Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Skřípající investice

Skřípající investice
Tajemné televizní a billboardové reklamy na "symfonickou" investici si všimli mnozí z nás. Peníze.CZ zkusily vypátrat, co firma AGW.CZ skutečně nabízí.

Firma AGW.CZ je zaregistrována v českém obchodním rejstříku jako stotisícová společnost s ručením omezeným. Jediným vlastníkem je slovenská AGW, s.r.o. z Košic. Ta na Slovensku působí již dva roky a podle informací slovenské Asociácie správcovských spoločností (obdoba českého UNISu) se jí podařilo za tu dobu získat od drobných investorů přibližně dvě stě milionů korun. Některé informace z této zprávy můžete najít v tomto článku slovenského serveru oPeniazoch.SK.

Česká dcera se zatím projevuje především dobře viditelnou tajemnou reklamou. Podle monitoringu výdajů na reklamu utratila AGW od začátku roku do polovinu února za reklamu v televizi a tištěných médiích přibližně šest miliónů korun. V tomto čísle nejsou započteny billboardy. Vzhledem k množství plakátů firmy v ulicích Prahy a dalších velkých měst lze odhadnout, že výdaje za billboardy se také pohybují ve statisících až milionech.

Vzor smlouvy vám nedají

Novinové inzeráty jsou doplněny pražskou adresou a telefonním číslem. Do sluchátka odpovídá mladá příjemná slečna, po telefonu ale řekne pouze, že jde o investování prostřednictvím smluv o tichém společenství nebo smlouvy o půjčce. O případných výnosech se však musíte přijít informovat osobně. Pobočka se nachází v úzkých uličkách nedaleko Karlova mostu. Dvě mladé slečny v obrovské kanceláři působí dojmem, že toho nemají moc na práci a nabízí příchozímu kávu. Své produkty prezentuje společnost na několika velmi jednoduchých barevných letácích. Jeden z nich informuje o výnosech. Těm, kteří uzavřou smlouvy s jednoměsíční výpovědní lhůtou, nabízí společnost výnos 14,50 procenta ročně. U smluv na dva roky je to už 27,70 procenta ročně. Na otázku, jak takových výnosů pro klienty dosahují, slečna bez podrobnějšího vysvětlení odpovídá, že investují na burze. Pokud se podíváte do předmětu podnikání firmy, najdete tam mnoho činností, například půjčování videokazet či leasing strojů a zařízení. O investicích do cenných papírů tam není ani slovo. Slečna sama se pak rozpovídá o pochybnostech klientů, které zviklaly krachující kampeličky. Zákazníkovi doporučuje, ať se podívá na internetu do obchodního rejstříku, a slibuje, že brzy bude základní jmění navýšeno na 50 milionů korun. Podle ní by tato výše měla být dostatečnou garancí. Ze základů účetnictví a podnikových financí je však známo, že výše jmění nic neznamená. Kromě kapitálu mluví i o zahraničním partnerovi, jak se však dovídám později, měla na mysli slovenské zakladatele.

V době své návštěvy jsem mohl nahlédnout pouze do smlouvy o půjčce, tiché společenství je podle slov zaměstnanců v současnosti předěláváno a firma je bude nabízet až za 14 dní. Když jsem projevil zájem si nevyplněnou smlouvu o půjčce odnést, nepochodil jsem. Slečna nejdříve nevěděla, jestli mi ji může dát, pak se raději zeptala starší kolegyně, která mi přišla říct, že mi smlouvu nedají, protože na její nové podobě se v současnosti pracuje.

Myslí to vůbec vážně?

Chování zaměstnanců ve mě vůbec nevyvolávalo dojem, že mají zájem mi něco prodat. Připadali mi velice rozpačití, jako by sami vůbec nebyli přesvědčeni o tom, co nabízejí. Pravděpodobně očekávají spíše střadatele, který si od nich vezme kafe, podívá se na výnosy a svěří ji většinu svých úspor v očekávání vysokých výnosů. Ty jsou však více než podezřelé, u smlouvy na jeden rok slibuje AGW čistý roční výnos ve výši téměř 22 procent, což je více než trojnásobek dlouhodobého reálného výnosu amerických akcií. Investiční teorie praví, že vyšší výnosy jsou dosahovány pouze za cenu vyššího rizika. Brožurky firmy se jenom hemží různými proklamacemi o garancích, stabilitě, nadstandardní péči, ale výrazně zde chybí jediné upozornění na rizika této investice.

Jak na vás působí tajemná reklama společnosti? Investovali byste u ní? Podělte se o své názory s ostatními.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-6
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 2. 2001 9:20

AGW nejsou jediní - podobně i například BMG invest-podobný model. Třeba to někomu jednou nestačí. Alim Karmov znovu na scéně?

Reagovat

 

+24
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 3. 2001 16:06, Gladiator

Vzkaz pro KCP: Good job!

Reagovat

 

-11
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (SkrivanekT 16. 03. 2001 14:41)

Další příspěvky v diskuzi (46 komentářů)

16. 3. 2001 | 16:06 | Gladiator

Vzkaz pro KCP: Good job! více

16. 3. 2001 | 15:50 | martinahu

Přesto vidím velký rozdíl. A sice v tom, že o potenciálním problému se ví, je medializován a nemá státní záruku a podporu "elity" národa, jako měly kampeličky v podobě známých tváří na reklamách... více

16. 3. 2001 | 15:39 | TGP

Tím bych si nebyl tak jistý, protože až to začnou dělat, KCP bude trvat měsíce, než s tím něco udělá. více

16. 3. 2001 | 15:02 | martinahu

Stejně se najde spousta hlupáků, kteří podobné zprávy ignorují nebo je nečtou. Lidská hloupost je nekonečná. Ale jsem rád, že to nedopadne podobně jako s kampeličkama více

16. 3. 2001 | 14:53 | PetrV

No konecne, uz bylo na case. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK