Zlato získá paradoxně vítěz i poražený

Zlato získá paradoxně vítěz i poražený
Z pěti hodnocených stavebních spořitelen má nejlepší webovou prezentaci Českomoravský lišák, míní porotci serveru Peníze.CZ; čtenářské zlato ale poputuje na jinou adresu. Paradoxně buřince ČS - stavební spořitelny, která u odborné poroty propadla.

Internetové prezentace stavebních spořitelen se od bankovních webů obecně odlišovaly větším respektem k firemní corporate identity i větší kreativitou, nebo alespoň větší snahou o kreativnější pojetí stránek. Přestože se produkt stavebního spoření přímo nabízí k prodeji prostřednictvím webu, většina spořitelen tuto možnost ignoruje, nebo jen nesměle simuluje. Častým nešvarem spořitelních stránek je bezduché ‚překlopení' textů z tištěných letáků na web - na příliš dlouhé texty si ale internetoví uživatelé nepotrpí.

www stránky finančních institucí
Cenu Peněz.CZ pro nejlepší web stavební spořitelny vyhrála Českomoravská stavební spořitelna.
Cenu uživatelů serveru Peníze.CZ získává web ČS - stavební spořitelny.

Lišácky mazaná prezentace

Jako první byla hodnocená Českomoravská stavební spořitelna - a hned nasadila ostatním spořitelnám vysokou laťku, kterou se konkurentům už nepodařilo zdolat. Porotci serveru Peníze.CZ jí přiřkli nejlepší známky ve všech třech hodnocených kategoriích. Premiantství si lišákova spořitelna vysloužila za přehledně strukturovaný obsah a povedenou grafiku. Ale ani vítězný web není úplně bez chyb: bez zardění se například chlubí neexistujícími stránkami.

Neuspořádaný šanon v buřince

Náhodně shromážděné dokumenty bez ladu a skladu umístěné v kancelářském pořadači. Tak vystihl jeden z porotců obsahovou podobu stránek ČS - stavební spořitelny. Web sice obsahuje řadu cenných informací, ty jsou ale umístěny chaoticky na nejrůznějších místech, kde by je uživatel ani nehledal - jakoby prezentace postrádala jakoukoliv koncepci. O uživatelské nepřívětivosti firemního webmastera svědčí i ‚lahůdky' typu výroční zprávy ve formátu .pdf čítající gigantických 1917 kB. Ačkoliv se stránky buřinky propadly na poslední příčku, porotci jim neupřeli i nějaké kladné stránky - například interaktivní posuzování bonity klienta.

Modrá pyramida - drbna na webu

Předposlední příčka zbyla na Všeobecnou stavební spořitelnu Komerční banky. Jí sice porotci podobně často jako konkurenční spořitelně s buřinkou vytýkali chaotické uspořádání informací ‚pověšených' na webu a nepřívětivé ovládání - jejím nejhorším prohřeškem ale je přenášení klientských dat po síti bez jakéhokoliv zabezpečení.

Realita, ne sen: e-Raiffeisen

Jen málokdy se porotci na něčem shodnou tak jednoznačně, jako tomu bylo v případě stránek stavební spořitelny Raiffeisen. Šest z deseti hodnotících porotců si však pochvaloval její velkou přednost - skutečné fungování v režimu on-line. Třebaže ani ‚raiffeisenka' není bez chybičky, její vskutku internetově orientovaný marketing jí zajistil stříbrnou medaili.

Všichni poradci pod jednou střechou

Na pomyslném bronzovém stupínku skončil se svojí prezentací Wüstenrot. Třetí místo na něj v podstatě zbylo jen proto, že buřinka i pyramida byly prostě horší. Hodnocení porotců byla rozporuplná - zatímco jedni oceňovali přehlednost a dobrou grafiku, druhé skupině hodnotitelů se přesně totéž nelíbilo. Wüstenrot si však získal sympatie za to, že pod střechou svého webu představuje klientům své obchodní zástupce.

Kuriózní náhoda, nebo...?

Oproti hodnocení bankovních webů došlo ke kuriózní situaci. Čtenářská cena putuje do rukou ČS - stavební spořitelny (ČSST), jež si od porotců serveru Peníze.CZ vysloužila naprosto nejhorší hodnocení.

Buřince dalo své hlasy v průměru třikrát více čtenářů, než v případech ostatních spořitelen. Dominantní počet hlasů přitom ČSST přidělil jedničku, nejlepší možnou známku - a to navíc v době bezprostředně následující po publikování hodnocení dané spořitelny. Ačkoliv se nabízí podezření, zda buřince někdo účelově nevylepšil skóre, pravidla hodnocení serveru však nedovolují tyto hlasy pominout a odepřít hodnocenému subjektu ocenění.

Čtenářské hodnocení se proto tentokrát více liší od žebříčku daného porotci. Podle uživatelů serveru vypadá pořadí takto: 1. ČSST (1,63), 2. ČMSS (2,04), 3. Wüstenrot (2,12), 4. Raiffeisen (2,17), 5. VSSKB (2,62).


Vysvědčení hodnocených webů stavebních spořitelen (známky jako ve škole)
kategorieČMSSČSSTVSSKBRAIFF WUSTEN
informační hodnota1,832,91 2,422,092,11
grafika1,942,68 2,332,002,06
celkový dojem2,003,14 2,632,232,28
výsledná známka1,922,91 2,462,112,15
Vysvětlivky: ČMSS - Českomoravská stavební spořitelna (SSCM), ČSST - ČS - stavební spořitelna (SSCS), VSSKB - Všeobecná stavební spořitelna Komerční banky (SSKB), RAIFF - Raiffeisen stavební spořitelna (SSRA), WUSTEN - Wüstenrot stavební spořitelna (SSWU)

A přesně za týden se pustíme do hodnocení webů investičních společností. První na řadě bude Spořitelní investiční společnost.

Souhlasíte s hodnoceními porotců serveru Peníze.CZ i se čtenářskými hlasy? Pro koho jste hlasovali vy? Myslíte si, že je hodnocení objektivní - a pokud ne, proč? Napište nám, vaše reakce jsou pro naši práci důležité.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 6. 2001 12:09, RadekVala

Proč je pro Vás právě toto kriterium tak důležité, když ke zhodnocení CELÉHO TRHU StSp, stačilo přidat jen jednu kolonku? Nechce se mi zdát, že by jste to neuměli. Takhle si mohu zbytečně něco domýšlet o úplatnosti hodnocení.

Zobrazit celé vlákno

+23
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

1. 6. 2001 13:08, FekarZ

Jistě, ale přece si ho nemohou přidělit sami. Tak například letos vyhrál server Peníze.CZ zlatou medaili coby nejlepší web roku v hodnocení odborné poroty internetového veletrhu Prague Internet World.

Zobrazit celé vlákno

-9
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

8. 8. 2022 | Jiří Hovorka

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

Komerční banka je nově většinovým vlastníkem společnosti Upvest, která propojuje developery a investory. Banka dnes oznámila, že na konci července získala 96% podíl. Detaily transakce... celý článek

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

21. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

Vyrábí diamanty, láká na investice do nich, prodává potravinové doplňky nebo slibuje kousek od Dubaje postavit hotelový komplex za stovky milionů dolarů. Teď má skupina DIC ale problém.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.