Vítězství 'o prsa'

Vítězství 'o prsa'
První šampión našeho seriálu putování krajinou tuzemských finančních webů je znám. Zlatou medaili si z pětice největších bank vybojovala Bank Austria Creditanstalt. Dostane zlato i od čtenářů serveru Peníze.CZ?

Do poslední chvíle nebylo jasné, kdo vlastně vyhraje. Až do finále bankovního kola to vypadalo na web HypoVereinsbank hodnocený odbornou porotkyní Danuší Pecharovou i dvanáctičlennou porotou Peněz.CZ nejlepší známkou. Teprve když přišla hodnocení páté banky, bylo rozhodnuto. Ačkoliv doslova "jenom o prsa", doběhla do cíle jako bankovní jednička Bank Austria Creditanstalt. Pojďme si udělat malou rekapitulaci.

www stránky finančních institucí
Cenu Nejlepší bankovní web Peněz.CZ vyhrála Bank Austria Creditanstalt.
O Ceně uživatelů Peněz.CZ můžete rozhodnout až do šesté hodiny večerní 24. dubna svým hlasováním. Přidělte svou známku ČSOB, Komerční bance, České spořitelně, HypoVereinsbank nebo Bank Austria Creditanstalt.

Bankéři to neumějí

Společným nešvarem bankovních stránek je totální grafická neschopnost, ignorance jednotného stylu corporate identity a nezáživně nudný jazyk prezentace. Na jakoukoliv interaktivitu či kreativitu předem zapomeňte.

Když uvážíme, jak velké částky banky bez mrknutí oka zaplatí za svou marketingovou komunikaci (například z naší pětky nejhorší Komerční banka utratila loni podle agentury ACNielsen jen za televizní reklamu téměř dvaaosmdesát milionů korun), je zarážející, že jejich webové stránky často vypadají jako amatérská dílka programátorských začátečníků.

ČSOB: Typicky špatně

První to má vždycky těžké. Československá obchodní banka nedopadla příliš dobře, třebaže v celkovém hodnocení jí nakonec patří bronzová příčka. Její web obsahuje vcelku dost informací. Jejich balení je ale typicky bankéřské. Špatné. Koncepce stránek ja archaická, prezentovaná data pro uživatele téměř nepoužitelná. Příliš mnoho nicneříkajících textů, uspořádání stránek je chaotické a na první pohled užitečná kalkulačka je totálně nepoužitelná - kdo z laických návštěvníků webu tuší, jaký je aktuální úrok pro hypotéky?

Komerčka: Obluda mezi bankami

Pokud by důvodem ke změně dřívějšího sloganu Komerční banky byla její internetová podoba, vysvětlení by bylo nasnadě. Má-li jít o dámu, pak hodně starou a hodně ošklivou. Takřka polovina bankovních stránek je totiž starší půl roku a řada údajů je cenných možná pro archiváře, nikoliv ale bankovní klientelu. O nějaké snaze navigovat uživatele na cestě za hledanými informacemi nelze mluvit ani náhodou - Komerčka spíš připomíná bludiště skrývající antického Mínotaura. Lidé z marketingu banky pak zřejmě vůbec netuší, co je to corporate identity, nebo snad banka nic takového ani nemá. Každá stránka totiž vypadá docela jinak.

Spořitelna: Naděje budoucnosti

Stroze statisticky - hned po Komerční bance nejhorší prezentace. Z hodnocení porotců však zároveň vyplývá, že spořitelní stránky vyšly docela správným směrem. Jejich velkou potíží je existence dvou tváří - moderní dynamická homepage je jen lákadlem otevírajícím bránu do velice strohé grafiky z minulosti. Texty uvnitř webu jsou podle porotců ukázkově odporné: jedna z i-soudkyň dokonce označila spořitelní stylistiku za 'úřednické ptydepe'. Úvodní stránku pak porota přijala se značnými rozpaky - zdá se jim totiž až příliš moderní, nebankovní, spíše zpravodajská.

Hypo: Hip, hip, hurá!

Elegantní, přehledný web. Na druhou stranu: informačně takřka chudokrevný. Přes tato zdánlivě si protiřečící hodnocení získala HypoVereinsbank stříbro - a až do minulého týdne dokonce vypadala jako nadějný kandidát na mistrovský titul.

Vítězství obsahu nad formou

V čem byly stránky Bank Austria Creditanstalt lepší, než web německé HypoVereinsbank? Zřejmě v obsahu. Grafika se totiž porotcům příliš nelíbila, ale informačně jsou rakouské stránky nejenom naditější - ona ta nádivka je dokonce i výživná!

Proč zrovna ony?

Určitě vás napadlo, proč jsme porotcům naservírovali k hodnocení právě toto bankovní menu a ne jiné. Kde je eBanka, proč chybí GE Capital Bank? Ptáte se správně, ale výběr bank nebyl náhodný. Jde o pět největších bank operujících na českém trhu, přičemž jejich velikostí je míněna bilanční suma v předminulém roce. Podobná kritéria - podíl na trhu - rozhodnou i v případech dalších hodnocených segmentů finančního trhu, které stránky se dostanou na stůl našich porotců a které nikoliv.

Rozhodujete i vy!

První diplom poputuje do Bank Austria Creditanstalt za nejlepší bankovní web Peněz.CZ, to už je jasné. Stále ještě ale můžete rozhodnout i vy, komu máme vypsat druhý připravený diplom. Vedle ceny poroty totiž udělujeme i cenu uživatelů webu. Ta vychází ze známek, jež přidělujete na konci hodnocení každé z posuzovaných stránek - podle včerejšího skóre patří i vaše cena rakouské bance. Konečné rozhodnutí však ještě stále můžete změnit. O vítězi uživatelského kola totiž rozhodne stav hlasování v šest hodin večer v úterý 24. dubna.

Vysvědčení hodnocených bankovních webů (známky jako ve škole)
kategorieČSOBKBČSHypo BACA
informační hodnota2,062,28 2,382,501,81
grafika2,693,44 3,131,652,38
celkový dojem2,383,06 2,832,101,93
výsledná známka2,382,93 2,782,082,04
Vysvětlivky: ČSOB - Československá obchodní banka (BACSOB), KB - Komerční banka (BAKB), ČS - Česká spořitelna (BACS), Hypo - HypoVereinsbank (BAHV), BACA - Bank Austria Creditanstalt (BABACA)

  • Zajímá vás, kdo jsou naši porotci? Seznamte se s nimi.

Hned příští týden se pustíme do hodnocení stavebních spořitelen. První z nich bude lišákova Českomoravská stavební.

Jak jste spokojeni s verdiktem našich porotců? A komu jste dali hlas vy? Napište nám, vaše reakce jsou pro naši práci důležité.

Líbil se vám článek?

-97
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 23 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 4. 2001 17:01, TGP

V ideálním případě bychom samozřejmě rádi ohodnotili všechny finanční weby, bohužel se ale nedostává místa. Rozhodli jsme se proto projít vždy weby pěti největších společností v každém sektoru, to ale neznamená, že se jednou nevrátíme i k webům dalších finančních institucí. Tak, jak se budou tyto weby rozvíjet, poroste jistě i vyrovnanost těchto hodnocení.

Zobrazit celé vlákno

+19
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 4. 2001 9:47, TGP

Seriál se mi moc líbil, myslím, že jste jednotlivé weby popsali dosti objektivně. Uvidíme, jestli se něco do roka zlepší.

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (23 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

22. 10. 2021 | Petr Kučera

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

Kryptoměnami půjde v Česku zaplatit stejně snadno jako platebními kartami. Slibují to společnosti GoCrypto a Global Payments, které spouštějí novou službu pro zatím osm tisíc svých... celý článek

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

Fio banka plánuje do konce letošního vydat dluhopisy minimálně v objemu 500 milionů korun. Nabízet je bude drobným investorům a slibuje investici, která peníze ochrání před znehodnocováním. celý článek

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

Jak lákavá je nabídka akcií společnosti Fixed.zone, českého výrobce příslušenství k mobilům? Zeptali jsme se investičních expertů.

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

20. 10. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

Bitcoin hlásí nový rekord. Cena nejrozšířenější kryptoměny dnes překonala 66 tisíc dolarů za kus a dostala se těsně pod 67 tisíc, vyplývá z dat webu CoinMarketCap.com.

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

18. 10. 2021 | Lukáš Kovanda | 3 komentáře

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

Bitcoin míří k novému cenovému rekordu. Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se v pátek přehoupla přes hodnotu 62 500 dolarů za kus, během víkendu pak klesla na úroveň kolem... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.