Rozbijeme prasátko?

Rozbijeme prasátko?
Letos se zvýšilo vodné a stočné, s příchodem léta už tradičně vzrostly ceny benzínu, od července zaplatíme více za plyn a za nájem. Ani České dráhy nechtějí zůstat pozadu a chystají nám překvapení v podobě dražších jednorázových jízdenek na září. A tak možná budeme muset rozbít prasátko, abychom vše zaplatili.

Energetický regulační úřad na počátku června rozhodl, že od 1. července vzrostou ceny plynu pro domácnosti o 11,7 procenta. Ale co to pro nás ve skutečnosti znamená? O kolik peněz vydáme více? Jak se promítne růst cen do míry inflace? Pro odpovědi na tyto a další otázky jsem se vypravila za Marií Huškovou na Český statistický úřad (ČSÚ).

Zjišťování přesného podílu zvýšení cen plynu na červencové inflaci provádí statistický úřad postupem, který by byl pro obyčejného smrtelníka poměrně komplikovaný. Museli bychom mimo jiné znát přepočtené váhy jednotlivých položek ve spotřebním koši, které ale nejsou běžně dostupné.

Složení spotřebního koše
stálé váhy
roku 1999
úhrn 1000,0
bydlení, voda, energie, paliva 236,4
potraviny a nealkoholické nápoje 197,6
doprava 101,4
rekreace a kultura 95,5
alkoholické nápoje, tabák 79,2
stravování a ubytování 74,2
bytové vybavení, zařízení domácností, opravy 67,9
odívání a obuv 56,9
pošty a telekomunikace 22,5
zdraví 14,4
vzdělání 4,5
ostatní zboží a služby 49,5

Pokud se spokojíme s přibližným výsledkem, stačí vědět, o kolik ceny vzrostou a jaký je podíl komodity ve spotřebním koši. Protože plynná paliva představují přibližně padesátinu spotřebního koše, vzroste červencová inflace oproti červnovému stavu v důsledku zdražení plynu o padesátinu z 11,7 procenta, tedy zhruba o 0,234 procenta.

Když se řekne inflace

Vláda na jejím základě valorizuje mzdy, důchody a sociální příjmy. Také nájemní i jiné smlouvy často zakotvují změnu finančního plnění v závislosti na vývoji inflace. Při statistickém vyjádření inflace se vychází z měření čistých cenových změn pomocí indexů spotřebitelských cen. Ke sledování vývoje indexů spotřebitelských cen, tedy životních nákladů, slouží spotřební koš.

Co házíme do spotřebního koše?

Na jedné hromadě zde najdeme dětské plenkové kalhotky, vstupenku na diskotéku, ledničku, sedmidenní autokarový zájezd do Španělska nebo třeba zahradní gril. Jedná se o soubor vybraných druhů zboží a služeb placených obyvatelstvem, který je rozdělen do dvanácti hlavních oddílů. V koši se nachází celkem 775 reprezentantů, z nichž každému je přiřazena určitá váha. Ceny jednotlivých druhů zboží a služeb zjišťují pracovníci statistického úřadu měsíčně v jednačtyřiceti vybraných okresech a v Praze, přímo v prodejnách, případně provozovnách služeb.

Generální úklid po sedmi letech

Na trhu se objevují stále nové výrobky a jiné naopak mizí, mění se váhy jednotlivých skupin výrobků ve spotřebě domácností. Proto se vývoj indexů spotřebitelských cen od roku 2001 sleduje na revidovaném koši, kde je základním obdobím prosinec 1999 místo předchozího prosince roku 1993. Došlo k úpravám cenových reprezentantů i vah jednotlivých skupin zboží a služeb. Například podíl potravin a nealkoholických nápojů poklesl o šest procent, naopak položka bydlení, voda, energie, paliva vzrostla ze čtrnácti na téměř čtyřiadvacet procent.

Do koše se dostalo i několik úplných nováčků. Patří mezi ně třeba mobilní telefony, celozrnný chléb, dálniční známka, plněná bageta, zábavná pyrotechnika či plastika očních víček. Kromě zachycení změn ve struktuře spotřeby by nový spotřební koš také měl umožnit slaďováníní naší metodiky se standardy Evropské unie. Mimo revizí, které probíhají po pěti až sedmi letech, zasahuje ČSÚ do struktury spotřebního koše minimálně, například pokud některý výrobek bez náhrady zanikne.

Která položka v poslední době nejvíce zatížila vaši kapsu? A co z vašeho rozpočtu ukrajuje největší díl - také je to bydlení a potraviny? Svěřte se nám se svými zkušenostmi.

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 42 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 6. 2001 11:45, Baronlempl

Nevím, co je to testosteron, žiji sice bez této vědomosti celkem klidně, ale rád bych se vzdělal, prosím...

Zobrazit celé vlákno

+12
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 6. 2001 11:14, Baronlempl

"Výdaje narůstají úměrně s příjmem" C. Parkinson - zatím s tím nikdo nehnul.

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (42 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Veteráni, bitcoin, rum. Za covidu se Češi nakazili alternativním investováním

18. 5. 2021 | Renata Lichtenegerová | 2 komentáře

Veteráni, bitcoin, rum. Za covidu se Češi nakazili alternativním investováním

Práce finančního poradce vždycky znamenala kontakt s lidmi. Loni za nimi Tomáš Lerch najezdil jenom šest místo třiceti tisíc kilometrů. Přesto zákazníci přibývali i za covidu. Jednak... celý článek

Český fond má peníze od Aldi, nakupoval v Německu

17. 5. 2021 | Jiří Hovorka

Český fond má peníze od Aldi, nakupoval v Německu

Skupina nemovitostních fondů ZDR Investments rozšířila své portfolio o první nemovitost v Německu. Koupila retailový park ve Schwörstadtu, což je obec ležící na švýcarské hranici. Cenu... celý článek

Bitcoin dál padá, za týden ztratil čtvrtinu hodnoty

17. 5. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Bitcoin dál padá, za týden ztratil čtvrtinu hodnoty

Šéf Tesly Elon Musk znovu pořádně zahýbal hodnotou nejznámější kryptoměny. Bitcoin za posledních 24 hodin ztratil skoro devět procent a klesl na nejnižší úroveň za poslední tři měsíce. celý článek

Nový šéf Bondster: Chceme prorazit i na Západě

15. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Nový šéf Bondster: Chceme prorazit i na Západě

Česká investiční platforma Bondster se chce víc prosadit i za hranicemi. Příští cíle: Německo, Rakousko a Švýcarsko. Od března je to úkol pro Pavla Klemu, který platformě nově šéfuje. celý článek

Bitcoin se propadl, přestala ho přijímat Tesla

13. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Bitcoin se propadl, přestala ho přijímat Tesla

Cena bitcoinu se propadla v jednu chvíli téměř o pětinu. Trhy tak reagovaly na sdělení Elona Muska, že jeho Tesla přestává přijímat platby v bitcoinech, protože k jeho těžbě je často... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.