Zlato získá paradoxně vítěz i poražený

Zlato získá paradoxně vítěz i poražený
Z pěti hodnocených stavebních spořitelen má nejlepší webovou prezentaci Českomoravský lišák, míní porotci serveru Peníze.CZ; čtenářské zlato ale poputuje na jinou adresu. Paradoxně buřince ČS - stavební spořitelny, která u odborné poroty propadla.

Internetové prezentace stavebních spořitelen se od bankovních webů obecně odlišovaly větším respektem k firemní corporate identity i větší kreativitou, nebo alespoň větší snahou o kreativnější pojetí stránek. Přestože se produkt stavebního spoření přímo nabízí k prodeji prostřednictvím webu, většina spořitelen tuto možnost ignoruje, nebo jen nesměle simuluje. Častým nešvarem spořitelních stránek je bezduché ‚překlopení' textů z tištěných letáků na web - na příliš dlouhé texty si ale internetoví uživatelé nepotrpí.

www stránky finančních institucí
Cenu Peněz.CZ pro nejlepší web stavební spořitelny vyhrála Českomoravská stavební spořitelna.
Cenu uživatelů serveru Peníze.CZ získává web ČS - stavební spořitelny.

Lišácky mazaná prezentace

Jako první byla hodnocená Českomoravská stavební spořitelna - a hned nasadila ostatním spořitelnám vysokou laťku, kterou se konkurentům už nepodařilo zdolat. Porotci serveru Peníze.CZ jí přiřkli nejlepší známky ve všech třech hodnocených kategoriích. Premiantství si lišákova spořitelna vysloužila za přehledně strukturovaný obsah a povedenou grafiku. Ale ani vítězný web není úplně bez chyb: bez zardění se například chlubí neexistujícími stránkami.

Neuspořádaný šanon v buřince

Náhodně shromážděné dokumenty bez ladu a skladu umístěné v kancelářském pořadači. Tak vystihl jeden z porotců obsahovou podobu stránek ČS - stavební spořitelny. Web sice obsahuje řadu cenných informací, ty jsou ale umístěny chaoticky na nejrůznějších místech, kde by je uživatel ani nehledal - jakoby prezentace postrádala jakoukoliv koncepci. O uživatelské nepřívětivosti firemního webmastera svědčí i ‚lahůdky' typu výroční zprávy ve formátu .pdf čítající gigantických 1917 kB. Ačkoliv se stránky buřinky propadly na poslední příčku, porotci jim neupřeli i nějaké kladné stránky - například interaktivní posuzování bonity klienta.

Modrá pyramida - drbna na webu

Předposlední příčka zbyla na Všeobecnou stavební spořitelnu Komerční banky. Jí sice porotci podobně často jako konkurenční spořitelně s buřinkou vytýkali chaotické uspořádání informací ‚pověšených' na webu a nepřívětivé ovládání - jejím nejhorším prohřeškem ale je přenášení klientských dat po síti bez jakéhokoliv zabezpečení.

Realita, ne sen: e-Raiffeisen

Jen málokdy se porotci na něčem shodnou tak jednoznačně, jako tomu bylo v případě stránek stavební spořitelny Raiffeisen. Šest z deseti hodnotících porotců si však pochvaloval její velkou přednost - skutečné fungování v režimu on-line. Třebaže ani ‚raiffeisenka' není bez chybičky, její vskutku internetově orientovaný marketing jí zajistil stříbrnou medaili.

Všichni poradci pod jednou střechou

Na pomyslném bronzovém stupínku skončil se svojí prezentací Wüstenrot. Třetí místo na něj v podstatě zbylo jen proto, že buřinka i pyramida byly prostě horší. Hodnocení porotců byla rozporuplná - zatímco jedni oceňovali přehlednost a dobrou grafiku, druhé skupině hodnotitelů se přesně totéž nelíbilo. Wüstenrot si však získal sympatie za to, že pod střechou svého webu představuje klientům své obchodní zástupce.

Kuriózní náhoda, nebo...?

Oproti hodnocení bankovních webů došlo ke kuriózní situaci. Čtenářská cena putuje do rukou ČS - stavební spořitelny (ČSST), jež si od porotců serveru Peníze.CZ vysloužila naprosto nejhorší hodnocení.

Buřince dalo své hlasy v průměru třikrát více čtenářů, než v případech ostatních spořitelen. Dominantní počet hlasů přitom ČSST přidělil jedničku, nejlepší možnou známku - a to navíc v době bezprostředně následující po publikování hodnocení dané spořitelny. Ačkoliv se nabízí podezření, zda buřince někdo účelově nevylepšil skóre, pravidla hodnocení serveru však nedovolují tyto hlasy pominout a odepřít hodnocenému subjektu ocenění.

Čtenářské hodnocení se proto tentokrát více liší od žebříčku daného porotci. Podle uživatelů serveru vypadá pořadí takto: 1. ČSST (1,63), 2. ČMSS (2,04), 3. Wüstenrot (2,12), 4. Raiffeisen (2,17), 5. VSSKB (2,62).


Vysvědčení hodnocených webů stavebních spořitelen (známky jako ve škole)
kategorieČMSSČSSTVSSKBRAIFF WUSTEN
informační hodnota1,832,91 2,422,092,11
grafika1,942,68 2,332,002,06
celkový dojem2,003,14 2,632,232,28
výsledná známka1,922,91 2,462,112,15
Vysvětlivky: ČMSS - Českomoravská stavební spořitelna (SSCM), ČSST - ČS - stavební spořitelna (SSCS), VSSKB - Všeobecná stavební spořitelna Komerční banky (SSKB), RAIFF - Raiffeisen stavební spořitelna (SSRA), WUSTEN - Wüstenrot stavební spořitelna (SSWU)

A přesně za týden se pustíme do hodnocení webů investičních společností. První na řadě bude Spořitelní investiční společnost.

Souhlasíte s hodnoceními porotců serveru Peníze.CZ i se čtenářskými hlasy? Pro koho jste hlasovali vy? Myslíte si, že je hodnocení objektivní - a pokud ne, proč? Napište nám, vaše reakce jsou pro naši práci důležité.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 6. 2001 12:09, RadekVala

Proč je pro Vás právě toto kriterium tak důležité, když ke zhodnocení CELÉHO TRHU StSp, stačilo přidat jen jednu kolonku? Nechce se mi zdát, že by jste to neuměli. Takhle si mohu zbytečně něco domýšlet o úplatnosti hodnocení.

Zobrazit celé vlákno

+23
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

1. 6. 2001 13:08, FekarZ

Jistě, ale přece si ho nemohou přidělit sami. Tak například letos vyhrál server Peníze.CZ zlatou medaili coby nejlepší web roku v hodnocení odborné poroty internetového veletrhu Prague Internet World.

Zobrazit celé vlákno

-9
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

24. 2. 2024 | Tomáš Krause

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 2 komentáře

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

17. 2. 2024 | Tomáš Krause | 1 komentář

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

Cena bitcoinu letí pořád výš, zkrachovalá Genesis smí prodat aktiva za miliardy, solana a BNB se perou o pozici tržní čtyřky. Únosci počítačů vydělali loni miliardu dolarů v kryptu... celý článek

Partners Financial Services