Rozbijeme prasátko?

Rozbijeme prasátko?
Letos se zvýšilo vodné a stočné, s příchodem léta už tradičně vzrostly ceny benzínu, od července zaplatíme více za plyn a za nájem. Ani České dráhy nechtějí zůstat pozadu a chystají nám překvapení v podobě dražších jednorázových jízdenek na září. A tak možná budeme muset rozbít prasátko, abychom vše zaplatili.

Energetický regulační úřad na počátku června rozhodl, že od 1. července vzrostou ceny plynu pro domácnosti o 11,7 procenta. Ale co to pro nás ve skutečnosti znamená? O kolik peněz vydáme více? Jak se promítne růst cen do míry inflace? Pro odpovědi na tyto a další otázky jsem se vypravila za Marií Huškovou na Český statistický úřad (ČSÚ).

Zjišťování přesného podílu zvýšení cen plynu na červencové inflaci provádí statistický úřad postupem, který by byl pro obyčejného smrtelníka poměrně komplikovaný. Museli bychom mimo jiné znát přepočtené váhy jednotlivých položek ve spotřebním koši, které ale nejsou běžně dostupné.

Složení spotřebního koše
stálé váhy
roku 1999
úhrn 1000,0
bydlení, voda, energie, paliva 236,4
potraviny a nealkoholické nápoje 197,6
doprava 101,4
rekreace a kultura 95,5
alkoholické nápoje, tabák 79,2
stravování a ubytování 74,2
bytové vybavení, zařízení domácností, opravy 67,9
odívání a obuv 56,9
pošty a telekomunikace 22,5
zdraví 14,4
vzdělání 4,5
ostatní zboží a služby 49,5

Pokud se spokojíme s přibližným výsledkem, stačí vědět, o kolik ceny vzrostou a jaký je podíl komodity ve spotřebním koši. Protože plynná paliva představují přibližně padesátinu spotřebního koše, vzroste červencová inflace oproti červnovému stavu v důsledku zdražení plynu o padesátinu z 11,7 procenta, tedy zhruba o 0,234 procenta.

Když se řekne inflace

Vláda na jejím základě valorizuje mzdy, důchody a sociální příjmy. Také nájemní i jiné smlouvy často zakotvují změnu finančního plnění v závislosti na vývoji inflace. Při statistickém vyjádření inflace se vychází z měření čistých cenových změn pomocí indexů spotřebitelských cen. Ke sledování vývoje indexů spotřebitelských cen, tedy životních nákladů, slouží spotřební koš.

Co házíme do spotřebního koše?

Na jedné hromadě zde najdeme dětské plenkové kalhotky, vstupenku na diskotéku, ledničku, sedmidenní autokarový zájezd do Španělska nebo třeba zahradní gril. Jedná se o soubor vybraných druhů zboží a služeb placených obyvatelstvem, který je rozdělen do dvanácti hlavních oddílů. V koši se nachází celkem 775 reprezentantů, z nichž každému je přiřazena určitá váha. Ceny jednotlivých druhů zboží a služeb zjišťují pracovníci statistického úřadu měsíčně v jednačtyřiceti vybraných okresech a v Praze, přímo v prodejnách, případně provozovnách služeb.

Generální úklid po sedmi letech

Na trhu se objevují stále nové výrobky a jiné naopak mizí, mění se váhy jednotlivých skupin výrobků ve spotřebě domácností. Proto se vývoj indexů spotřebitelských cen od roku 2001 sleduje na revidovaném koši, kde je základním obdobím prosinec 1999 místo předchozího prosince roku 1993. Došlo k úpravám cenových reprezentantů i vah jednotlivých skupin zboží a služeb. Například podíl potravin a nealkoholických nápojů poklesl o šest procent, naopak položka bydlení, voda, energie, paliva vzrostla ze čtrnácti na téměř čtyřiadvacet procent.

Do koše se dostalo i několik úplných nováčků. Patří mezi ně třeba mobilní telefony, celozrnný chléb, dálniční známka, plněná bageta, zábavná pyrotechnika či plastika očních víček. Kromě zachycení změn ve struktuře spotřeby by nový spotřební koš také měl umožnit slaďováníní naší metodiky se standardy Evropské unie. Mimo revizí, které probíhají po pěti až sedmi letech, zasahuje ČSÚ do struktury spotřebního koše minimálně, například pokud některý výrobek bez náhrady zanikne.

Která položka v poslední době nejvíce zatížila vaši kapsu? A co z vašeho rozpočtu ukrajuje největší díl - také je to bydlení a potraviny? Svěřte se nám se svými zkušenostmi.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 42 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 6. 2001 11:45, Baronlempl

Nevím, co je to testosteron, žiji sice bez této vědomosti celkem klidně, ale rád bych se vzdělal, prosím...

Zobrazit celé vlákno

+12
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 6. 2001 11:14, Baronlempl

"Výdaje narůstají úměrně s příjmem" C. Parkinson - zatím s tím nikdo nehnul.

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (42 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

2. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

Syn Christine Lagardeové neposlouchal. Bývalý šéf Binance nesmí domů. Kryptopodvodníci si kupovali důvěryhodnost sponzoringem sportu, ten má teď platit. Drobný těžař trumfnul obry.... celý článek

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

27. 11. 2023 | Štěpán Hájek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro... celý článek

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

25. 11. 2023 | Tomáš Krause

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

Binance zaplatí 99 miliard korun, fanoušek bitcoinu je prezidentem, německá poslankyně prosazuje bitcoin jako zákonné platidlo, Santander ho nabízí klientům a žaloba na Apple kvůli... celý článek

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

Partners Financial Services