Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Budou mít garantované fondy též tuzemští správci?

Budou mít garantované fondy též tuzemští správci?
Dvě z největších tuzemských investičních společností – IKS Komerční banky a Spořitelní investiční – připravují garantované fondy. Zatímco IKS této myšlence věří a novinky se dočkáme ještě letos, v SIS zřejmě váhají.

Mnohokrát jsme v pravidelném pondělním komentáři psali, že fondy slibující navrácení původně investované částky, mají šanci rehabilitovat v očích Čechů akcie. Fondy s garancí, byť akciové, se při nepříznivém vývoji trhu chovají v podstatě jako termínovaný vklad, vrátí se vám původně vložená částka, v některých případech dokonce navýšená o inflaci. Jsou-li trhy na "vaší straně", podílíte se cca. 70 procenty na jejich růstu.

Věc má však svá "ale". Garantovaný fond je fondem uzavřeným s pevně stanoveným investičním horizontem čtyř až šesti let. Během této doby lze podíly odprodat buď přímo, nebo přes veřejný trh. Správcovská společnost je však neodkoupí. Druhým "ale" je potřeba získat do fondu majetek v řádu stovek milionů korun v relativně krátké době několika měsíců. A to je zřejmě nejzásadnější problém garantovaných fondů. Majetek pod správou, který lze zainvestovat efektivně tak, aby garance nebyla přemrštěně drahá, musí dosahovat zhruba 200-300 milionů korun. Podíváme-li se na výsledky IKS světových indexů (OFIKSFSI), IKS fondu fondů (OFIKSFF), SIS Globaltrendu (OFSISFF) a Eurotrendu (OFSISEUR), tedy velkých fondů vzniklých loni na podzim, zjišťujeme, že tolik nemají pod správou ani po tři čtvrtě roční existenci.

Zda by se podařilo více získat jejich mladšímu garantovanému bratrovi, zůstává nezodpovězenou otázkou, na níž bude zřejmě muset odpovědět až praktická zkušenost. Problémy s uvedením a zpětným odkupem podílových listů fondu IKS Garant, vázaného v polovině devadesátých let na tuzemský index PX 50 (mateřská banka a investiční společnost musela fond výrazně zainvestovat), nabádají k maximální opatrnosti a pesimismu. Pokud by nakonec dvě největší tuzemské investční společnosti garantované fondy na trh neuvedly, neznamená to, že by o ně byl investor ochuzen. Již dnes si lze vybrat z široké nabídky podobně koncipovaných fondů zahraničních správců.

OB Invest posiluje

Novinkou minulého týdne bylo oznámení přesunů v rámci tuzemské větve belgické KBC Bank. Investiční společnost OB Invest ze skupiny ČSOB převezme, okamžitě po schválení Komisí pro cenné papíry, do správy fond Patria – Evropský akciový (OFPATEA). Investiční strategie fondu, který patří v tuzemsku k nejmenším, spravujícím hlavně majetek vložený mateřskou skupinou Patria, by se ani po změně správce neměla měnit.

Dovolená začíná

Nejvíce, plných 23 milionů korun, odplynulo na přelomu května a června ze Sporoinvestu (OFSESSPI). Zdá se, že lidé začínají vybírat v očekávání letních dovolenkových výdajů. Zajímavostí je, že z největšího konkurenta Sporoinvestu – peněžního trhu IKS (OFIKSPT) - peníze nejen neodplývají, ale se 63 miliony korun nového majetku pod správou dokonce obsadil čelo tabulky nejvyšších přítoků vkladů. O dvacet milionů korun méně než před týdnem spravuje Restituční fond IPB (OFPISRES) a fond fondů IPB (OFPISRES). Podívejte se, které další fondy se na úbytku majetku pod správou podílely. Celkově týdenní bilance skončila čistými odkupy za 9,5 milionu korun. V červených číslech se pohybovaly fondy akciové, fondy fondů a smíšené. Fondy peněžního trhu a dluhopisů rostly. Jak moc zjistíte ve statistice prodejů.

Nejvyšší čisté přílivy vkladů oznámil IKS peněžního trhu, následovaný Sporotrendem(OFSISSPT), IKS Dluhopisovým (OFIKSDL) a Sporokontem ŽB-Trustu (OFZBTSPO). Top ten nejvyšších čistých prodejů najdete zde.
Chcete-li se podívat na statistiku prodejů a odkupů blíže, poslouží vám ještě:
přehled deseti fondů, které přilákaly nejvíce peněz
desítka fondů s nejvyššími odkupy

Akciové trhy a na nich investující fondy padaly. České akciové fondy klesly v průměru za týden o 2,22 procenta. Měsíční a tříměsíční zhodnocení je nyní blízké nule. Čelo tabulky fondů s nejvyšším zhodnocením obsadil s jednoprocentním růstem Sporotrend, následovaný OPF Citicorp akcií (OFCITAKC) a středoevropským fondem IPB (OFPISSE). Zde najdete kompletní desítku fondů s nejvyšší týdenní výkonností.

Nejvíce, přes 5,4 procenta, ztrácel ČSOB světový akciový, Akro Eurotech (OFAKRET) a PPF smíšený (OFPPFSMI). Všechny "minusové" fondy najdete v tabulce nejnižších výkonností.

Na tomto místě najdete již zmíněné a k tomu ještě mnohé jiné tabulky pěkně pohromadě:
tabulku výkonnosti
tabulku kategorií fondů
tabulku prodejů

Myslíte, že mají v tuzemsku garantované fondy šanci? Pustí se do nich obě největší společnosti? Kolik se dá podle vás "nabrat" investic během čtyř měsíců? Napište svůj názor.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-7
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 6. 2001 10:47

Koupit zkusenost ??? Za radu se draze plati. A jestli tim myslite primo lidske zdroje tak to dost tezko.
A s temi investicnimi poradci bych to tak negeneralizoval.

Reagovat

 

+35
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Baronlempl 06. 06. 2001 10:09)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

6. 6. 2001 9:25

No vidite a o tom jsou zahranicni fondy a investicni bankovnictvi - zkusenosti. Tim ovsem nerikam, ze u nas jsou hlupaci, jenom ten rozhled chybi.

Reagovat

 

-3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Baronlempl 06. 06. 2001 08:25)

Další příspěvky v diskuzi (38 komentářů)

6. 6. 2001 | 13:45 | Baronlempl

Je to tedy spojeno s pohybem, proto to nevím. Za celý život jsem se totiž nepohnul rychleji, než je pomalá chůze na velice krátkou vzdálenost. více

6. 6. 2001 | 12:42 | sizyfos

benchpress, neboli tlak v leze více

6. 6. 2001 | 10:58 | Baronlempl

Víte, načesaná máňa, které doma pláčou dvě malé děti, nebo béďa v černém obleku, na kterém je vidět, že kravatu se teprve učí nosit - nevím, nevím. více

6. 6. 2001 | 10:47

Koupit zkusenost ??? Za radu se draze plati. A jestli tim myslite primo lidske zdroje tak to dost tezko. A s temi investicnimi poradci bych to tak negeneralizoval.
více

6. 6. 2001 | 10:09 | Baronlempl

Ale zahraniční zkušenost si přeci může "tuzemská" investiční společnost koupit (IKS KB). Ale pozor, nikdy jsem nezmínil, že nejsou zahraniční fondy špatné. Pouze se snažím sdělit, že ne vždy a všechny. Ale ty dobré se sem...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK