 1.září 1994, odkdy jsou dispozici údaje z maďarského a polského trhu a kdy se již příliš neprojevuje spekulativní bublina českého trhu.

Index PX50 zaujímá opět "s přehledem" poslední místo. Pozoruhodný je zde přitom značný výkon i volatilita maďarského indexu BUX. Není zde cílem spekulovat proč má český akciový průběh takovýto průběh, nakolik je zde vliv politický, ekonomický či dřívější netransparentnost trhu, neúcta k morálce a zákonům, nebo nedostatek kvalitních českých akcií. Jisté však je, že pasivní investor, který si nakoupil české blue-chips, aby přibližně kopíroval index PX50 (stačily ty akcie, které jsou obchodovány ve SPAD), nebo si zakoupil podílové listy Sporotrendu, nemá až do dnešní doby příliš důvodu ke spokojenosti.

Vybrané středoevropské akciové indexy

Nezbývá než věřit v lepší časy, nebo pasivně vůbec na českém akciovém neinvestovat. Je ovšem pravda, že náš akciový trh funguje příliš krátce a zlepšení může přinést náš vstup do EU. Doposud to však, hlavně ve srovnání s Maďarskem i Polskem, byl příběh opravdu tristní.

Mají kapitálové trhy Česka, Maďarska a Polska šanci? Myslíte, že po vstupu do Evropské unie trhy výrazně vzrostou? Napište nám co si myslíte.

Autor je spolupracovníkem redakce

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 17 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 6. 2001 10:31, Baronlempl

Mně se článek líbil a to, co jste musel upřesňovat panu Jančovi, jsem si dovodil sám. A to nejsem již tak bystrý. Navíc, naši "pasivní investoři" neví jací jsou investoři, natož potom aby je napadlo číst takové články. Oni čtou Blesk a nově Super...

Zobrazit celé vlákno

+22
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 6. 2001 18:05

Článek je dobrý, ale jednu důležitou věc opomíjí: co je vlastně motorem růstu akciových indexů. Pochopitelně hospodářský růst. Kde ekonomika stagnuje, tak stagnují i akcie. A jaké jsou nutné podmínky hospodářského růstu? Dobré fungování tržních institucí, protože bez nich trh fungovat nemůže. Kde instituce fungují špatně (kvůli korupci i z jiných důvodů), trh stagnuje a akcie též. Tip pro úspěšné indexové investování: podívejte se na adresu http://www.transparency.org/documents/cpi/2001/cpi2001.html, vyberte ze žebříčku prvních dvacet nejméně zkorumpovaných zemí a investujte do jejich indexů "across the board". Zbytku se obloukem vyhněte.

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (17 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

28. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

Energetický gigant ČEZ vyplatí ze zisku roku 2021 dividendu ve výši 48 korun za akcii. Valná hromada v úterý pozdě večer schválila návrh ministerstva financí, které zastupuje stát jako... celý článek

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

28. 6. 2022 | Juraj Forgacs | 3 komentáře

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

Poprvé od února 2021 hodnota spotového trhu s kryptoměnami klesla pod jeden bilion dolarů. Nejen bitcoin se stal obětí masivních výprodejů. Co to znamená pro investory? Autorem komentáře... celý článek

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

27. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

Akcie ČEZ na pražské burze dnes ztratila více jak desetinu z ceny. Investoři dnešním výprodejem akcií energetické společnosti reagovali na zprávu o možném zavedení sektorové daně. Ta... celý článek

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

21. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

Česká gastronomická skupina Coloseum odstartuje ve středu 22. června veřejnou nabídku akcií (IPO). Přes trh Start pražské burzy nabídne 425 tisíc akcií, které mohou představovat až... celý článek

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

21. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

Společnost M&T 1997 dnes zakončila veřejnou nabídku akcií (IPO). Majoritní akcionář Ivo Ulich prodal všech 1440 nabízených akcií za cenu 30 000 Kč za kus. Akcie tak na pražskou... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.