Začínající živnostník a úvěr? Zapomeňte!

Začínající živnostník a úvěr? Zapomeňte!
Uvažujete o založení vlastní firmy? Pokud vám vlastní peníze nestačí a chcete ještě zažádat o podnikatelský úvěr, nechte si zajít chuť. Z průzkumu redakce serveru Peníze.CZ totiž vyplývá, že coby začínající živnostník budete ve všech bankách odmítnut.

Autor testu postupně navštívil pět velkých bank a ve všech opakoval stejné věty: "Pracuji v reklamní agentuře a chtěl bych se osamostatnit. Mám u vás šanci dostat úvěr na rozjezd podnikání?" Pracovníci se v každé z bank chovali velmi ochotně. Z jejich odpovědí ale vyplynulo, že takový žadatel nemá šanci získat podnikatelský úvěr.

Banky bez výjimky vyžadují, aby firma již nějaký čas fungovala. Pro ně jsou totiž společnosti bez historie velmi rizikové a tak přísná bankovní pravidla podnikatelské půjčky pro začínající podnikatele vůbec neznají. Největší šanci na brzký úvěr mají podnikatelé u Komerční banky (profil, názory). Z testovaných bank jen ona nabízí úvěry i živnostníkům, kteří existují méně než rok. V Union bance (profil, názory) může uspět žadatel, pokud je jeho firma na trhu alespoň jeden rok, v Československé obchodní bance (profil, názory) a České spořitelně (profil, názory) pak minimálně dva roky. GE Capital Bank (profil, názory) podnikatelské úvěry vůbec neposkytuje.

Proč má živnostník smůlu?

Pokud firma funguje delší dobu, může banka lépe posoudit její bonitu. Pro banku je snazší odhadnout, jak se bude podnik v příštích pěti letech vyvíjet a zda bude schopen poskytnutý úvěr splácet – u 'starší' firmy totiž banka zná všechny klíčové ukazatele – jako je zisk či obrat - za poslední roky.

Začínající podnikatel naproti tomu není schopen nic takového předložit. A protože schvalovací proces v bankách nestojí na věštbách, celkem logicky úvěr začínajícího podnikatele zamítnou.

Šancí je spotřebitelský úvěr

Odmítnutí podnikatelského úvěru neznamená, že dotyčný žadatel nemá šanci získat žádné prostředky. Pokud ještě neukončil pracovní poměr v zaměstnání, nabídnou mu banky spotřebitelský úvěr a to bez ohledu na to, zda je či není jejich klientem. V tomto směru je výjimkou ČSOB, kde žadatel o úvěr dozajista nepochodí, nemá-li u banky již delší dobu účet. I zde se ale blýská na lepší časy. Podle Pavla Hejzlara z oddělení firemní komunikace přistoupí banka v nejbližší době ke změně systému hodnocení bonity klienta. Potom již nebude tolik rozhodovat, jak dlouho má u banky žadatel vedený účet.

Spotřebitelský úvěr bývá neúčelový. Úvěr je proto možné použít také na rozjezd firmy, žadatel tím však poruší podmínky jeho poskytnutí. Je proto s podivem, že autorovi testu nabídly právě tento typ půjčky úplně všechny banky, ač věděly o jeho podnikatelském záměru.

Maximální částka, kterou jsou banky ochotny tímto způsobem půjčit, se velmi různí a závisí na úvěrových potřebách klienta, jeho schopnosti splatit řádně vypůjčenou částku a na kvalitě zajištění úvěru. Platí však jednoduché pravidlo: čím vyšší úvěr, tím je požadováno více záruk. Žádá-li tedy klient o vyšší částku, bývá požadován ručitel, případně zástava. Klient splácí úvěr pravidelnými měsíčními splátkami, jejichž výše závisí na hodnotě úvěru a době splácení.

Chcete-li si půjčit peníze na rozjezd podnikání, nedávejte v práci výpověď. Skončením pracovního poměru přijdete i o poslední možnost financování – spotřebitelské úvěry.

Úvěry pro začínající živnostníky
banka podnikatelský úvěr spotřebitelský úvěr maximální výše
spotřebitelského úvěru
Česká spořitelna ne ano neomezená
ČSOB, divize IPB ne ano 1) 150 000,- Kč
GE Capital Bank ne ano 150 000,- Kč (žadatel je klient banky)
75 000,- Kč (ostatní případy)
Komerční banka ne ano 500 000,- Kč
Union banka ne ano 150 000,- Kč
1) má-li žadatel u banky účet alespoň tři měsíce
Poznámka: spotřebitelské úvěry poskytují banky jen žadatelům v zaměstnaneckém poměru

  • podrobnější informace o spotřebitelských úvěrech najdete tady

Půjčili jste si od banky peníze na rozjezd firmy? Nebo vám úvěr odmítli poskytnout? Je podle vaší zkušenosti těžké získat kapitál do začátku podnikání? Napište nám o tom.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 22 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 5. 2001 10:05, Katerinka

To jsem moc nepochopil. Vetsinou nejde přece o to, jestli nekdo schopen to usetrit, ale o to, ze ty prachy potrebuje ihned. Treba uz ma 800 000 a kupuje byt za 880 000 a cekat nemuze.

Panu Kucerovi - kredit karta je fajn, ale nezbavi mne nutnosti hlidat si neustale ucet, aby mi do toto debetu nespadl. Navic za kreditku musim platit poplatky a to delam nerad, ceske banky nemam rad. V Americe jsou kreditky zdarma a jeste vam pri sign-upu daji tricko nebo neco a podle objemu protecenych penez se fasuji dalsi ruzne odmeny. O poplatcich nemuze byt reci (krome uroku).

Kolda

Zobrazit celé vlákno

+37
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 4. 2001 21:43

Pracuji jako finanční poradce a myslím si, že úvěr lze získat, ale musí se vědět, jak na to. Auto si také dávám spravovat do servisu k odborníkovi a nesnažím se odstranit závadu sám.

-12
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (22 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

13. 9. 2023 | Matyáš Kodl

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

Češi se stále víc zajímají o investice do umění. Přinášejí řadu výhod a jsou dlouhodobě stabilnější než akcie. Sběratelské trendy a investiční potenciál českého umění nastínil Matyáš... celý článek

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

7. 9. 2023 | Martin Mašát

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

Léto bylo ospalé. Akcie v průměru trochu oslabovaly, zato dluhopisy si užívají výnosů, jaké v tomto tisíciletí skoro ještě nezažily. Napjatě se čeká, co přinese září.

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

1. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem Areass či Areass Group nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným... celý článek

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

1. 9. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

Po tučných letech, kdy výnosy realitních fondů investory jen těšily, přicházejí horší roky. Výsledky za první polovinu roku neoslnily. Na inflaci nestačil nikdo, všichni skončili pod... celý článek

Čeští investoři jsou nepoučitelní. V čem chybují nejvíc?

23. 8. 2023 | Vladimír Weiss | 3 komentáře

Čeští investoři jsou nepoučitelní. V čem chybují nejvíc?

Nejčastější chyby investorů shrnuje Vladimír Weiss, finanční poradce z Partners Financial Services.

Partners Financial Services